Moto GP, 2018

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
07:00 oαγωνας. Σωστα?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
07:00 oαγωνας. Σωστα?
Ναι. Η μεταδοση ξεκιναει 6:30, βαλε κι ενα καφεδακι να φυγει η τσιμπλα....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ω ρε!
Τι βλεπουμε σήμερα....!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
- Η YAMAHA (απόντος 93) παίρνει νικη μετά από 25 αγώνες!
-Ο Βινιάλες έχει θέμα στους πρώτους γύρους! Και με όλους μέσα, αποκλείεται να βλέπει βάθρα. Πρέπει να το φτιάξει αυτό!
- Απόντος 93, γίνεται πάρτυ από πολλούς!!!!
-Η Honda με τον 93 δεν έχει αντίπαλο κι απόντος αυτού, δεν είναι πουθενά!!! (έχει τον καλύτερο συνδυασμό μοτό/αναβάτη, αλλά όχι την καλύτερη μοτό! )
- Η Ducati αντιθέτως, μάλον είναι το καλύτερο overall μηχανάκι του grid! Αν δεν έκανε το τραγικό λάθος ο Πέτρουξ στον 1ο γύρο, θα είχαμε 5 Ντουκάτι σε κορυφαίες θέσεις στην κατάταξη!To +10 ΧΑΩ (σχεδόν) είναι πράγματι εντυπωσιακό μέσα στον αγώνα κι απέναντι σε όλους!
- Πώς το είπαμε....; Ο κατσαπλιάς 80% κι η γκλίτσα του το 20% . Συμφωνώ με το Δημήτρη @KORAX σ' αυτό, αλλά όχι στο motogp και γενικά σε επίπεδο παγκοσμίου (σε όποιο άθλημα). Εδώ όλοι οι "κατσαπλιάδες" είναι κορυφαίοι και με μικρές αποκλίσεις μεταξύ τους! Απόδειξη; Ο Bautista σήμερα! Πήρε το εργοστασιακό του 99 κι έραψε κουστουμάκια!!!! Εύγε του! Και ναι! , σ αυτό το επίπεδο θες μηχανάκι για να διακριθείς! (αυτό αποδυκνείει και το πόσο απόλυτα είναι φτιαγμένο το Χόντα πάνω στον 93! )
- H Suzuki είναι σε πολύ καλό δρόμο, κι αν δεν ήταν τα 4 απανωτά λάθη του 29, θα βλέπαμε μάχη για την 1η θέση! Πόσο χρόνο έχασε με τα λάθη του κι όμως τον κάλυψε!!! Κι ο Ρινς κοντά του σε όλο τον αγώνα. Αυτό δείχνει καλό μηχανάκι! Καλό overall και για όλους, όχι ραμένο πάνω σ' έναν!
- Ο Ντοβι είναι κορυφαίος και με κορυφαία μοτό, αλλά μάλλον "λίγος " για τον 93, που βέβαια σήμερα πλήρωσε τη νοοτροπία του "δεν υπάρχει κανείς άλλος στην πίστα". Αγωνιστικό το συμβάν και τυχερός που του συνέβει τώρα κι όχι πριν καθαρίσει τον τίτλο, αλλά νομίζω το προκάλεσε. Ο Ζαρκο δεν υπήρχε περίπτωση να τον αποφύγει , έτσι που του χώθηκε πρίν τα φρένα με μια 300αρα χλμ.... Κρίμα και για τους 2.


Απογοήτευση ο Ρόσι για μένα, που φέτος έχασε μόνο 2 φορές από το Βινιάλες, αλλά ειδικά αυτή, ήταν καθοριστική!:oops: Παραμένει όμως αυτός, που κράτησε τη ΥΑΜΑΗΑ ζωντανή παίρνοντας πάντα, όλη τη χρονιά, το 100% από το μηχανάκι.
Το σημερινό μπορεί (και μάλλον ) οφείλεται στην επιλογή ελαστικών. Από την 3η σειρά στο γκριντ, επέλεξε σκληρά. Μάλλον "υποχρεωτική" η επιλογή του, γιατί δε φαντάστηκε την κακή εκκίνηση του 93, το λάθος του Πέτρουξ και τελικά την πτώση 2 αναβατών, λόγοι για τους οποίους βρέθηκε χωρίς μάχες, πολύ νωρίς, στο 1ο γκρουπ. Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον να τρέχει με τα ίδια λάστιχα με το Βινιάλες. Next time....
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Πάρε με skype να σου βάλω επανάληψη από cosmotetv.
Θα συμφωνήσω ότι χωρίς τον 93 είναι λες και βλέπεις άλλη διοργανωση.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
:eek:

