New Africa, prototype...and true adventure...As Honda says...

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Μακάρι να βοηθήσουν οι τράπεζες με πιο ευέλικτα χρηματοδοτικά προγράμματα...........
................ για να μπορεσουν να ζησουν οι οικογενειες!!!! Αστα τα μηχανακια..........
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Mη πυροβολείτε ρε παιδιά, απλά είμαστε σε νήμα για μοτοσυκλέτες και εστίασα εκεί.

Σαφώς και υπάρχει σοβαρότατο θέμα επιβίωσης για πολλές οικογένειες και η κρίση που έρχεται θα μας επηρεάσει όλους.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δυστυχώς μπαίνουμε σε πολύ δύσκολες ζώνες οικονομικής επιβίωσης, ειδικά εμείς που δε προλάβαμε να βγάλουμε το κεφάλι από την οικονομική κρίση του 2010+ και υποδεχθήκαμε κολλητά την εποχή covid-19.

Θεωρητικά μιλώντας, το γιατί το χρηματοδοτικό της 1000 δεν το έκανε κανόνα για την γκάμα δεν το καταλαβαίνω.
Νομίζω είναι στη γενικότερη φιλοσοφία ΣΑΡΑΚΑΚΗ, είναι ευχαριστημένοι με ότι πουλάνε όπως το πουλάνε.
Επίσης σκέφτομαι πως οι προβλέψεις στις πωλήσεις με τόσους αστάθμητους παράγοντες έχουν γίνει δύσκολες. Το ίδιο ίσως να ισχύει και στις γραμμές παραγωγής. Οπότε αν υπάρχει περίσσευμα στο στοκ, προσπαθούν να το διώξουν. Πιθανόν το ίδιο χρηματοδοτικό να σήμαινε ότι θα τους μείνουν πολλά 1000 στο ράφι αφού το 1100 είναι καλύτερο παντού έστω και με μικρές διαφορές. Σαν σύνολο όμως...
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στο gs δίνει δώρο το τριβαλιτσο η bmw... Αξίας 1700 ευρώ περίπου.
Ολοι δίνουν κάτι, αλλά νομιζω δεν είναι αυτό που θα σε κάνει να επιλέξεις μια τέτοια μηχανή.
Συμφωνώ απολύτως Κώστα, όλοι δίνουν κάτι. Αυτά τα "δώρα" υπάρχουν είτε για να δώσουν ώθηση σε μια ουσιαστικά ειλημμένη απόφαση, είτε για να σε βοηθήσουν να επιλέξεις μεταξύ 2-3 επιλογών. Τουλάχιστον εγώ έτσι λειτουργώ.
Το χρηματοδοτικό της BMW είναι πολύ έξυπνο γιατί "παίζει" λίγο με την ελπίδα, με μια μελλοντική αισιοδοξία. Αγκαλιάζει σχεδόν όλους όσους έχουν μετρητά αλλά θέλουν να αγοράσουν κάτι διατηρώντας την ασφάλεια του αποθεματικού, του να έχω κάτι στην "άκρη". Μέχρι πρότινος αυτό ήταν μια σημαντική μερίδα από τους υποψήφιους αγοραστές μοτοσυκλετών.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν είναι μόνο το αποθεματικό Στέφανε, είναι και η ασφάλεια του πληρωμένου σέρβις και της μεικτής και της κλοπής, παίρνεις "πακέτο" ησυχία μυαλού και απλά οδηγείς.

Πέρυσι δηλαδή που πήγα στην χόντα και ο ένας ούτε με κοίταξε, ο άλλος μου έδειξε τον κατάλογο, ο τρίτος μου έδωσε προσφορά με τιμές "στο περίπου" γιατί δεν ήξεραν ακόμα (την ανακάλυψα σε μιά στοίβα χαρτιών το ΣΚ) και πρακτικά τιμή καταλόγου (κάπου 300 ευρώ στα 18000 ευρώ ήταν η έκπτωση) ε, δεν θες, βασικά δεν ξέρεις καν τι πουλάς αν δεν ξέρεις πόσο θα χρεωθεί ο πελάτης αγοράζοντας. Τελικά σε καλό μου βγήκε. Μπράβο στους πωλητές χόντα, υλοποιούν the power of dreams με άλλες μοτοσικλέτες.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Δεν είναι μόνο το αποθεματικό Στέφανε, είναι και η ασφάλεια του πληρωμένου σέρβις και της μεικτής και της κλοπής, παίρνεις "πακέτο" ησυχία μυαλού και απλά οδηγείς.

