Motoforums ,ομάδες fb,motoblogs ,πολυκερματιζμος

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Συμπαρασταση στους τρελους δηλωνω, οποτε αφηνω μουσι
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Εδώ χωρίζουν οικογένειες, παρέες και χρόνιες φιλίες για ασήμαντες αφορμές και θα μπορέσουμε να συνυπάρξουμε σε χώρους με αφορμή το χόμπι μας όλοι μαζί...?
Το θεωρώ απίθανο...
Κατά τα άλλα κρατάμε αυτούς που θέλουμε (χώρους και ανθρώπους) και αγνοούμε όσους δεν γουστάρουμε...
Απλά και μόνο για να είμαστε εμείς καλά πρώτα κάτι το οποίο θα βγάλει και προς τα έξω την καλή μας διάθεση... ;)
Εδω εγω χωρισα απο καμια 10αρια μοντελα (βεβαια εμεινε το ονομα ...μοντελο_μοντελοφαγος) για για ενα καπριτσιο, να κοψω το μουστακι.....
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Φόρουμ διαμαρτυρίας... Το φόρουμ που δημιουργήθηκε με σκοπό να κλείσει άλλο φόρουμ.

Πηγή... Maniacpedia
Νομίζω ότι όποιος στήσει φόρουμ με σκοπό να κλείσει κάποιο άλλο είναι εξ ορισμού καταδικασμένος να αποτύχει...όμως καθένας που φεύγει από κάπου αν ανοίξει ένα καινούριο φόρουμ δε σημαίνει ότι το κάνει για να κλείσει κάποιο άλλο. αν πχ μου έλεγε η ομάδα διαχείρισης ότι τα scrambler δε χωράνε στο χώρο μας ε τότε μπορεί να έφευγα και να έφτιαχνα ένα advride για scrambler όχι για να κλείσω αυτό αλλά γιατί μπορεί να μην ταιριάζουν πλεον τα χνωτα μας. Μερικές φορές το μακριά κι αγαπημένοι είναι καλύτερο...μπορεί άμα υπάρχουν 2-3 παραπλήσια φόρουμ που έχουν πολύ κόσμο ίσως να διοργανώσουν ένα adventure rally ή κάτι αντίστοιχο μεγάλο που 4-5 νοματαιοι δε θα μπορούσαν...η καθημερινη συμβιωση είναι δύσκολο πράγμα. Προσωπικά δεν είμαι φαν ομάδων στο fb...δεν ξέρω αν είμαι καν εδώ...δεν μπορώ να φανταστώ ταξιδιωτικό στο fb ή θέμα αφιερωμένο σε ένα μοντέλο με τεχνικές λεπτομέρειες και πατέντες. Από την άλλη πιστεύω πιο πολύ στις λέσχες γιατί υπάρχει και διαπροσωπική επαφή...αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα και τόσος προβληματισμός πια αφού στο τέλος όλοι πε εν φε θα πάρουμε.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Να σας δώσω ένα παράδειγμα
Αυτός εδώ ο χώρος έγινε διότι έκλεισε το gsforum.
Το οποίο αν δεν έκλεινε θα ειμουν ακόμα εκεί
Ίσως τελικά καλύτερα που έκλεισε γιατί αλλιώς δε θα είχε δημιουργηθεί το advride. Βέβαια πιστεύω ότι θα έπρεπε να παραμείνει κάποιο υλικό διαθέσιμο έστω μόνο για ανάγνωση αλλά δεν ξέρω αν είχε αποτρεπτικό κόστος...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ίσως τελικά καλύτερα που έκλεισε γιατί αλλιώς δε θα είχε δημιουργηθεί το advride. Βέβαια πιστεύω ότι θα έπρεπε να παραμείνει κάποιο υλικό διαθέσιμο έστω μόνο για ανάγνωση αλλά δεν ξέρω αν είχε αποτρεπτικό κόστος...