Τι έγινε ακριβώς;
Οτι βλεπουμε στο βιδεο.
Ο Μαρκεθ μπαινει μπροστα στο Ζαρκο στα φρενα, κι ο 2ος δεν προλαβαινει να ανοιγοκλεισει τα ματια.
Τον κουτουλησε με 320+.
Οξω κι οι 2 , χωρις τραυματισμο ομως!
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Οτι βλεπουμε στο βιδεο.
Ο Μαρκεθ μπαινει μπροστα στο Ζαρκο στα φρενα, κι ο 2ος δεν προλαβαινει να ανοιγοκλεισει τα ματια.
Τον κουτουλησε με 320+.
Οξω κι οι 2 , χωρις τραυματισμο ομως!
Στο βίντεο φαίνεται η πρόθεση του ΜΜ από το 38" και η μλκία γίνεται στο 40"...νομίζω ότι ο Ζάρκο έπρεπε να το έχει προβλέψει, δεδομένης και της παλιοποιότητας του ΜΜ...

Βέβαια, έξω απ΄το χορό πολλά τραγούδια...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Στο βίντεο φαίνεται η πρόθεση του ΜΜ από το 38" και η μλκία γίνεται στο 40"...νομίζω ότι ο Ζάρκο έπρεπε να το έχει προβλέψει, δεδομένης και της παλιοποιότητας του ΜΜ...

Βέβαια, έξω απ΄το χορό πολλά τραγούδια...
Η πλακα ειναι οτι ΟΛΟΙ ανεξεραιτως που σχολιασαν , ειτε λάιβ , ειτε στα ΜΜΕ εως σημερα, ριχνουν την ευθυνη στο Ζαρκο. Και καλα λογω sleepstreaming που ειχε κανει εκατονταδες μετρα πριν....
Τι να πω;
Εγω βλεπω τον 93 να εκβιαζει ακομα μια φορα, για καλυτερη τοποθετηση στην εισοδο κι αδιαφορει για τους άλλους.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Εγω πιστευω οτι τον ειχε ματιασει και ο Λορενθο!! :wacky::laugh:
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Η πλακα ειναι οτι ΟΛΟΙ ανεξεραιτως που σχολιασαν , ειτε λάιβ , ειτε στα ΜΜΕ εως σημερα, ριχνουν την ευθυνη στο Ζαρκο. Και καλα λογω sleepstreaming που ειχε κανει εκατονταδες μετρα πριν....
Τι να πω;
Εγω βλεπω τον 93 να εκβιαζει ακομα μια φορα, για καλυτερη τοποθετηση στην εισοδο κι αδιαφορει για τους άλλους.

Σαφως και η ευθυνη ειναι του Ζαρκό...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ναι έχει πλάκα αυτό, μόλις το είδα (είχα αποφύγει να ανοίξω το νήμα από χτες, όπως και κάθε άλλο μέσο με spoilers)

Ο Ζαρκό φρενάρει στην ευθεία, δίπλα στον ΜΜΜ. Ο ΜΜΜ βγαίνει μπροστά, πάει αριστερά μπροστά στον Ζαρκό και μετά πάρε τον κάτω. Αλλά φταίει ο άλλος που δεν άλλαξε πορεία και που πιθανότατα δεν έχει το φρενάρισμα που έχει ο ΜΜΜ.

