Moto Morini X-Cape

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Και εγώ ένα cfmoto 650mt βλέπω με μεγαλύτερο τροχό μπροστά άλλα πλαστικά και περιφερειακά ....
Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό ....
Ίσα ίσα που είναι πιο όμορφο αλλά όταν διαβάζω περί ανάπτυξης του μοντέλου από τους Ιταλούς που το μόνο που έκαναν ήταν να πάνε για ψώνια γελάω ....

Τώρα αν το ένα το θεωρούμε κινέζικο και το άλλο Ιταλικό εκεί γελάω ακόμα πιο πολύ ...
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Και εγώ ένα cfmoto 650mt βλέπω με μεγαλύτερο τροχό μπροστά άλλα πλαστικά και περιφερειακά ....
Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό ....
Ίσα ίσα που είναι πιο όμορφο αλλά όταν διαβάζω περί ανάπτυξης του μοντέλου από τους Ιταλούς που το μόνο που έκαναν ήταν να πάνε για ψώνια γελάω ....

Τώρα αν το ένα το θεωρούμε κινέζικο και το άλλο Ιταλικό εκεί γελάω ακόμα πιο πολύ ...
Δηλαδή ίδιο κινητήρα και πλαίσιο κι όλα τα υπόλοιπα διαφορετικά ( φρένα αναρτήσεις τροχούς κουστούμι όργανα κλπ κλπ )
Είναι αν το βλέπεις μισογεμάτο η μισοαδειο.
Όχι για ιταλικό βερο μηχανάκι δεν νομίζω ότι το περνάει κανείς.
 

Chris milo

Μέλος
Όνομα
Chris milo
Μοτό
Zontes t310
Ωραίο μηχανάκι εμφανισιακά η και οδηγικά πολύ άνετο δεν αισθάνομαι τα κιλά του. Δεν ήθελα να το ξεκαβαλησω. Η ζέστη αρκετά αισθητή στο πόδι ,βεντιλατερ αναμένο στο πρώτο φανάρι. Πολύ ψοφιο το γκάζι και για χώμα καλό είναι δεν γλιστράει αλλά κανείς λίγο το γκάζι να ανοίξει και δεν παίρνεις αυτό που θες. Βέβαια ίσως βοηθάει στην οικονομία . Ίσως να είναι τα γιουρο πέντε η έτσι είναι οι ιταλιδες.. καυτές στα πόδια.απο ότι λένε το ίδιο και για το Τουαρέγκ. εμένα προσωπικά δεν μου έβγαλε ζεστη.Δεν έχω οδηγήσει το versys αλλά δεν νομίζω να ειναι έτσι ψοφιο από θέμα κινητήρα σαν το μορινι η όπως λένε την δικαιολογία όσοι πήραν το cf650 έτσι καίει και ο κινητήρας του βερσυς πράγμα απίστευτο για Καβασάκι
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ωραίο μηχανάκι εμφανισιακά η και οδηγικά πολύ άνετο δεν αισθάνομαι τα κιλά του. Δεν ήθελα να το ξεκαβαλησω. Η ζέστη αρκετά αισθητή στο πόδι ,βεντιλατερ αναμένο στο πρώτο φανάρι. Πολύ ψοφιο το γκάζι και για χώμα καλό είναι δεν γλιστράει αλλά κανείς λίγο το γκάζι να ανοίξει και δεν παίρνεις αυτό που θες. Βέβαια ίσως βοηθάει στην οικονομία . Ίσως να είναι τα γιουρο πέντε η έτσι είναι οι ιταλιδες.. καυτές στα πόδια.απο ότι λένε το ίδιο και για το Τουαρέγκ. εμένα προσωπικά δεν μου έβγαλε ζεστη.Δεν έχω οδηγήσει το versys αλλά δεν νομίζω να ειναι έτσι ψοφιο από θέμα κινητήρα σαν το μορινι η όπως λένε την δικαιολογία όσοι πήραν το cf650 έτσι καίει και ο κινητήρας του βερσυς πράγμα απίστευτο για Καβασάκι
Είχα kawasaki versys ποτέ δεν έβγαλε ζεστή. Αυτό που βγάζει το cfmoto 650mt είναι λαύρα απ τη κόλαση και λόγος να μη πάρεις το μηχανάκι. Δεν ξέρω αν είναι τόσο έντονο το φαινόμενο στο morini δεν το έχω καβαλήσει.

Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το euro 5 η απλά με τον σχεδιασμό. Και στο 800gs το δικό μου έβγαζε πολύ ζέστη από το ψυγείο και έκανα πατέντα να δροσιστω.

Στην Ελλάδα δεν μπορείς να αγοράσεις μηχανάκι που βγάζει ζεστή υπερβολική από το ψυγείο πάντως. Γι αυτό πάντα test ride για να ξέρουμε τι παίρνουμε.

Σαν μοτέρ σε αυτή την έκδοση στα 60 άλογα κοντά είναι μέτριο. Οι εκδόσεις που έχουμε δει από το ίδιο μοτέρ στο cfmoto clx700 με τα σφυρήλατα έμβολα και απόδοση κάπου 74 άλογα είναι άλλο πράγμα. Παρόμοιο σε απόδοση με το πρώτο kawasaki er6. Χορταστικό γκάζι.

Στο καινούργιο benelli trk 700 και το ξαδερφάκι του qjmotor srt700 θα δούμε μια ίδια έκδοση με τόσα άλογα και θα έχει ενδιαφέρον να δούμε αυτά τα μηχανάκια για κάποιον που τον ενδιαφέρει η κατηγορία.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στην Ελλάδα δεν μπορείς να αγοράσεις μηχανάκι που βγάζει ζεστή υπερβολική από το ψυγείο πάντως. Γι αυτό πάντα test ride για να ξέρουμε τι παίρνουμε.
Δεν έπρεπε να έχει πουληθεί ΟΥΤΕ ΕΝΑ XR στην χώρα και τα R1250GS-ADV έπρεπε να έχουν φρενάρει.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν έπρεπε να έχει πουληθεί ΟΥΤΕ ΕΝΑ XR στην χώρα και τα R1250GS-ADV έπρεπε να έχουν φρενάρει.
Καβάλα αν βρεις ένα cfmoto 650mt να δεις πως η ζέστη από τα ψυγεία είναι έντονη αλλά και συνεχόμενη. Είναι θέμα σχεδιασμού. Το πρόβλημα στη ζέστη από τον κινητήρα δεν είναι να σταματήσεις στο φανάρι και να σου έρθει ζεστή. Το πρόβλημα είναι όταν κινείται η μοτοσυκλέτα να έρχεται φρέσκος αέρας να σε ανακουφίζει. Αυτό ακριβώς το θέμα είχε και το 800gs και έψαξα τη λύση.

Το XR και το 1250 όταν κινείσαι με 80-100-120 σε λούζουν με καυτό αέρα από τα ψυγεία?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το XR και το 1250 όταν κινείσαι με 80-100-120 σε λούζουν με καυτό αέρα από τα ψυγεία?
Το πρώτο ναι κατακαλόκαιρο στον επαρχιακό μπορεί να δουλεύει όπως στην πόλη με το μοτέρ 100 βαθμούς.
Το δεύτερο όχι μόνο από τα ψυγεία, σου ψήνει το πόδι ο καταλύτης ακόμα και θερμοκρασίες χειμώνα.

Θα πω ότι παρά το ψήσιμο το XR δεν έχω σκεφτεί ποτέ να το αλλάξω*, το 1250 επειδή δεν έχει το thrill factor δεν με έψησε να το πάρω, pun intended.

( * όχι για αυτόν τον λόγο)
 
Τελευταία επεξεργασία:

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Καβάλα αν βρεις ένα cfmoto 650mt να δεις πως η ζέστη από τα ψυγεία είναι έντονη αλλά και συνεχόμενη. Είναι θέμα σχεδιασμού. Το πρόβλημα στη ζέστη από τον κινητήρα δεν είναι να σταματήσεις στο φανάρι και να σου έρθει ζεστή. Το πρόβλημα είναι όταν κινείται η μοτοσυκλέτα να έρχεται φρέσκος αέρας να σε ανακουφίζει. Αυτό ακριβώς το θέμα είχε και το 800gs και έψαξα τη λύση.

Το XR και το 1250 όταν κινείσαι με 80-100-120 σε λούζουν με καυτό αέρα από τα ψυγεία?

Ναι βγάζει ζέστη αλλά δεν είναι κάτι το τρομερό, παίζει βέβαια και η ευαισθησία του καθενός μας καθώς και το τι φοράμε, μπορώ να πώ ότι υπό συνθήκες το v85TT που είναι αερόψυκτο βγάζει περισσότερη από το cf ...
 

