Motoforums ,ομάδες fb,motoblogs ,πολυκερματιζμος

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Εχεις δίκιο που μπερδεύτηκες ,γιατί δεν άλλαξα παράγραφο...πάω να χωρίσω παραγράφους ,κι επανέρχομαι.


Ετοιμος.
Η 1η παράγραφος ,είναι απάντηση (ΚαΤεΜέ) στο ερώτημά σου ,κι ας μην απευθυνόταν σε μένα.
Η γνώμη μου.
Την κρατάς ή την πετάς.

Η 2η παράγραφος ,σαφώς κ δεν απευθύνεται σε σένα ,αφού προσωπικά τουλάχιστον δεν έχω δει τέτοια συμπεριφορά από εσένα.
Απευθύνεται σε αυτόν(ους) που συμπεριφέρονται έτσι ,σε όποια όχθη κι αν βρίσκονται ,κ τους δηλώνω την διαφοροποίησή μου επί τέτοιων συμπεριφορών.

Για να τα κάνω κ πιό λιανά
Θες να την κάνεις γι άλλα γιατί χαλάστηκες ,στο καλό ,καλή τυχη ,καλά να περνας ,αλλά μην ασχολείσαι με τα ¨"χαλασμένα" ,κοίτα τα δικά σου κ πορεύσου το δρόμο σου.

Δική μου άποψη κ προσέγγιση ,της οποίας δεν διεκδικώ το Αλάθητο.
.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ναι...αλλά γιατί έκλεισε;...Μήπως για τους ίδιους λόγους;(προσωπικές έριδες) ...ΔΕΝ ξέρω...Ρωτάω...

Ταυτίζομαι με αυτή τη φιλοσοφία.
Ετσι λειτουργώ κι εγώ.
Αυτοματοποιημένα κρατάω τα καλά.

Αυτό προϋποθέτει έλλειψη μισαλλοδοξίας κ πολύ αγαθές προθέσεις.
Το έκλεισαν για προσωπικούς λόγους... Δεν το κατάλαβα ακριβώς και εγώ, αν και ήμασταν πολύ κοντά.
Αυτό που τους είπα πριν το κλείσουν, ήταν ότι κάνουν λάθος γιατί στην ουσία δεν ήταν δικό τους.
Οπως και κανένας τέτοιος χώρος δεν ανήκει σε κανένα πουλι και σε κανένα γάτο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Phoenix θα συμφωνήσω με τον onroad ότι πλέον ξεφεύγεις από το αρχικό ζήτημα και ψάχνεις για κάτι άλλο που δεν έχει σημασία. Αν έχεις δει λάθη, μάθε από αυτά και μην τα κάνεις στον χώρο σου. H συζήτηση περί λαθών άλλων και παραδειγμάτων προς αποφυγή γίνεται αλλά μετά θα συμβεί αυτό που λέει ο el-Gatto οπότε θα φανείς "κακός" που λέει "κακά πράγματα" για τους άλλους.

Αν θες κάτι παραπάνω από το εδώ, συζήτησέ το πιο ανοιχτά.

