New BMW F850GS 2018;

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ολα γύρω μας αλλάζουν ραγδαία αλλα και μεσα μας
Δεν ειμαι σιγουρος αν αυτες οι αλαγες ειναι φυσιολογικές η τεχνητές
Ετσι με μπούσουλα τα παραπανω βλέπουμε οτι και οι πατροπαράδοτες εταιρείες που δεν βάζανε νερό στο κρασί τους με τιποτα!!τωρα βάζουν
Τρανταχτό παραδειγμα η Ktm με τα καινούργια μοντέλα της έναντι των παλιών
Αλλα και η Bmw που θελει να τινάξει απο πανω της την μποξεριλα ώστε να παει σε αλλα πιο δυνατά αλλα και ποιο φθηνά !! μηχανικά συστήματά
Θα δειτε στο μελλον οτι θα παραγκωνιστεί το μποξερ και ο βασιλιάς θα ειναι ο δίδυμος σε σειρά με αντεστραμμένο μπροστα στα 1200 κυβικά
Θεωρώ οτι αυτος ειναι ο στόχος και εκει θα φτάσει η Bmw
Απο την άλλη για την ομοιότητα που είπαν καπιοι μεταξύ των μοντέλων των διαφόρων εταιρειών
Σιγα μην επενδύσουν σε τεχνολογία και μηχανές παραγωγής μοναδικές !!!!
Ολοι!!! Γερμανοί Αυστριακοί Ιάπωνες κλπ τις ίδιες μηχανές και πρέσες παραγωγής πανω κάτω εχουν με μερικές αλαγες στα προϊόντα τους σε διαφορά σημεία για να μην ειναι ιδια !! ( οικονομίες κλιμάκος)
Και σιγουρα η εξέλιξη με συμπίεση κόστους και υλικών αλλα με βέλτιστο αποτελεζμα ειναι μια σε ολους τους τομείς δηλαδη αεροδυναμική , μηχανική , στησίματος σασί , αναρτήσεων , κλπ και ισχύει για ολες τις εταιρείες ( οικονομιες κλιμακος )σε σχέση με το ποσα θέλουν να δαπανήσουν
Το παραπανω αποτελεί προςωπικη μου γνωμη
 
Τελευταία επεξεργασία:

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
1090R ή Africa....δεν μ'αρε o_O, δελεαρ βεβαια η τιμη του απο 11.700
11.700 θα ειναι ξεβρακωτο και χωρις δερμα:laugh:,οπως μας εχει συνηθησει η bmw και φυσικα δεν θα ερθει ποτε τετοια εκδοση στην ελλαδα (οπως μας εχει συνηθησει η bmw),γι αυτο υπολογιζεται απο 14,700 και πανω (βαζω και στοιχημα γι αυτο):laugh:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
11.700 θα ειναι ξεβρακωτο και χωρις δερμα:laugh:,οπως μας εχει συνηθησει η bmw και φυσικα δεν θα ερθει ποτε τετοια εκδοση στην ελλαδα (οπως μας εχει συνηθησει η bmw),γι αυτο υπολογιζεται απο 14,700 και πανω (βαζω και στοιχημα γι αυτο):laugh:
Αν θελεις το παραγγέλνεις !!
 
Reactions: STF

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Συνέντευξη με την Product Manager του νέου, ασχημότερου και βαρύτερου "middle-class" της ακατανόμαστης.

Για τη μοτο εχεις δικιο........η ....."Ξανθια" ομως που φαινεται στο βιντεο να τη χαζευει ειναι......"Θεα" !!!!!!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Βλέπω συζητάτε την τιμή... στο ελληνικό site έχει ανέβει ήδη και φουλ έξτρα (μόνο προβολάκια δεν έβαλα, +550 ευρώ) κοστίζει 16220 ευρώ. Δεν πιστεύω ότι θα εισαχθούν μοτοσικλέτες που δεν θα είναι "φουλ έξτρα", ως συνήθως. Αν μπορούσα να καταλάβω και πως ανεβαίνουν φωτογραφίες... :lol:
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Πάρα πολλά. Άσε που ειναι σαν σμιξη Africa-Vstrom!
Tiger 800 και TracerGT μου άρεσαν πιο πολύ. Το βρετανικό το σκέφτομαι παρα παρα πολύ (αν βρω λεφτά)

