Moto GP, 2017

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Λοιπόν....
Ντόβι!
Respect !!!!


ANDREA “master mind” DOVIZIOSO

«Δεν έχει αλλάξει κάτι. Εξακολουθεί να υπάρχει η ίδια ανάγκη βελτίωσης όλων όσων εκκρεμούσαν και στην αρχή της χρονιάς. Στο Mugello ήμασταν πάντα δυνατοί. Εδώ στην Βαρκελώνη υπήρξαν ιδιαιτερότητες. Λόγω των συνθηκών, ουδείς μπορούσε να πιέσει, οι μοτοσυκλέτες δεν κινήθηκαν οριακά στις στροφές και η υψηλότερη τελική της Ducati μου έδωσε πλεονέκτημα. Συνεπώς το αποτέλεσμα δεν αντιπροσωπεύει την πραγματικότητα. Τα προβλήματα ταχύτητας στην στροφή παραμένουν και πρέπει να δοθούν λύσεις. Χωρίς αυτές, ο επιδιωκόμενος τίτλος είναι ανέφικτος. »…

...«Η νίκη σε αγώνα τα αλλάζει όλα στο Box. Αυξάνεται η αυτοπεποίθηση και το κλίμα στην ομάδα. Και όλα αυτά βοηθούν. Όμως η πραγματικότητα δεν αλλάζει. Όπως επανειλημμένα έχω δηλώσει την τελευταία διετία, κάτι λείπει. Πιστεύω ακράδαντα ότι μπορούμε να είμαστε διεκδικητές του τίτλου, αφού όμως προηγουμένως αντιμετωπίσουμε αυτά στα οποία μειονεκτούμε. Σε κάποια σημεία υπολειπόμαστε του ανταγωνισμού και είναι πολύ σημαντικά για να μας επιτρέψουν να διεκδικούμε τη νίκη σε κάθε αγώνα και κατ’ επέκταση το πρωτάθλημα»…


Ερώτηση στο Press Room: «Είσαι στην Ducati πέντε χρόνια. Πάντα υπήρξες ένας σκληρά εργαζόμενος αναβάτης για την ομάδα. Από πέρσι επιτυγχάνεις πολύ περισσότερα στους αγώνες. Αυξήθηκε για κάποιο λόγο η αυτοπεποίθησή σου;»
Απάντηση: «Στα μέσα της προηγούμενης χρονιάς κάποια γεγονότα με βοήθησαν να καταλάβω πολλά πράγματα για την ζωή και με βοήθησαν να δω με άλλο μάτι το σπορ αλλά και την ίδια την ζωή, αναθεωρώντας τον τρόπο προσέγγισης που είχα έως τότε. Είμαι ευτυχής που νιώθω πλέον πιο ήρεμος και που γνώρισα την πραγματικότητα για κάποια θέματα. Ο τρόπος προσέγγισης είναι αυτός που κάνει την διαφορά»…

Μερικές ημέρες νωρίτερα, όταν ο Nicky αναχώρησε, ο Dovi έγραψε στο Instagram, δίπλα σε μια φωτογραφία του μπράτσου του:

"Είμαι κυρίαρχος της μοίρας μου, όμως μόνον αυτή γνωρίζει το τέλος στο μονοπάτι μου". Αυτό είναι το περιεχόμενο του τατουάζ που έκανα μετά τον θάνατο του Marco.
Σήμερα, έξι χρόνια μετά, και κατόπιν αυτού που συνέβη στον Nicky, η οπτική μου γωνία για την ζωή, το ταξίδι της, την απίστευτη δύναμη που έχουμε για να την αλλάξουμε, να επαναστατήσουμε και παραλλήλως η επίγνωση του πόσο ανήμποροι είμαστε απέναντι στο πεπρωμένο, επιβεβαιώνονται.
Αντίο φίλε! Μιά τεράστια αγκαλιά στην οικογένειά σου και τους στενούς σου φίλους.