Ανοικτό είναι για ανάγνωση!!!!
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Πάω να κατοχυρώσω το oloibmwthaparete.gr και το ολοιτσιεσθαπαρετε.gr εννοείται ο gsmaniac επίτιμο μέλος...και κάθε χρόνο θα κληρωνουμε ένα GS...εντάξει το πρώτο θα το δώσουμε στον todor
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πάλι καλά. Μπορεί να το μπερδεψα με άλλο γιατί είχα την εντύπωση ότι δεν ήταν ανοιχτό για ανάγνωση...
Το μόνο που δεν έχω καταλάβει είναι, γιατί από www.gsforum.gr "έγινε" www.gsforum.eu"!!!!
Δεν έχω ιδέα από ιντερνετικά....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το μόνο που δεν έχω καταλάβει είναι, γιατί από www.gsforum.gr "έγινε" www.gsforum.eu"!!!!
Δεν έχω ιδέα από ιντερνετικά....
Είναι το ευρωπαϊκό website.
Ίσως παίζει ρόλο για κατοχύρωση του domain πανευρωπαϊκά.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομίζω ότι όποιος στήσει φόρουμ με σκοπό να κλείσει κάποιο άλλο είναι εξ ορισμού καταδικασμένος να αποτύχει...όμως καθένας που φεύγει από κάπου αν ανοίξει ένα καινούριο φόρουμ δε σημαίνει ότι το κάνει για να κλείσει κάποιο άλλο. αν πχ μου έλεγε η ομάδα διαχείρισης ότι τα scrambler δε χωράνε στο χώρο μας ε τότε μπορεί να έφευγα και να έφτιαχνα ένα advride για scrambler όχι για να κλείσω αυτό αλλά γιατί μπορεί να μην ταιριάζουν πλεον τα χνωτα μας. Μερικές φορές το μακριά κι αγαπημένοι είναι καλύτερο...μπορεί άμα υπάρχουν 2-3 παραπλήσια φόρουμ που έχουν πολύ κόσμο ίσως να διοργανώσουν ένα adventure rally ή κάτι αντίστοιχο μεγάλο που 4-5 νοματαιοι δε θα μπορούσαν...η καθημερινη συμβιωση είναι δύσκολο πράγμα. Προσωπικά δεν είμαι φαν ομάδων στο fb...δεν ξέρω αν είμαι καν εδώ...δεν μπορώ να φανταστώ ταξιδιωτικό στο fb ή θέμα αφιερωμένο σε ένα μοντέλο με τεχνικές λεπτομέρειες και πατέντες. Από την άλλη πιστεύω πιο πολύ στις λέσχες γιατί υπάρχει και διαπροσωπική επαφή...αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα και τόσος προβληματισμός πια αφού στο τέλος όλοι πε εν φε θα πάρουμε.
Αυτό με τις λέσχες... Είναι πονεμένη ιστορία.
Επειδή παίζουν και αρκετά φράγκα, εκεί υπάρχουν πιο σοβαρα διαπροσωπικα προβλήματα
Είναι πιο γόνιμο έδαφος για να απλωθεί ο Ελληναρας.
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Αυτό με τις λέσχες... Είναι πονεμένη ιστορία.
Επειδή παίζουν και αρκετά φράγκα, εκεί υπάρχουν πιο σοβαρα διαπροσωπικα προβλήματα
Είναι πιο γόνιμο έδαφος για να απλωθεί ο Ελληναρας.
+1
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Από που προκύπτει ότι από τις λέσχες η τα clubs τα μέλη "έρχονται κοντά", περισσότερο απ'ότι ένα ενεργό forum?
Εδώ ζωή να'χουμε γίνονται πόσες ασφάλτινες και χωμάτινες τον χρόνο, αν μη τι άλλο είναι οι κατάλληλες συνθήκες για να "έρθουμε κοντά".

