Moto Morini X-Cape

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Αν θέλουμε να είμαστε απόλυτα αντικειμενικοί όχι δεν αξίζει άμεση σύγκριση με το CFmoto και αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με την τιμή αλλά με το σύνολο της μοτοσυκλέτας και σε περιφερειακά.

πράγματι ο κινητήρας είναι ίδιος ουσιαστικά με κάποιες διαφορές στις ρυθμίσεις. Το πλαίσιο φαίνεται πως είναι παρόμοιο με καταγωγή απο Versys.

Απο εκεί και έπειτα όμως το CFmoto έχει αναρτήσεις Κινέζικες αγνώστου πατρός ενώ το morini έχει μπροστά ένα 50mm πλήρως ρυθμιζόμενο Marzocchi και πίσω νομίζω Kayaba ρυθμιζόμενο. Φρένα το CFmoto έχει Jjuan και το Morini Brembo. τα όργανα του CFmoto είναι αυτά


free image hosting for forums

ενώ το morini έχει ταμπλέτα ειδικά εξελιγμένη στην Ιταλία με τα πάντα όλα και διασυνδεσιμότητα για το κινητό bluetooth κλπ



Επίσης οι μοτοσυκλέτες κάθε κατασκευαστή πρέπει να κριθούν και σε βάθος χρόνου για την ποιότητα τους σε βαφές, πλαστικά, μέταλλα, περιφερειακά κλπ.

Βλεποντας ας πούμε δοκιμή του CFmoto με σκουριές σε βίδες καινούργιο μηχανάκι δεν είναι και ότι καλύτερο


upload free image

το Morini θα κινηθεί στα ίδια επίπεδα ή χειρότερα σε συνολική ποιότητα φινίρισμα??

Λεπτομέρειες όπως το πάνελ των οργάνων, οι διακόπτες, το φινίρισμα, οι τιμονόπλακες, όλα παίζουν ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα




Για μενα εκ πρώτης όψης τα δικαιολογεί με το παραπάνω τα λεφτά που ζητάει το Morini σε σχέση με το CFmoto μόνο τις αναρτήσεις/φρένα/όργανα δηλαδή χώρια τα υπολοιπα

