Moto Guzzi V85

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
estebahn Στέφανε το συνεχίζω εδώ ...
Παραθέτω screenshots με το τι καταγράφει η "εφαρμογή" της Moto Guzzi στην δική μου περίπτωση (μιας και σήμερα το θυμήθηκα)





Δεν σου δίνει κάποια επιλογή πάντως για εξαγωγή των στοιχείων ...
Ε ρε "φακέλωμα" και εδω :oops:!!!!!
Από όλες τις μεριές λέμε......
 
Τελευταία επεξεργασία:

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Ε ρε "φακέλωμα" και εδω :oops:!!!!!
Από όλες τις μεριές λέμε......
Νίκο το φακέλωμα γίνεται έτσι και αλλιώς, απλά σου δίνουν την δυνατότητα να βλέπεις κάποια από τα στοιχεία που καταγράφουν ....
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Βλέπω πάντως κατανάλωση σταθερά κάτω των 5λ/100 έστω κ οριακά...

Μια χαρά....
Όταν φτάσαμε Λαύριο που σταματήσαμε για ανεφοδιασμό του dodos η μέση κατανάλωση ήταν 4/100, πηγαίναμε χαλαρά όμως ....
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Όταν φτάσαμε Λαύριο που σταματήσαμε για ανεφοδιασμό του dodos η μέση κατανάλωση ήταν 4/100, πηγαίναμε χαλαρά όμως ....
Παναγιώτη μια χαρά ειναι !!! Εντυπωσιάστηκα με το νούμερο!!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Νίκο το φακέλωμα γίνεται έτσι και αλλιώς, απλά σου δίνουν την δυνατότητα να βλέπεις κάποια από τα στοιχεία που καταγράφουν ....
Ναι βρε, απλά εγώ έκανα πλάκα με το γενικότερο... φακέλωμα των ημερών μας :laugh:!!!
 

ΚonStam

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Honda Integra 750 2015
Καλησπέρα και από εμένα

Να ρωτήσω κάτι τους κατόχους σχετικά με την άνεση του συνεπιβάτη στο V85TT;

Για συνεπιβάτη ύψους 1,80 είναι ανεκτό στα ποδοστήρια ;
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Σήμερα παρέλαβα, γιατί έλειπα εξωτερικό 10 μέρες για δουλειά.
Ανέβηκα και είχα ένα χαμόγελο ως τα αυτιά, αυτό το συναίσθημα δεν περιγράφεται!:D
Μας τα χάλασε ο καιρός βέβαια και δεν πρόλαβα να κάνω καλή βόλτα και φεύγω για τριήμερο αμαξάτος, οπότε περισσότερες εντυπώσεις εν καιρώ. Πολύ σύντομα πάντως, δύο πράγματα που μου έκαναν εντύπωση με την μία:
  • Στρίβει και αλλάζει κατεύθυνση / πλαγιάζει πολύ άνετα. Αν και φαίνεται ψηλό δεν είναι, έχει κέντρο βάρους σχετικά χαμηλά.
  • Dunlop Meridian πρώτη τοποθέτηση: Ωραίο μου φάνηκε, πρόσφυση από την αρχή όσο το πήγα. Βέβαια έχω συνηθίσει τα Diablo Rosso III που είναι στα τελειώματα τώρα στο ΜΤ και λογικά οποιοδήποτε ελάστιχο θα μου φαινόταν καλό. Θα τα δω στο μέλλον.
  • Είχα ξεσυνηθίσει τον άξονα τόσα χρόνια με το ΜΤ, παρότι παίρνω καμιά φορά φορά το Breva, μου είχε λείψει η αίσθηση. Ποτέ ξανά με αλυσίδα.
  • Έχει και Cruise Control και USB στον εξοπλισμό, αυτό δεν το γνώριζα, το έβαλαν στα μοντέλα του '23 λογικά, πριν ήταν έξτρα, στάνταρ μόνο στο Travel. Δεν με χάλασε καθόλου :p
  • Πολλά ηλεκτρονικά, ρυθμίσεις κλπ, άλλη γενιά και κατηγορία σε σχέση με τις προηγούμενες μηχανές.
  • Ο αετός για DRL τα σπάει..!
  • Καλά φρένα, δαγκώνουν.
  • Στις καμπές στην παραλιακή και βγαίνοντας από Συγγρού προς παραλιακή σταθερότατο.
  • Η ζελατίνα touring για μένα που είμαι 1.87 χρειάζεται να σκύψω 5-10 εκατοστά για να παρέχει σωστή ανεμοκάλυψη. Είχε λίγο θόρυβο, μόλις έσκυψα λίγο απόλυτη "ησυχία" (δεδομένου ότι οδηγάς μηχανή). Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει ένα έξτρα φρυδάκι πάνω, ή αν κάνουν δουλειά τα έξτρα πλαστικά που βάζουν στο ντεπόζιτο και όλοι λένε ότι είδαν διαφορά.
  • Για να απαντήσω και στον φίλο παραπάνω, ανέβηκε η γυναίκα μου συνοδηγός που είναι 1.82 και καθόταν πολύ άνετα. Καλά σε σχέση με το ΜΤ της φάνηκε θρόνος. (lol)
 