Πάμε καλά; Εκεί που λες τα έχω δει όλα, τελικά δεν, ο πάτος μετακινείται.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Ναι έχει πλάκα αυτό, μόλις το είδα (είχα αποφύγει να ανοίξω το νήμα από χτες, όπως και κάθε άλλο μέσο με spoilers)

Ο Ζαρκό φρενάρει στην ευθεία, δίπλα στον ΜΜΜ. Ο ΜΜΜ βγαίνει μπροστά, πάει αριστερά μπροστά στον Ζαρκό και μετά πάρε τον κάτω. Αλλά φταίει ο άλλος που δεν άλλαξε πορεία και που πιθανότατα δεν έχει το φρενάρισμα που έχει ο ΜΜΜ.

Πάμε καλά; Εκεί που λες τα έχω δει όλα, τελικά δεν, ο πάτος μετακινείται.
Πλακα εχει επισεις οτι ολα αυτα γινονται κατα κόρον ειτε ειναι στο late braking και στο line selection ειτε ειναι στην εξοδο σε block pass ή κλεισιμο γραμμης (slip streaming avoidance).

Αποφασιστε... θελουμε να το κανουμε formula 1 ???
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πλακα εχει επισεις οτι ολα αυτα γινονται κατα κόρον ειτε ειναι στο late braking και στο line selection ειτε ειναι στην εξοδο σε block pass ή κλεισιμο γραμμης (slip streaming avoidance).

Αποφασιστε... θελουμε να το κανουμε formula 1 ???
Τι λες τωρα Γιωργη;
Αστειευεσαι ως συνηθως;

Τες παν, επειδη η περιγραφη της φασης ειναι δυσκολη, εβαλα το βιδεακι. Ο καθενας ας βγαλει τα δικα του συμπερασματα ;)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μισό λεπτό.

Εγώ είμαι εντελώς κουλός. Εγώ δεν έχω έλεγχο στο μηχανάκι μου να ξέρω που είναι κάθε χιλιοστό του ελαστικού. Ούτε κανείς "καθημερινός οδηγός" εδώ που τα λέμε και όποιος νομίζει ότι ξέρει είναι απλά αστείος.

Ο ΜΜΜ έχει αυτόν ακριβώς τον έλεγχο και την γνώση. Ξέρει που είναι τα πάντα, τα κοάλα, όλη η ζούγκλα. Γιατί είναι στην ομάδα των κορυφαίων. Ο Ζαρκό είναι κοντά, αλλά τόσο μακριά από αυτό το απόλυτο, για αυτό και δεν είναι "στην κορυφή" σε κάθε αγώνα.

Οπότε όταν ξεκινάει να φρενάρει ο ΜΜΜ δίπλα σε έναν άλλον, αφήνει το φρένο, μετακινείται μπροστά του και ξαναπιάνει το φρένο γερά -γιατί μπορεί και γιατί έχει τόσο καλό έλεγχο και γνώση των ορίων του- με αποτέλεσμα ο πίσω να βρεθεί ξάπλα με 250χαω, δεν θα με πείσει κανείς ποτέ ότι έγινε "κατά λάθος" και ήταν "αγωνιστικό συμβάν", ότι δεν ήξερε, ότι δεν το περίμενε, ότι του προκάλεσε έκπληξη αυτό που έγινε. Δεν μιλάμε για μπλοκ πας, εκεί τον έχεις δει τον άλλο δίπλα σου και ξέρεις ότι θα σε περάσει. Βέβαια ΚΑΙ σε μπλοκ πας έχει κάνει τέτοια πουστιά, όπου πέρασε και μετά "ξέχασε να επιταχύνει" ή που "έχασε αλλαγή ταχύτητας".

Η πράξη λοιπόν λέει ότι απλώς ήταν ένα πείραμα ακόμα. Την επόμενη φορά θα ξέρει πόσο να φρενάρει ώστε και να ρίξει τον αντίπαλο κάτω και να μην του σπάσει το υποπλαίσιο. Απλά είναι "αδιανόητο" να πεις ότι υπάρχει ΕΝΑΣ μαλάκας που θα τολμούσε να ρισκάρει να σκοτώσει για να δει πως μπορεί να ρίχνει νομότυπα κόσμο κάτω, που δεν θες να το πιστέψεις. Ακριβώς επειδή έχουμε δει δοκιμές σε κάθε άλλο τρόπο βρώμικης επίθεσης και βρώμικης θυματοποίησης, είμαι σίγουρος ότι αυτό ήταν/είναι το επόμενο βήμα.