Adventurous

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
GSXR Κ8 1000
Το πρώτο ναι κατακαλόκαιρο στον επαρχιακό μπορεί να δουλεύει όπως στην πόλη με το μοτέρ 100 βαθμούς.
Το δεύτερο όχι μόνο από τα ψυγεία, σου ψήνει το πόδι ο καταλύτης ακόμα και θερμοκρασίες χειμώνα.

Θα πω ότι παρά το ψήσιμο το XR δεν έχω σκεφτεί ποτέ να το αλλάξω*, το 1250 επειδή δεν έχει το thrill factor δεν με έψησε να το πάρω, pun intended.

( * όχι για αυτόν τον λόγο)
Ακόμα θυμάμαι το έντονο "κάψιμο" των εξατμίσεων στα πέλματα (αθλητικά φορούσα)στο 1200Gs του "07 που είχα πάρει για τεστ ride…


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Οποιοδήποτε δικυλινδρο μηχανάκι έχω οδηγήσει,δεν συγκρίνεται η ζέστη που βγάζει σε σχέση με τα τετρακύλινδρα με μπικίνι Φέρινγκ που είχα.
Στα φεηζερ και ειδικά στο 800,το καλοκαίρι τα @@ μου γίνονταν τηγανητά,μαζί με το εσωτερικό των ποδιών εννοείται.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Το πρώτο ναι κατακαλόκαιρο στον επαρχιακό μπορεί να δουλεύει όπως στην πόλη με το μοτέρ 100 βαθμούς.
Το δεύτερο όχι μόνο από τα ψυγεία, σου ψήνει το πόδι ο καταλύτης ακόμα και θερμοκρασίες χειμώνα.

Θα πω ότι παρά το ψήσιμο το XR δεν έχω σκεφτεί ποτέ να το αλλάξω*, το 1250 επειδή δεν έχει το thrill factor δεν με έψησε να το πάρω, pun intended.

( * όχι για αυτόν τον λόγο)
:secret:κι εγώ, γι' αυτό το λόγο δεν πήρα 1250..... αλλά δεν το παραδέχομαι και δημόσια!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μπορεί να έχω εγώ ευαισθησία αλλά μηχανάκι να με σιγοψηνει δεν παίρνω. Χίλιες φορές χωρίς πολλά πολλά πλαστικά να μπαίνει φρέσκος αέρας όταν κινείσαι και ας έχω λιγότερη ανεμοκαλυψη.

Προσωπικά το cf 650mt δεν θα το αγόραζα για την ζέστη που βγάζει. Άλλον δεν τον νοιάζει. Επίσης αν στο 800gs δεν έβρισκα το λύση που ήθελα θα το είχα πουλήσει ήδη.

Μηχανές που σου ψήνουν πέλματα γαμπες κωλομερια πίσω στο σχεδιαστήριο να τα σχεδιάσει κανας σοβαρός engineer γιατί πολύ φοβάμαι καμιά φορά τα φτιάχνουν τίποτα χαρτογιακαδες που πάνε στη δουλειά με το suv τους. Εγώ δεν ψωνίζω, θέλω η επιλογή να κάνω medium rare το πέλμα μου να είναι απόφαση δική μου και του ανθρωποφάγου μου!!

Και αν αυτό είναι το τίμημα για να έχεις 150-160 άλογα και δεν υπάρχει τρόπος διαχείρισης για ορισμένους κατασκευαστές όλης αυτής της θερμοτητας τότε δεν μου χρειάζονται τόσα άλογα. Ελλάδα μένουμε και θέλω να ταξιδεύω και με 40 βαθμούς χωρίς να κινδυνεύω με αφυδάτωση και αποπληξία ακόμα και αν βρεθώ σε κάποιο δύσκολο χωμάτινο με καύσωνα και έχω σταξει.

