New Africa, prototype...and true adventure...As Honda says...

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η κουβέντα για ελλατωματα και προτερήματα, γίνεται βασικά για τους υποψήφιους αγοραστές κάποιου μοντέλου.
Δεν νομίζω ότι γίνεται για να το παίξει κάποιος έξυπνος ή για συμφέροντα.
Η ενημέρωση είναι μεγάλη βοήθεια για κάποιον που ψάχνεται να αγοράσει.

Γίνεται φυσικά και για την πλάκα μεταξύ μας και δεν πρέπει να παρεξηγουμαστε για τέτοια θέματα.

Όλοι γνωρίζουμε ότι το καλύτερο κινείται μόνο σε... Μονοδρομο :happy:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν αλλάξω την λέξη "λογικό" με την λέξη "πιθανό" θα συμφωνήσουμε?
Θα χρησιμοποιήσω τη δική σου απάντηση με μια μικρή αλλαγή.
"Γιατί; Είναι υποχρεωτική η ΑΠΟΔΟΧΉ ΤΗΣ ΚΡΙΤΙΚΗΣ του οποιουδήποτε; Δεν μπορεί κανείς να έχει άλλη γνώμη και προτίμηση;"
(Τα κεφαλαια τα έβαλα για να δείξω την αλλαγή, δεν "φωνάζω")
Κοίτα, αν κάθε κουβέντα που λέγεται για ένα μηχανάκι εκλαμβάνεται ως αρνητική κριτική, απευθυνόμενη σε φυσικά πρόσωπα τα οποία θίγονται, υπάρχει πρόβλημα. Το "απαγορεύεται να ομιλείτε εκτός αν πρόκειται για χειροκρότημα και μπράβο" είναι λίγο οργουελικό και το παρόν μέσο δείχνει ότι διαφοροποιείται από αυτήν την λογική, όταν ζήτησε την γνώμη του κοινού για την τελευταία εκδρομή.

Έχεις κάθε δικαίωμα να αγοράσεις όποιο μηχανάκι σου αρέσει, έχω δικαίωμα να έχω δική μου προτίμηση, για τους δικούς μου λόγους. Δεν με ενοχλεί η επιλογή σου, δεν θα έπρεπε να σε ενοχλεί το γιατί δεν θα αγόραζα το μηχανάκι που πήρες. Δεν το πήρες για να εντυπωσιάσει εμένα. Ελπίζω δηλαδή :)
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Πείτε ότι θέτε...μονόδρομο ούλοι θα πάρουμε απλά το καθυστερούμε η δε το ξέρουμε ακόμα :p
Απλά το τρενάρουμε για να είμαστε όσο το δυνατόν πιο κοντά στην τελευταία μας κατοικία
 

joks

Μέλος
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
Africa 750
Κοίτα, αν κάθε κουβέντα που λέγεται για ένα μηχανάκι εκλαμβάνεται ως αρνητική κριτική, απευθυνόμενη σε φυσικά πρόσωπα τα οποία θίγονται, υπάρχει πρόβλημα. Το "απαγορεύεται να ομιλείτε εκτός αν πρόκειται για χειροκρότημα και μπράβο" είναι λίγο οργουελικό και το παρόν μέσο δείχνει ότι διαφοροποιείται από αυτήν την λογική, όταν ζήτησε την γνώμη του κοινού για την τελευταία εκδρομή.

