Mitas MC24 Invader

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Μιας και δεν υπάρχει σχετικό θέμα μέχρι σήμερα είπα να το δημιουργήσω να εμπλουτίσουμε τη λίστα. Προσωπικά το έβαλα σαν μια μέση λύση, αφού χώμα δεν πατάω όσο θα ήθελα, ενω με ενδιαφέρει η καλή συμπεριφορά στην άσφαλτο που κινούμαι καθημερινά. Η Mitas το δίνει ως 70/30 αλλά για να είμαι ειλικρινής μου θυμίζει περισσότερο 80/20. Ειδικά σε σχέση με το Ε08 που φόραγε πριν και ήταν πιο ασφαλτινο υποτίθεται. Βέβαια όλα αυτά νομίζω δεν είναι αντικειμενικά, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα. Σαν πρώτες εντυπώσεις διχνει αρκετά μαλακό με καλή πρόσφυση, χαμηλό θόρυβο (αν όχι μηδενικό) Και εμπνέει εμπιστοσύνη υπό κλίση. Μιλάω πάντα για άσφαλτο. Το σετ στη διάσταση 130/80/17 - 90/90/21 βγαίνει στα 135 ευρουλακια και με άλλα 20 δύο καινούργιες σαμπρελες είστε έτοιμοι. Για την ιστορία το Ε08 που αντικατέστησα συμπλήρωσε περίπου 17.000 χλμ σε 1,5 χρόνο και εκτός του ότι είχε ξεραθεί, το πίσω είχε χάσει τελείως στο κέντρο τα τακούνια του .


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Τα εβαλε φιλος σε Αφρικα750.... μου ειπε πολυ καλα λογια για ασφαλτο κ πολυ ησυχο....την εδωσε ομως κ δεν ξερουμε εντυπωσεις σε βαθος χρονου !!!
Στην ιδια τιμη απο γνωστο μαγαζι στη Καλλιθεα !!!
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Οι καλές εντυπώσεις συνεχίζονται. Τώρα που έχουν στρώσει παραμένουν εξαιρετικά ήσυχα στο δρόμο, για τέτοιο πελμα, ενώ σε στεγνή άσφαλτο εμπνέουν ασφάλεια ακόμα και υποκλίση. Επίσης με τις μπόρες των τελευταίων ημερών τα είδα και στη βροχή, όπου και εκεί έχουν πολύ καλή συμπεριφορά. Είναι προοδευτικά και δεν τρομάζουν, με μόνη παραχώρηση στις λευκές γραμμές που δεν γλυστρούν, αλλά το καταλαβείνεις ότι δεν τους αρέσει που τις πατάς. Χώμα δεν έχω δει ακόμα, αλλά αν πιστεύω σε βατούς χωματόδρομους, δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα. Γενικά τίμια ελαστικά σε πολύ καλή τιμή.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Ένα μικρό update. Μετά από 2.500 χλμ. δικάβαλος και με πολύ βάρος (εξοπλισμός camping) οι εντυπώσεις σε άσφαλτο παραμένουν εξαιρετικές. Παραμένει ήσυχο, με καλή πρόσφυση ακόμα και υπο κλίση και εμπνέει ασφάλεια στη βροχή. Αυτό που ανκάλυψα επίσης είναι ότι σε κάποια κομμάτια εκτός δρόμου που βγήκα σε δασικούς δρόμους απάτητους με ποταμήσια άμμο (θύμιζε αρκετά της θαλλάσης στην αίσθηση), κροκάλα στρoγγυλή και ποταμάκια, δουλεύουν επίσης πολύ καλά. Προφανώς το μπροστινό είναι το πρώτο που χάνεται σε τέτοιτες συνθήκες, με το πίσω να προσφέρει περισσότερη πρόσφυση από ότι μπορεί να φανταστεί κανείς κοιτώντας το πέλμα. Χαρακτηριστικά, 2-3 περάσματα μέσα από ποταμάκια, φορτωμένος, με πέτρα και λάσπη, με λίγη φόρα πέρασα αλώβητος στην άλλη όχθη χωρίς να σπινιάρει ιδιαίτερα ο πίσω τροχός (και όρθιος). Επίσης σε ανηφορικά (σχετικά στεγνά) λούκια, αρκετά βαθιά με άμμο, τα κατάφερε αρκετά καλά. Γενικά για το χαρακτήρα τους θα έλεγα ότι η συμπεριφορά τους εκτός δρόμου είναι πολύ καλή και σίγουρα οι δυνατότητες τους να υπερβαίνουν αυτές του "μέσου" οδηγού.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Πολύ ενδιαφέρον πέλμα. Θα το δοκίμαζα αν είχε στις διαστάσεις μου αφού είναι και M+S.
 

