New Africa, prototype...and true adventure...As Honda says...

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Αφορά μόνο adventure sports μοντέλα 1000 και 1100 με τα μεγάλα ρεζερβουάρ.
Το γνωστό θέμα με τις βενζίνες με μεγάλη περιεκτικοτητα σε αιθανόλη πχ Αμερική, που αλλοιώνει κάποια επιστροφή και δημιουργεί κάτι σαν λάσπη στο ρεζερβουάρ
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σαρακακης..

 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Σαρακακης..

Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μ'αρεσει που λεγαμε για το καινουριο 1290 οτι εσπασε το 20χιλιαρο...
Τα έχουμε πει για την αφρικανα... Τα λέει και ο Γιώργης ο XLGeorge
Θελεις premium μοτό... Θα πλερω
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Τα έχουμε πει για την αφρικανα... Τα λέει και ο Γιώργης ο XLGeorge
Θελεις premium μοτό... Θα πλερω
Κωστα, υπαρχει βεβαια η εξης διαφορα μεταξυ γιαπωνεζικων και BMW/KTM τιμων.

Αρχικα, μπορεις ανετα να παρεις εκπτωση 1 χιλιαρικο ακομα και σε σχετικα καινουργιο μηχανακι. Οταν το CRF1000 του 2017, σαν αυτα που εχουμε εγω και ο jon t, εκανε 15000 (χωρις special colour, 15300 με), το επαιρνες 14000 και 14300 αντιστοιχα. Μολις δε ηρθε το της επομενης χρονιας ή η αναενωση της επομενης 2ετιας, το επαιρνες πολυ φτηνοτερα. Ξερω ενα 2017αρι racing red (δηλ. special colour) που πουληθηκε τελος του 2018 12500 απο τον εξουσιοδοτημενο που χρησιμοποιησα για το μηχανακι μου. Καποιοι αλλοι πηραγε παραεισαγωγη κομματια του 2017 με 12000, οπως ο Μανος-rodouma. Να θυμισω οτι τοσο πηρα κι'εγω το δικο μου στο Νησι τον Μαρτη του 2017, δηλ. μολις ειχε βγει, με εκπτωση απο την φιλικη μου Χονδα (η οποια μου δινει και 10% εκπτωση σε ανταλλακτικα).

Και φυσικα δε χρειαζεται να κανεις τα σερβις σε εξουσιοδοτημενο, το οποιο μειωνει το κοστος χρησης, εχοντας εμπιστοσυνη στο οτι ο κινητηρας τουλαχιστο δεν θα βγαλει κατι. Μαλιστα ο Ελληνας εξουσιοδοτημενος μου αλλαξε τις μποτες του πηρουνιου χωρις ναχω κανει κανενα σερβις σε εξουσιοδοτημενο περα απο το αρχικο των 1000χμ.

ΥΓ Παρ'ολα αυτα, οποιος θελει AS DCT με ηλεκτρονικες αναρτησεις, δηλ χλιδα, θα πλερωσει 20αρικο (πριν την όποια εκπτωση), που ειναι φυσικα πολυ ακριβο. Η σωστη αγορα κατα τη γνωμη μου ειναι τo απλo μοντελo στα 17 προ εκπτωσης, που και παλι δεν το λες bargain.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στο ολοκαίνουριο V-strom 1050 XT τον ίδιο μήνα που παρουσιάστηκε έκοβαν ένα 500ρικό με το καλημέρα ή σου έδιναν 1000€ σε γνήσια αξεσουάρ. Είναι θέμα πολιτικής κάθε εταιρείας.
Η BMW στον αντίλογο συνεχίζει να έχει το καλύτερο χρηματοδοτικό. Πολύ καλό χρηματοδοτικό έκανε και η Honda αλλά μόνο για το CRF1000.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν το είπα γενικά, πολύ ειδικά το είπα, στο 1100 έκαναν μηδέν προσπάθεια πέρυσι. Ρε το θέλω, χασμουρητό οι πωλητές.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στο ολοκαίνουριο V-strom 1050 XT τον ίδιο μήνα που παρουσιάστηκε έκοβαν ένα 500ρικό με το καλημέρα ή σου έδιναν 1000€ σε γνήσια αξεσουάρ. Είναι θέμα πολιτικής κάθε εταιρείας.
Η BMW στον αντίλογο συνεχίζει να έχει το καλύτερο χρηματοδοτικό. Πολύ καλό χρηματοδοτικό έκανε και η Honda αλλά μόνο για το CRF1000.
Στο gs δίνει δώρο το τριβαλιτσο η bmw... Αξίας 1700 ευρώ περίπου.
Ολοι δίνουν κάτι, αλλά νομιζω δεν είναι αυτό που θα σε κάνει να επιλέξεις μια τέτοια μηχανή.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κώστα στα 24000 προ των έξτρα δεν πας αψηφιστα.
Στα 15000 πας πιο άνετα. Αν απλά ψάχνεις "κάτι" και όλα είναι καλά για αυτό που θες, κοιτάς τι περισσότερο παίρνεις.

Η Άφρικα είναι μηχανάρα, με κακό δίκτυο πώλησης. Αυτό στοιχίζει.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
σπαμ ον
έχω πετύχει καναδυό φορές στον δρόμο το CRF250 και το θαύμαζα, πολύ ωραίο μοτοσυκλετάκι! Διαβάζω όμως σωστά στον τιμοκατάλογο????? Είναι τόσο ακριβά ή είναι άλλη έκδοση από αυτό που έβλεπα εγώ?
σπαμ οφ
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Το καθαρόαιμο εντούρο CRF 450 RX έχει φτάσει 12500 ευρώ !!!

Έχουν ξεφύγει εντελώς οι τιμές και σε σχέση με τους Ελληνικούς μισθούς έχουν γίνει απλησίαστα όχι μόνο τα πολλά κυβικά αλλά και τα μεσαία και για αυτό το λόγο πιστεύω πως πολλοί θα αρχίσουν να αγοράζουν κινέζικα μικρομεσαία (500-800cc) που ευτυχώς εξελίσσονται ως προς την ποιότητα κατασκευής. Επίσης η κατάσταση απ' ότι φαίνεται θα χειροτερέψει μετά την covid κρίση.

Μακάρι να βοηθήσουν οι τράπεζες με πιο ευέλικτα χρηματοδοτικά προγράμματα αλλά δεν βλέπω φως στο τούνελ.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κώστα το χρηματοδοτικό δεν είναι επιδότηση ΠΑΣΟΚ, πρέπει να υπάρχει δουλειά να το πληρώσεις πίσω. Με την ανεργία στο θεό και προοπτική μηδέν (σήμερα το πρωί έλεγαν στις εκπομπές ότι χρειάζεται ένας μήνας σκληρό λοκντάουν) με τι εισόδημα θα μπει κάποιος σε έκθεση να αγοράσει; Όχι ότι δεν υπάρχει κόσμος με δουλειά ακόμα, προφανώς και υπάρχει. Καμία σχέση με το 2019 όμως.
 
Top Bottom