Moto Guzzi V100 2022

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Κουβέντα να γίνεται, αλλά το γράφω γιατί μέχρι πρόσφατα δεν ήξερα την διαφορά:

Ως boxer δεν ορίζεται απλά ένας κινητήρας V με περιεχόμενη γωνία 180 μοιρών: "Πρέπει" οι μπιέλες των αντικριστών πιστονιών να εδράζονται σε ξεχωριστά κομβία του στροφαλοφόρου. Αν μοιράζονται το κομβίο, πρόκειται για V.

Ένα παλικαράκι Βόσνιος τα εξηγεί πάρα πολύ καλά, χαζεψτε το κανάλι του με την ευκαιρία σας, έχει πολύ αξιόλογο περιεχόμενο και τα λέει κατανοητά


Κλείνει η παρένθεση, επανερχόμαστε στο πανέμορφο κόκκινο του Guzzi (καλοβολτη δεν είπα!)
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ok το οδηγησα




Ήταν από τις μοτοσυκλέτες που ενώ εμένα με ενθουσιάζει εμφανισιακά και με την τεχνολογία του, δεν με εψησε τελικά στο δια ταυτα ( προσωπικά εμένα). Αν και λίγο με εψησε αλλά κυριολεκτικά.

Στα θετικά θα βάλω το καινούργιο μοτέρ που βρήκαν λύση η στροφορμή του κινητήρα να μην προκαλεί μετατοπίσεις. Έχει πολύ δύναμη,ωραίο ήχο,αρκετά καθαρό ψεκασμό. Θα βάλω την ποιότητα κατασκευής που ξεχειλίζει,θα βάλω τα φρένα άγκυρες με αίσθηση,θα βάλω τις αναρτήσεις (σαν απόδοση σε κράτημα) ,θα βάλω το ωραίο tablet με πλήρη σουίτα ηλεκτρονικών.

Στα αρνητικά θα βάλω το θεοσκληρο σασμαν. Ότι πιο σκληρό και δύσχρηστο έχω δει σε επιλογεα,θα βάλω την περίεργη διάταξη της ακτινικής τρόμπας συμπλέκτη που δεν κινείται ο λεβιές οριζόντια αλλά υπο γωνία και κάνει την χρήση του συμπλέκτη αφύσικη,θα βάλω το βράσιμο πραγματικά από τον κινητήρα που μου έκαψε τις γαμπες με 19 βαθμούς εξω. Θα βάλω την μέτρια το λιγότερο σέλα που αν δεν έχεις προστάτη θα πάθεις,θα βάλω την υπερβολικά σκληρή ρύθμιση στις αναρτήσεις που από πλευράς άνεσης στην Αθήνα τουλάχιστον δεν περνάς καλά και θα βάλω το πολύ βαρύ μοτέρ που σε μια μοτοσυκλέτα που φωνάζει σπορ κάνει τις αλλαγές κατεύθυνσης και το μπασιμο στις στροφές βαρια και το πάτημα γενικά όχι ξυραφενιο και με ροή,θέλει σκαμπιλι. Σα θέση οδήγησης και λειτουργία αναρτησεων μου θύμισε fazer 1000 τελευταίας γενιάς. Δεν βολευτηκα πάντως ιδιαίτερα πάνω του ούτε απόλαυσα τόσο τη βόλτα καθώς κυρίως με απασχολούσε ο προστάτης μου και το κάψιμο στις γαμπες. Μπορεί να είμαι παράξενος εγώ τι να πω. Πάντως καλοκαίρι δεν το καβαλαγα ούτε στατικά.

Συνολικά μια πανέμορφη για μένα μοτοσυκλέτα,γεμάτη τεχνολογία,δυνατό κινητήρα,απίστευτη ποιοτικά σε φινίρισμα αλλά με τις ιδιαιτερότητες του V90 σε βάρος και ζεστή που δεν θα με έψηνε να συμβιώσουμε. Κερασάκι στη τούρτα το πολύ σφιχτό στήσιμο στις αναρτήσεις που φωνάζει πως θέλει επαρχία και ταξίδι και κλείδωμα στο γκαράζ μέσα στη βδομάδα μη δει δρόμους εδώ και πάθει κομπρεσέρ.

Σίγουρα σε στροφιλικι και ειδικά ανοιχτές καμπες θα είναι σούπερ απολαυστικό. Σίγουρα απευθύνεται στον πιο βαμμένο guzzista που αυτά που εγώ βρίσκω ελαττώματα αυτός τα αγαπάει,ίσως ίσως. Ας πω απλά ωραίο,ιδιαίτερο με χαρακτήρα,όχι για μένα.

Ας με συγχωρήσουν οι γκουζιστας που δεν ενθουσιάστηκα. Αντώνη σορυ ρε φίλε. Δεν σημαίνει κάτι. Είναι μια κούκλα και πολύ ιδιαίτερη και μοναδική. Εγώ μια μονάδα είμαι,μια γνώμη. Ίσως απλά χρειάζομαι ένα transalp τι να πω..η χάπια.. :roflmao:.
 
