Mosko Reckless 40L or 80L. Το εχεις κανείς να ρωτήσω κάτι?

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Ειμαι λιγο πιο μακριος απο τον μ.ο. στο 1,95, οποτε αφηνω χωρο πισω μονο για μινιον συνοδηγο..χωραει και παλι ομως. Ας πουμε καπου 3,5μ συνολικο υψος :laugh:

Ναι πισω βαζεις οτι θες, οχι μον σακο. Η "γλωσσα" που τα πιανει ειναι πολυ φαρδια.

Επισης παιρνεις φτηνα molle τσαντακια και μεγαλωνεις κατα το δοκουν, ειτε στις πλαινες ειτε πισω στην κεντρικη.
Ειτε απο ειδη με στρατιωτικα ειτε απο βαθια κινα με γελοιο κοστος και σε οχι τοσο μιλιτερ χρωματα..
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Ειναι αρκετα ευελικτο συστημα ωστε να μπορεις να τα βαλεις σε διαφορετικου μεγεθους μηχανακια.


Τετοια συστηματα που δεν θελουν και βασεις ειναι και η μονη λυση αν θες να κανεις fly & ride με μικρο μηχανακι.
 

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
Κάτι τέτοιο θέλω να κάνω αλλά και πάλι φαίνεται ότι δεν υπάρχει χώρος για τον συνεπιβάτη


Στάλθηκε από το SM-N970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
Δυστυχώς δεν το έχω δοκιμάσει διπλός και βρίσκομαι Λάρισα να σου το έδινα να τα δοκιμάσεις.

eBay παίζουν συχνά προσφορές σε μεταχειρισμένα και σε ποιότητα είναι premium.

Στη τιμή που είναι τώρα στο επίσημο δύσκολα
 

doctoras

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Chris
Μοτό
GSX250R
νομιζω τέτοια φοράει η noraly στο crf300 rally βγάζοντας ταξίδι λατινική αμερική σε αλάσκα, όσον αφορά την αντοχή τους.
οκ αδιαμφισβήτητα πρέπει να είναι πολύ καλά μελετημένο, αλλα μου κάνει εντύπωση η αντοχή του, pvc δεν είναι? δε θα σκιστούν σε μια πτώση σε χώμα οι πλαινές που είναι εκτεθειμένες?
 

zilver

Μέλος
Όνομα
Ζήσης
Μοτό
790AdvR
Καλησπέρα και από μένα. Έχω τα 40αρία. Για να μπουν στο 790 έπρεπε να βγάλω τις λαβές του συνοδηγού μιας και δεν μπορούσαν να τοποθετηθούν διαφορετικά. Αυτό συνέβαινε επειδή οι λαβές πλαταίνουν τη μηχανή, ενώ η βάση των σαμαριών έχει πολύ στενή γραμμή. Εγώ ωστόσο έχω την πρώτη έκδοση και αν δεν κάνω λάθος, πλέον (στην τρίτη) το πλάτος είναι ρυθμιζόμενο- και πάλι βέβαια αμφιβάλω για το κατά πόσο συνδυάζονται με χειρολαβές. Σαν ποιότητα είναι εξαιρετικά.
Έχω κάνει πολλές φορές δικάβαλο ταξίδι με αυτά και ήταν σούπερ βολικά για τον πίσω.

Εμένα αυτό που με έχει προβληματίσει περισσότερο είναι η εργονομία τους όσον αφορά τον αποθηκευτικό χώρο. Στα 40αρια για να βάλεις ένα σλιπιν μπάγκ (με τη θήκη του, ένα βαρελάκι δηλαδή) και ένα υπόστρωμα (άλλο ένα βαρελάκι) μέσα στα drybag σου βγαίνει η παναγία. To drybag είναι στενό, μακρύ και τελείως ανελαστικό. Αφού τα καταφέρεις έχεις το ένα από τα 2 πλαϊνά σαμάρια κατειλημμένο. Επομένως ο διαθέσιμος χώρος μειώνεται σημαντικά.

Στα πολύ θετικά ότι είναι ότι είναι πολύ σταθερά πάνω στη μηχανή και έτσι δεν χρειάζεται να τεντώνεις ιμάντες κάθε τρείς και λίγο, ενώ με το σύστημα που έχει στο κεντρικό σαμάρι, μπορείς να χωρέσεις και σκηνή ή μπουφάν από κάτω, χωρίς έξτρα χταπόδια ιμάντες κλπ.
Εγώ τα δικά μου τα χτύπησα πέρσι σε παζάρι μεταχειρισμένων της εταιρίας κάπου στα 150€ με μεταφορικά.
Αν είχε σε αντίστοιχη προσφορά τα 80άρια θα τα έπαιρνα ασυζητητί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
Είναι η πρώτη φωτό που βλέπω να είναι τοποθετημένα με αυτό τον τρόπο.
 

zilver

Μέλος
Όνομα
Ζήσης
Μοτό
790AdvR
Με αυτό τον τρόπο κερδίζεις χώρο συνεπιβάτη, αλλά ανεβάζεις το κέντρο βάρους και εκτός πίσω άξονα τροχού.
Τουλάχιστον για το 790 δεν υπάρχει άλλος τρόπος! Στο σημείο του συναναβατη η σέλα είναι πολύ φαρδιά για να κάτσουν τα σαμάρια. Επίσης το σημείο που δένονται πλέον πρακτικά μετακινείται προς τα πίσω, αφού τα σαμάρια είναι στη σέλα, ενώ μπορείς να τα δέσεις μόνο στη σχάρα, έτσι ο ιμάντας πρόσδεσης έχει περιθώριο να μετακινείται. Ίσως οι μεγαλύτερες εκδόσεις να κάθονται στη σέλα..
 

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
Μια χαρά είναι και έτσι, μην μασάς!!!
 

xarri8

Μέλος
Όνομα
Haris
Μοτό
Ktm 1090 adv r
africa twin 750
Μια χαρά είναι και έτσι, μην μασάς!!!
εγώ πάντως που γλυκοκοιτάζω τα 40, ένας φίλοσ που τα έχει μου φαίνεται οτι είναι αρκετά δύσκολα στο να βρεις κάτι αν είναι γεμάτα. Πρέπει να είναι αρκετα σπαστικό. Εγώ επέλεξα τα σαμαρια της givi(canyon) που είναι πούπουλο σε σχέσημ ε αλουμινίου. Το μόνο αρνητικό είναι οτι θέλουν κάγκελα που ούτε εμένα μ αρέσουν! Πάντως αν θες της μοσκο και χώρο για συνεπιβάτη δύσκολο το 80!
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Αν υπάρχουν κάγκελα μπαίνουν τα 80ρια;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom