Mitas E10 Dakar

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σκέφτομαι να τοποθετήσω τα παρακάτω ελαστικά Mitas E-10 Dakar.
Τα έχει δοκιμάσει κανείς σε άσφαλτο για να έχουμε κάποια γνώμη απο θέμα πρόσφυσης,θορύβου και φθοράς?
https://postimage.io/https://certificity.com
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Δεν τα εχω βαλει ποτε αλλα πιστεύω οτι πρεπει να τα βαλεις για να μας πεις εντυπώσεις
Εγω θα τα έβαζα διότι οπτικά μου κάνουν έπειτα ολα αυτής της συνομοταξίας το νερό δε θέλουν στα υπόλοιπα ειναι καλα και ειδικότερα στην άσφαλτο αν ζεσταθούν πανε ολα καλα
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Επειδή με έχει απασχολήσει αυτό το ελαστικό και ήθελα να το βάλω στο 1190R, ρώτησα και όλοι λένε τα χειρότερα.
Οτι δεν κάνει τίποτα σωστά. Μηδενική έλξη και τρομακτικό στο βρεγμένο.
Οπότε μετά από αυτές τις ίδιες γνώμες 3-4 ατόμων τα απέκλεισα.

Επίσης στο 1190R που είναι tubeless έχει παρατηρηθεί ότι δεν κρατάει αέρα. Υπάρχει πάντα απώλεια...
Αυτό εσένα δεν σε ενδιαφέρει λόγω σαμπρέλας, αλλά νομίζω είναι άξιο αναφοράς.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Εγώ τα είχα βάλει στον παρνωνα να που μας πέρασε , και τα έχω ακόμα στην άκρη για καβάτζα για του χρόνου.

Δεν είμαι άνθρωπος να σου πω αν έχει αντοχή γιατί έχω κάνει 1000 και το πίσω έχει φτάσει στη μέση της ζωής.

Για βρεγμένο δεν ξέρω να σου πω.

Με φόβισε τρομερά πολύ σε ένα άνοιγμα άνω των 175, σε ευθεια γραμμή κάνει απίστευτο τρέμουλο σε σημείο που δεν μπορείς να κρατήσεις το τιμόνι με τα χέρια. Τόσο χάλια.

Στην άσφαλτο κρατάει καλά σε γρήγορους ρυθμούς και δεν γλιστράει καθόλου.

Στο χώμα επίσης πολύ καλό.

Τα έβαλα επειδή ήταν το πιο φτηνό ελαστικό που βρήκα 140 το ζευγάρι.

Σημείωσε επίσης ότι είναι το πρώτο μου χωμάτινο ζευγάρι και δεν μπορώ να κάνω σύγκριση με άλλο.




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv
Με φόβισε τρομερά πολύ σε ένα άνοιγμα άνω των 175, σε ευθεια γραμμή κάνει απίστευτο τρέμουλο σε σημείο που δεν μπορείς να κρατήσεις το τιμόνι με τα χέρια. Τόσο χάλια.

Στην άσφαλτο κρατάει καλά σε γρήγορους ρυθμούς και δεν γλιστράει καθόλου.

Στο χώμα επίσης πολύ καλό.

Τα έβαλα επειδή ήταν το πιο φτηνό ελαστικό που βρήκα 140 το ζευγάρι.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Δηλ ρε αρρωστε τι περιμενες με 170 και τακουνι?:eek:.
Το E10 μια χαρα ειναι για απλες χωματινες βολτες.τιμιο για τα λεφτα του.Απεχθανεται λασποπηλο,προσοχη στο βρεγμενο,μεχρι 130-140 στο στεγνο,εχει λιγο θορυβο :).
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Νομίζω ότι το συγκεκριμένο ελαστικό, όπως και όλα της συγκεκριμένης φίρμας, είναι ο ορισμός value for money. Εγώ τελείωσα ένα σετ Ε07 και πάλι το ίδιο θα βάλω. Τώρα αν υπάρχει τακουνατο λάστιχο που δεν κοσκιναει στα 170 δεν το γνωρίζω.

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Εγώ το είπα γιατί έχω ακούσει πολλά και διαφορα, για 200αρες και άλλες τετοιες ομορφιες με χωμάτινα και απορώ, πως γίνεται ; εγώ στα 170 και με πήγε νααα ....