Τελευταία επεξεργασία:

arisxj

Μέλος
Όνομα
aris
Μοτό
yamaha tdm900
ετυχε και το οδηγησαμε back του back που λενε και στο χωριο μου.
αφου εκανα μια 20 λεπτη βολτα μεσα σε αισχρη κινηση,και το πυρωσα για τα καλα το παρεδωσα στον βαγγελη.

οντως βγαζει ζεστη,πολυ ζεστη...
μπορει να φταιει το euro5...
ιδιες ακριβως συνθηκες το tdm ουτε το βεντιλατερ δεν αναβει

το κιβωτιο ειναι τοσο χαλια που θα του εδινα αλλη μια ευκαιρια.
δεν μπορει να το βγαλανε με τετοιο κιβωτιο.
stelvio που εχω οδηγησει δεν ειχε κανενα προβλημα.

για την σελα δεν μπορω να πω....δεν με ενοχλησε κατι

ωραιο τιμονι κοβει αρκετα ,δεν ζοριζοσουν να περασεις αναμεσα στα σταματημενα αυτοκινητα

εχει σφιχτες αναρτησεις προφανως και δεν ειναι στημενο για το πιξημο της αθηνας

αααα! φορτωμενο ηλεκτρονικα.....εκεινο το τρακσιον μου εσπασε τα....
δεν ξερω σε την θεση ηταν (και δεν ηξερε να μου πει ουτε ο υπαλληλος) ηταν παρεμβατικο ως εκει που δεν παιρνει
σε καποια στιγμη σε ξεκινημα απο φαναρι σχεδον μου το εσβησε
ξερω οτι ρυθμιζεται αλλα δεν ειχα χρονο...





Ωραιο μηχανακι ειναι,εχει μια ποιοτητα..και δυο μη σας πω..μου αρεσε...αλλα δεν ξερω αν θα με πηγαινε ταμειο...
 

kuklinski

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Cr250
Τον συμπλέκτη



Τον ρυθμίζετε ρε παιδιά....

Διότι ο δικός μου είναι βούτυρο....

Από κει κ πέρα....δεν παίρνω 1000cc για την πόλη οπότε δεν με απασχολεί...

Βουνό, στροφές, ταξίδι κλπ είναι το στοιχείο της...

Κάθε γνώμη είναι ελεύθερη
(Απλά ξέρω πού μένεις ....)
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Μηχανή να σου τρέχουν τα σάλια, ειδικά στην S έκδοση, χάζευα πάλι σήμερα στην αντιπροσωπεία. Περιμένω να το οδηγήσω την επόμενη εβδομάδα λογικά.
Χαίρομαι που υπάρχει κάτοχος στο φόρουμ να διαβάζουμε σχόλια και εμπειρίες! Καλορίζικη παρεμπιπτόντως και καλοτάξιδη να είναι!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εντάξει για τη σέλα ίσως ήμουν υπερβολικός λίγο αλλά για τα υπόλοιπα πάνω κάτω αυτά είδα εγώ τουλάχιστον
 

kuklinski

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Cr250
Σήμερα είδα ένα τρανσαλπ μαύρο

Κοντό τζαμι, σαν λεπτή Άφρικα ηταν
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Τον συμπλέκτη



Τον ρυθμίζετε ρε παιδιά....

Διότι ο δικός μου είναι βούτυρο....

Από κει κ πέρα....δεν παίρνω 1000cc για την πόλη οπότε δεν με απασχολεί...

Βουνό, στροφές, ταξίδι κλπ είναι το στοιχείο της...

Κάθε γνώμη είναι ελεύθερη
(Απλά ξέρω πού μένεις ....)
Όχι βρε μια χαρά μαλακός ήταν απλά με ξένισε λίγο η διάταξη της ακτινικής όπως κινείται ο λεβιές. Αυτό ήταν πραγματικά λεπτομέρεια και δεν χαλάει αυτό σε τίποτα την εμπειρία από τη μηχανή καθαρά θέμα συνήθειας. Το μόνο σίγουρο είναι πως η Βουλιαγμένης πηγμενη μονο αδικεί αυτή τη μοτοσυκλέτα. Θέλει ανοιχτό δρόμο και επαρχία.
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Καλημερα συντροχοι.Μηπως γνωριζει καποιος που θα βρω το V100 για test ride στην αθήνα???
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Τον συμπλέκτη



Τον ρυθμίζετε ρε παιδιά....

Διότι ο δικός μου είναι βούτυρο....

Από κει κ πέρα....δεν παίρνω 1000cc για την πόλη οπότε δεν με απασχολεί...

Βουνό, στροφές, ταξίδι κλπ είναι το στοιχείο της...

Κάθε γνώμη είναι ελεύθερη
(Απλά ξέρω πού μένεις ....)
Καλημερα.Απο καλυψη στον αερα εθνικη 140-160 πως ειναι συντροχε???
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Καλημερα συντροχοι.Μηπως γνωριζει καποιος που θα βρω το V100 για test ride στην αθήνα???
Καλημέρα, έχει μέχρι τέλος του μήνα Moto Guzzi & Aprilia Days, οπότε παντού. Μπαίνεις εδώ και κλείνεις ραντεβού:
Test ride - Homepage
 
Top Bottom