Οποιοσδήποτε άλλος δικαιούται εννοείται στα γούστα του και στην άποψη του αλοιμονο. Άλλοι κυκλοφορανε με φανελάκι με χιόνια και άλλοι με πουλόβερ καλοκαίρι.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ακόμα θυμάμαι το έντονο "κάψιμο" των εξατμίσεων στα πέλματα (αθλητικά φορούσα)στο 1200Gs του "07 που είχα πάρει για τεστ ride…


Sent from my iPhone using Tapatalk
Με συνχωρεις... Αλλά μιλάς για το πιο "ψυχρό" μηχανάκι για το θέμα που μιλάμε..
Καθόλου θερμότητα, ιδίως στον οδηγό.
Του 2010 έβγαζαν στον συνοδηγό τις πολύ ζεστές ημέρες
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Με συνχωρεις... Αλλά μιλάς για το πιο "ψυχρό" μηχανάκι για το θέμα που μιλάμε..
Καθόλου θερμότητα, ιδίως στον οδηγό.
Ελα μου ντε...κι εγώ απόρησα μόλις το διάβασα...
Απορίας άξιον μεν ,εκεί που είναι οι κύλινδροι κ οι λαιμοί ,αλλά ενοχλητική θερμοκρασία στα πόδια ,δεν εχω νιώσει ούτε κατακαλόκαιρο.
Το θεωρώ όντως το πιό "ψυχρό" μηχανάκι που έχω καβαλήσει ,μακράν.

Του 2010 έβγαζαν στον συνοδηγό τις πολύ ζεστές ημέρες
Όντως ,διαπιστωμένο κι ενοχλητικό για τον συνοδηγό με ζεστό καιρό ,από την μεριά του τελικού μόνο.
Υφίσταται ΜΟΝΟ με το ΟΕΜ(μαμά) τελικό.
Αλλαγή με Akrapovic & Problem Solved.!
 

Chris milo

Μέλος
Όνομα
Chris milo
Μοτό
Zontes t310
Είχα kawasaki versys ποτέ δεν έβγαλε ζεστή. Αυτό που βγάζει το cfmoto 650mt είναι λαύρα απ τη κόλαση και λόγος να μη πάρεις το μηχανάκι. Δεν ξέρω αν είναι τόσο έντονο το φαινόμενο στο morini δεν το έχω καβαλήσει.

Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το euro 5 η απλά με τον σχεδιασμό. Και στο 800gs το δικό μου έβγαζε πολύ ζέστη από το ψυγείο και έκανα πατέντα να δροσιστω.

Στην Ελλάδα δεν μπορείς να αγοράσεις μηχανάκι που βγάζει ζεστή υπερβολική από το ψυγείο πάντως. Γι αυτό πάντα test ride για να ξέρουμε τι παίρνουμε.

Σαν μοτέρ σε αυτή την έκδοση στα 60 άλογα κοντά είναι μέτριο. Οι εκδόσεις που έχουμε δει από το ίδιο μοτέρ στο cfmoto clx700 με τα σφυρήλατα έμβολα και απόδοση κάπου 74 άλογα είναι άλλο πράγμα. Παρόμοιο σε απόδοση με το πρώτο kawasaki er6. Χορταστικό γκάζι.

Στο καινούργιο benelli trk 700 και το ξαδερφάκι του qjmotor srt700 θα δούμε μια ίδια έκδοση με τόσα άλογα και θα έχει ενδιαφέρον να δούμε αυτά τα μηχανάκια για κάποιον που τον ενδιαφέρει η κατηγορία.
Μάζευα λευτα να πάρω ένα Τουαρέγκ από ότι βλέπω δεν θα τα μαζέψω ποτέ μιας και έχω μείνει χωρίς δίκυκλο είδα ένα βερσυς το καβάλησα για λίγο όμως. Το δείνει φθηνά καινούργιο μοντέλο. Ούτε εγώ είδα ζέστη η θέση οδήγησης την περίμενα πιο ψηλή από ότι έλεγαν,τελικά ήταν αρκετά χαμηλή για 1,87 τις ταχύτητες τις είχα μάθει από βίντεο τα κλανκ.
Ο συμπλέκτης πολύ βαρύς δεν ξέρω αν μαλακώσει πιο μετά γιατί δεν είχε πολλά χιλιόμετρα αλλά δεν το νομίζω. Μέσα στην πόλη δεν μπόρεσα να δω καλά πόσο γκάζι έχει.
Ήθελα να μάθω την άποψη σου αποκραδασμους σε χέρι και πόδια. Παρότι πήγα με χαμηλή ταχύτητα σε κίνηση αισθάνθηκα κραδασμούς και στα δύο άκρα.αν μπορείς να δώσεις φώτα για ταχύτητες 120με130
 