Το θέμα είναι κατά πόσο ένα μέλος θέλει να είναι ενεργό, άσχετα με τον χώρο που δραστηριοποιείται.
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Από που προκύπτει ότι από τις λέσχες η τα clubs τα μέλη "έρχονται κοντά", περισσότερο απ'ότι ένα ενεργό forum?
Όταν λόγο χρημάτων αρχίσουν τα μπουνίδια .... εεεεε πως να το κάνουμε έρχονται εκ των πραγμάτων πολύ κοντά !! χαχαχαχα
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Όταν λόγο χρημάτων αρχίσουν τα μπουνίδια .... εεεεε πως να το κάνουμε έρχονται εκ των πραγμάτων πολύ κοντά !! χαχαχαχα
Ειναι από υπερβάλλοντα ζήλο, αμέσως να τους παρεξηγήσετε :p
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Από που προκύπτει ότι από τις λέσχες η τα clubs τα μέλη "έρχονται κοντά", περισσότερο απ'ότι ένα ενεργό forum?
Εδώ ζωή να'χουμε γίνονται πόσες ασφάλτινες και χωμάτινες τον χρόνο, αν μη τι άλλο είναι οι κατάλληλες συνθήκες για να "έρθουμε κοντά".

Το θέμα είναι κατά πόσο ένα μέλος θέλει να είναι ενεργό, άσχετα με τον χώρο που δραστηριοποιείται.
Αυτό ακριβώς είναι η λεπτομέρεια που δεν καταλαβαίνουν ,όσοι λένε οτι τα φόρουμ είναι απλά διαδυκτιακά καφενεία ,κι οτι "κ τι έγινε αμα κλείσουν" ,κι ότι "δεν με αφορούν γιατί εχω πραγματική ζωή".
Αυτό που δεν καταλαβαίνουν επίσης ,είναι οτι στην πραγματικότητα ,Αυτοί δεν έχουν την πραγματική ζωή που θα ήθελαν ,ή που θα μπορούσαν να έχουν ,κ ψάχνουν να βρούν άλλα κι άλλους να τους "φταίνε".
Γιατί ,ΑΝ όντως γουστάρεις μοτο κ μοτοβόλτες κ μοτοπαρέες ,τι καλύτερο ,κ πιό δόκιμο ,κ πιό άμεσο ,απο το να συμετέχεις ενεργά διαδυκτιακά αλλά κ με φυσική παρουσία σε ένα μοτοφόρουμ ,του οποίου η φιλοσοφία νιώθεις οτι σου ταιριάζει...

Η μόνες διαφορές από μιά Λέσχη ή ένα Κλούμπ ,κι ένα μοτοφόρουμ σαν το AdvRide
είναι ότι στο ADVRide ,μπορείς να κάνεις ,κανονίσεις ,ζήσεις τα ίδια πράγματα ,οργανωμένα πιό γρήγορα ,πιό άμεσα ,με μεγαλύτερη συχνότητα ,χωρίς να πληρώνεις συνδρομές ,χωρίς να παίρνεις άδεια διοικητικού συμβουλίου ,χωρίς να τραβιέσαι κάπου για να δεις κάποιους ,χωρίς εκλογές προεδριλίκια ταμπέλες κ "οικονομικές διαφορές" ,και ,επειδή δεν έχεις κ χρόνο ,Ανα Πάσα Στιγμή κ δευτερόλεπτο που μπορείς-γουστάρεις-θέλεις ,με ένα κλίκ κόπο κ χρόνο.

Ναί ,τα φόρουμ είναι ΚΑΙ διαδυκτιακά καφενεία ,και καλώς είναι ,γιατί ο σύγχρονος άνθρωπος (δυστυχώς ή ευτυχώς) δεν μπορεί να αφιερώνει χρόνο καθημερινά για Φυσική παρουσία στο "καφενείο" που γουστάρει ,να συζητάει γι αυτά που γουστάρει ,με άλλους που έχουν την ίδια "τρέλα" ,κ να χαμογελάει εκτονώνοντας την αρνητική πίεση της ημέρας του.
ΑΥΤΗ κ μόνο η δυνατότητα που μας έχουν προσφέρει τα φόρουμς ,θα έπρεπε να είναι ΛΟΓΟΣ να σεβόμαστε αυτούς τους χώρους ,καθώς επίσης κ τους δημιουργούς κ συντηρητές τους.

Και για να προλάβω κάποιους....Ναι ,δεν είναι όλα τα "καφενεία" ίδια ,γιατί την "ταυτότητα" τους την καθορίζει ο(οι) ιδιοκτήτης ,κ την ποιότητα τους οι παρευρισκόμενοι.

Υπάρχουν λοιπόν φόρουμς που ,ουσιαστικά ,είναι κενά ενδιαφέροντος για κάποιους ,αλλά υπάρχουν κ άνθρωποι κενοί ενδιαφέροντος ,οπότε έχουν κοινό ύπαρξης.

Υπάρχουν όμως κ φόρουμς ,που είναι άκρως ενδιαφέροντα ,κ που κυρίως ,συσπειρώνουν αξιόλογους ανθρώπους ,που παίρνουν πρωτοβουλίες ,διοργανώνοντας ανιδιοτελώς υπέροχα δρώμενα ,τα οποία ζούν εκ των έσω όσα μέλη επιθυμούν ,κ μοιράζονται σημαντικές πληροφορίες ,οι οποίες λύνουν άμεσα κ δωρεάν προβλήματα μελών.

Για αυτούς τους λόγους ,σεβαστείτε ,ή τουλάχιστον ,μην υποτιμάτε την ύπαρξη κ την λειτουργία ενός τέτοιου χώρου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Θελω να γινουμε κλαμπ (οχι σαντουιτς), σας στελνω λογαριασμό αι μπαν (βγηκε καινούργιο μουλτι βε4)

Τα χρηματα σας θα πιασουν τοπο

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Θελω να γινουμε κλαμπ (οχι σαντουιτς), σας στελνω λογαριασμό αι μπαν (βγηκε καινούργιο μουλτι βε4)

Τα χρηματα σας θα πιασουν τοπο

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αφιερωμένο, να σε δω να χτυπάς δαχτυλάκια μπροστά απο μπράβο και τίποτα αλλο

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θελω να γινουμε κλαμπ (οχι σαντουιτς), σας στελνω λογαριασμό αι μπαν (βγηκε καινούργιο μουλτι βε4)

Τα χρηματα σας θα πιασουν τοπο

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Βγες μπροστά... Σε ψηφίζω για πρόεδρο, με χέρι, πόδι και τρίτο ποδι
 
Top Bottom