Moto Guzzi V85

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Έχω ένα φίλο με συνεργείο που ζει από τα Στέλβιο
κι έναν άλλο που απ τα γιαμάχα το γύρισε στα ΣΙΜ
:cool:

(κι έναν ακόμα ducati)

Ότι ώρα θες μπορείς να τους επισκεφτείς να δεις τι έχει στη ράμπα ο καθένας.
:cool:
Δε μου λες ρε Κτίνε, γι' αυτό έβγαλες το MG (από Moto Guzzi φαντάζομαι) από μπροστά και πλέον είσαι μόνο KTINOS???
:friend:
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Δε μου λες ρε Κτίνε, γι' αυτό έβγαλες το MG (από Moto Guzzi φαντάζομαι) από μπροστά και πλέον είσαι μόνο KTINOS???
:friend:
Η αλήθεια είναι ότι αρχικά ήταν ΧΤίνος αλλά λίγοι το καταλαβεναν κι όλοι μ έλεγαν Κτήνος
Έτσι έβαλα ΚΤιΝοΣ
μετά όταν έκλεισε το βικε νετ είπα να γραφτώ στο μοτο.γρ αλλά το ΚΤιΝοΣ το είχε κάποιος άλλος.
Μια και είχα γκούτσι τότε λέω δεν το κάνω MG-KTiNoS
Λίγα χρόνια μετά αρκετά σοφότερος απ το φροντιστήριο της ζωής
(πληρώνεις και μαθαίνεις)
γράφω ότι έγραψα παραπάνω
Ωραία λοιπόν τα παραμύθια και ο ρομαντισμός αλλά όταν φτάνεις στους λογαριασμούς
τα πράγματα αλλάζουν όψη
Πρακτικά τώρα έχω 2 γιαμάχα τα οπόια τα έχω φορτώσει χλμ και δεν έχουν κάνει κιχ.
Κάτι γνώστες.... Μύστες ξέρω γω της Ιταλικής κουλτούρας μια ζωή μας ζαλίζουν τον έρωτα
με τα μηχανάκια τους -λες και τους ρώτησε κανείς-
Η αλήθεια είναι όμως ότι τα σκάνε στους μαστόρους χοντρά, έχουν γίνει επιστήμονες
σε κάθε είδους βλάβη και πάνε και με το μάστορα εκδρομές.
Εγώ δεν αλλάζω ούτε τακάκια και ο μάστορας με παίρνει τηλέφωνο να μάθει αν ζω.
Γέρασα πια για να τρώω παραμύθα και τα λεφτά δεν περισσεύουν για 3ο μηχανάκι... χαλαρωτικής βόλτας
(που λένε και οι ίδιοι)
:cool:

υγ
Λυπάμαι που τα γράφω αυτά πραγματικά κι ελπίζω τα νέα μοντέλα να είναι αξιόπιστα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αν και είναι περασμένη η ώρα για αμπελοφιλοσοφίες ας πούμε καμία..

1)Η αξιοπιστία είναι κάτι που την ξέρουμε σε γενικές γραμμές αλλά όχι απόλυτα. Εσύ KTiNoS είχες ένα MG και σου έβγαλε διάφορα .Άλλοι έχουν Tiger 1050 και τους έβγαλε διάφορα. Πριν καμιά βδομάδα μίλαγα με ένα παλλικάρι που είχε το Stelvio Κάτι χρόνια και δεν είχε ποτέ σοβαρό θέμα. ¨Οπως επισης και πολλοί με Tiger που δεν αντιμετώπισαν ποτέ σοβαρό θέμα.

Οι στατιστικές μάλλον θα έδειχναν πως οι πιθανότητες να αντιμετωπίσεις προβλήματα είναι υπέρ κάποιων μηχανών. Ένα TDM π.χ. έχει αποδείξει πως είναι σκύλος, δύσκολα ακούς σοβαρά προβλήματα.

Στο δια ταύτα όμως υπάρχει και ένα δια ταύτα..