Andrea “master mind” Dovizioso…
…Κυριολεκτικώς…
https://www.facebook.com/Motopress-Racing-165756443440628/?hc_ref=NEWSFEED



Λέμε για άνθρωπο μυαλωμένο και προσγειωμένο! Δείτε πώς αντιμετωπίζει τις επιτυχίες του και πόσο αντικειμενικός είναι! Ο δρόμος που επέλεξε, οδηγεί στην επιτυχία ! 100% !!!
Ο άλλος ο αντιπαθής ο 99, θα έκανε καμιά γκριμάτσα τύπου "φερμουαρ" κλπ, "εγώ είμαι και κανένας άλλος, "είδατε που τα έλεγα, ήθελα το χρόνο μου" .....
Σχολιάζω μόνο το αγωνιστικό κομμάτι, με τα bold.
Η στάση ζωής του καθενός, αν και καθοθηγεί τις αποφάσεις και τις επιλογές του, δε με αφορά. Κι εκεί respect επί προσωπικού βεβαίως, αλλά... αυτά είναι προσωπικά του καθενός!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Kι ο Ρόσσι...

Το ένα από τα δυο πλαίσια που έχει φέρει η Yamaha στο τεστ του Montmelo δοκίμασε σήμερα ο Valentino Rossi και του άρεσε πολύ.

Χτες, στο επίσημο τεστ, ο Vale δοκίμασε το ένα από αυτά και ο Vinales το άλλο. Σήμερα, που θα μείνουν για ιδιωτικές δοκιμές, θα αλλάξουν.

«Πάντα δυσκολεύομαι μ’ αυτή τη μοτοσυκλέτα στις εισόδους των στροφών, μέσα στις στροφές...»

«Δοκιμάσαμε λοιπόν το νέο πλαίσιο, που δεν είναι πολύ διαφορετικό, αλλά η Yamaha δούλεψε πολύ γι’ αυτό».

«Μ’ αρέσει! Την προτιμώ έτσι τη μοτοσυκλέτα. Είναι πιο εύκολη. Είναι καλύτερη για το στυλ μου».

«Τώρα στρίβει καλύτερα και μπαίνω στις στροφές πιο γρήγορα. Μ’ αυτό είσαι πιο ακριβής και είναι πιο διασκεδαστική η Μ1».

«Το πρόβλημα με τη φθορά των ελαστικών παραμένει, αλλά ούτως ή άλλως εδώ είναι μεγάλο».

«Πρέπει να συνεχίσουμε λοιπόν για να βελτιωθούμε κι άλλο».

Ο Rossi είχε προβλήματα στις εισόδους των στροφών από την πρώτη στιγμή με την Μ1 του 2017, τις οποίες όμως είχε αποδώσει στο μπροστινό ελαστικό της Michelin.

Τέλος, τον ρώτησαν μήπως με την ταχύτητα του Vinales στις χειμερινές δοκιμές και στους πρώτους αγώνες, οι μπλε επαναπαύτηκαν.

«Ήταν γρήγορος και του άρεσε το πλαίσιο του ’17 κι έχει τους περισσότερους βαθμούς. Εγώ μιλάω για μένα».

«Ο Maverick δεν έχει ιστορία με την Yamaha, μιας κι έρχεται από την Suzuki και την οδηγεί επειδή νομίζει ότι είναι Yamaha».

«Εγώ όμως ξέρω περισσότερο την εξέλιξή της και πιστεύω ότι με τη μοτοσυκλέτα του ’17 χάνουμε κάτι».

Τελικά ο άσχημος αγώνας των εργοστασιακών Μ1 την Κυριακή, οφείλεται στο ότι έχασαν το τεστ που είχε γίνει στα τέλη Μαΐου στο Montmelo;

«Όχι δεν φταίει αυτό εξ ολοκλήρου, αλλά ναι, το ότι το χάσαμε ήταν πρόβλημα», ήταν η απάντηση του Rossi.

http://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=26211



Δηλαδή πώς θα πήγαινε ο Βινιάλες, αν η Μ1 του 2017 ήταν αντίστοιχη με την περσινή??????:eek::woot:
Όταν βρει το λάθος η ΥΑΜΑΗΑ, θα την ψάχνουν μου φαίνεται.....:cool:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Cal Crutchlow: "Le Yamaha a Le Mans hanno stampato giri record e la gara successiva si prendevano 3 secondi al giro. La Michelin ha problemi di qualità e su 100 gomme 50 sono difettose.
La pensiamo così io, Valentino e altri 20 piloti ma ci danno dei bugiardi"


Crutshlow : Oi Yamaha sto Le Mans γραψανε γύρους record και στον επόμενο αγώνα τρωγανε 3 δευτερόλεπτα στον γύρο. Η Michelin έχει πρόβλημα ποιότητας στα 100 λάστιχα τα 50 είναι ελαττωματικά. Αυτά τους λέμε και εγώ και ο Valentino και οι άλλοι 20 οδηγοί αλλά αυτοί μας λένε ψεύτες!