Πχ, εμένα μου άρεσε η πρωτοβουλία που πήρατε κάποτε για χωμάτινα μαθήματα με δάσκαλο (και νομίζω κάπου εκεί είχα μάθει για το φόρουμ). Κάπου είδα σε άλλο μέσο (πιθανώς σελίδα φβ κάποιας λέσχης) ότι γίνεται κάποια εκπαίδευση σε άσφαλτο, σε Αμερικάνικο πρότυπο, τύπου προχωρημένη οδήγηση, στην Αμερική κάτοχοι τέτοιας πιστοποίησης έχουν και εκπτώσεις στην ασφάλειά τους, εδώ μπανανία είπαμε, αλλά ό,τι μάθεις καλό είναι. Βλακωδώς δεν κράτησα καρτέλα, πρέπει να το ξαναψάξω. Ειχε πει ο Σπύρος endtourista ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε μάθημα αλλαγή σαμπρέλας με τους δικούς μας λεβιέδες και μηχανάκι, απίθανα χρήσιμη γνώση στο βουνό. Σπύρο δεν το λέω για να το αναλάβεις σώνει και καλά ως υποχρέωση, απλά λέω αν έχεις διάθεση στηρίζω την ιδέα.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Αναφορικά με την 2η παράγραφο αν είμαι ένας από αυτούς οι οποίοι συμπεριφερονται με τρόπο άκομψο κατά τη γνώμη σου έχω να σου πω το εξής ευθέως Κώστα. Είμαι το καλύτερο παιδί μέχρι να με πειράξουν και να με ενοχλήσουν. Αν γινςι αυτό θα πέφτει ευθέως κράξιμο παντού, δημόσια και μη γτ δυστυχώς δεν έχω μάθει να κάνω ούτε την πάπια ούτε να είμαι λίγο απο δω, λίγο από κει. Τέλος δεν είμαι τόσο @ομαρι όσο κάποιοι οι οποίοι μέχρι χθες βρίζονταν με τα χειρότερα λόγια και τώρα το παίζουν κολληταρια. Να μη συνεχίσω με τους χαρακτηρισμους γτ δε θα τελειώσω ποτέ. Τα γράφω γτ είμαι σίγουρος ότι τα βλέπουν. Φιλάκια λοιπόν
Λιάκο ,σου απάντησα ηδη με παραθεση στο αρχικό σου ποστ.
Ο "Τσακαλης" ο Σε Σε Σε έχει απ 'όλα πάντως. Και μότο φόρουμ και λεσχη και ομάδα στο φβ και μπλοκ. Καταξιωμένος δηλαδής.Το μόνο πρόβλημα είναι ότι είναι μαζί με τρεις κούκους και έναν κουφό.
Ζηλιαρη πουλί
Λιάκο ,με αυτή τη Δημόσια συμπεριφορά-σταση ,είμαι αντίθετος ,απ'όποιον κι αν προέρχεται ,κ το χω δηλώσει εκατέρωθεν.
Στην τελική ,ΑΝ πιστεύεις-νομίζεις-θέλεις να θεωρείσαι διαφορετικός κ "καλύτερος" από κάποιον άλλον ,πρέπει να το δείχνεις με την συμπεριφορά σου.
Αν κάνεις τα ίδια με τον υποτιθέμενο "Λάθος"-"Χειρότερο" ,τότε ποία η Διαφορά σας ;


Τέλος Πάντων...Ολα ΑυτοΡυθμίζονται ,αργά ή γρήγορα...και κυρίως ,Ολα Εδω Θα Μείνουν!!
Οπότε ,ψαξτε για τα θετικά γύρω σας ,κι αφήστε τη γκρίνια ,γιατί ...Περαστικοί είμαστε. Ολοι!!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Κωστα σε εκτιμώ και καταλαβαίνω απολύτως αυτό που λες και το ασπάζομαι εν μέρη . Υπάρχει ένα μεγάλο ΑΛΛΑ όμως σε όλα αυτά που λες και επειδή είχα την τύχη η την ατυχία να τα δω από μέσα έκανα και αυτό το ξέσπασμα στο ποστ του Στέργιου το οποίο και δεν μετανιώνω φυσικά. Αν είχαν όλοι ΜΠΕΣΑ τα πράγματα θα ήταν προφανώς καλύτερα
Αμοιβαία η εκτίμηση Λιάκο ,κ καταλαβαίνω κ την πίκρα σου ,κ την "έκρηξή" σου.
Παραπάνω περιγράφω πως σκέφτομαι , κ πως προσπαθω να συμπεριφέρομαι εγω,χωρίς να διεκδικώ το αλάθητο.
Και δεν τα καταφέρνω πάντα φυσικά.
Αργώ πολύ να αναφλεγώ ,αλλά όταν συμβεί αυτό ,το ΜΠΑΜ ακούγεται πολύ μακριά.
Οσοι(ελαχιστοι) μ εχουν δει έτσι...δεν με αναγνώριζαν.