Όχι, F1 δεν θα γίνει ποτέ. Αλλά τέτοιες κινήσεις είναι σιχαμένες, απλά.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Μισό λεπτό.

Εγώ είμαι εντελώς κουλός. Εγώ δεν έχω έλεγχο στο μηχανάκι μου να ξέρω που είναι κάθε χιλιοστό του ελαστικού. Ούτε κανείς "καθημερινός οδηγός" εδώ που τα λέμε και όποιος νομίζει ότι ξέρει είναι απλά αστείος.

Ο ΜΜΜ έχει αυτόν ακριβώς τον έλεγχο και την γνώση. Ξέρει που είναι τα πάντα, τα κοάλα, όλη η ζούγκλα. Γιατί είναι στην ομάδα των κορυφαίων. Ο Ζαρκό είναι κοντά, αλλά τόσο μακριά από αυτό το απόλυτο, για αυτό και δεν είναι "στην κορυφή" σε κάθε αγώνα.

Οπότε όταν ξεκινάει να φρενάρει ο ΜΜΜ δίπλα σε έναν άλλον, αφήνει το φρένο, μετακινείται μπροστά του και ξαναπιάνει το φρένο γερά -γιατί μπορεί και γιατί έχει τόσο καλό έλεγχο και γνώση των ορίων του- με αποτέλεσμα ο πίσω να βρεθεί ξάπλα με 250χαω, δεν θα με πείσει κανείς ποτέ ότι έγινε "κατά λάθος" και ήταν "αγωνιστικό συμβάν", ότι δεν ήξερε, ότι δεν το περίμενε, ότι του προκάλεσε έκπληξη αυτό που έγινε. Δεν μιλάμε για μπλοκ πας, εκεί τον έχεις δει τον άλλο δίπλα σου και ξέρεις ότι θα σε περάσει. Βέβαια ΚΑΙ σε μπλοκ πας έχει κάνει τέτοια πουστιά, όπου πέρασε και μετά "ξέχασε να επιταχύνει" ή που "έχασε αλλαγή ταχύτητας".

Η πράξη λοιπόν λέει ότι απλώς ήταν ένα πείραμα ακόμα. Την επόμενη φορά θα ξέρει πόσο να φρενάρει ώστε και να ρίξει τον αντίπαλο κάτω και να μην του σπάσει το υποπλαίσιο. Απλά είναι "αδιανόητο" να πεις ότι υπάρχει ΕΝΑΣ μαλάκας που θα τολμούσε να ρισκάρει να σκοτώσει για να δει πως μπορεί να ρίχνει νομότυπα κόσμο κάτω, που δεν θες να το πιστέψεις. Ακριβώς επειδή έχουμε δει δοκιμές σε κάθε άλλο τρόπο βρώμικης επίθεσης και βρώμικης θυματοποίησης, είμαι σίγουρος ότι αυτό ήταν/είναι το επόμενο βήμα.

Όχι, F1 δεν θα γίνει ποτέ. Αλλά τέτοιες κινήσεις είναι σιχαμένες, απλά.

Γιαννη, η συγκεκριμενη φαση ειναι καθαρο αγωνιστικο συμβαν. Κανενα πειραμα δεν εκανε ο Μαρκεθ.
Δεν μασησε ο Ζαρκο (καλος στα φρενα) και θεωρησε οτι μπορει να κρατηθει (κλεβοντας μέτρα) και να κλεισει για την ερχομενη στροφη. Ο Μαρκεθ βρισκετε σε πλεονεκτημα καθως στην θεση που βρισκετε ειναι και προπορευομενος.
Δεν θελω να αλλαξω καμια γνωμη , κανενος.

Επισεις οι ''βρωμικες'' κινησεις υπηρχαν και θα υπαρχουν απο ολους.



That's racing...
 
Top Bottom