Motorcycle Adventure Dirtbike

syan

Μέλος
Όνομα
Στράτος
Μοτό
R12RT
Θα πηγαίνατε ποτέ σε τέτοιες διαδρομές, ποια είναι η ευχαρίστηση σε σχέση με την καταπόνηση της μοτοσικλέτας και το κόστος πιθανής επισκευής;….Δείτε το όλο !

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όταν ξεκινάς να κάνεις χωμάτινες διαδρομές, σίγουρα θα βρεις δύσκολες καταστάσεις, που θα σε κουράσουν, δυσκολέψουν και ταλαιπωρησουν την μηχανή.
Η απάντηση στο ερώτημα του Στράτου. ...νομιζω βρίσκεται στα χαμόγελα των 60ρηδων τύπων......που αν δεν έβγαζαν το κράνος, θα νόμιζες ότι είναι παιδάκια.
Είναι στη λίστα των δραστηριοτητων. ...που σε κρατάνε νέο:)

Σταλθηκε απο advφον!!!
 

nibo

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
knobs
ωραιο βιντεακι το'χω ξαναδει πιο παλια

λοιπον εχω βαλει το 800 σε τετοιες και χειροτερες διαδρομες και δεν εχει παθει τιποτα!
ρε παιδια για πειτε μου τι θα παθει η μοτοσυκλετα στο χωμα ή σε τετοιες διαδρομες?
και ρωταω να μαθω και εγω, γιατι διαβαζω ή ακουω απο καποιους να δαιμονοποιουν το χωμα, και το ακουω αυτο κυριως απο ατομα που δεν εχουν μπει ποτε χωμα με μεγαλη μοτο, ή εχουν μπει σαν περαστικοι στο σπορ, και αυτο που λενε ειναι 'μην κανεις χωμα θα καταστρεψεις την μοτο σου'...

παντως το 800 μετα απο απειρα χιλιομετρα σε χωμα και σε αγωνες rally το μονο που εχει παθει ειναι γρατζουνιες στα πλαστικα!!! και τιποτα αλλο...
και τα πλαστικα ειναι το λιγοτερο, φτιαχνονται ή τα αλλαζεις και τελος
για το 1200 δεν εχω αποψη γιατι δεν το εχω αλλα το μονο που εχω δει να γινεται στο βουνο στην χειροτερη ειναι να σπαει το καπακι του boxer, αλλα εχεις μαζι καποτα για το καπακι και την βαζεις επι τοπου

απο εκει και περα εκτος απο τις φθορες στα πλαστικα διαφοροποιεις και λιγο την συντηρηση σε σχεση με μια μοτο που δεν μπαινει χωμα, πχ πιο συχνα σερβις στις αναρτησεις, πιο συχνες αλλαγες στα ρουλεμαν τροχων, συχνος καθαρισμος του φιλτρου αερα ειδικα το καλοκαιρι
και αλλαγη σε καποια μερη της μοτο που ειναι ευπαθη στο χωμα και αντικατασταση τους με after market πχ αλλαγη στα μαμα στεφανια του 800 με excel, το μαμα του 800 οπως δειχνει και στο βιντεο ειχει στραβωσει μετα την βολτα, αλλαγη στο λεβιε ταχυτητων με σπαστο για να μην στραβωνει στις πτωσεις κτλ

τωρα για το τι ευχαριστηση σου δινει.. αυτο δεν περιγραφετε με λογια.. αυτο το ζεις και καταλαβενεις..
και ή σ'αρεσει ή οχι, δεν ειναι φτιαγμενοι ολοι για τα ιδια πραγματα αλλωστε, σε αλλους αρεσει η αδρεναλινη και σε αλλους ο καφες, περι ορεξεος κολοκυθοπιτα
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Πας παντου,αρκει να εχεις την ικανοτητα να ξερεις πότε κάνεις πισω.Για σενα,για τη μηχανη...γιατι άλλο διασκεδαση και αλλο βλακεια.
Αν ειχε βγει ΜΙΑ μοτοσυκλετα για ολα τοτε ολοι παγκοσμιως θα ημασταν...συμφορουμιτες :)
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Aν υπάρχει παρέα καλή και ικανή να βγάλει μια μοτοσυκλέτα από μία δύσκολη κατάσταση .... σαφώς θα πηγαινα με το Raid παντού .
Γιατί μόνος είναι απερισκεψία και μπορεί να οδηγήσει σε μπελάδες ... ;)

Όπως ειπώθηκε παραπάνω οι μοτοσυκλέτες δεν παθαίνουν τίποτα και αντέχουν πολλά περισσότερα από όσα μπορούμε να τους κάνουμε ,
αλλά θέλουν και πιο συχνή και σωστή συντήρηση . :D
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Ο αναβατης θα ταλεπωρηθει πιο πολύ από τη μηχανη,πιστεψε με από το λιγο που γνωριζω και παντα καλο είναι εκτος δρομου να αποφευγουμε να πηγαίνουμε μονοι...ποτε δεν ξερεις...;)
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Θα μιλησω για μενα και τις διαδρομες εδω στο advride αλλα και στο Africa Twin Club.
Πολλες διαδρομες που κινουμαστε γενικως οταν βγαινουμε εκτος ασφαλτου ειναι σαν αυτες του βιντεο.
Φυσικα εξαιρειται το κομματι στο 3 περιπου λεπτο το οποιο φυσικα και αποφευγεις με μια μεγαλη on off.
Αν εχεις βεβαια την εναλλακτικη και δεν πεσεις επανω του ''απροειδοποιητα''.
Εχοντας κατα νου την παλαιοτητα των μοτο μας
αλλα και τα γενικως ζορισμενα οικονομικα απλα μηδενιζουμε
τα τετοιου ειδους ''απροειδοποιητα'' ακολουθωντας ήδη ελεγμενες διαδρομες.
Στα υπολοιπα δεν τιθεται θεμα καταπονησης μοτο και επισκευων
διοτι ταλαιπωρειται πολυ λιγοτερο απο οτι σε μια βολτα σε μποτιλιαρισμενο κεντρο πολης
 
Top Bottom