από εδώ: https://www.facebook.com/ValentinoRossiIlMioIdoloSeiTu/?hc_ref=NEWSFEED&fref=nf, 15/6 @21:30 η δημοσίευση!
Μη διασταυρωμένη ακόμα, αλλά αν είναι αλήθεια (η δήλωση ) , όλα για φούντο..... :(
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Ο αγωνας μηπως ειναι στις 14:00?
Για το motoGP λεω.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black




16 αναβάτες σε 8,8 δέκατα!!!
Οι 8 πρώτοι στα 4 δέκατα!!! (και βγάλε...), ενώ οι 7 πρώροι στα 2,5 μείον...! Απίστευτος συναγωνισμός!:ok::ok::ok:
Προβλέπεται βροχερό Σάββατο, ίσως και το FP2 με βροχή.
2 Ducati σπάσανε στο FP1 ..., με το καλημέρα δηλαδή.:eek:
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED




16 αναβάτες σε 8,8 δέκατα!!!
Οι 8 πρώτοι στα 4 δέκατα!!! (και βγάλε...), ενώ οι 7 πρώροι στα 2,5 μείον...! Απίστευτος συναγωνισμός!:ok::ok::ok:
Προβλέπεται βροχερό Σάββατο, ίσως και το FP2 με βροχή.
2 Ducati σπάσανε στο FP1 ..., με το καλημέρα δηλαδή.:eek:
τα παλια μοτερ να καταναλωθουν..
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black




Αυτα για σήμερα...
Αύριο θα βρέχει λένε, οπότε έχουμε και το Q2 από τώρα ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black


Βρεγμένο σήμερα.
Στο Q2 στέγνωνε προς το τέλος.
Αύριο δίνει συννεφιά με 34% πιθανότητα βροχής το μεσημέρι και το απόγευμα. Μάλλον στεγνό αγώνα θα έχουμε.


Σημείωση: με βάση τις τωρινές μετρήσεις/δεδομένα, στεγνό αγώνα θα έχουμε ;) κι ας λένε 34% βροχή:cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat


Βρεγμένο σήμερα.
Στο Q2 στέγνωνε προς το τέλος.
Αύριο δίνει συννεφιά με 34% πιθανότητα βροχής το μεσημέρι και το απόγευμα. Μάλλον στεγνό αγώνα θα έχουμε.


Έλα Δερβένι να το δούμε :ltsg:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Έλα Δερβένι να το δούμε :ltsg:
:D:D:D

Αυτό το ΣΚ είναι του γιου.... ;)
Σήμερα είχε δοκιμαστικό για τη μεγάλη πισίνα (πέρασε) κι αύριο γιορτή σχολείου. Αν δεν υπήρχαν αυτά τα 2, θα ήμανε κατασκηνωμένος σαπέρα το Φωκιανό, ή στα Καλάβρυτα, ή στην Εύβοια με το πλι ;) Πάντως όχι εδώ που κλείστηκα....
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
:D:D:D

Αυτό το ΣΚ είναι του γιου.... ;)
Σήμερα είχε δοκιμαστικό για τη μεγάλη πισίνα (πέρασε) κι αύριο γιορτή σχολείου. Αν δεν υπήρχαν αυτά τα 2, θα ήμανε κατασκηνωμένος σαπέρα το Φωκιανό, ή στα Καλάβρυτα, ή στην Εύβοια με το πλι ;) Πάντως όχι εδώ που κλείστηκα....



Με το καλό φίλε τα παιδιά είναι πάνω απο όλα !!!
Εγω τα έκανα οταν κάνατε βόλτα Φωκιανό με την Μοτοπαρέα !!
Είπαμε κοίτα να τα πούμε 22-23/7/17 Φωκιανό :crs:
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
:D:D:D

Αυτό το ΣΚ είναι του γιου.... ;)
Σήμερα είχε δοκιμαστικό για τη μεγάλη πισίνα (πέρασε) κι αύριο γιορτή σχολείου. Αν δεν υπήρχαν αυτά τα 2, θα ήμανε κατασκηνωμένος σαπέρα το Φωκιανό, ή στα Καλάβρυτα, ή στην Εύβοια με το πλι ;) Πάντως όχι εδώ που κλείστηκα....
Μηπως κατεβεις το επομενο ΣΚ?
 
Top Bottom