Αλλά ,επειδή έχω καταλάβει ότι δεν αξίζει αυτή η φθορά ,όταν κάτι (που ΔΕΝ μπορώ να αλλάξω) με χαλάει ,απλά γυρίζω πλάτη κ αδιαφορώ.
 

Coyote

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Varadero C-ABS 2010
Θεωρώ ότι είναι καλό να υπάρχουν πολλά φόρουμ αλλά εξειδικευμένα. Δηλαδή Honda forum, Kawasaki. Sutzouki κλπ...

Ο λόγος είναι ότι θα βρεις εκτός από γενικές γνώσεις και εξειδικευμένες για το μοντέλο της μοτο που έχεις. Το varaderoforum.gr varaderoclub και άλλαδύο που υπάρχουν ακόμα είναι υπερβολή για ένα μοντέλο που πεθαίνει και θα κλείσουν σε λίγο. Για μένα δεν θα έπρεπε να είχαν δημιουργηθεί.
Από εκεί και πέρα ένα φόρουμ σαν το ανβέ ή τη μοτοπαρέα ή το φατσομπούκι ενώνει τα υπόλοιπα φόρουμ μεταξύ τους.

Σωστή και δίκαιη διαχείριση να γίνεται και όλα θα πάνε καλά, μ@λ@κες παντού υπάρχουν. Αυτή την οπτική έχω.
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Ξεκίνησα από το moto.gr και πέρασα στο gsforum (μετά και στο gsmotoclub) και τώρα είμαι εδώ.
Ονομάζω εξέλιξη την πορεία αυτή. Το επόμενο είναι καλύτερο από το προηγούμενο.
Είχα πολλά.χρονια και ΚΤΜ, ποτέ δεν δημιουργήθηκε σοβαρό forum γιατί οι αναβάτες τους είμαστε( ήμασταν) σαν τα μηχανακια...
χαλάμε μετά από λίγα χιλιόμετρα.
Παράλληλα παρακολουθώ και τα αντίστοιχα forum του εξωτερικού, αλλά το advrider.com και τα άλλα μεγαλα έχουν "αμερικανοποιηθεί"και τα παρακολουθώ σκόρπια, μονο για τεχνικές πληροφορίες.
Ίσως το UkGSer ( αν είχα ακόμα GS) θα διάβαζα καθημερινά.
Όταν οι συνθήκες ξεπερνούν τις ιδέες , τα φόρουμ πεθαίνουν και γεννιούνται νέα Forum στην θέση τους.
Μπράβο σε όποιον έχει τα κότσια να στήνει moto forum.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Όταν οι συνθήκες ξεπερνούν τις ιδέες .....
Μπορείς να το αναλύσεις λίγο ?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θεωρώ ότι είναι καλό να υπάρχουν πολλά φόρουμ αλλά εξειδικευμένα. Δηλαδή Honda forum, Kawasaki. Sutzouki κλπ...

Ο λόγος είναι ότι θα βρεις εκτός από γενικές γνώσεις και εξειδικευμένες για το μοντέλο της μοτο που έχεις. Το varaderoforum.gr varaderoclub και άλλαδύο που υπάρχουν ακόμα είναι υπερβολή για ένα μοντέλο που πεθαίνει και θα κλείσουν σε λίγο. Για μένα δεν θα έπρεπε να είχαν δημιουργηθεί.
Από εκεί και πέρα ένα φόρουμ σαν το ανβέ ή τη μοτοπαρέα ή το φατσομπούκι ενώνει τα υπόλοιπα φόρουμ μεταξύ τους.

