Moto Guzzi V85

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θα τις έκανες μόνος σου;
Αφού υπάρχουν τόσα συνεργεία, γιατί να το έκανα μόνος?
Αλλά και μόνος να το κάνεις πάλι εύκολο ειναι
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
gsa 1150
Προσωπικά και δεδομένου ότι οι ώρες λειτουργίας είναι ελάχιστες σε ταξίδι τέτοιας μορφής
Ελάχιστες; Η μοτοσικλέτα θα δουλεύει απ το πρωί ως το απόγευμα. Η ψύξη του θα είναι όντως επαρκέστατη αφού το 99% των χλμ θα γίνουν με ταξιδιωτικές ταχύτητες και γενικά ο κινητήρας θα δουλεύει χωρίς ζόρι. Δεν κατάλαβα όμως το ελάχιστες ώρες λειτουργίας που έγραψες πιο πάνω.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ελάχιστες; Η μοτοσικλέτα θα δουλεύει απ το πρωί ως το απόγευμα. Η ψύξη του θα είναι όντως επαρκέστατη αφού το 99% των χλμ θα γίνουν με ταξιδιωτικές ταχύτητες και γενικά ο κινητήρας θα δουλεύει χωρίς ζόρι. Δεν κατάλαβα όμως το ελάχιστες ώρες λειτουργίας που έγραψες πιο πάνω.
Σε 10 ώρες λειτουργίας του κινητήρα σε ταξίδι καλύπτεις 700 με 800 χιλιόμετρα. Στη πόλη σε 10 ώρες είναι θαύμα αν καλύπτεις 300 χλμ. Οπότε για να δεις πόσες ώρες δουλεύει ο κινητήρας σε 10.000 χλμ στη πόλη.... κάνε τις πράξεις μόνος σου και θα καταλάβεις τι προσπαθεί να σου πει ο amyroukai
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
gsa 1150
Σε 10 ώρες λειτουργίας του κινητήρα σε ταξίδι καλύπτεις 700 με 800 χιλιόμετρα. Στη πόλη σε 10 ώρες είναι θαύμα αν καλύπτεις 300 χλμ. Οπότε για να δεις πόσες ώρες δουλεύει ο κινητήρας σε 10.000 χλμ στη πόλη.... κάνε τις πράξεις μόνος σου και θα καταλάβεις τι προσπαθεί να σου πει ο amyroukai
Α οκ, τώρα το πιασα :friendship:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ελάχιστες; Η μοτοσικλέτα θα δουλεύει απ το πρωί ως το απόγευμα. Η ψύξη του θα είναι όντως επαρκέστατη αφού το 99% των χλμ θα γίνουν με ταξιδιωτικές ταχύτητες και γενικά ο κινητήρας θα δουλεύει χωρίς ζόρι. Δεν κατάλαβα όμως το ελάχιστες ώρες λειτουργίας που έγραψες πιο πάνω.
Για να κάνεις 100 χιλιόμετρα πόλης θες πχ ένα τρίωρο με σχετικά καλές συνθήκες. Για να κάνεις 100 χιλιόμετρα εθνικής οδού θες μιά ώρα (μην κράζετε, ΟΚ, για τους γλήγορους λέμε 45 λεπτά).
Το οποίο σημαίνει αν τα 10,000 χιλιόμετρα είναι σχεδιασμός μέσου όρου χρήσης/ωρών σε μεικτές συνθήκες, σε καθαρό ταξίδι μονίμως σε ανοιχτό δρόμο το μοτέρ είναι λιγότερο από το μισό χρόνο σε λειτουργία. Επίσης δουλεύει μόνιμα "ιδανικά" και δεν κάνει σκαμπανεβάσματα φανάρι 100 βαθμοί/αργή κίνηση 90 βαθμοί/γρήγορη κίνηση 80 βαθμοί (τυχαία τα νούμερα αλλά κοντά στο πραγματικό). Η φθορά του λαδιού είναι αστεία συγκριτικά.