Και να προσθέσω το υποκειμενικό πώς για με΄να το Xcape είναι ξεκάθαρα το πιο όμορφο on-off στην αγορά αυτή τη στιγμή στα μεσαία κυβικά. τουλάχιστον
οι διακοπτες ειναι φωτιζομενοι στο μορινι βαγγελη +1 ποντος
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
οι διακοπτες ειναι φωτιζομενοι στο μορινι βαγγελη +1 ποντος
Βασικά το Morini το χουν σχεδιάσει Ιταλοί και είναι μ@νάρα.. +10 πόντους..:D
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Βασικά το Morini το χουν σχεδιάσει Ιταλοί και είναι μ@νάρα.. +10 πόντους..:D
Τι εννοείς..;;;
Μεγαλύτερη....των Ιταλών...+10ποντους..από τους Ασιάτες της CFmoto...;;;;;;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
θα πήγαινα άνετα ταμείο μετά από ένα θετικό τεστ
Αν δεν έχεις κοβιντ δεν στο δίνουν;
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
η cf moto εχει βαλει ενα καινουριο μοτερ,ανεβασμενος απ τα 650 στα 700..
βγαζει 65 αλογα τροχο,δηλ παιζει ανετα στα μεσαια,με τον 700αρι το μορινι θα ηταν ακομα καλυτερα,αλλα λογικα η cf τον κραταει για παρτη της ακομα,τον εχει κυκλοφορησει μονο στα γυμνα φετος.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Μίλησα με την αντιπροσωπεία που φέρνει μηχανάκια της ksr εδώ στην Πάτρα και θα το φέρνει μόνο με παραγγελία γμτ...:mad:
Μπας και το έχει δει κανείς από κοντά να μας πει μια γνώμη;
Μου είπαν ότι στην Αθήνα θα έρθουν και μηχανάκια τεστ ραιντ σε δεύτερη φάση.
Έχουν αρχίσει και βγαίνουν βίντεο με τεστ και εις την αγγλικην γλώσσα και λένε γενικά καλά λόγια.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Με την τιμολογιακή πολιτική που επέλεξαν δε βλέπω να πουλάει τίποτα. 7900 με ακτινωτους τροχούς μάλλον ξέχασαν κι αυτοί πως είναι Κινεζικο επειδή το βάφτισαν moto morini.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Με την τιμολογιακή πολιτική που επέλεξαν δε βλέπω να πουλάει τίποτα. 7900 με ακτινωτους τροχούς μάλλον ξέχασαν κι αυτοί πως είναι Κινεζικο επειδή το βάφτισαν moto morini.
Αν υποθέσουμε ότι ο ανταγωνισμός του είναι το vstrom 650 xt (δεν συγκρίνω την αξιοπιστία τους κλπ εννοείται) , έχουν 1500€ διαφορά.
Οπότε ναι μεν είναι ακριβό αλλά είναι όλα πανάκριβα γμτ.
Κι εγώ περίμενα την τιμή του γύρω στα 7500 όπως έλεγαν και διάφορα σάιτ πριν έρθει προς πώληση.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αν υποθέσουμε ότι ο ανταγωνισμός του είναι το vstrom 650 xt (δεν συγκρίνω την αξιοπιστία τους κλπ εννοείται) , έχουν 1500€ διαφορά.
Οπότε ναι μεν είναι ακριβό αλλά είναι όλα πανάκριβα γμτ.
Κι εγώ περίμενα την τιμή του γύρω στα 7500 όπως έλεγαν και διάφορα σάιτ πριν έρθει προς πώληση.
7890ευρο δίνουν την έκδοση με τους ακτινωτους τροχούς καθώς στα 7690 ευρό με τις αλουμινενιες δεν έχει νόημα έτσι κι αλλιώς.

Για να βάλεις κάγκελα χούφτες τριβαλιτσο ζητάνε 9190 ευρό! Να το πάρεις δηλαδή έτοιμο εξοπλισμένο.

Στα 9390 μέχρι πρόσφατα και πλέον στα 10 χιλιάρικα η cfmoto δίνει το 800mt που έχει και τα κάγκελα, έχει έξτρα προβολακια εργοστασιακά, έχει κεντρικό σταντ, έχει cornering abs, έχει πόδια κινητήρα, έχει μοτέρ καμία σχέση με 95 άλογα περίπου 35 άλογα παραπάνω βασικά είναι άλλη κατηγορία μηχανής. Πες να δώσεις και ένα 8 κατοστάρικα για βαλίτσες να πάει 11 χιλιάρικα το CF. Δηλαδή 1800 ευρό διαφορά παίρνεις άλλη μηχανή τελείως.. Άλλη κατηγορία.

Και οκ με το vstrom έχει κάπου 1500 ευρό διαφορά τα οποία δεν είναι τόσα που κάποιος να πει ναι ξεκάθαρα αξίζει.

Και να θυμίσω και με κάτω από 6 χιλιάρικα το cfmoto 650mt με το ίδιο μοτέρ, οκ υποδεέστερο σε design και περιφερειακά αλλά μεγάλη διαφορά τιμης.

Νομίζω τιμολογιακά έπρεπε να το βοηθήσουν παραπάνω. Μιλάμε για μια Κινέζικη προσπάθεια καινούργια εταιρεία. Και βασικά με πολύ μεγάλο βάρος σαν μοτοσυκλέτα που είναι σημαντικό μειονέκτημα.

