Motorkote και λοιπά βελτιωτικά προσθετα

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Τι παίζει βρε αγόρια με αυτο το υλικό ;;
Υπάρχει ;
Ειναι καλο ;
Που το βρίσκουμε ;
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εκει που ψάχνω είδα και κάποιο
Militec και κάποιο Mai
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Trade wind , εχω δει Opel manda να βγάζει το 2ο γύρο σε δεξιοτεχνία χωρίς λάδια, στην 1η είχε βάλει το σιρόπι.
Έβαλα στο μοτερ και θα βάλω διαφορικό και κιβώτιο στο σέρβις.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κακό δεν κάνει, αλλά δεν κάνει και κάτι παραπάνω από ένα σύγχρονο καλό ημισυνθετικό λάδι.
Τσάμπα λ7...:cool:
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Το λοιπον, το.χω βαλει στα τεσσερα τελευταια μου οχηματα (Διτροχα και τετρατροχα)

Στο SAXO VTS (Σε λαδια-σασμαν) : Καμμια διαφορα
Στο KL 650: Εδω, ΕΙΔΑ! διαφορα στην αποδοση! (Υποθετω οτι επειδη ειχε τα πιο λιγα "αλογα" απ'ολα γι'αυτο ηταν αισθητο)
Στο GS (Σε λαδια-διαφορικο): Kαμμια διαφορα
Στο GRAND VITARA 1.9 diesel (Σε λαδια και μπρος-πισω-κεντρικο διαφορικο): Καμμια διαφορα
Τελος, διαφορα στην καταναλωση δεν ειδα σε ΚΑΝΕΝΑ!

Αυτα! Νομιζω οτι περισσοτερο ψυχολογικο ειναι το θεμα (Οτι ντε και καλα θα προστατευσει στην "κακια στιγμη" aka ξαφνικη απωλεια λαδιων..)
 

JOHNGS1100

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
..
Όνομα
John
Μοτό
R1100GS
Καλύτερη δουλειά κάνουν 2-3 άλλα πρόσθετα που είναι αποδεδειγμένα και πωλούνται για αυτό το σκοπό.

Liqui Moly Öl-Verlust Stop.
Σταματάερι τις διαροές λαδιού από τις τσιμούχες ή ξεραμένες φλάντζες. Ειδικά για τσιμούχα στροφάλου και σασμάν. Οι ιδιότητές του είναι να μαλακώνουν και να επαναφέρουν τις "καμένες" τσιμούχες που έχουν ξεραθεί και οι οποίες αφήνουν τη διαρροή. Επαναφέρει την ελαστικότητά τους δηλ.
Σου γλυτώνει χρήματα από λύσιμο κινητήρα, σασμάν για αντικατάσταση τσιμούχας.

Liqui-Moly Racing Bike Oil
Κάτι σαν το motorκote, αλλά με εγγυημένο αποτέλεσμα.. Έχει ιδιότητα να δημιουργεί φιλμ στα μεταλικά μέρη κινητήρα ή σασμάν ή και διαφορικού, ανάλογα αν το ρίξεις στην μηχανή ή στο σασμάν. Αυτό τι κάνει... : Κολάει στα μεταλικά μερη, έτσι εκεί που δε προλαβαίνει το λιπαντικό να λιπαίνει, η φθορά είναι πολύ λιγότερη καθώς το φιλμ προστατευει τα "στεγνα" κινούμενα μέρη. Ιδανικό για την προστασία των εκκεντροφόρων, που στο ρελαντί λόγω της ισχνής λειτουργίας της αντλίας λαδιού οι εκκεντροφόροι δουλεύουν "στεγνα". Ιδανικό για γρανάζια σασμαν που έχουν κάποια "ευαισθησία" σε σκληρη χρήση, διαφορικά κλπ.

Liqui-Moly Radiator Cleaner
Καθαρίζει τα ψυγεία νερού. Το ρίχνεις κάνεις 2-3 βόλτες και βγάζεις τα νερά. Ότι σκουριές έχει το ψυγείο βγαίνουν έξω, επίσης βρωμιές, άλατα, κλπ.


Έχω δοκιμάει τα 2 πρώτα, επίσης σε φίλους που τα έχω συστήσει, κάποιος μου ανέφερε ότι γλύτωσε τσιμούχα στροφάλου (μεγάλο κόστος για αλλαγή) και διαροές από την αντλία νερού στο αυτοκίνητο.. κάποιος άλλος, το ριξε στη βαλβολίνη και γλύτωσε διαρροές από τη φλάντζα σασμαν, κάποιος έβαλε το radiator cleaner και γλύτωσε από θερμοκρασίες στο ψυγείο νερού.
Φθηνά εύχρηστα, τα βρίσκεις παντού σε τιμή λογική !!
 
Τελευταία επεξεργασία:

JOHNGS1100

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
..
Όνομα
John
Μοτό
R1100GS
Επίσης για τους πιο ανήσυχους υπάρχει το
SLICK 50 ENGINE
Ποστατεύει τον κινητήρα στις υπερθερμάνσεις.. και αυτό δοκιμασμένο προιόν.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δοκίμασα στον Γκάντι, γιατί είναι γνωστό ότι τα χονδα καίνε λαδακια....το παρακάτω αμερικλανικο.

Μετά από 1000 χλμ , πρώτη φορά δεν συμπλήρωσα λάδια.
Θα συνεχιστειι το τσεκαρισμα και τα ξαναλέμε





advphone
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Δοκίμασα στον Γκάντι, γιατί είναι γνωστό ότι τα χονδα καίνε λαδακια....το παρακάτω αμερικλανικο.

Μετά από 1000 χλμ , πρώτη φορά δεν συμπλήρωσα λάδια.
Θα συνεχιστειι το τσεκαρισμα και τα ξαναλέμε





advphone
Δεν πατιναρει ο συμπλέκτης...?
 

kuklinski

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Cr250
Σε αεροψυκτο μοτερ εχω χρεισιμοποιησει το Λ-Μολλυ και το Μοτοκοτε σε διαφορετικες περιοδους

Με το 2ο ειδα μια μικρη διαφορα στο στροφαρισμα-πιο ησυχο κατα 20% σε συνδιασμο με κορυφαιο λαδι....

το πρωτο το εβαλα διχως ιδιαιτερες διαφορες-δεν καταλαβα καμια-και το εβαλα και σε ενα υγροψυκτο παλι διχως αισθητο αποτελεσμα.....
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Όχι....είναι για μηχανακια

Να συμπληρώσω ότι έχει μαλακώσει γενικά η λειτουργια
Ενδιαφέρον...
Γράψε ότι άλλο παρατηρήσεις στην πορεία.
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Το motorkote σε παλαιά οχηματα βελτιώνει τη λίπανση του μοτερ συμφωνα με τις αναφορές που μπορει να διαβάσει καποιος στο ιντερνετ
Το εχει βαλει φίλος μου σε κορολα του 1989 κ δε καιει γραμμάριο λαδι κ ολα ειναι πιο smooth


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom