Moto GP, 2018

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Σοβαρα βρισκεις ομοιοτητες στις δυο φασεις;
Θες να σου βρω και στις ευθειες στα φρενα ?

Αλλου ειναι η ουσια Γιαννη.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θες να σου βρω και στις ευθειες στα φρενα ?

Αλλου ειναι η ουσια Γιαννη.
Για πες....;
Δεν εχω καταλαβει τι θες να πεις με τα βιδεακια, γι αυτο ρωταω . Τελειως ασχετα με τη φαση Ζαρκο-Μαρκεθ.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Για πες....;
Δεν εχω καταλαβει τι θες να πεις με τα βιδεακια, γι αυτο ρωταω . Τελειως ασχετα με τη φαση Ζαρκο-Μαρκεθ.

Προσπαθω να τεκμηριωσω το αγωνιστικο συμβαν αλλα δεν τα καταφερνω γραπτως, καθως και ο "βρωμικο" που λεει ο Γιαννης παραπανω και την ικανοτητα ή μη να το κανει καποιος εσκεμενα...
Τες πα, δεν το εχω με το γραπτο λογο...σε κανα καφε που ειναι και ποιο ωραια
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
....και τι ειχε να κερδισει απο αυτο Μαρκεθ στην παρουσα φαση ;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Προσπαθω να τεκμηριωσω το αγωνιστικο συμβαν αλλα δεν τα καταφερνω γραπτως, καθως και ο "βρωμικο" που λεει ο Γιαννης παραπανω και την ικανοτητα ή μη να το κανει καποιος εσκεμενα...
Τες πα, δεν το εχω με το γραπτο λογο...σε κανα καφε που ειναι και ποιο ωραια
....και τι ειχε να κερδισει απο αυτο Μαρκεθ στην παρουσα φαση ;

Γιωργο ξεκαθαριζω οτι βρισκω την αποψη του Γιαννη υπερβολικη. Κι εγω εγραψα εξ αρχης οτι ειναι αγωνιστικο συμβαν.
Ο Μαρκεθ δεν ειχε να κερδισει τπτ ρισκαροντας τοσο (οπως το λεει ο Γιαννης), μονο να χασει. Αυτο "δοκιμη για να ξερει ποσο ακριβως μελλοντικα" που λεει ο Γιαννης, τι να πω; Δε συμμεριζομαι την αποψη κατα 99,9%. Αν ομως το δουμε καποια στιγμη μελλοντικα να το επαναλαμβανει (για να κερδισει κατι...) τοτε ο Γιαννης εχει δικιο κι εμεις θα εχουμε αδικο. Αυτο θα το δουμε μεσα στο 2019 (ή δε θα το δουμε).

Εκει που ηθελα να σταθω κι εβαλα και το βιντεο, ειναι οτι ολοι ριχνουν 100% ευθυνη στο Ζαρκο γι αυτο το αγωνιστικο συμβαν. Κανεις δε μιλαει για τιμωρια οποιουδηποτε βεβαια, γιατι.... ειναι αγωνιστικο συμβαν! Κατι λενε για slip streaming κλπ.... Μ αυτους ολους (speakers, δημοσιογραφους κλπ) ειναι που διαφωνω.
Στα ματια μου κι απο δυναμαι να καταλαβαινω απο αυτο που βλεπω, οταν βλεπω αγωνα moto gp, ο Μαρκεθ απλως ηταν ο εαυτος του! "Καντε περα να περασω...", ενα πραμα ;)
Το μονο που ηθελε να κερδισει, ηταν το σωστο εμπα για την ταχυτερη γραμμη στην επομενη στροφη. Τπτ αλλο κι αδιαφορησε για οτιδηποτε υπηρχε διπλα του.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Γιωργο ξεκαθαριζω οτι βρισκω την αποψη του Γιαννη υπερβολικη. Κι εγω εγραψα εξ αρχης οτι ειναι αγωνιστικο συμβαν.
Ο Μαρκεθ δεν ειχε να κερδισει τπτ ρισκαροντας τοσο (οπως το λεει ο Γιαννης), μονο να χασει. Αυτο "δοκιμη για να ξερει ποσο ακριβως μελλοντικα" που λεει ο Γιαννης, τι να πω; Δε συμμεριζομαι την αποψη κατα 99,9%. Αν ομως το δουμε καποια στιγμη μελλοντικα να το επαναλαμβανει (για να κερδισει κατι...) τοτε ο Γιαννης εχει δικιο κι εμεις θα εχουμε αδικο. Αυτο θα το δουμε μεσα στο 2019 (ή δε θα το δουμε).

Εκει που ηθελα να σταθω κι εβαλα και το βιντεο, ειναι οτι ολοι ριχνουν 100% ευθυνη στο Ζαρκο γι αυτο το αγωνιστικο συμβαν. Κανεις δε μιλαει για τιμωρια οποιουδηποτε βεβαια, γιατι.... ειναι αγωνιστικο συμβαν! Κατι λενε για slip streaming κλπ.... Μ αυτους ολους (speakers, δημοσιογραφους κλπ) ειναι που διαφωνω.
Στα ματια μου κι απο δυναμαι να καταλαβαινω απο αυτο που βλεπω, οταν βλεπω αγωνα moto gp, ο Μαρκεθ απλως ηταν ο εαυτος του! "Καντε περα να περασω...", ενα πραμα ;)
Το μονο που ηθελε να κερδισει, ηταν το σωστο εμπα για την ταχυτερη γραμμη στην επομενη στροφη. Τπτ αλλο κι αδιαφορησε για οτιδηποτε υπηρχε διπλα του.

Συμφωνω.

Τον καφε ομως δεν τον γλυτωνεις....:roflmao:
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Γιωργο ξεκαθαριζω οτι βρισκω την αποψη του Γιαννη υπερβολικη. Κι εγω εγραψα εξ αρχης οτι ειναι αγωνιστικο συμβαν.
Ο Μαρκεθ δεν ειχε να κερδισει τπτ ρισκαροντας τοσο (οπως το λεει ο Γιαννης), μονο να χασει. Αυτο "δοκιμη για να ξερει ποσο ακριβως μελλοντικα" που λεει ο Γιαννης, τι να πω; Δε συμμεριζομαι την αποψη κατα 99,9%. Αν ομως το δουμε καποια στιγμη μελλοντικα να το επαναλαμβανει (για να κερδισει κατι...) τοτε ο Γιαννης εχει δικιο κι εμεις θα εχουμε αδικο. Αυτο θα το δουμε μεσα στο 2019 (ή δε θα το δουμε).

Εκει που ηθελα να σταθω κι εβαλα και το βιντεο, ειναι οτι ολοι ριχνουν 100% ευθυνη στο Ζαρκο γι αυτο το αγωνιστικο συμβαν. Κανεις δε μιλαει για τιμωρια οποιουδηποτε βεβαια, γιατι.... ειναι αγωνιστικο συμβαν! Κατι λενε για slip streaming κλπ.... Μ αυτους ολους (speakers, δημοσιογραφους κλπ) ειναι που διαφωνω.
Στα ματια μου κι απο δυναμαι να καταλαβαινω απο αυτο που βλεπω, οταν βλεπω αγωνα moto gp, ο Μαρκεθ απλως ηταν ο εαυτος του! "Καντε περα να περασω...", ενα πραμα ;)
Το μονο που ηθελε να κερδισει, ηταν το σωστο εμπα για την ταχυτερη γραμμη στην επομενη στροφη. Τπτ αλλο κι αδιαφορησε για οτιδηποτε υπηρχε διπλα του.
Θοδωρή, for what it's worth, δε διαφωνώ με την τοποθέτηση-ανάλυσή σου όπως αυτή διατυπώθηκε απ' την αρχή...απλά όπως έγραψα, ο Ζαρκο νομίζω ότι μπορούσε να προβλέψει τη πουτανιά του ΜΜ και να αποφύγει τη τούμπα...όχι ότι είναι αυτός ο υπαίτιος για το συμβάν...
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Θοδωρή, for what it's worth, δε διαφωνώ με την τοποθέτηση-ανάλυσή σου όπως αυτή διατυπώθηκε απ' την αρχή...απλά όπως έγραψα, ο Ζαρκο νομίζω ότι μπορούσε να προβλέψει τη πουτανιά του ΜΜ και να αποφύγει τη τούμπα...όχι ότι είναι αυτός ο υπαίτιος για το συμβάν...