Ας πούμε πως αγοράζεις μια μηχανή 10.000€ και κάνεις σε 10 χρόνια 100.000km και τη πουλάς 4000€

Θα έχεις ξοδέψει σε αγορά-πάγια-χρήση κάπου 22-25.000€

Ας υποθέσουμε πως μια μηχανή λίγο αξιοπιστη θα σου βγάλει και ζημιές της τάξης των 2-2500€ σε αυτά τα χρόνια.

Θα επιβαρυνθεί δηλαδή το κουστούμι κατά 10% (ενδεχομένως).

Για κάποιους το να καβαλάνε ένα Multistrada π.χ. σε σχέση με ένα TDM αξίζει το ΄΄ρίσκο΄΄ του 10% επιβάρυνσης.

Απο την άλλη είναι ωραία και η αξιοπιστία γιατί κοιμάσαι πιο ήσυχος και γενικά ταξιδέυεις και πιο ήσυχος.

Εγώ μετά απο αρκετά χρόνια με Γιαπωνέζικα μηχανάκια, τώρα έχω ένα Triumph και δεν έχω ακόμα πλήρη άποψη.

Σε αυτό που έχω κάθετη άποψη είναι πως αν δεν ασχολείσαι και μοναχός σου και να είσαι γνώστης θα φας φόλα. Και πιο πιθανό είναι να τη φας σε ευρωπαικό μηχανάκι η αλήθεια είναι.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Αν και είναι περασμένη η ώρα για αμπελοφιλοσοφίες ας πούμε καμία..

1)Η αξιοπιστία είναι κάτι που την ξέρουμε σε γενικές γραμμές αλλά όχι απόλυτα. Εσύ KTiNoS είχες ένα MG και σου έβγαλε διάφορα .Άλλοι έχουν Tiger 1050 και τους έβγαλε διάφορα. Πριν καμιά βδομάδα μίλαγα με ένα παλλικάρι που είχε το Stelvio Κάτι χρόνια και δεν είχε ποτέ σοβαρό θέμα. ¨Οπως επισης και πολλοί με Tiger που δεν αντιμετώπισαν ποτέ σοβαρό θέμα.

Οι στατιστικές μάλλον θα έδειχναν πως οι πιθανότητες να αντιμετωπίσεις προβλήματα είναι υπέρ κάποιων μηχανών. Ένα TDM π.χ. έχει αποδείξει πως είναι σκύλος, δύσκολα ακούς σοβαρά προβλήματα.

Στο δια ταύτα όμως υπάρχει και ένα δια ταύτα..

Ας πούμε πως αγοράζεις μια μηχανή 10.000€ και κάνεις σε 10 χρόνια 100.000km και τη πουλάς 4000€

Θα έχεις ξοδέψει σε αγορά-πάγια-χρήση κάπου 22-25.000€

Ας υποθέσουμε πως μια μηχανή λίγο αξιοπιστη θα σου βγάλει και ζημιές της τάξης των 2-2500€ σε αυτά τα χρόνια.

Θα επιβαρυνθεί δηλαδή το κουστούμι κατά 10% (ενδεχομένως).

Για κάποιους το να καβαλάνε ένα Multistrada π.χ. σε σχέση με ένα TDM αξίζει το ΄΄ρίσκο΄΄ του 10% επιβάρυνσης.

Απο την άλλη είναι ωραία και η αξιοπιστία γιατί κοιμάσαι πιο ήσυχος και γενικά ταξιδέυεις και πιο ήσυχος.

Εγώ μετά απο αρκετά χρόνια με Γιαπωνέζικα μηχανάκια, τώρα έχω ένα Triumph και δεν έχω ακόμα πλήρη άποψη.