Αν έπαιζε στα 7000 ως 7200 με τις ακτίνες και την έκδοση τη πλήρη με βαλίτσες κλπ την έδιναν ως 8300 θα συζητούσαμε για άλλη περίπτωση αξία λόγου. Τώρα δύσκολα
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
7890ευρο δίνουν την έκδοση με τους ακτινωτους τροχούς καθώς στα 7690 ευρό με τις αλουμινενιες δεν έχει νόημα έτσι κι αλλιώς.

Για να βάλεις κάγκελα χούφτες τριβαλιτσο ζητάνε 9190 ευρό! Να το πάρεις δηλαδή έτοιμο εξοπλισμένο.

Στα 9390 μέχρι πρόσφατα και πλέον στα 10 χιλιάρικα η cfmoto δίνει το 800mt που έχει και τα κάγκελα, έχει έξτρα προβολακια εργοστασιακά, έχει κεντρικό σταντ, έχει cornering abs, έχει πόδια κινητήρα, έχει μοτέρ καμία σχέση με 95 άλογα περίπου 35 άλογα παραπάνω βασικά είναι άλλη κατηγορία μηχανής. Πες να δώσεις και ένα 8 κατοστάρικα για βαλίτσες να πάει 11 χιλιάρικα το CF. Δηλαδή 1800 ευρό διαφορά παίρνεις άλλη μηχανή τελείως.. Άλλη κατηγορία.

Και οκ με το vstrom έχει κάπου 1500 ευρό διαφορά τα οποία δεν είναι τόσα που κάποιος να πει ναι ξεκάθαρα αξίζει.

Και να θυμίσω και με κάτω από 6 χιλιάρικα το cfmoto 650mt με το ίδιο μοτέρ, οκ υποδεέστερο σε design και περιφερειακά αλλά μεγάλη διαφορά τιμης.

Νομίζω τιμολογιακά έπρεπε να το βοηθήσουν παραπάνω. Μιλάμε για μια Κινέζικη προσπάθεια καινούργια εταιρεία. Και βασικά με πολύ μεγάλο βάρος σαν μοτοσυκλέτα που είναι σημαντικό μειονέκτημα.