Βρε αγκαλιτσα μου... δεν ειναι πουτανιά....
Κλασικη κινηση φρενων στο τερμα της ευθειας... απλα ησαν μπουγιο στη φαση αυτη και γιναν ηχος και φως.
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Βρε αγκαλιτσα μου... δεν ειναι πουτανιά....
Κλασικη κινηση φρενων στο τερμα της ευθειας... απλα ησαν μπουγιο στη φαση αυτη και γιναν ηχος και φως.
ΟΚ...δεν εννοώ πονηρή-εσκεμμένη πουτανιά... το λέω με την έννοια του ότι σας γράφω στα π@π@ρι@ μου εσάς τους γύρω-δίπλα-παραδίπλα και πλασάρομαι όπως γουστάρω...αυτό μπορώ να αντιληφθώ κι αυτό λέω Γιώργαρε φίλε...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτό το οποίο παραβλεπουμε είναι ότι ξεκινούν να φρεναρουν όντας δίπλα - δίπλα. Το ότι ο Ζαρκό αν είχε περιθώρια να φρενάρει πιο οριακά/πιο μετά θα το έκανε το πιστεύω γιατί είναι επιθετικός και γρήγορος, αλλά όχι σε επίπεδο κορυφής. Οπότε είτε προέβλεψε την κίνηση του ΜΜΜ είτε όχι, όταν φρενάρεις στο όριο για να κοντράρεις έναν οδηγό επίπεδο πιο πάνω, δεν έχεις περιθώριο να κάνεις κάτι. Αν αλλάξεις γραμμή πέφτεις, αν πιέσεις παραπάνω φρένο πέφτεις, δεν πιστεύω ότι μπορούσε να ξεφύγει και επέλεξε να τρακάρει με κάποιον, δεν έχει δώσει τέτοια δείγματα ο Ζαρκό. Σε αντίθεση με τον άλλο εμπλεκόμενο. Δεν έχω δει δηλώσεις για το συμβάν, αν και πιστεύω ότι η παραγκα εθπελετα θα λειτουργήσει όσο διάφανα λειτουργούσε μια αλλη στο ποδόσφαιρο. Η κότα με τα χρυσά αυγά ασυλία από τα πάντα.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Πολλη προκαταληψη και πολλους προπονητες του καφενειου βλεπω, μην με ρωτατε δεν θα απαντησω, ο νοων νοειτω.

ΥΓ.Η πορωση ειναι παρωπιδα
 
Τελευταία επεξεργασία:

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
100% του Ζαρκό είναι λΆθος και το παραδέχτηκε και ο ίδιος αλλά δεν τον πέρασαν «δικαστήριο» γιατί δεν του καταλόγισαν πρόθεση (εκτός αν ήθελε ν αυτοκτονήσει ξέρω γω)
Η εντύπωση που δίνει πάντως ο τύπος είναι κάπως κουκουρούκου και οι δηλώσεις που έχει κάνει κατά καιρούς δεν δείχνουν ακριβώς έξυπνο άνθρωπο
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Νίκο την ώρα της μετάδοσης του αγώνα, ο Ζαρκό είπε στον δημοσιογράφο στο γκαράζ, ζωντανά: "I got a good last corner exit, so I went next to Marc, then he got the slipstream of Jack, went on the side of Jack, then I got the slipstream of Jack so I ride really fast for the first corner and Marquez didn't want to overtake him so he was -he brake not too far and went a little bit on the left side and I was just there, so, I couldn't slow down even more and maybe I should brake earlier but I was a bit complicate (ναι έτσι το είπε :p ) so I touch his rear wheel and I totally fly away, so..."

META διαβάζουμε στο crash.net δήλωση "α ναι τελικά έγω έφταιγα, αγωνιστικό συμβάν".