Τελευταία επεξεργασία:

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Καλησπέρα στην παρέα. Αντιμετωπίζω το εξής "πρόβλημα": Αν και είχα συνηθίσει στο Breva να βρίσω σχετικά δύσκολα την νεκρά σε σχέση με το MT-07, στο V85TT τώρα μου φαίνεται σχεδόν αδύνατο: Στο φανάρι σχεδόν πάντα έχω πατημένο συμπλέκτη για να μην σβήσει, γιατί την Ν δεν την βρίσκεις με τίποτε, μόνο κατά τύχη μερικές φορές. Είναι και δύσκολο να ανεβοκατεβάσεις από 1 -> 2 και ανάποδα. Μόλις ξεκινήσεις είναι σαν να "λύνεται" το σύστημα και να δουλεύει άριστα. Αλλά με πολύ χαμηλές ταχύτητες είναι δύσκολο. Είναι κάτι που στρώνει μετά την πρώτη αλλαγή λαδιών ή να συνηθίσω από τώρα;; Μήπως πρέπει να το ψάξω περισσότερο, ή τα εντάσσουμε όλα στον "χαρακτήρα" της μηχανής;

Πέραν αυτού η μηχανή είναι ότι ακριβώς ήθελα, τέλεια στα δικά μου μάτια και θέλω. Περιμένω να έρθει ένα ΣΚ με καλό καιρό να πάω την πρώτη μεγάλη εκδρομή..!

Ευχαριστώ και ελπίζω να γνωριστούμε σύντομα κι από κοντά!
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Καλησπέρα στην παρέα. Αντιμετωπίζω το εξής "πρόβλημα": Αν και είχα συνηθίσει στο Breva να βρίσω σχετικά δύσκολα την νεκρά σε σχέση με το MT-07, στο V85TT τώρα μου φαίνεται σχεδόν αδύνατο: Στο φανάρι σχεδόν πάντα έχω πατημένο συμπλέκτη για να μην σβήσει, γιατί την Ν δεν την βρίσκεις με τίποτε, μόνο κατά τύχη μερικές φορές. Είναι και δύσκολο να ανεβοκατεβάσεις από 1 -> 2 και ανάποδα. Μόλις ξεκινήσεις είναι σαν να "λύνεται" το σύστημα και να δουλεύει άριστα. Αλλά με πολύ χαμηλές ταχύτητες είναι δύσκολο. Είναι κάτι που στρώνει μετά την πρώτη αλλαγή λαδιών ή να συνηθίσω από τώρα;; Μήπως πρέπει να το ψάξω περισσότερο, ή τα εντάσσουμε όλα στον "χαρακτήρα" της μηχανής;

Πέραν αυτού η μηχανή είναι ότι ακριβώς ήθελα, τέλεια στα δικά μου μάτια και θέλω. Περιμένω να έρθει ένα ΣΚ με καλό καιρό να πάω την πρώτη μεγάλη εκδρομή..!