Πέρυσι δηλαδή που πήγα στην χόντα και ο ένας ούτε με κοίταξε, ο άλλος μου έδειξε τον κατάλογο, ο τρίτος μου έδωσε προσφορά με τιμές "στο περίπου" γιατί δεν ήξεραν ακόμα (την ανακάλυψα σε μιά στοίβα χαρτιών το ΣΚ) και πρακτικά τιμή καταλόγου (κάπου 300 ευρώ στα 18000 ευρώ ήταν η έκπτωση) ε, δεν θες, βασικά δεν ξέρεις καν τι πουλάς αν δεν ξέρεις πόσο θα χρεωθεί ο πελάτης αγοράζοντας. Τελικά σε καλό μου βγήκε. Μπράβο στους πωλητές χόντα, υλοποιούν the power of dreams με άλλες μοτοσικλέτες.
Ολο την κατηγορεις και σε βλεπω με τετοιο χωματινο μεχρι το καλοκαιρι. :p:roflmao::roflmao:
Εχει 3 ριγες, λεει και ΑdiPas !! :laugh::laugh::laugh:

 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ολο την κατηγορεις και σε βλεπω με τετοιο χωματινο μεχρι το καλοκαιρι. :p:roflmao::roflmao:
Λεει και ΑdiPas !! :laugh::laugh::laugh:


Το 'χουμε χρωματικά.

 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Δεν είναι μόνο το αποθεματικό Στέφανε, είναι και η ασφάλεια του πληρωμένου σέρβις και της μεικτής και της κλοπής, παίρνεις "πακέτο" ησυχία μυαλού και απλά οδηγείς.

Πέρυσι δηλαδή που πήγα στην χόντα και ο ένας ούτε με κοίταξε, ο άλλος μου έδειξε τον κατάλογο, ο τρίτος μου έδωσε προσφορά με τιμές "στο περίπου" γιατί δεν ήξεραν ακόμα (την ανακάλυψα σε μιά στοίβα χαρτιών το ΣΚ) και πρακτικά τιμή καταλόγου (κάπου 300 ευρώ στα 18000 ευρώ ήταν η έκπτωση) ε, δεν θες, βασικά δεν ξέρεις καν τι πουλάς αν δεν ξέρεις πόσο θα χρεωθεί ο πελάτης αγοράζοντας. Τελικά σε καλό μου βγήκε. Μπράβο στους πωλητές χόντα, υλοποιούν the power of dreams με άλλες μοτοσικλέτες.
Xμμμ, φανι γιου σουντ μενσιον δατ... Τον Ιουλιο του 2017 που επισκεφθηκα τον τοπικο μου εξουσιοδοτημενο Χοντα ενδιαφερομενος καργα για το 1000, ειχα παρομοια εμπειρια. Εκπτωση στο μανιουαλ κανα 300αρι, κανα 500αρι στο DCT και γενικα ηθελε με το ζορι να μου το πουλησει το DCT -σχεδον με ειπε βλακα που ηθελα το μανιουαλ- , οταν ρωτησα για χρηματοδοτηση η απαντηση ηταν "ε ναι μωρε εχει, μεσω τραπεζης, αλλα τι να μπλεκεις με χρηματοδοτησεις..." και στην τελευταια ερωτηση μου τι παιζει με τα σερβις που θελω να τα κανω μονος μου και την εγγυηση , η απαντηση ηταν παλι μεσα σε ακρες "εσυ εισαι αχρηστος, θα τα κανεις χαλια, τεσπα θα σε καλυψουμε αλλα και δε θα σε καλυψουμε, κανε εσυ τα σερβις και φερνε το εδω για ελεγχο να κοιταμε τα ηλεκτρονικα και να βαζουμε σφραγιδα αμα θες με μια χρεωσουλα..."

Κακιστη εντυπωση.
 

papiobios

Μέλος
Όνομα
Aμπνταλα
Μοτό
Caponord 1000
Kaze-r
Kle 500
Xμμμ, φανι γιου σουντ μενσιον δατ... Τον Ιουλιο του 2017 που επισκεφθηκα τον τοπικο μου εξουσιοδοτημενο Χοντα ενδιαφερομενος καργα για το 1000, ειχα παρομοια εμπειρια. Εκπτωση στο μανιουαλ κανα 300αρι, κανα 500αρι στο DCT και γενικα ηθελε με το ζορι να μου το πουλησει το DCT -σχεδον με ειπε βλακα που ηθελα το μανιουαλ- , οταν ρωτησα για χρηματοδοτηση η απαντηση ηταν "ε ναι μωρε εχει, μεσω τραπεζης, αλλα τι να μπλεκεις με χρηματοδοτησεις..." και στην τελευταια ερωτηση μου τι παιζει με τα σερβις που θελω να τα κανω μονος μου και την εγγυηση , η απαντηση ηταν παλι μεσα σε ακρες "εσυ εισαι αχρηστος, θα τα κανεις χαλια, τεσπα θα σε καλυψουμε αλλα και δε θα σε καλυψουμε, κανε εσυ τα σερβις και φερνε το εδω για ελεγχο να κοιταμε τα ηλεκτρονικα και να βαζουμε σφραγιδα αμα θες με μια χρεωσουλα..."

