my Aprilia Caponord ETV1000!...The road story by mAthosalas

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Ωραιο το καπο σε ολα του αλλα ΔΕΝ κανει ΚΑΘΟΛΟΥ για χωμα
ΟΥΤΕ καν για φλαταδουρες!!
Το θεμα ειναι αν κανει για χωμα ο αναβατης.
Το λεω γιατι αν εβλεπες απο που το περασε ο enkefalos πριν απο μερικες μερες θα αγοραζες κ εσυ,χαχα.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Καλοταξιδος ο Μανώλης! Θα γεμίσει η Πελοππονησος καπονορντια
αυτο που το πας..ηδη μαζευτηκαμε 5...ευχαριστω φιλε
ΚαλοΤάξιδο Μάνο. :friendship:
ευχαριστω φιλε......τον δικο σου βεβαια δεν τον πιανω....
 

rafanik

Μέλος
Όνομα
Ραφαηλ
Μοτό
BMW R 1200RT
HONDA INTEGRA
Το είχα από το 2004 έως το 2007
στην εποχή του κορυφαίο.
αν εξαιρέσεις τις ασθένειες και την αόρατη τότε αντιπροσωπεια.
Ακόμη και σήμερα το νοσταλγώ.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Ηταν πολυ μπροστα απο την εποχη του....κ σημερα δειχνει συγχρονο...!!!
Φετος ..ειδα αρκετες αγορες απο φιλους...ειδικα κατω απο το Αυλακι....κ Λεωνιδιο.....θα γνωριη δευτερη νιοτη το Καπο....!!!
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Ούτε μέχρι Νιάλα δεν πανε τα άτιμα...:p
...
Τρία όχι ένα...;)
Παρόλο που στις απόψεις που έχω διαβάσει καταγράφεται ότι τα Κάπο δεν είναι κατάλληλα για χώμα,
τα βίντεο αποδεικνύουν το αντίθετο, καλή διάθεση & παρέα να υπάρχει και πολλά γίνονται !
Θα ήτα δυνατό, κάποιες πληροφορίες/απόψεις για τα ελαστικά που χρησιμοποιήθηκαν ;
// Β
 

ziskar364

Μέλος
Όνομα
Ziskar
Μοτό
ETV 1000 Caponord
Καλησπέρα φίλε Βασίλη. Κατά την άποψή μου πολλά πράγματα λέγονται και γράφονται για πολλά μηχανάκια και είναι εντελώς υποκειμενικά. Εδικά από ανθρώπους που δεν τα έχουν οδηγήσει και ποτέ. Οχι μονο τα capo αλλά και πολλά άλλα.
Προσωπικά θεωρώ ότι μηχανάκια σαν το GS1200( και τους προκατόχους του), το Varadero, το Caponord και άλλα ανάλογα θηρία των 230-240 κιλών είναι δύσκολα στο χειρισμό σε τέτοιες συνθήκες.

Το μηχανάκι πάει, εσύ (οχι προσωπικά σαν Βασίλης μην παρεξηγηθώ) το πάς? Εγώ στο βίντεο είμαι ο μεσαίος με το γκρί capo και άπειρος από χώμα. Την εξόρμηση τη γούσταρα πολύ αλλά με κούρασε λόγω απειρίας σε συνθήκες χώματος και έκοβα και ρυθμό και από τους άλλους δύο. Ειδικά ο bros400pgm που το κατέχει το άθλημα θα μπορούσε να πηγαίνει πολύ πιο γρήγορα σε αυτές τις συνθήκες.

Εγώ το βούτηξα 2-3 φορές φαρδύ πλατύ σε μεγάλες λασπολακούβες καθώς δεν είχα εμπειρία στη διαχειριση του γκαζιού. Το χώμα και η λάσπη θέλουν γκάζι και ροπή και αν κάνεις το λάθος να το κλείσεις τότε και με τα κιλά των θηρίων αυτών δεν κρατιέσαι εύκολα όρθιος.

Στο θέμα λάστιχα τα δυο φόραγαν metzeler MCE Karoo 2T τα οποία δε σου κρύβω με εξέπληξαν στο κράτημά τους στην άσφαλτο δεν τα περίμενα τόσο καλά και το τρίτο κάποιο ζευγάρι Haidenau αν θυμάμαι καλά. Δεν είμαι πολύ σίγουρος πάνε και 5 χρόνια από τότε.