Έχεις κάθε δικαίωμα να αγοράσεις όποιο μηχανάκι σου αρέσει, έχω δικαίωμα να έχω δική μου προτίμηση, για τους δικούς μου λόγους. Δεν με ενοχλεί η επιλογή σου, δεν θα έπρεπε να σε ενοχλεί το γιατί δεν θα αγόραζα το μηχανάκι που πήρες. Δεν το πήρες για να εντυπωσιάσει εμένα. Ελπίζω δηλαδή :)
Χρησιμοποίησες την λέξη "απαγορεύεται".
Γιατί?
Ο καθένας μπορεί να καταθέσει την γνώμη του, κριτική του ή την εκτίμηση του.
Προφανως.
Γιατί ο δέκτης αυτών πρέπει να τις αποδεχτεί δεν καταλαβαίνω.
Έκανα έναν απλό συλλογισμό: ο Χ έδωσε 12500€ και πήρε honda με την λογική ότι πλήρωσε αξιοπιστία, ο Ψ του λέει ότι μάλλον μάπα το καρπούζι.
Πες μου λοιπόν ποια είναι η πιθανότερη συνέχεια.
Α) ο Χ να υπερασπιστεί την επιλογή του που την χρυσοπληρωσε.
Β) ο Χ να πει: ναι ρε συ, μαλακια έκανα.
Το μόνο που είπα είναι πως το αναμενόμενο είναι το Α λόγω της αυξημένης συναισθηματικής εμπλοκής που δημιουργήθηκε από το πέρασμα στο ταμείο.
Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο,ούτε για απαγορεύσεις, ούτε για την ουσια(αν δηλαδή είναι μάπα το καρπούζι μιας και δεν έχω ασχοληθεί).
Στην πραγματικότητα δεν νομίζω ότι διαφωνούμε.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Χρησιμοποίησες την λέξη "απαγορεύεται".
Γιατί?
Ο καθένας μπορεί να καταθέσει την γνώμη του, κριτική του ή την εκτίμηση του.
Προφανως.
Γιατί ο δέκτης αυτών πρέπει να τις αποδεχτεί δεν καταλαβαίνω.
Έκανα έναν απλό συλλογισμό: ο Χ έδωσε 12500€ και πήρε honda με την λογική ότι πλήρωσε αξιοπιστία, ο Ψ του λέει ότι μάλλον μάπα το καρπούζι.
Πες μου λοιπόν ποια είναι η πιθανότερη συνέχεια.
Α) ο Χ να υπερασπιστεί την επιλογή του που την χρυσοπληρωσε.
Β) ο Χ να πει: ναι ρε συ, μαλακια έκανα.
Το μόνο που είπα είναι πως το αναμενόμενο είναι το Α λόγω της αυξημένης συναισθηματικής εμπλοκής που δημιουργήθηκε από το πέρασμα στο ταμείο.
Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο,ούτε για απαγορεύσεις, ούτε για την ουσια(αν δηλαδή είναι μάπα το καρπούζι μιας και δεν έχω ασχοληθεί).
Στην πραγματικότητα δεν νομίζω ότι διαφωνούμε.
Με τον ίδιο τρόπο που θα δεχτεί το ότι σε άλλον αρέσουν οι ασφάλτινες βόλτες και σε άλλον μόνο χώμα, σε άλλον οι ξανθιές και σε άλλον οι μελαχρινές. Κάνει την επιλογή του και δεν χρειάζεται να αμυνθεί αν ο άλλος θα διάλεγε διαφορετικά. Το έτσι ήθελα και έτσι έκανα, από πότε χρήζει υπεράσπισης;
 

joks

Μέλος
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
Africa 750
Με τον ίδιο τρόπο που θα δεχτεί το ότι σε άλλον αρέσουν οι ασφάλτινες βόλτες και σε άλλον μόνο χώμα, σε άλλον οι ξανθιές και σε άλλον οι μελαχρινές. Κάνει την επιλογή του και δεν χρειάζεται να αμυνθεί αν ο άλλος θα διάλεγε διαφορετικά. Το έτσι ήθελα και έτσι έκανα, από πότε χρήζει υπεράσπισης;
Άλλο θέμα το ξανθια Vs μελαχρινή και άλλο το "η γκόμενα σου είναι σκάρτη".
Νομίζω το δεύτερο χρήζει υπεράσπισης, ειδικά αν δεν την έχεις πιάσει ακόμα στα πράσα.
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Nαι , μονο που δεν ειμαστε 18 για να μιλαμε για τσαγιασματα, ουτε συγκρινω ικανοτητες μηχανων. Και πανω απ'ολα ποτε δεν ανεφερα οτι ειναι τσαμπα ή πεταμενα λεφτα η ταδε μηχανη, (εκτος ισως απο τα τραγικα λεφτα που ζηταει ο αντιπροσωπος εδω για το REH). Ισα-ισα που αυτο το ακουμε εδω μεσα μονο για τα ΚΤΜ και τα GS.


Αυτο πχ ειναι γενικευμενη καταστροφη>





Ενω αυτο εικαστικη δημιουργια...











Ωραια, βγηκε το μεροκαματο και για σημερα απο την ΚΤΜ. Κατσε να παω και διπλα να παρω και απο τη Yamaha και την Suzuki τα ποσοστα μου...
Παρακάμπτω το γεγονός ότι είσαι ένας πληρωμένος συκοφάντης και εντεταλμένος δολοφόνος της αυτοκρατορίας του Σοϊτσίρο...:p

..και ρωτώ καλόπιστα:

Οι κολλήσεις αυτές στους σκελετούς, από ρομπότ δε γίνονται? Δεν ελέγχονται για την ποιότητά τους? Πως δικαιολογείται αυτή η αστοχία?


ΥΓ. Θεωρώ ότι οι φωτογραφίες που βρήκες στο διαδίκτυο είναι αληθινές κι όχι προϊόν μονταζιέρας κι αφορούν πράγματι το CRF1000...