Σε αυτό που έχω κάθετη άποψη είναι πως αν δεν ασχολείσαι και μοναχός σου και να είσαι γνώστης θα φας φόλα. Και πιο πιθανό είναι να τη φας σε ευρωπαικό μηχανάκι η αλήθεια είναι.
Ετσι ειναι.....ενω το Κουλουρι ειναι σκυλος μαυρος κ εχω το μυαλο μου ησυχο....το τετρατροχο ενα MG TF Εγγλεζικο με εχει σκισει στη ταλαιπωρια....χαζοβλαβες....πρεπει να εισαι απο πανω του συνεχεια....δεν με νοιαζει ομως γιατι με φτιαχνει οταν το κοιταζω κ το οδηγω !!!!!
Γι'αυτο καταλαβαινω αυτους που εχουν καποιο εργαλειο μπελαλιδικο.....που αλλοι ουτε να ακουμπησουν δεν θελουν !!!!!
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Παίδες ωραία είναι όλα αυτά αλλά όταν κάνεις μακρινές βόλτες
δεν έχεις καμία διάθεση να ακινητοποιηθεί το μηχανάκι
στη μέση του πουθενά και πολύ χειρότερα να μην υπάρχει μάστορας στον περίγυρο.
(και μάστορας που να σκαμπάζει και να ξέρει τις πατέντες κλπ κλπ γιατι οι κοινοί... δε γκάνουν)
Πολύ χειρότερα να μην έχεις ιδέα πχ γιατί έσβησε. (ηλεκτρικά λέει το καλώδιο της μίζας δεν ήταν αρκετά χοντρό
και τρέχα γύρευε)
Το δικό μοτο γκούτσι κάρφωσε βαλβίδες στα 40 000. Πρέπει να χαρώ για αυτό?
Πρέπει να πω ότι ήταν θέμα χαρακτήρα και ότι δεν έπρεπε να το τρέχω μην τυχών?
Για Εγγλέζικα δεν ξέρω και πολλά γιατί πλην ενός δεν έχω άλλη εμπειρία.
Για μότο γκούτσι όμως ξέρω γιατί κάποια χρονάκια που ήμουν στην λέσχη
είδα με τα ματάκια μου αρκετά.
Τόσα που λέω ότι για adv βόλτες δεν κάνουν.
Από εκεί και πέρα όμως εγώ δεν είμαι λογηστής ούτε μπαμπάς κανενός να του πω
τι θα κάνει με τα; λεφτά του ή αν θα πρέπει να κουβαλάει ένα συνεργείο εργαλεία κάθε φορά που πάει βόλτα.
Ναι 2 στέλβιο έχω ακούσει κι εγώ ότι δεν είχαν προβλήματα και το πιστεύω.
Έχω όμως δει άλλα 22 που ήταν άστα να πάνε.
Αστοχία υλικών?
Κακή συντήρηση ?
Μλκια του ιδιοκτήτη ?
Εγώ δεν ρισκάρω τις ελάχιστες διακοπές μου
και τα λίγα χρήματα μου να το μάθω.
Άσε που όταν πάω βόλτα θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

υγ
Να σας πω κι ένα ανέκδοτο.
Στέλβιο λέει από 2000 τόσο και μετά γιατί ΑΥΤΑ είναι τα καλά που δεν χαλάνε!
:pce:
 

JACOBS95

Μέλος
Περιοχή
ΔΡΑΜΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R1100 GS
πιο προβληματικα μηχανακια απο τα 1200gs 04-06 δεν υπηρξαν. μιλαμε για κοστη που ακινητοποιουσαν οι ιδιοκτητες τις μοτο για καιρο.
δεν ειπε ομως κανείς οτι δεν κάνουν. Μονο μια μοναδα ABS στοιχειζει οσο ενα σκουτερ, μη αναφερω διαφορικα,αξονες κ.α.
αλλα ο κόσμος adventure=bmw
αν θελεις να μην ασχολείσαι παρε transalp. αλλα η μηχανη δεν ειναι τηλεοραση ή ψυγειο. αν δεν σε φτιαχνει οταν την βλεπεις, αστα να πανε, σαν τις γυναικες ενα πραμα, αλλιως όλοι θα κυνηγούσαμε ασχημες θεούσες. οποτε γουσταρω MG μ ολα του τα +- .τελος
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Το παρόν θέμα έφτασε 12 σελίδες o_O

Δε πάει καλά ο κόσμος....