Πάντως το capo κάνει πολλά και συμφέρει, χέρια να εχεις και πάει όπου θες. Εγκάθετοι είτε υπέρ των ιαπωνικών είτε υπέρ των ευρωπαϊκών πάντα θα υπάρχουν και το μαρκετινγκ πάντα θα κάνει τη δουλειά του. Όπως προείπα ειναι μηχανάκια θηρία και κάποιες εταιρείες τα λανσάρουν για μπαλαρίνες στο χώμα. Δεν ειναι έτσι, στα χέρια ενός πιο έμπειρου πάνε πολύ πιο εύκολα παντού. Αν ξαναέκανα την ίδια διαδρομή θα προτιμούσα πχ να είχα το προηγούμενο μηχανάκι μου τον πήγασο που και πιο ελαφρύς ήταν και πιο εύκολος στις μανούβρες ή ακόμα καλύτερα κάποιο κατσίκι σχεδιασμένο για τέτοιο τερέν.

Το μηχανάκι ακόμα σήμερα μετά από μια 20ετία από την πρώτη του εμφάνιση στην αγορά όντως μοιάζει αρκετά συγχρονο και με την ανάλογη φροντίδα ειναι πολύ μηχανάκι για τα λεφτά του! 16 χρονών μηχανή με σχεδίαση 20ετίας και βάλε...Νομιζω καλά το έχω ;)












 
Τελευταία επεξεργασία:

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Κουκλί !!!
... για ελαστικά ξεκίνησα να ρωτάω, με φρένα, δαγκάνες συγκεκριμένα, συνεχίζω:
Βλέπω και σε άλλες μοτό, τη προσαρμογή με αντάπτορες ακτινικών δαγκανών,
πως γίνεται αυτό; υπάρχουν έτοιμα κιτ; σε μηχανουργείο; (αν ναι, τι υλικό χρησιμοποιείται;)
και το κυριότερο αξίζει;
// Β
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Εισαι...μερακλης φιλε..κουκλα
Το πιο περιποιημενο Καπο..που εχω δει
Πολυ το γουσταρω αυτο το μηχανακι..!!!!
 

ziskar364

Μέλος
Όνομα
Ziskar
Μοτό
ETV 1000 Caponord
Να είστε καλά παιδιά ευχαριστώ. Κι εγώ μετά από 7 χρόνια συμβίωσης ακόμα το κοιτάω και χαμογελάω, το γουστάρω πολύ!
Έχει φάει αρκετά χρήματα κι ακόμα ρίχνω. Η αγάπη δεν κρύβεται.
Πρόσφατα βρήκα ακτινικές τρόμπες της brembo (φρένα/συμπλέκτη) και συντομα θα μπουν κι αυτές επάνω.

Όπως εχει ξαναειπωθεί παρεξηγημένο μηχανάκι που με μικρό κόστος ό,τι χαζοπαιδικές ασθένειες είχε τις έλυνες μια κι έξω.
Μια δυο σωστές ανακλήσεις να είχε κάνει η aprilia τότε και να έδινε καλό after sales support θα είχε μοσχοπουλήσει.


Οι αντάπτορες ειναι δουλειά μηχανουργείου δεν υπάρχει έτοιμο κιτ για τα δικά μας μηχανάκια.
Εγώ τις έχω βάλει καμιά 3ετία τώρα και είναι άγκυρες τα φρένα. Γύρω στα €130 είχαν πάει τότε οι αποστάτες (κάποιο μηχανουργείο Αθήνα ειχε φτιάξει καμιά 10ρια σετ τότε) συν κόστη για δαγκάνες κανένα 180ρι αν θυμάμαι καλά. Πρόσφατα μέσα από το δικό μας φόρουμ apriliabikers.gr(αν οι διαχειριστές πιστευουν οτι δεν πρέπει ας αφαιρέσουν την αναφορά) οργάνωσα ομαδική αγορά και πήρα προσφορές από διάφορα μηχανουργεία πανελλαδικά. Ειχαμε συμμετοχές από Ελλάδα, Ιταλία, Αγγλία, Σουηδία, Κροατία και Αμερική!!! 26 σέτ συνολικά. Η τιμή που καταφέραμε να πετύχουμε ηταν €72 /σετ (συν μεταφορικά) σε μαύρη ανοδίωση και υλικό αεροπορικού τύπου αλουμίνιο 7075 Τ6. Πολύ σκληρό και ανθεκτικό υλικό!

Από εδώ και πέρα να είμαστε καλά και να έχουμε χρόνο και διάθεση για ταξιδάκια γιατί ειναι κρίμα τέτοια μηχανάκια να μην τα ταξιδεύεις...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτό με το aftersale και γενικά τις αντιπροσωπείες, καθοριζουν πολύ μεγάλο ποσοστό πωλήσεων.
Ότι και να λέμε είναι κούκλα και με τις τιμές που παίζουν τώρα... Πολύ καλή περίπτωση.
 
Top Bottom