Jiannis50

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KÀWASAKI KLE500. 2003
Σήμερα θα τα βάλω και εγώ στην kle μετά από πολύ σκέψη και διαβάζοντας μέρες στο διαδίκτυο για την μιτας αλλάζοντας τα μισελεν Σιράκ που έχω πάνω τώρα έχοντας κάνει περίπου 25000 km έχοντας ένα αρκετά καλό ακόμα πίσω λαστιχο αλλά το εμπρός ειναι για πέταμα πια οπτικά αλλά παραδόξως βεντουζαρει ακόμα στην καλή εννοητε άσφαλτο .Η τιμή για τα μιτας είναι πάρα πολύ καλή (135+20 η σαμπρέλες ) και τα review ήταν και αυτά πολύ καλά οπότε τα προτίμησα έναντι άλλον επωνύμων ελαστικών αλλά ενώ σκεφτόμουν σήμερα και τα μιτας 08??ο φίλος εδώ που έγραψε για τα mc24 με έπεισε να παραμείνω στα mc24 .Οπότε σε λίγο καιρό θα γράψω και εγώ εντυπώσεις .
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σήμερα θα τα βάλω και εγώ στην kle μετά από πολύ σκέψη και διαβάζοντας μέρες στο διαδίκτυο για την μιτας αλλάζοντας τα μισελεν Σιράκ που έχω πάνω τώρα έχοντας κάνει περίπου 25000 km έχοντας ένα αρκετά καλό ακόμα πίσω λαστιχο αλλά το εμπρός ειναι για πέταμα πια οπτικά αλλά παραδόξως βεντουζαρει ακόμα στην καλή εννοητε άσφαλτο .Η τιμή για τα μιτας είναι πάρα πολύ καλή (135+20 η σαμπρέλες ) και τα review ήταν και αυτά πολύ καλά οπότε τα προτίμησα έναντι άλλον επωνύμων ελαστικών αλλά ενώ σκεφτόμουν σήμερα και τα μιτας 08??ο φίλος εδώ που έγραψε για τα mc24 με έπεισε να παραμείνω στα mc24 .Οπότε σε λίγο καιρό θα γράψω και εγώ εντυπώσεις .
Που τα βρηκες Γιαννη!!
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Σήμερα θα τα βάλω και εγώ στην kle μετά από πολύ σκέψη και διαβάζοντας μέρες στο διαδίκτυο για την μιτας αλλάζοντας τα μισελεν Σιράκ που έχω πάνω τώρα έχοντας κάνει περίπου 25000 km έχοντας ένα αρκετά καλό ακόμα πίσω λαστιχο αλλά το εμπρός ειναι για πέταμα πια οπτικά αλλά παραδόξως βεντουζαρει ακόμα στην καλή εννοητε άσφαλτο .Η τιμή για τα μιτας είναι πάρα πολύ καλή (135+20 η σαμπρέλες ) και τα review ήταν και αυτά πολύ καλά οπότε τα προτίμησα έναντι άλλον επωνύμων ελαστικών αλλά ενώ σκεφτόμουν σήμερα και τα μιτας 08??ο φίλος εδώ που έγραψε για τα mc24 με έπεισε να παραμείνω στα mc24 .Οπότε σε λίγο καιρό θα γράψω και εγώ εντυπώσεις .
25000χλμ;;;;;Ποσά πολλά;;;Μόνο μέσα στην πόλη έκανες χιλιόμετρα ;;;
 

arcolios

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χανιά
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Δώδεκαπενήντα adve
Να τολμήσω να πω οτι θυμίζουν tourance απλά;
Η metzeler τα δίνει 80/20 και θα συμφωνήσω με τον σύντροχο stefos οτι ειναι για 80/20 και οχι 70/30
 

