Monster S2R 1000 ή Tuono V4 1000;

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Παιδιά δεν τίθεται θέμα ότι το Tuono V4 είναι καλύτερη μηχανή από το Monster... Το παραδέχτηκα εξαρχής! Και από άποψη κινητήρα, πλαισίου, δύναμης, ηλεκτρονικών, αποδοσης γενικά είναι μια ολόκληρη εποχή μπροστά από το S2R1000 μου, παρά τα όχι τόσο πολλά χρόνια που το χωρίζουν (2008 με 2011).

Όμως για μοτοσυκλέτες μιλάμε... Από πότε διαλέγουμε συγκρίνοντας τα χαρακτηριστικά τους σα να παίζουμε υπερατού...;!;!;! Σαφώς και υπάρχει και το συναίσθημα, και τουλάχιστον για μένα έχει κυρίαρχο λόγο.... Για παράδειγμα όλα τα σύγχρονα ΚΤΜ ξέρω ότι είναι μηχανάρες (γιατί ΚΤΜ είχα τόσα χρόνια) όμως βλέποντάς τα δε γουστάρω ούτε να τα ανεβώ! Επίσης δε λέω ότι θέλω να αλλάξω το Monster με ένα S1000R ή ένα GSX-S, ούτε καν με το νέο Monster ας πουμε...

Θέλω (σκέφτομαι) να δώσω μια "ειδική" μηχανή για να πάρω μια επίσης "ειδική" μηχανή... στα δικά μου μάτια πάντα!

Τι κάνει για μένα "ειδικό" το S2R; Φυσικά το ντιζάιν του overall και οι σχεδιαστικές του λεπτομέρειες, ο ξηροκάμπανος ήχος του και η μοναδικότητά του (σαφώς και αυτή)!

Τι κάνει το Tuono V4 επίσης "ειδικό"; Όχι τόσο το ντιζάιν του, αλλά αυτό το απίστευτο μοτέρ (που λένε ότι είναι ίσως το καλύτερο της τελευταίας δεκαετίας), φυσικά Ο ΗΧΟΣ ΤΟΥ, και το γεγονός ότι αυτό το σύνολο προέρχεται από μια μικρή εταιρεία απέναντι στους γίγαντες... πάλι η (διαφορετική) μοναδικότητά του δηλαδή!

Είμαι φετιχιστής... τι να κάνουμε;;; :p

Μην με παρεξηγείς, το γράφω άλλωστε ξεκάθαρα ότι αυτή η σύγκριση είναι άτοπη για μένα, όχι ότι είναι και λάθος μιας και μου λείπει η συναισθηματική οπτική του θέματος. Περισσότερο πρέπει να σταθείς στο ότι το V4 δεν είναι για κάθε μέρα στην Αθήνα, βέβαια κατά την γνώμη μου -πάλι- ούτε το Ducati ενδείκνυται οπότε και ίσως εσένα να μην σε χαλάσει.

Βάλε το Ντουκάτι μια αγγελία να δεις τι λεφτά μπορείς να πιάσεις και βλέπεις μετά αν αξίζει ή όχι η αλλαγή, μπορεί η όποια διαφορά να είναι μεγαλύτερη από αυτή που πιστεύεις και η κίνηση να μην προχωρήσει.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Αν το Monsterάκι μείνει τελικά, ίσως πέσουν κάποια χρήματα σε αναβάθμιση, όπως εξατμίσεις, πρόγραμμα, βολάν, αλλά σε καμιά περίπτωση λύσεις όπως το κόψιμο του πλαισίου όπως στο S4RS του βίντεο... Ιερόσυλος!!!
για βολαν οι αποψεις ειναι 50/50 ...αφου το εχεις καθημερινο μηπως δεν ειναι ευχαριστο?
για το κοψιμο,οντως ιεροσυλια!!!
 

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
ειδικά όταν τα έξοδα του Ducati τρέχουν ακόμα και... σταματημένο (για τους ιμάντες μιλάω που έχουν όριο χρόνου χρήσης)!
σχετικα με τους ιμαντες επικοινωνησε μαζι μου να σου το λυσω το προβλημα ανεξοδα
 
Top Bottom