ΥΓ2. Βάζε και καμιά "πηγή" για να δούμε που έχεις μπλέξει... :p
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Άλλο θέμα το ξανθια Vs μελαχρινή και άλλο το "η γκόμενα σου είναι σκάρτη".
Νομίζω το δεύτερο χρήζει υπεράσπισης, ειδικά αν δεν την έχεις πιάσει ακόμα στα πράσα.
Ε ναι, ο κερατάς πάντα τελευταίος και σε άρνηση. Γνωστή μου που βουιζε ο κόσμος και είχε δει, της πήρε τρία χρόνια να το αποδεχτεί. Θα της έβγαζα το καπέλο που λένε, αν έλεγε αυτόν θέλω και ας κάνει νερά, αλλά δεν έγινε έτσι. Άστο, ας δεχτούμε ως... απλά ανθρώπινη την φανατική υπεράσπιση της επιλογής, υπό οποιεσδήποτε συνθήκες.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μονοδρομος γιατι παρ'ολα τα κομμενα καλαμια, σπασμενα ψαλιδια, φαγωμενους αξονες και ηλεκτρολογικα θεματα του πουλαει ακομα σαν παλαβος...
Για τις απορίες και ταθέματα του μονοδρομου.... Ότι θες στο θέμα του μονοδρομου.
Να ξεκουραστουν λίγο οι σοιχιρο, γιατί τους πάμε μπαλα:ll:
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Αλήθεια είναι αυτό.
Και το'χω απορία μεγάλη.
Εχοντας συναναστραφεί με πάρα πολύ μοτοσυκλετιστικό κόσμο στη ζωή μου ,έχω διαπιστώσει οτι ,οι Χονδαίοι ,έχουν την πλέον "οπαδική" συμπεριφορά μακράν.
Και εντάξει ,όταν διακρίνω μια γενική "φαιδρότητα" προσωπικότητας σε κάποιον ,δε με παραξενεύει.
Αλλά συνήθως ,το ίδιο συμβαίνει κ με άτομα σοβαρά ,μορφωμένα ,αξιόλογα ,που εκτιμώ σαν προσωπικότητες ,κ αυτό δεν μπορώ να το εξηγήσω.
Τι εχει πιά αυτή η μάρκα ,που κάνει τους ιδιοκτήτες τους να φρικάρουν ,αν κάποιος τολμήσει να τους βρεί ψεγάδι ,ποτέ μου δεν κατάλαβα...

Σιγά να μην θιχτώ προσωπικά ,αν κάποιος θεωρήσει οτι το μάτσο σίδερα με ρόδες που αγόρασα ,είναι προβληματικό.
Και σιγά να μην βρώ πρόβλημα ,στο μάτσο σίδερα με ρόδες που αγόρασα ,κ να μην το αναφέρω.
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το λόγο ,να παρεξηγηθεί κ να "αφηνιάσει" κάποιος ,εξ'αιτίας της άποψης κάποιου άλλου για την μοτοσυκλέτα του.

Παρ'όλα ταύτα ,οι επιλογές των συναναστροφών μου ,δεν βασίζονται ποτέ στην μάρκα που καβαλάνε ,αλλά στην γενικότερη άποψη που σχηματίζω για τον καθένα ξεχωριστά.
Οπότε...αγαπώ ΚΑΙ Χονδαίους ,μια κ σε αυτή τη Ζωή ,κανείς δεν είναι Τέλειος.
Ούτε καν ο Σοϊχίριος ο Χόνδας. :ha
Εχει να κανει με το χρωμα(κοκκινο) Κωστα. Δεν παιζει ρολο αν προκειται για ποδοσφαιρο η πολιτικη η μοτοσυκλετα η οτιδηποτε αλλο τελος παντων, αυτο το χρωμα μαγνητιζει οπαδους
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Διαβαζω το θεμα εδω και μερες. Οι διαφορες αποψεις τον αναβατων-χρηστων-ιδιοκτητων των δικυλινδρων διαφορετικες απο πολλες αποψεις.
Θα καταθεσω την δικια μου ιστορια αποφασης για να απαντησω και στο ερωτημα του νηματος.
1ον ξεκαθαριζουμε μεσα μας τι ειναι αυτο που θελουμε και μπορουμε να κανουμε στην μετεπειτα μοτοσυκλετιστικη μας ζωη. ( εχουμε και καποια ηλικια μερικοι εδω μεσα).
Να τονισω εδω πως μεχρι προτινος ειμουν κατοχος ενος honda varadero mk3 ενος ktm 250 exc και ενος scooter 150 cc. ( εχει την σημασια του που το αναφερω).
Το ΜΕΓΑ ερωτημα που εθεσα στον εαυτο μου
ηταν πως θα μπορεσω να "συμπιεσω"- "μετατρεψω" - "διαμορφωσω" την ανεση , την δυναμη, την ευκολια, σε ενα μηχανακι. Ενα μηχανακι που να τα κανει ολα αυτα που κανανε τα τρια παραπανω μοτο.

