New Africa, prototype...and true adventure...As Honda says...

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πάει ο doc μάλλον παντρεύεται την μικρά και θέλει ανέσεις

Όλοι στον μονόδρομο θα καταλήξουν μια μέρα
:ll::pointu:
 
Reactions: yns

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Πάει ο doc μάλλον παντρεύεται την μικρά και θέλει ανέσεις

Όλοι στον μονόδρομο θα καταλήξουν μια μέρα
Το έχω δηλώσει πως όταν γεράσω θα πάρω 1200.. ε.. μάλλον γερνάω κι εγώ..
:p
 

southstromer

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW
Ανάκληση CRF 1000 L Africa Twin μοντέλα SD04 and SD06, μεταξύ των ετών 2016 και 2018, που παραδώθηκαν με κεντρικό σταντ (31.906 μηχανές παγκοσμίως εκ των οποίων 23.348 στην Ευρώπη). Σϋμφωνα με τη Honda Γερμανίας το πρόβλημα εντοπίζεται σε ελαττωματικό μεταλλικό δακτύλιο (snapring) του κεντρικού σταντ που μπορεί να οδηγήσει σε πτώση της μηχανής.
Πηγή: Rückruf Honda Africa Twin wegen Hauptständer
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Ανάκληση CRF 1000 L Africa Twin μοντέλα SD04 and SD06, μεταξύ των ετών 2016 και 2018, που παραδώθηκαν με κεντρικό σταντ (31.906 μηχανές παγκοσμίως εκ των οποίων 23.348 στην Ευρώπη). Σϋμφωνα με τη Honda Γερμανίας το πρόβλημα εντοπίζεται σε ελαττωματικό μεταλλικό δακτύλιο (snapring) του κεντρικού σταντ που μπορεί να οδηγήσει σε πτώση της μηχανής.
Πηγή: Rückruf Honda Africa Twin wegen Hauptständer
Κι η αγγλική μετάφραση του άρθρου γιατί η ελληνική είναι χάλια, αφού ο γκούγκλης μεταφράζει το "stand" σε "περίπτερο"!! :eek:

Honda calls back the Africa Twin model because of a problem with the main stand in the workshops. Due to a faulty locking ring, the stand may fall off.

Because the main stand can fall off, Honda calls the CRF 1000 L Africa Twin back. Affected are models SD04 and SD06 from the years of construction 2016 to 2018 - if they were delivered with a main stand from the original Honda accessories. Worldwide, the recall affects 31,906 models, of which 23,348 are vehicles in Europe. But since not all vehicles have a main stand mounted, not all vehicle owners need to bring their bikes to the workshops.


Circlip can break

Due to a material defect can break the circlip (snap ring) of the main stand axis, according to Honda Germany. As a result, the stand can move laterally and slip out of its recording, which can lead to falling over of the whole motorcycle when jacking up.

Photo: Honda
A circlip can break on the main stand.
This is a risk of injury. Even when driving, the stand is no longer securely fixed to the motorcycle and can be lost if the retaining ring breaks. This, in turn, poses a danger to subsequent vehicles or may lead to a fall.


As standard, the Africa Twin has only one side stand. The main stand ex works costs 214 euros extra. Not included are retrofit main stands, such as those offered by SW-Motech for the Africa Twin.

During the MOTORCYCLE endurance test of the Africa Twin, which was also equipped with the original Honda main stand, there were no problems with the attachment.
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Μίλησα με εξουσιοδοτημένο συνεργείο πριν από 10 μέρες περίπου για το θέμα με το κεντρικό σταντ.

Μου είπαν ότι το ανταλλακτικό "δακτυλίδι" θα είναι Ελλάδα μάλλον΄τέλος Σεπτέμβρη και ότι λογικά θα αποσταλούν και επιστολές ανάκλησης στους ιδιοκτήτες. Βέβαια επειδή είναι αφτερμαρκετ αξεσουάρ δεν ξέρω πώς μπορεί να γίνει αυτό....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ειναι ομως εργοστασιακο αξεσουαρ. Καλυπτεται λογικα οπως ολο το μηχανακι.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Μίλησα με εξουσιοδοτημένο συνεργείο πριν από 10 μέρες περίπου για το θέμα με το κεντρικό σταντ.

Μου είπαν ότι το ανταλλακτικό "δακτυλίδι" θα είναι Ελλάδα μάλλον΄τέλος Σεπτέμβρη και ότι λογικά θα αποσταλούν και επιστολές ανάκλησης στους ιδιοκτήτες. Βέβαια επειδή είναι αφτερμαρκετ αξεσουάρ δεν ξέρω πώς μπορεί να γίνει αυτό....

Εαν εχεις ορεξη, βγαλτο και μετρα το ή παρτο στο χερι δειγμα και σταματα σε ενα μαγαζι και αγορασε το, το βαζεις μονος σου και τελος....