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
@thenos o katemis εγώ στο 1190 έχω τα Ε09 στο χώμα είναι λαστιχάρα σε όλα τα τερεν !! Στην άσφαλτο σε στεγνό στρίβει καλά αλλά σαν τακούνι θέλει προσοχή αρκετή και σε ευθείες γενικά που τα περτάτησα λίγο τα πήγαινα χαλαρά για θέμα φθοράς ! μέχρι 130-140 δεν έχει θέμα! Είχα ψάξει και τα Ε10 που θες εσύ ! Το συγκεκριμένο είναι κοντά στο tkc 80 στην χάραξη του εννοώ ! Είναι και πιο ΄΄ασφάλτινο΄΄ κατά κάποιο τρόπο και θόρυβο έχει αρκετό πάντως . στο στεγνό δεν θα έχεις θέμα εγώ πιστεύω, και αν πιστεύεις ότι στην άσφαλτο θα κοντρολάρεις το χέρι σου και θα πηγαίνεις 130-150 δεν θα έχεις και μεγάλη φθορά γενικά ! Είναι ένα πολύ καλό λάστιχο για τα λεφτά του για μεικτή χρήση
 

1190Rleros

Μέλος
Περιοχή
ΛΕΡΟΣ
Όνομα
ANTΩΝΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 690 rally.
Τα φοραω στο 1190 στο χωμα ειναι πολυ καλο λαστιχο .στην ασφαλτο πανω απο 130 -150 δεν!!!! Το προβλημα για εμενα ειναι οτι χανει αερα αλλα μου ειπε ο μαστορας που το εβαλε οτι η ζαντα μου ειναι φαρδια ενω το λαστιχο ειναι για πιο στενη ζαντα[μπροστα παντα μιλαω] Απο κρατημα σε στεγνο μια χρα ειναι!!
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Τα φοραω στο 1190 στο χωμα ειναι πολυ καλο λαστιχο .στην ασφαλτο πανω απο 130 -150 δεν!!!! Το προβλημα για εμενα ειναι οτι χανει αερα αλλα μου ειπε ο μαστορας που το εβαλε οτι η ζαντα μου ειναι φαρδια ενω το λαστιχο ειναι για πιο στενη ζαντα[μπροστα παντα μιλαω] Απο κρατημα σε στεγνο μια χρα ειναι!!
Εχει παρατηρηθει αυτο το χασιμο και σε αλλα 1190+1290, χανουν απο παντου οι ζαντες και βαζουν σαμπρελα
 

1190Rleros

Μέλος
Περιοχή
ΛΕΡΟΣ
Όνομα
ANTΩΝΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 690 rally.
Η αλήθεια είναι ότι τον τελευταίο καιρό χάνει την εβδομάδα 4-5λιμπρες και κρατάει σταθερά 24 χωρίς να χάνει άλλο!!!Στο χώμα εάν ζοριστει πιστεύω θα χάσει!!!