Σωστή και δίκαιη διαχείριση να γίνεται και όλα θα πάνε καλά, μ@λ@κες παντού υπάρχουν. Αυτή την οπτική έχω.
Τα ειξιδικευμένα forum δεν πήγαν καλά, γιατί επικεντρωθηκαν στα σίδερα και όχι στους ανθρώπους.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Και έτσι όπως τα λες να είναι, πόσα φόρουμ/ομάδες κλπ είχε για Vstrom ας πούμε (είδες δεν λέω για GS που πάλι είχε πολλά, αν υπολογίσεις τα BMW γενικότερα περισσότερα). Χρειάζεται τόσο πολύ εξειδίκευση η κάθε μάρκα; Ή μήπως απλά υπάρχουν τόσοι πολλοί παραγνωρισμένοι άριστοι που πρέπει να ηγούνται;
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Τα ειξιδικευμένα forum δεν πήγαν καλά, γιατί επικεντρωθηκαν στα σίδερα και όχι στους ανθρώπους.
Σωστά, κ μην ξεχνάμε ότι ως λαός δεν μαστορευουμε κ τόσο μόνοι μας.
Στο Αμερικα αυτά τα forum πετάνε καθώς αυτοί φτιάχνουν πολλά στα σπίτια τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και έτσι όπως τα λες να είναι, πόσα φόρουμ/ομάδες κλπ είχε για Vstrom ας πούμε (είδες δεν λέω για GS που πάλι είχε πολλά, αν υπολογίσεις τα BMW γενικότερα περισσότερα). Χρειάζεται τόσο πολύ εξειδίκευση η κάθε μάρκα; Ή μήπως απλά υπάρχουν τόσοι πολλοί παραγνωρισμένοι άριστοι που πρέπει να ηγούνται;
Για gs ήταν και είναι ενα
Το bmw bikers που προηγήθηκε του gs ήταν γενικά για τον έλικα.
Δεν ενώνει τον κόσμο η μάρκα.
 

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Τα ειξιδικευμένα forum δεν πήγαν καλά, γιατί επικεντρωθηκαν στα σίδερα και όχι στους ανθρώπους.
Σωστός και συν τοις άλλοις στα φόρα γουσταρεις και λίγο τζέρτζελο,λίγο οφ τόπικ και κάμποση ίντριγκα.
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Όταν οι συνθήκες ξεπερνούν τις ιδέες .....
Μπορείς να το αναλύσεις λίγο ?
Πρόλαβαν και το ανέλυσαν οι επόμενοι.
Κάποια στιγμή τα περισσότερα forum ξεπερνιούνται από τις εξελίξεις. Μιλάνε για σίδερα, για αξεσουάρ και για αχρείαστες μόντες ( modifications).
Μπήκαμε το 2010 για τα καλά στην κρίση και ακόμα συζητούσαμε για εξατμίσεις των 700 ευρώ σε μηχανάκι που έπιανε με το ζόρι 3 χιλιάρικα, γιατί θα έδινε ακόμα 3 άλογα.
Γινόντουσαν καφέδες στην Όαση και ο μέσος αναβάτης είχε κράνος, μπουφάν και εξάτμιση που έκανε όσο η μηχανή του και είχε και άλλο ένα σετ για ταξίδι στη ντουλάπα. Χάσαμε το νόημα.του μοτοσυκλετισμού, της άνεσης και της αλληλεγγύης. Στον καφέ για επίδειξη ήταν 70 άτομα και στις κοινωνικές ευαισθησίες 5 άτομα, σε εποχές που χρειαζόταν διαφορετικός προσανατολισμός.
Εδώ ακόμα - ευτυχώς - μιλάμε για την ευτυχία να καβαλάς. Μπορεί να είναι ο Γκάντι ή το "ταπεινό ” Xr400” ή ακόμα και το χλιδάτο 1290. Μιλάμε πως θα περνάμε ώρες στα βουνά και όχι στα μαγαζιά.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ε, μισό, αυτά που περιγράφεις δεν άλλαξαν.