10 μερες για μια ασφαλεια...:hungover:
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Ειναι ομως εργοστασιακο αξεσουαρ. Καλυπτεται λογικα οπως ολο το μηχανακι.
Σίγουρα.
Για αυτό και βγήκε η ανάκληση.
Απλά έγραψα για την δυσκολία εντοπισμού των ιδιοκτητών που αγόρασαν το γνήσιο σταντ μεμονωμένα και δεν τύχει να διαβάσουν για την ανάκληση.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
μακραν το ασπρουλιαρικο το πιο ομορφο...
ακολουθει το μαυρο.... και ''αραχλο'' για μια ψυχη εκει στο λοντον.....:muted::muted::muted::muted::p
Ποιο είναι το ασπρουλιάρικο ρε Γιώργη; Το γκρι εννοείς ή το μπλε;
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
To μαυρο του 2018 το ειδα χθες στο δρομο, παρκαρα ακριβως διπλα του φτανοντας στη δουλεια στη μοναδικη ελευθερη θεση που υπηρχε, και δεν ειναι οπως στη φωτο πανω, οπου ουσιαστικα ειναι σαν τα 2016-17 αλλα με χρυσαφι ζαντες. Το 2018 εχει καποια χρυσαφι/καφετι γραφικα στα πλαστικα και μαυρες ζαντες, η επομενη φωτο ειναι απο το Honda UK site:



Η τιμη του στο Νησι με την τωρινη ισοτιμια ειναι 13000€ (ολα τα χρωματα) και 14200€ το Adventure Sports.


Και κανα δυο φωτό in the real, ειχε Remus με την ταπα (ξεταπωτη κανει απιστευτο θορυβο) και ζελατινα MRA με φρυδακι. Το ειχε απλά κλειδωμένο με Abus πέταλο στο πηρουνι και συναγερμό, αλλά έφυγε νωρίς, πριν νυχτώσει/πέσει η κίνηση και βγουν παγανιά τα ύποπτα βανάκια :mad:







ΥΓ @sugariasgeorge: φιλαρακι, εγω εχω το καλο το χρωμα, το διαχρονικο ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
To μαυρο του 2018 το ειδα χθες στο δρομο, παρκαρα ακριβως διπλα του φτανοντας στη δουλεια στη μοναδικη ελευθερη θεση που υπηρχε, και δεν ειναι οπως στη φωτο πανω, οπου ουσιαστικα ειναι σαν τα 2016-17 αλλα με χρυσαφι ζαντες. Το 2018 εχει καποια χρυσαφι/καφετι γραφικα στα πλαστικα και μαυρες ζαντες, η επομενη φωτο ειναι απο το Honda UK site:



Η τιμη του στο Νησι με την τωρινη ισοτιμια ειναι 13000€ (ολα τα χρωματα) και 14200€ το Adventure Sports.


Και κανα δυο φωτό in the real, ειχε Remus με την ταπα (ξεταπωτη κανει απιστευτο θορυβο) και ζελατινα MRA με φρυδακι. Το ειχε απλά κλειδωμένο με Abus πέταλο στο πηρουνι και συναγερμό, αλλά έφυγε νωρίς, πριν νυχτώσει/πέσει η κίνηση και βγουν παγανιά τα ύποπτα βανάκια :mad:







ΥΓ @sugariasgeorge: φιλαρακι, εγω εχω το καλο το χρωμα, το διαχρονικο ;)
Και στη Honda Gr την ίδια φώτο έχει
Honda Motorcycle | Mobile
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Ποιο είναι το ασπρουλιάρικο ρε Γιώργη; Το γκρι εννοείς ή το μπλε;
το γκρι βεβαιως βεβαιως....:yup:

To μαυρο του 2018 το ειδα χθες στο δρομο, παρκαρα ακριβως διπλα του φτανοντας στη δουλεια στη μοναδικη ελευθερη θεση που υπηρχε, και δεν ειναι οπως στη φωτο πανω, οπου ουσιαστικα ειναι σαν τα 2016-17 αλλα με χρυσαφι ζαντες. Το 2018 εχει καποια χρυσαφι/καφετι γραφικα στα πλαστικα και μαυρες ζαντες, η επομενη φωτο ειναι απο το Honda UK site:



Η τιμη του στο Νησι με την τωρινη ισοτιμια ειναι 13000€ (ολα τα χρωματα) και 14200€ το Adventure Sports.


Και κανα δυο φωτό in the real, ειχε Remus με την ταπα (ξεταπωτη κανει απιστευτο θορυβο) και ζελατινα MRA με φρυδακι. Το ειχε απλά κλειδωμένο με Abus πέταλο στο πηρουνι και συναγερμό, αλλά έφυγε νωρίς, πριν νυχτώσει/πέσει η κίνηση και βγουν παγανιά τα ύποπτα βανάκια :mad:







ΥΓ @sugariasgeorge: φιλαρακι, εγω εχω το καλο το χρωμα, το διαχρονικο ;)
:friend::friendship:
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Σχετικά με το κεντρικό σταντ....
Από αυτά που διαβάζω λογικά η Honda θα στείλει σε όλους τους ιδιοκτήτες Africa επιστολή ανάκλησης με την παρατήρηση ότι σε περίπτωση που έχουν τοποθετήσει το γνήσιο σταντ να πάνε για αλλαγή των επίμαχων ανταλλακτικών .
 
Top Bottom