Τώρα είδα ότι απάντησε και ο Στέφανος, σόρι.
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Θα τις έκανες μόνος σου;
Το μόνος σου θέλει προσοχή στην διαχείριση των παλιών λαδιών γιατί μπορεί να μπλέξεις σε κάποιες χώρες ....
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
gsa 1150
Το μόνος σου θέλει προσοχή στην διαχείριση των παλιών λαδιών γιατί μπορεί να μπλέξεις σε κάποιες χώρες ....
Σε φανταστικό σενάριο του να αλλάζω λάδια μόνος μου σε ταξίδι ακριβώς εκεί σκάλωσα κι εγώ· "οκ, αγοράζω - κουβαλάω λάδια κι έχω κι ένα κλειδί· τα παλιά λάδια πού θα τα βάλω και πού θα τα πετάξω;" :D
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σε φανταστικό σενάριο του να αλλάζω λάδια μόνος μου σε ταξίδι ακριβώς εκεί σκάλωσα κι εγώ· "οκ, αγοράζω - κουβαλάω λάδια κι έχω κι ένα κλειδί· τα παλιά λάδια πού θα τα βάλω και πού θα τα πετάξω;" :D
Σε συνεργείο που θα τα δώσει ανακύκλωση. Αυτό κάνω και εγώ εδώ δηλαδή.
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
gsa 1150
Σε συνεργείο που θα τα δώσει ανακύκλωση. Αυτό κάνω και εγώ εδώ δηλαδή.
Ναι βρε, όταν αλλάζεις λάδια σπίτι σου το καταλαβαίνω· σε ταξίδι τι θα κάνεις; που θα βρεις λεκανάκι; θα το δανειστείς απ το συνεργείο, θα κάτσεις έξω από το συνεργείο να αλλάξεις λάδια και μόλις τελειώσεις θα τους τα δώσεις;
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Ναι βρε, όταν αλλάζεις λάδια σπίτι σου το καταλαβαίνω· σε ταξίδι τι θα κάνεις; που θα βρεις λεκανάκι; θα το δανειστείς απ το συνεργείο, θα κάτσεις έξω από το συνεργείο να αλλάξεις λάδια και μόλις τελειώσεις θα τους τα δώσεις;
ποιος ο λόγος να πας έξω από ένα συνεργείο για να αλλάξεις τα λάδια μόνος σου ;;;
για να γλυτώσεις τι; σε ένα ταξίδι άνω τον 10.000 χλμ που θα σου κοστίσει κάποιο μεγάλο χρηματικό ποσό το πρόβλημα είναι το κόστος μιας αλλαγής λαδιών ;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ναι βρε, όταν αλλάζεις λάδια σπίτι σου το καταλαβαίνω· σε ταξίδι τι θα κάνεις; που θα βρεις λεκανάκι; θα το δανειστείς απ το συνεργείο, θα κάτσεις έξω από το συνεργείο να αλλάξεις λάδια και μόλις τελειώσεις θα τους τα δώσεις;
Αυτό που λες έχει λογική και... ναι δεν το είχα σκεφτεί. Το 1.7 λίτρο βέβαια χωράει σε μπουκάλι αναψυκτικού μεγάλο.

Από την άλλη οι Γκουτσίστι είναι οργανωμένοι, καλή ώρα όπως έβρισκε/βρίσκει ο Γκόγκος τους βεσπαίους οπουδήποτε θα μπορούσες να κάνεις το ίδιο με την τοπική λέσχη, παιδιά γυρνάω από Νόρντκαπ και μιά γνώμη για το που αλλάζω λάδια στην περιοχή σας. Θα γνωρίσεις και κόσμο (ΟΚ τώρα με τον ελ τσουπακάβρα-19 που τρώει ανθρώπους μπορεί και να μην θες και δεν παρεξηγεί κανείς) και θα κάνεις δουλίτσα.

Μην το πάω πιο μακριά να πεις από εδώ στην Πιάτζιο πάω Νόρντκαπ και πείτε μου που θα πάω για μιά αλλαγή...
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
gsa 1150
ποιος ο λόγος να πας έξω από ένα συνεργείο για να αλλάξεις τα λάδια μόνος σου ;;;
για να γλυτώσεις τι; σε ένα ταξίδι άνω τον 10.000 χλμ που θα σου κοστίσει κάποιο μεγάλο χρηματικό ποσό το πρόβλημα είναι το κόστος μιας αλλαγής λαδιών ;
Σωστό.
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Η Ιταλίδα αποφάσισε να ζήσει το πνεύμα των ημερών και στολίστηκε με λαμπάκια

Αισθητήρας μπροστά φρένου και αισθητήρας θερμοκρασίας λαδιού ...
και οι δύο περάστηκαν στην εγγύηση και θα αλλαχθούν μόλις τους παραλάβουν ...
ιτς δε κριστμας σπιριτ :ha
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
gsa 1150
Η Ιταλίδα αποφάσισε να ζήσει το πνεύμα των ημερών και στολίστηκε με λαμπάκια

Αισθητήρας μπροστά φρένου και αισθητήρας θερμοκρασίας λαδιού ...
και οι δύο περάστηκαν στην εγγύηση και θα αλλαχθούν μόλις τους παραλάβουν ...
ιτς δε κριστμας σπιριτ :ha
Παναγιώτη τί μοντέλο είναι η μηχανή;

Σου είπαν πότε περίπου θα έρθουν τα ανταλλακτικά;
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Παναγιώτη τί μοντέλο είναι η μηχανή;

Σου είπαν πότε περίπου θα έρθουν τα ανταλλακτικά;
Αν δεν το έχει ετοιμοπαραδοτο,η αποθήκη στην Ιταλία το στέλνει μες τή στη βδομάδα,οπότε Μαξ ένα ανταλλακτικό κάνει 2 βδομάδες να τοποθετηθεί...το πρόβλημα είναι ότι τον Δεκέμβριο η μητρική στην Ιταλία κάνει απογραφή και πιάνει Γενάρης
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Παναγιώτη τί μοντέλο είναι η μηχανή;

Σου είπαν πότε περίπου θα έρθουν τα ανταλλακτικά;
V85TT του 2019, μέσα Ιανουαρίου τα περιμένουμε λόγω απογραφών κτλ ...
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
V85TT του 2019, μέσα Ιανουαρίου τα περιμένουμε λόγω απογραφών κτλ ...
Υπάρχει θέμα αν την καβαλήσεις έτσι;
Το λέω γιατί κι εγώ είχα ανάκληση στον αισθητήρα εμπρός φρένου και με είχαν πει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα ,μέχρι να έρθει.
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Υπάρχει θέμα αν την καβαλήσεις έτσι;
Το λέω γιατί κι εγώ είχα ανάκληση στον αισθητήρα εμπρός φρένου και με είχαν πει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα ,μέχρι να έρθει.
από ότι μου είπαν δεν υπάρχει θέμα
 
Top Bottom