Εδώ το σώζουν ευτυχώς οι τελευταίες δύο προτάσεις.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πάντως αν με ρωτήσεις εκ των υστέρων πλέον με την εμπειρία των προηγούμενων ετων αν θα ευχόμουν πολλές φορές να μην είχε επικρατήσει χάος, να μην είχαν γίνει συγκρούσεις, να μην είχε χαλάσει μια προσπάθεια η μία παρέα θα έλεγα σαφέστατα όχι..

Όλη αυτή η ζύμωση και οι ανακαταταξεις οδήγησαν στο σήμερα! Εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ το σήμερα. Δεν μου λείπει τίποτα απ το χτες.
 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Εμένα πάλι με ξενερώνει αφάνταστα όταν άτομα με κακή συμπεριφορά σε άλλα φόρα, όταν είχαν μισή σαρδέλα εξουσίας, νομίζουν πως εξιλεωνονται, σαν τη κολυμβήθρα του Σιλωάμ ένα πράγμα, γράφοντας σε καινούρια φόρα.
 

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Εμένα πάλι με ξενερώνει αφάνταστα όταν άτομα με κακή συμπεριφορά σε άλλα φόρα, όταν είχαν μισή σαρδέλα εξουσίας, νομίζουν πως εξιλεωνονται, σαν τη κολυμβήθρα του Σιλωάμ ένα πράγμα, γράφοντας σε καινούρια φόρα.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Έχω πολλούς προβληματιζμους όσο αφορά τις σχέσεις των ανθρώπων , μέσα σε ομάδες ,σε σύνολα γενικώς
Μου αρέσει που ειμαι ΑΕΚ μου αρέσει που είναι ο άλλος Ολυμπιακός Άρης Παναθηναϊκός
Μου αρέσει να ανήκω κάπου με την καρδιά μου τουλάχιστον
Δεν συμφωνούμε όλοι οι αεκτζηδες ούτε όλοι οι ολυμπιακοί κλπ κλπ
Αλλά υπάρχουμε υπάρχουν οι ομάδες είναι εκεί !!!!
Οι παίχτες αλαζουν οι προπονητές τα γήπεδα αλλά η ιδέα είναι εκεί ασχέτως συνθηκών .....
Πολυκερματιζμος ....
Νομίζω ότι σε μικρές χώρες όπως η δικιά μας δεν βολεύει η έννοια των πολλών κομματιών σε κανέναν τομέα
Και δεν εννοώ πάλι να συμφωνούμε σε όλα απλά να ανεχόμαστε το διαφορετικό και να εξετάζουμε μήπως είναι του άλλου η γνώμη καλύτερη και σαν τέτοια να την χρησιμοποιούμε !!!
Σίγουρα υπάρχουν καλύτεροι από εμάς σε διάφορους τομείς αντί να τους ξεπατωσουμε γιατί να μην τους βάλουμε μπροστά να μας πάνε πιο μακριά
Αν όλοι που δεν συμφωνούμε με κάποιους άλλους φεύγουμε από τα συστήματα και φτιάχνουμε αλλά πώς θα συγκριθουμε και θα αποδείξουμε ότι είμαστε καλύτεροι !!!και ότι μας αξίζει να πάμε μπροστά ?
Πολλοί θα πούνε το σύστημα κόβει τις καλές προσπάθειες και για αυτο φεύγω
Αν δεν κόβει το σύστημα τις καλές προσπαθειες δεν κόβει καμία προσπάθεια γιατί φεύγεις ?? και φτιάχνεις άλλο ?
Δεν μπορούν να γίνουν όλα με το πάτημα ενός κουμπιού θέλει υπομονή και επιμονή και δουλειά και στο τελος ο κόσμος σε κατατάσσει εκεί που πρέπει
Ο κοζμος που δεν είναι πρόβατα δεν τρώει κουτοχορτο η αν τρώει το κανει επειδή το θέλει και όποτε θέλει ......
 
Top Bottom