Κακιστη εντυπωση.
Δηλαδή μόνο που δεν σου είπε τι το θες μωρε το καινούργιο κρατά αυτό που έχεις καλό είναι.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δηλαδή μόνο που δεν σου είπε τι το θες μωρε το καινούργιο κρατά αυτό που έχεις καλό είναι.
Όχι. Η λογική (στον τελευταίο, που ασχολήθηκε) ήταν θέλουμε να πουλήσουμε τα χιλιάρια, οπότε για την ώρα δεν μας πειράζει να κοιτάμε το 1100 στην έκθεση. Ήρθες για το 1100 αλλά αν σου δώσω φτηνά το 1000, δεν θα φύγεις με το 1000; Για εμένα ήταν όχι, κάποιος άλλος που απλά θέλει άφρικα και δεν τον νοιάζει τι θα είναι πιθανότατα είπε ναι λόγω τιμής αγοράς.
 

papiobios

Μέλος
Όνομα
Aμπνταλα
Μοτό
Caponord 1000
Kaze-r
Kle 500
Όχι. Η λογική (στον τελευταίο, που ασχολήθηκε) ήταν θέλουμε να πουλήσουμε τα χιλιάρια, οπότε για την ώρα δεν μας πειράζει να κοιτάμε το 1100 στην έκθεση. Ήρθες για το 1100 αλλά αν σου δώσω φτηνά το 1000, δεν θα φύγεις με το 1000; Για εμένα ήταν όχι, κάποιος άλλος που απλά θέλει άφρικα και δεν τον νοιάζει τι θα είναι πιθανότατα είπε ναι λόγω τιμής αγοράς.
Προσωπικά θα με δελεάζε να πάρω το 1000 που είναι πολυ πιο vfm από το 1100 ειδικά με επιπλέον έκπτωση!
 

MEG@

Μέλος
Όνομα
Τελης
Μοτό
KTM 390 ADV
Xμμμ, φανι γιου σουντ μενσιον δατ... Τον Ιουλιο του 2017 που επισκεφθηκα τον τοπικο μου εξουσιοδοτημενο Χοντα ενδιαφερομενος καργα για το 1000, ειχα παρομοια εμπειρια. Εκπτωση στο μανιουαλ κανα 300αρι, κανα 500αρι στο DCT και γενικα ηθελε με το ζορι να μου το πουλησει το DCT -σχεδον με ειπε βλακα που ηθελα το μανιουαλ- , οταν ρωτησα για χρηματοδοτηση η απαντηση ηταν "ε ναι μωρε εχει, μεσω τραπεζης, αλλα τι να μπλεκεις με χρηματοδοτησεις..." και στην τελευταια ερωτηση μου τι παιζει με τα σερβις που θελω να τα κανω μονος μου και την εγγυηση , η απαντηση ηταν παλι μεσα σε ακρες "εσυ εισαι αχρηστος, θα τα κανεις χαλια, τεσπα θα σε καλυψουμε αλλα και δε θα σε καλυψουμε, κανε εσυ τα σερβις και φερνε το εδω για ελεγχο να κοιταμε τα ηλεκτρονικα και να βαζουμε σφραγιδα αμα θες με μια χρεωσουλα..."

Κακιστη εντυπωση.
Του πες συγνώμη για την ενόχληση;;
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Μπορει να φταιει το οτι η μονη αλλη εμπειρια απο αγορα καινουργιας ηταν το βεστρομ, και μαλιστα εποχές παχιων αγελαδων, που μπηκα μεσα λεω ενδιαφερομαι και μου λενε οκ 200 εκπτωση απο καταλογο, βαλιτσα, καγκελα, διπλο σταντ δωρο (και τοτε επαιζαν και ατοκες χρηματοδοτησεις... ) Σίγουρα στρατηγικη εταιριών/εισαγωγεα ειναι αλλα και παλι.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Τις καλές προσφορές και την επιθετική πολιτική προσέγγισης πελατών πρέπει να τις κάνεις στις εποχές των ισχνών αγελάδων...Γενικά στην Ελλάδα δεν το εχουν στο sales service...στο εξωτερικο δηλαδη σε χωρες οπου ο μοτοσυκλετισμος ειναι ψηλά, τους μισούς απο δω μέσα τουλάχιστον θα μας έπαιρναν τηλέφωνα οι αντιπροσωπείες για test ride τουλάχιστον 2 φορές το χρόνο...οχι να παρακαλάμε εμείς.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έλα από BMW με έχουν πάρει follow-up και μου λέει "θα το πάρετε" απαντάω "κοιτάζω το χρηματοδοτικό και τι έχω στην άκρη" και η απάντηση ήταν "ΑΑΑΑΑΑ καλάαααα κλικ". Έχει παντού θεούληδες πωλητές.
 
Top Bottom