Ειμαστε χωματεροι και μας αρεσει να πηγαινουμε μονοημερα δυημερα στο βουνο,
Ειμαστε ταξιδευτες και εθιστικαμε στο αγνωστο ταξιδι σε αλλη ηπειρο,
Ειμαστε μπαμπαδες και πρεπει να εξυπηρετησουμε την οικογενεια εντος πολης....
Δεν εχουμε την πολυτελεια "εχω το καθε μηχανακι για τον συγκεκριμενο σκοπο".

Πρεπει να επιλεξω λοιπον ενα μηχανακι που οπως και να χει θα θυσιασω κατι απο λιγο, που ομως θα μπορει να ανταπεξελθει στις προσδοκειες μου.
Οταν ηρθε η ωρα να αγορασω καινουριο δικυλινδρο σκεφτηκα οτι θελω κατι που να μην ειναι τοσο βαρυ οσο το varadero αλλα να εχει την δυναμη και την ροπη του.
Θελω ενα δυκιλινδρο που να πηγαινει στο βουνο (με μεγαλες αναρτησεις) αλλα δεν εχω και την απαιτηση να πηγαινει οπου πηγαινε το ktm.
Θελω ενα " γαιδουρακι" ( ετσι ελεγα το scooter) που να ειναι ευελικτο και στενο για να με εξυπηρετει μεσα στην πολη και να μην καιει τα αντερα του.
Ειμουν αναμεσα στο ktm 1190 και στο crf 1000.
Τα τεσταρισα και τα δυο οσο μπορουσα και μπορω να πω , πως πως με ενθουσιασαν και τα δυο . Παρ οτι κατοχος και της ktm και της honda η πλαστιγγα εγηρε στο honda για τους εξης απλους λογους.
Η africa ηρθε πιο πολυ στα " μετρα" μου σαν σωματοτυπο. Διαλεξα μια συγχρονη μηχανη αλλα στην απλουστερη εκδοση της ( χωρις dct, ride by wire, κτλ.) για να μπορω να της βαλω χερι αν ερθουν τα δυσκολα εκτος χωρας.
Σαφως με ενθουσιασαν τα ατια του ktm αλλα σ εμενα θα ηταν αχρηστα καθως low profil driver.
Η αξιοπιστια της honda.. ναι ..δεν θα το κρυψω.. Αν λαβει κανεις υπ' !οψην του τα μοτοσυκλετιστικα μου χρονια που απαρτιζονταν απο την εν λογο εταιρια, δεν θελει και πολυ καποιος να γινει hondaκιας.....
Τα κιλα του crf , οι αναρτησεις, η σελα στα 87 cm, οι 94hp της, συν την γραμμικοτητα του κινητηρα σε ολο το φασμα στροφων ,η ευελιξια και γενικα το dasign το εφερε στο γκαραζ μου και μπορω να πω μεχρι στιγμης πως δεν μετανιωσα για την αγορα της( αν και πριν λιγο καιρο μου στριφογυριζε στο μυαλο να το αλλαξω με μονοκυλινδρο....)
Κακια στιγμη....
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το africa είναι πιο ελαφρύ από το βαρκαντερο?
Απο ότι θυμάμαι το βάρα δεν ξεπερνούσε τα 250 κιλά.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Το africa είναι πιο ελαφρύ από το βαρκαντερο?
Απο ότι θυμάμαι το βάρα δεν ξεπερνούσε τα 250 κιλά.
Ουτε τρια ποστ....δεν αντεξες βρεεε !!!!
Πριν δεν ειπες...στοπ...να ξεκουρασουμε το θεμα.....αντιχοντακια...χαχα !!!
 
Reactions: STF

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το africa είναι πιο ελαφρύ από το βαρκαντερο?
Απο ότι θυμάμαι το βάρα δεν ξεπερνούσε τα 250 κιλά.
Lol κάπου έχω ένα Μέγκα τεστ, όχι είναι πολύ παραπάνω το βαρκα
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Το africa είναι πιο ελαφρύ από το βαρκαντερο?
Απο ότι θυμάμαι το βάρα δεν ξεπερνούσε τα 250 κιλά.
Το varadero ειναι 245 κιλα. Με καγκελα και τα συναφη φτανει τα 255+
Το africa 225 κιλα. (το manual). Αλλα μεγαλυτερη σημασια εχει η κατανομη του βαρους.
Η honda σ αυτον τον τομεα νομιζω οτι εκανε πολυ καλη δουλεια.
Η αισθηση που εχει καποιος που θα το καβαλησει ειναι για 200 κιλα και βγαλε.
Κρυβει πολυ καλα τα κιλα του.
 
Top Bottom