Στάλθηκε από το CUBOT DINOSAUR μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εχει παρατηρηθει αυτο το χασιμο και σε αλλα 1190+1290, χανουν απο παντου οι ζαντες και βαζουν σαμπρελα
Γι'αυτο ακριβως το θεμα ειχα μια κουβεντα προσφατα με φιλο με 1290adv...και επιβεβαιωσα και με μηχανικο φιλο της ΚΤΜ...Λοιπον στις αλλαγες ελαστικων η συντριπτικη πλειοψηφια λαστιχαδων ΔΕΝ γνωριζουν οτι τα 1190 κ 1290 εχουν μεσα απο τις ζαντες την ειδικη ταινια στεγανοποιησης λογω της ανυπαρξιας σαμπρελας και της υπαρξης ακτινων.Κατα τη διαδικασια ελαστικων λοιπον,αθελα τους και απο μη-γνωση,τραυματιζουν τις ταινιες στεγανοποιησης κατ'ελαχιστο,τοσο ομως που το ξεφουσκωμα ειναι δυστυχως υπαρκτο...
Ο φιλος λοιπον που συζητουσαμε,σε αλλαγη νεου ελαστικου,μολις ξεκινησε να φυγει ειχε κλαταρισμενο ελαστικο...βγαλανε παλι τη ζαντα και σε ελεγχο οπτικο και με ψηλαφιση δεν φαινοταν τιποτα.Με ενδελεχη ελεγχο διαπιστωθηκε μια μικρη ρωγμη στην ταινια στεγανοποιησης ικανη να κανει αυτο το κλαταρισμα.Επιδιορθωθηκε αλλά και επιπλεον ο λαστιχάς,του αγορασε ενα νεο σετ ταινιων...προς τιμην του...
...στα υποψη κι αυτο λοιπον,αν δεν ειναι ηδη γνωστο μεταξυ των ιδιοκτητων.Μηπως σε πολλους ιδιοκτητες συμβαινει αυτο και δεν το εχουν παρει χαμπαρι;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Γι'αυτο ακριβως το θεμα ειχα μια κουβεντα προσφατα με φιλο με 1290adv...και επιβεβαιωσα και με μηχανικο φιλο της ΚΤΜ...Λοιπον στις αλλαγες ελαστικων η συντριπτικη πλειοψηφια λαστιχαδων ΔΕΝ γνωριζουν οτι τα 1190 κ 1290 εχουν μεσα απο τις ζαντες την ειδικη ταινια στεγανοποιησης λογω της ανυπαρξιας σαμπρελας και της υπαρξης ακτινων.Κατα τη διαδικασια ελαστικων λοιπον,αθελα τους και απο μη-γνωση,τραυματιζουν τις ταινιες στεγανοποιησης κατ'ελαχιστο,τοσο ομως που το ξεφουσκωμα ειναι δυστυχως υπαρκτο...
Ο φιλος λοιπον που συζητουσαμε,σε αλλαγη νεου ελαστικου,μολις ξεκινησε να φυγει ειχε κλαταρισμενο ελαστικο...βγαλανε παλι τη ζαντα και σε ελεγχο οπτικο και με ψηλαφιση δεν φαινοταν τιποτα.Με ενδελεχη ελεγχο διαπιστωθηκε μια μικρη ρωγμη στην ταινια στεγανοποιησης ικανη να κανει αυτο το κλαταρισμα.Επιδιορθωθηκε αλλά και επιπλεον ο λαστιχάς,του αγορασε ενα νεο σετ ταινιων...προς τιμην του...
...στα υποψη κι αυτο λοιπον,αν δεν ειναι ηδη γνωστο μεταξυ των ιδιοκτητων.Μηπως σε πολλους ιδιοκτητες συμβαινει αυτο και δεν το εχουν παρει χαμπαρι;
@MrAdventure


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Postman

Head of Neuroscience, Psychology & Medicine
Περιοχή
Alpha Centauri
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Africa Twin 1100
Σκέφτομαι να τοποθετήσω τα παρακάτω ελαστικά Mitas E-10 Dakar.
Τα έχει δοκιμάσει κανείς σε άσφαλτο για να έχουμε κάποια γνώμη απο θέμα πρόσφυσης,θορύβου και φθοράς?
Θενο τα ειχα βαλει στην Ελατη , ηταν σαν να το ξερω χρονια το λαστιχο, θυμασαι και απο που περασαμε, κουνήματα δεν εχει μεχρι τα 130(μετα δεν εχει νοημα, ο Κρητικός ειναι για δέσιμο), παιξε λιγο με τις πιεσεις τα ξερεις αυτα, συνήθως βαζω 20-22psi(χωμα) με enduro σαμπρελες. Χλμ μετα απο 2000, το πισω ειναι στη μεση και μπροστα μια χαρα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θενο τα ειχα βαλει στην Ελατη , ηταν σαν να το ξερω χρονια το λαστιχο, θυμασαι και απο που περασαμε, κουνήματα δεν εχει μεχρι τα 130(μετα δεν εχει νοημα, ο Κρητικός ειναι για δέσιμο), παιξε λιγο με τις πιεσεις τα ξερεις αυτα, συνήθως βαζω 20-22psi με enduro σαμπρελες. Χλμ μετα απο 2000, το πισω ειναι στη μεση και μπροστα μια χαρα.
Που χάθηκες ρε Γιώργη...???
Αν θυμάμαι λέει...:yew:
Το ξανακάνουμε???;)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις-γνώμες!
Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω κατασταλάξει ακόμα μιας και κοντά στην τιμή των Mitas βρίσκω και άλλα αξιόλογα λάστιχα.
Πιθανόν να προτιμήσω κάποιο και με λίγη παραπάνω χιλιομετρική απόδοση...
Θα ενημερώσω σχετικά...
Για την ωρα...:friendship:
 
Top Bottom