Jiannis50

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KÀWASAKI KLE500. 2003
Που τα βρηκες Γιαννη!!
SIRIO CENTER

αλλα οπως πηγα ετσι εφυγα σημερα
απλα τραγικοι επαγγελματιες διοτι ενω στο τηλ.τους εξηγησα οτι δεν θα δεχτω παλαιοτερα του 2019 και μην με κουβαλησουν τσαμπα απο κερατσινι στην καλλιθεα μου ορκιζοντουσαν στο τηλ.οτι ολα τα λαστιχα που εχουν ειναι του 19 ???εντουτης στο ραντεβου για αλλαγη σημερα στης 16.00ωρα το πισω ηταν του 18 και καναν τους ανηξερους.Δυστυχως με κατι τετια νευριαζω παρα πολυ ευκολα διοτι παζαρια δεν εκανα και περιμενω απο τον αλλον να φερθει τιμια και επαγγελματικα πραγμα που αυτοι δεν εκαναν .Δεν ξερω αν θα τα βρω αλλου η θα πρεπει να στραφω σε αλλη μαρκα??ενα ειναι σιγουρο ,αυτοι δεν με ξαναβλεπουν (και οχι μονον εμενα)
 

arcolios

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χανιά
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Δώδεκαπενήντα adve
SIRIO CENTER

αλλα οπως πηγα ετσι εφυγα σημερα
απλα τραγικοι επαγγελματιες διοτι ενω στο τηλ.τους εξηγησα οτι δεν θα δεχτω παλαιοτερα του 2019 και μην με κουβαλησουν τσαμπα απο κερατσινι στην καλλιθεα μου ορκιζοντουσαν στο τηλ.οτι ολα τα λαστιχα που εχουν ειναι του 19 ???εντουτης στο ραντεβου για αλλαγη σημερα στης 16.00ωρα το πισω ηταν του 18 και καναν τους ανηξερους.Δυστυχως με κατι τετια νευριαζω παρα πολυ ευκολα διοτι παζαρια δεν εκανα και περιμενω απο τον αλλον να φερθει τιμια και επαγγελματικα πραγμα που αυτοι δεν εκαναν .Δεν ξερω αν θα τα βρω αλλου η θα πρεπει να στραφω σε αλλη μαρκα??ενα ειναι σιγουρο ,αυτοι δεν με ξαναβλεπουν (και οχι μονον εμενα)
Να κόψουν απο την τιμή
 
Reactions: Gus

Jiannis50

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KÀWASAKI KLE500. 2003
Να τολμήσω να πω οτι θυμίζουν tourance απλά;
Η metzeler τα δίνει 80/20 και θα συμφωνήσω με τον σύντροχο stefos οτι ειναι για 80/20 και οχι 70/30
κοιταγα τα Ε08 ,αλλα δεν τα δινει βλεπω για ταχυτητα S,Αλλα και αυτα μια χαρα δειχνουν και 80-20 να ειναι αυτο ακριβως ψαχνω ,αλλα ατυχησα σημερα
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Tα Ε08 εχουν δεικτη T/H δηλαδη 190/210χαω αναλογα τη διασταση. Σιγουρα υπερκαλυπτουν το ΚΛΕ500. Τα φορουσα στο 1150 και ηταν καταπληκτικο 80-20 λαστιχο.
 

Jiannis50

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KÀWASAKI KLE500. 2003
Tα Ε08 εχουν δεικτη T/H δηλαδη 190/210χαω αναλογα τη διασταση. Σιγουρα υπερκαλυπτουν το ΚΛΕ500. Τα φορουσα στο 1150 και ηταν καταπληκτικο 80-20 λαστιχο.
απλα σκεφτομαι οτι θα αργουν να ζεσταθουν μιας και ποιο πολυ εντος πολης ειμαι .Το θεμα ειναι να βρω τα mc24 η τα 08 σε καλη τιμη σε αλλο καταστημα με τοποθετηση ,αυτο ψαχνω τωρα
 
Top Bottom