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

:p :friendship:
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
πιο προβληματικα μηχανακια απο τα 1200gs 04-06 δεν υπηρξαν. μιλαμε για κοστη που ακινητοποιουσαν οι ιδιοκτητες τις μοτο για καιρο.
δεν ειπε ομως κανείς οτι δεν κάνουν. Μονο μια μοναδα ABS στοιχειζει οσο ενα σκουτερ, μη αναφερω διαφορικα,αξονες κ.α.
αλλα ο κόσμος adventure=bmw
αν θελεις να μην ασχολείσαι παρε transalp. αλλα η μηχανη δεν ειναι τηλεοραση ή ψυγειο. αν δεν σε φτιαχνει οταν την βλεπεις, αστα να πανε, σαν τις γυναικες ενα πραμα, αλλιως όλοι θα κυνηγούσαμε ασχημες θεούσες. οποτε γουσταρω MG μ ολα του τα +- .τελος
Για BMW δεν ξέρω και δεν ομιλώ
Πάντως άμα βλέπεις το Στέλβιο όμορφο τι να πω...???
Ίσως έχεις και ΦΙΑΤ Μούλτιπλα???
:ha

υγ
τι να την κάνεις τη γυναίκα άμα εκεί που πα να της τον σφίξεις
την πιάνει πονοκέφαλος ρε φίλε???
:dnl:
(χιούμορ κάνουμε μη στραβώσεις)
 
Τελευταία επεξεργασία:

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Νικολα στο ειπα και στο fb μαλλον..το μηχανακι ειναι ταμαμ για σενα...
ασε που αραγμενο εξω απ το φαρμακειο θα μπαινουν ολοι μεσα για ερωτηση,αρα θα ανεβει ο τζιρος!!!!!
ενα ντεπον θα παιρνουν απο ντροπη:p
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έτσι. Ντεπόν οι πελάτες και ΚΥ ο Νικόλας για τον λογαριασμό κάθε τρεις και λίγο όπως τα λέει.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Το παρόν θέμα έφτασε 12 σελίδες o_O

Δε πάει καλά ο κόσμος....

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

:p :friendship:
Εχει "ρευμα" το V85TT........περιμενε μετα το διαφημιστικο με τον Γιουαν....θα βγαλει κ βιβλιο.....θα δεις τι απηχηση θα εχει στον γυναικιο πληθυσμο το εργαλειο....χαχαχα !!!!!
 
Reactions: Gus

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εχει "ρευμα" το V85TT........περιμενε μετα το διαφημιστικο με τον Γιουαν....θα βγαλει κ βιβλιο.....θα δεις τι απηχηση θα εχει στον γυναικιο πληθυσμο το εργαλειο....χαχαχα !!!!!
KTiNoS να η ευκαιρία, όχι πιά μπακούρι με τζαπάν, τρέντι χίψξτερ γκομενάκια να 'χουν και οι κότες να φαν!
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Φτερό από Caponord Rally, μπαίνει χωρίς τροποποιήσεις και λύνει το πρόβλημα της απουσίας του. Επίσης γνώμη μου, το ομορφαίνει πολύ.


Στάλθηκε από το BAH2-W19 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Φτερό από Caponord Rally, μπαίνει χωρίς τροποποιήσεις και λύνει το πρόβλημα της απουσίας του. Επίσης γνώμη μου, το ομορφαίνει πολύ.


Στάλθηκε από το BAH2-W19 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τι χλμ έχεις φτάσει?
Πες καμμια εντύπωση μέχρι τώρα.
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Κώστα καλημέρα,
Μακάρι να μπορούσα να το κάνω. Η φωτογραφία είναι από το AdventureRider.
Εγώ μόνο χαλβαδιαζω, ούτε test ride δεν έχω κάνει ακόμα

Στάλθηκε από το BAH2-W19 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κώστα καλημέρα,
Μακάρι να μπορούσα να το κάνω. Η φωτογραφία είναι από το AdventureRider.
Εγώ μόνο χαλβαδιαζω, ούτε test ride δεν έχω κάνει ακόμα

Στάλθηκε από το BAH2-W19 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εύχομαι να το πάρεις τότε.... Από τις φώτο νομιζα ότι το τσίμπησες.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ω ρε πριζες που βαζετε...
Τι έγινε Κωστάκη; Γουστάρεις την χωριάτισσα;


Δεν ξέρω αν πρέπει να το οδηγήσω η όχι.
 
Top Bottom