Ευχαριστώ και ελπίζω να γνωριστούμε σύντομα κι από κοντά!
Μαλλον με τον καιρό θα στρώσει, στο δικό μου πολύ σπάνια δεν μπορείς να βρείς την νεκρά σταματημένος ...
 

kuklinski

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Cr250
Ρε παίδες

Ο συμπλέκτης θέλει ρύθμιση....οι κατσαπλιαδες που τα μονταρουν απ' την κούτα δεν ασχολούνται

3 Guzzi έχω ,ποτέ δεν είχα πρόβλημα στο νεκρό...


Εάν δεν βρεις άκρη έλα να στο φτιάξω σε 5'
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλησπέρα στην παρέα. Αντιμετωπίζω το εξής "πρόβλημα": Αν και είχα συνηθίσει στο Breva να βρίσω σχετικά δύσκολα την νεκρά σε σχέση με το MT-07, στο V85TT τώρα μου φαίνεται σχεδόν αδύνατο: Στο φανάρι σχεδόν πάντα έχω πατημένο συμπλέκτη για να μην σβήσει, γιατί την Ν δεν την βρίσκεις με τίποτε, μόνο κατά τύχη μερικές φορές. Είναι και δύσκολο να ανεβοκατεβάσεις από 1 -> 2 και ανάποδα. Μόλις ξεκινήσεις είναι σαν να "λύνεται" το σύστημα και να δουλεύει άριστα. Αλλά με πολύ χαμηλές ταχύτητες είναι δύσκολο. Είναι κάτι που στρώνει μετά την πρώτη αλλαγή λαδιών ή να συνηθίσω από τώρα;; Μήπως πρέπει να το ψάξω περισσότερο, ή τα εντάσσουμε όλα στον "χαρακτήρα" της μηχανής;

Πέραν αυτού η μηχανή είναι ότι ακριβώς ήθελα, τέλεια στα δικά μου μάτια και θέλω. Περιμένω να έρθει ένα ΣΚ με καλό καιρό να πάω την πρώτη μεγάλη εκδρομή..!

Ευχαριστώ και ελπίζω να γνωριστούμε σύντομα κι από κοντά!
Silkolene...δοκίμασε τα
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Σας ευχαριστώ, θα πάω να σετάρω την ντίζα του συμπλέκτη και πιστεύω θα είναι οκ. Απλά με προβλημάτισε γιατί μου φαίνεται πολύ έντονο το πρόβλημα και είμαι συνηθισμένος, έχουμε κι άλλο Guzzi.
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Ένα λεπτό δουλειά ήταν, ήταν τέρμα λάσκα η ντίζα του συμπλέκτη, μόλις την ρύθμισε όλα καλά.
Εν τω μεταξύ μου είπαν για πρώτο service στα 1500 χιλιόμετρα τελικά.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Ένα λεπτό δουλειά ήταν, ήταν τέρμα λάσκα η ντίζα του συμπλέκτη, μόλις την ρύθμισε όλα καλά.
Εν τω μεταξύ μου είπαν για πρώτο service στα 1500 χιλιόμετρα τελικά.
kuklinski Θεε πάρε την ΠΑΕ..!
Ο άρχοντας των Γκουτσι.. :friendship:

(κ όχι μόνο)
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Καλησπέρα παίδες, ήθελα να ρωτήσω κάποιον κάτοχο αν έχει εμπειρία για το πως είναι το δικάβαλο τουριστικο ταξίδι στην V85 με τη στοκ σέλα. Επίσης, ο αερόψυκτος κινητήρας έχει διαμαρτυρηθεί σε καλοκαιρινές θερμοκρασίες κατά τη διάρκεια τουριστικού ταξιδιού;
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Ταξίδι το ΠΣΚ που έρχεται και θα επανέλθω (αλλά δεν θα είναι δικάβαλο). Έχω κάνει με την Breva βέβαια και δεν είχα κανένα θέμα, γιατί να διαμαρτυρηθεί; Ίσα ίσα που λόγω ταχύτητας αερίζεται/ψύχεται καλύτερα σε σχέση με μέσα στην πόλη.
 
Top Bottom