Adventurous

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
GSXR Κ8 1000
Με συνχωρεις... Αλλά μιλάς για το πιο "ψυχρό" μηχανάκι για το θέμα που μιλάμε..
Καθόλου θερμότητα, ιδίως στον οδηγό.
Του 2010 έβγαζαν στον συνοδηγό τις πολύ ζεστές ημέρες
Πραγματικά ένιωθα κάψιμο,Παίζει ρόλο ότι ήταν καλοκαίρι ίσως και με τα αθλητικά ήταν πολύ έντονο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μάζευα λευτα να πάρω ένα Τουαρέγκ από ότι βλέπω δεν θα τα μαζέψω ποτέ μιας και έχω μείνει χωρίς δίκυκλο είδα ένα βερσυς το καβάλησα για λίγο όμως. Το δείνει φθηνά καινούργιο μοντέλο. Ούτε εγώ είδα ζέστη η θέση οδήγησης την περίμενα πιο ψηλή από ότι έλεγαν,τελικά ήταν αρκετά χαμηλή για 1,87 τις ταχύτητες τις είχα μάθει από βίντεο τα κλανκ.
Ο συμπλέκτης πολύ βαρύς δεν ξέρω αν μαλακώσει πιο μετά γιατί δεν είχε πολλά χιλιόμετρα αλλά δεν το νομίζω. Μέσα στην πόλη δεν μπόρεσα να δω καλά πόσο γκάζι έχει.
Ήθελα να μάθω την άποψη σου αποκραδασμους σε χέρι και πόδια. Παρότι πήγα με χαμηλή ταχύτητα σε κίνηση αισθάνθηκα κραδασμούς και στα δύο άκρα.αν μπορείς να δώσεις φώτα για ταχύτητες 120με130
Versys είπες? Χρονολογία? Το tuareg πως το σκεφτόμουν θες και χώμα?
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Κάτι τέτοια διαβάζω και με βλέπω με κάνα 1200αρι πεμφε πάλι .
Για ψυγεία και ζεστες ,δεν είμαι για τέτοια στα 51 μου
Πληροφορίακα το πιο peace of mind μηχανάκι που κι εγώ έχω καβαλήσει σε αυτά που αναφέρεστε είναι το αεροελαιοψυκτο πεμφε του '05.
Βρε τι πάθαμε πάλι ,πάω πάλι ψαρ.γρου να δω κάνα dohc :ha
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Κάτι τέτοια διαβάζω και με βλέπω με κάνα 1200αρι πεμφε πάλι .
Για ψυγεία και ζεστες ,δεν είμαι για τέτοια στα 51 μου
Πληροφορίακα το πιο peace of mind μηχανάκι που κι εγώ έχω καβαλήσει σε αυτά που αναφέρεστε είναι το αεροελαιοψυκτο πεμφε του '05.
Βρε τι πάθαμε πάλι ,πάω πάλι ψαρ.γρου να δω κάνα dohc :ha
Πάντως είναι θέμα σχεδιασμού περισσότερο και λιγότερο μοτέρ η euro5. Το cfmoto clx700 με παρόμοιο μοτέρ με το 650mt πιο πουσαρισμενο δεν βγάζει καμιά ζεστή να σε ενοχλεί. Αλλά δεν έχει πλαστικά να κλείνουν την δίοδο του φρέσκου αέρα προς τα πόδια. Ακριβώς αυτό το θέμα είχε το 800gs είχε σφραγισμένο ψυγείο από πλαστικά και ότι αέρας ερχόταν πάνω σου ήταν από το ψυγείο απευθείας. Κατήργησα τα πλαστικά φιλέτα δίπλα στα ψυγεία περνάει φρέσκος αέρας είναι σαν γυμνό το μηχανάκι είσαι δροσερός μια χαρά.

Συνεπώς απλά ψάχνεις και βρίσκεις κάποιο να ταιριάζει στα γούστα σου.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Κάτι τέτοια διαβάζω και με βλέπω με κάνα 1200αρι πεμφε πάλι .
.........
Βρε τι πάθαμε πάλι ,πάω πάλι ψαρ.γρου να δω κάνα dohc :ha
Α, εσύ δεν διορθωνεσαι με τίποτα :p!!!!
Πάρε βρε καμάρι μου κάτι άλλο, και αν βγάζει ζεστή, θα σου δώσω εγώ ανεμιστήρες όσους θέλεις :laugh:!!!!
 
Top Bottom