Αν έπαιζε στα 7000 ως 7200 με τις ακτίνες και την έκδοση τη πλήρη με βαλίτσες κλπ την έδιναν ως 8300 θα συζητούσαμε για άλλη περίπτωση αξία λόγου. Τώρα δύσκολα
Δεν διαφωνώ στο ότι θα έπρεπε να έχει κάνα 500€ + κάτω-θα με βολευε κιόλας- αλλά ας πούμε και το voge έχει 7200-7300;
Το trk 502 x νομίζω πάλι στα 7000 παίζει.
Δυστυχώς 650 φθηνότερα δεν υπάρχουν.
Όσον αφορά το cf φαίνεται πολύ καλή περίπτωση αλλά όπως είπες είναι 1800€ πάνω και γενικά νομίζω άλλη κατηγορία.
Το καλό με το cf είναι ότι δεν θέλει τίποτα από έξτρα.εχει τα πάντα...
Όσον αφορά το τριβαλιτσο ,κάποιοι το θέλουν κάποιοι όχι, μπορείς να πάρεις αφτερ βαλίτσες,μπορεί να έχεις ήδη,μπορεί να σε βολεύουν τα σαμάρια οπότε το αφήνω πάντα απέξω.
Αλλά έξτρα όπως τα κάγκελα το διπλό Σταντ κλπ ακριβο εξοπλισμό,ναι πάντα είναι θετικό να υπάρχει σε μια μοτοσυκλέτα.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν διαφωνώ στο ότι θα έπρεπε να έχει κάνα 500€ + κάτω-θα με βολευε κιόλας- αλλά ας πούμε και το voge έχει 7200-7300;
Το trk 502 x νομίζω πάλι στα 7000 παίζει.
Δυστυχώς 650 φθηνότερα δεν υπάρχουν.
Όσον αφορά το cf φαίνεται πολύ καλή περίπτωση αλλά όπως είπες είναι 1800€ πάνω και γενικά νομίζω άλλη κατηγορία.
Το καλό με το cf είναι ότι δεν θέλει τίποτα από έξτρα.εχει τα πάντα...
Όσον αφορά το τριβαλιτσο ,κάποιοι το θέλουν κάποιοι όχι, μπορείς να πάρεις αφτερ βαλίτσες,μπορεί να έχεις ήδη,μπορεί να σε βολεύουν τα σαμάρια οπότε το αφήνω πάντα απέξω.
Αλλά έξτρα όπως τα κάγκελα το διπλό Σταντ κλπ ακριβο εξοπλισμό,ναι πάντα είναι θετικό να υπάρχει σε μια μοτοσυκλέτα.
Άμα σου αρέσει να το πάρεις. Ενδεχομένως ο έμπορος να μπορεί να σου φτιάξει κάπως τη τιμη από 7890 άμα μπορούσες στα 7600 οκ καλά είναι. Είναι μια παμενορφη μοτοσυκλέτα το μοτέρ είναι δοκιμασμένο απλά αν γινεται να την οδηγήσεις πρώτα γιατί η οδήγηση πάντα αποκαλύπτει πράγματα είτε θετικά είτε αρνητικά.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Άμα σου αρέσει να το πάρεις. Ενδεχομένως ο έμπορος να μπορεί να σου φτιάξει κάπως τη τιμη από 7890 άμα μπορούσες στα 7600 οκ καλά είναι. Είναι μια παμενορφη μοτοσυκλέτα το μοτέρ είναι δοκιμασμένο απλά αν γινεται να την οδηγήσεις πρώτα γιατί η οδήγηση πάντα αποκαλύπτει πράγματα είτε θετικά είτε αρνητικά.
Εμφανισιακά νομίζω ότι είναι εντυπωσιακό!
Σαφώς και θέλω να το δω και να το κάνω βόλτα.
Έχω καιρό,ότι γίνει,μετα το καλοκαίρι-καλα να μαστε ως τότε- οπότε θα κυκλοφορήσει και στην Ελλάδα λίγο μέχρι να το αποφασίσω.
Θα ήθελα και εγώ να είχε λίγα αλογατα παραπάνω αλλά οκ.νομιζω θα είναι αποδεκτή η δύναμη του,αν και το γκάζι πάντα ευπρόσδεκτο είναι να υπάρχει.
Το 800μτ μαρεσει επίσης και ήταν στα υποψήφια αλλά από φωτό κλπ δείχνει πιο ογκώδες από αυτό που θα ήθελα.
Θα το δω και αυτό βέβαια.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Σήμερα με κάλεσαν απο KSR και μου είπαν ότι από αύριο είναι διαθέσιμο το X-Cape για test ride!

Έκλεισα test ride για αύριο πρωί.
Είδες κι αποείδες με τα παράλογα 800άρια και είπες να παίξεις μπάλα με Morini κούτα?! Περιμένουμε εντυπώσεις και προσωπική απορία ο συμπλέκτης και η σκληρότητα του.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Έχει προκύψει πιθανή πολύ καλή περίπτωση φου800 (δε ποστάρω αγγελία για να μη μου το πάρει πάλι κανένας για καμία μέρα διαφορά) αλλά θέλω να καβαλήσω πρώτα και morini που είναι πανέμορφο αλλά μάλλον αρκετά μικρό για μένα.

Να βεβαιωθώ πρώτα και να κινηθώ ανάλογα.

Αύριο μεσημεράκι θα έχετε πρώτες εντυπώσεις.

Kokkina Feggaria το εκθειάζουν πάντως!!!


 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Σήμερα με κάλεσαν απο KSR και μου είπαν ότι από αύριο είναι διαθέσιμο το X-Cape για test ride!

Έκλεισα test ride για αύριο πρωί.
Σωτήρα μου! :ha
Περιμένω την άποψη σου με το καλό αύριο.
Ελπίζω να στο δώσουν για κάμποση ώρα να δεις πράγματα .
 
Top Bottom