Μεγάλη ομοιότητα ανάμεσα στο πρώτο και στο δεύτερο που είπε ο ίδιος αναβάτης; Αφού ταυτίζονται οι δηλώσεις του ας δεχτώ τα προηγούμενα ποστ ως δική μου υπερβολή, μέα κούλπα, τόταλ ρικόλ.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θοδωρή, for what it's worth, δε διαφωνώ με την τοποθέτηση-ανάλυσή σου όπως αυτή διατυπώθηκε απ' την αρχή...απλά όπως έγραψα, ο Ζαρκο νομίζω ότι μπορούσε να προβλέψει τη πουτανιά του ΜΜ και να αποφύγει τη τούμπα...όχι ότι είναι αυτός ο υπαίτιος για το συμβάν...
Πρώτα απ' όλα Μάνο μου, δεν κάνω καμιά ανάλυση! Αυτά είναι πράγματα που μπορούν να κάνουν όσοι ενεπλάκησαν, ή εμπλέκονται με το σπορ (εκ των έσω).
Καμιά φορά παραθέτω κάποιες λεπτομέρειες, χρόνους κλπ που είναι στη διάθεση όλων , μέσω του επίσημου site. Από αυτούς, όλοι μπορούμε να αποκτήσουμε μια εικόνα αληθινή και να ερμηνεύσουμε αυτό που βλέπουμε - οι αριθμοί λένε πάντα την αλήθεια και ειδικά στους αγώνες!!!
Ειδικά για τον αγώνα της Κυριακής, έγραψα ό,τι είδα. Στην ουσία, κι αν ήξερα τη δήλωση Ζάρκο όπως την έβαλε ο Γιάννης πιο πάνω θα την είχα μεταφέρει αυτούσια, αυτό ακριβώς είδα κι εγώ. Οι σπορκάστερς και οι λοιποί δημοσιογράφοι και σχολιαστές, είδαν άλλα.... Μ αυτούς διαφωνώ. Αλλά αυτοι ξέρουν πιο καλά από μένα, ειδικοί αφού (και δεν το γραφω ειρωνικά, απλώς συνεχίζω να διαφωνώ μαζί τους).

Οσο για το "πουτανιά", δεν τη θεωρώ πουτανιά. Είναι η κλασική κίνηση στα φρένα όπως το είπε ο #σκληρός από πάνου. Απλώς, έτσι μαλλιά κουβάρια που ήταν 3-4 μηχανάκια, ήταν too much και αποδείχθηκε. Πρόθεση, όχι! Δεν καταλογίζω πρόθεση σε κανέναν. Ούτε και κανείς άλλος τους καταλόγισε. Και σαφώς ο Ζάρκο θα μπορούσε να υποπτευθεί την κίνηση προς τ' αριστερα του Μάρκεθ, αλλά είχε κάτι χιλιοστά του δευτερολέπτου.... Πρακτικά όταν το κατάλαβε, δε μπορούσε πια να κάνει κάτι.

Μια παρόμοια κουτουλιά, είχαμε πρόσφατα .... Αυτή του Ρόσι στο Λορέντζο. Απλώς δεν είχε άσχημη κατάληξη για κανέναν τότε. Παρόμοια φάση, δεν πήγαιναν δίπλα-δίπλα βέβαια, αλλά ο 99 φρέναρε σε σημείο - έκλπληξη (κάποιο πρόβλημα είχε εκεί αν θυμάμαι καλά) κι ο 46 δεν πρόλαβε τπτ επίσης!
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Νίκο την ώρα της μετάδοσης του αγώνα, ο Ζαρκό είπε στον δημοσιογράφο στο γκαράζ, ζωντανά: "I got a good last corner exit, so I went next to Marc, then he got the slipstream of Jack, went on the side of Jack, then I got the slipstream of Jack so I ride really fast for the first corner and Marquez didn't want to overtake him so he was -he brake not too far and went a little bit on the left side and I was just there, so, I couldn't slow down even more and maybe I should brake earlier but I was a bit complicate (ναι έτσι το είπε :p ) so I touch his rear wheel and I totally fly away, so..."

META διαβάζουμε στο crash.net δήλωση "α ναι τελικά έγω έφταιγα, αγωνιστικό συμβάν".

Μεγάλη ομοιότητα ανάμεσα στο πρώτο και στο δεύτερο που είπε ο ίδιος αναβάτης; Αφού ταυτίζονται οι δηλώσεις του ας δεχτώ τα προηγούμενα ποστ ως δική μου υπερβολή, μέα κούλπα, τόταλ ρικόλ.
αφού είναι κουκουρούκου ο τύπος λέμε...
Γιαννονε στο Γαλλικό :fun
 
Top Bottom