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Βλέπω συζητάτε την τιμή... στο ελληνικό site έχει ανέβει ήδη και φουλ έξτρα (μόνο προβολάκια δεν έβαλα, +550 ευρώ) κοστίζει 16220 ευρώ. Δεν πιστεύω ότι θα εισαχθούν μοτοσικλέτες που δεν θα είναι "φουλ έξτρα", ως συνήθως. Αν μπορούσα να καταλάβω και πως ανεβαίνουν φωτογραφίες... :lol:
Αρχικη Ελλαδα εχει τελικα 12.400
Εβαλα τα πραγματα που εχει η Africa (με επιπλεον για το Bmw λογω πακετων να εχει κεντρικο σταντ, keyless ride, ενδειξη πιεσης ελαστικων και shifter) η τιμη παει στα 14.115 Ευρω και περιλαμβανει ABS Pro, Traction control, θερμαινομενα γκριπ, modes κινητηρα,led flash συν τα, κεντρικο σταντ, keyless ride, ενδειξη πιεσης ελαστικων και shifter.
Με 13.300 την παιρνεις με ABS , led flash, Traction control modes κινητηρα και χουφτες (θερμαινομενα grip +270) δλδ ετσι οπως βγαινει η Africa
Αν τωρα τα βαλεις ολα (+cruise control, ηλεκτρονικη αναρτηση, LED φωτα ημερας, και οθονη TFT πραγματα που δεν εχει καν η Africa ) παει στα 16.365 ευρα.
Κατ εμε στα 13.300 συμφερει αντε και μεχρι τα 14.150 αλλα και παλι με αυτα τα λεφτα θα κοιταγα ΚΤΜ 1090R ασυζητητί...(εκτος του οτι δεν μαρεσει το 850gs ετσι που το κανανε)
Εν ολιγοις εχουν ξεφυγει οι τιμες... :(
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
συμφωνω με @mAthosalas ετσι απλα..
οι τιμες ειναι αυτες που ειναι,εμεις (οι περισσοτεροι δλδ)δεν μπορουμε να τα πλησιασουμε καν δυστυχως
αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα:)
χαλβαδιαζουμε ελευθερα λοιπον:)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αρχικη Ελλαδα εχει τελικα 12.400
Εβαλα τα πραγματα που εχει η Africa (με επιπλεον για το Bmw λογω πακετων να εχει κεντρικο σταντ, keyless ride, ενδειξη πιεσης ελαστικων και shifter) η τιμη παει στα 14.115 Ευρω και περιλαμβανει ABS Pro, Traction control, θερμαινομενα γκριπ, modes κινητηρα,led flash συν τα, κεντρικο σταντ, keyless ride, ενδειξη πιεσης ελαστικων και shifter.
Με 13.300 την παιρνεις με ABS , led flash, Traction control modes κινητηρα και χουφτες (θερμαινομενα grip +270) δλδ ετσι οπως βγαινει η Africa
Αν τωρα τα βαλεις ολα (+cruise control, ηλεκτρονικη αναρτηση, LED φωτα ημερας, και οθονη TFT πραγματα που δεν εχει καν η Africa ) παει στα 16.365 ευρα.
Κατ εμε στα 13.300 συμφερει αντε και μεχρι τα 14.150 αλλα και παλι με αυτα τα λεφτα θα κοιταγα ΚΤΜ 1090R ασυζητητί...(εκτος του οτι δεν μαρεσει το 850gs ετσι που το κανανε)
Εν ολιγοις εχουν ξεφυγει οι τιμες... :(
Το θέμα είναι, από ότι διαβάζω στα εξωτερικά, αν δεν πάρεις ότι φέρει ο έμπορος και θέλεις να φτιάξεις την δική σου, έξι μήνες αναμονή.

Ουδείς έμπορος παραγγέλνει κάτι που δεν έχει όλο τον κατάλογο επάνω γιατί έτσι τα θέλουν όλοι οι πελάτες.

Οπότε είναι σίγουρο ότι η τιμή θα είναι αυτή και τίποτα λιγότερο. Πρακτικά δηλαδή, θεωρητικά έχεις δίκιο σε ότι γράφεις.
 

STELTH

Μέλος
Περιοχή
ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Όνομα
ΣΤΕΛΙΟΣ
Μοτό
GS 1200 ADV DOHC
TRICITY 125 YAMAHA
Για τη μοτο εχεις δικιο........η ....."Ξανθια" ομως που φαινεται στο βιντεο να τη χαζευει ειναι......"Θεα" !!!!!!
Eχεις περιεργα γουστα εσυ αγορι μου :yew: MILFONAPA η κυρια :dnl:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Eχεις περιεργα γουστα εσυ αγορι μου :yew: MILFONAPA η κυρια :dnl:
κι εγώ νόμιζα ότι λέγατε για την product manager....:thinking:


Η ξανθιά μάλιστα ;) :prft:
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
παντως ασχετα απο την τιμη που θα εχει,εμενα μ αρεσει πολυ το 850,πολυ περισσοτερο απο το προηγουμενο 800
Μεσα κι'εγω, το 800 ποτε δεν μουκανε κλικ εμφανισιακα σε αντιθεση με το 1200, το καινουργιο 850 ομως φαινεται αστερι!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
...εμενα μ αρεσει πολυ το 850,πολυ περισσοτερο απο το προηγουμενο 800
Μεσα κι'εγω, το 800 ποτε δεν μουκανε κλικ εμφανισιακα ...
Ουδεις τελειος...:D:p...περαν της πλακας,θεωρω οτι οταν παρουσιαστηκε το 800αρι εδωσε δρομο σε ολους και εδειξε δρομο τοσο σε κυβισμο οσο και εμφανιση-σιλουετα.Σημερα το 850 κλαϊν...δεν εχει να δωσει κατι αλλο σε σχεση με Africa ή Triumph ή ΚΤΜ(ακομα και Ducati)...ολα μαζι στο ιδιο καζανι βραζουν απο θεμα εμφανισης πρωτοτυπιας και μαλιστα θα πηγαινα καρφι σε ΚΤΜ...για λογους ισχυος και...καγκουροδιάθεσης οταν τα οδηγεις...:stm:...και παλι...ειπαμε δυσκολα σημερα που "λεφτα υπαρχουν" μονο σε βιντεο και ομιλιες του γνωστου ποδηλατη :p
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Bρε σιγουρα με το παλιο που εκλεισε 10ετια ειναι ομορφοτερο, το θεμα ειναι σε σχεση με τον ανταγωνισμο της κατηγοριας
Ουδεις τελειος...:D:p...περαν της πλακας,θεωρω οτι οταν παρουσιαστηκε το 800αρι εδωσε δρομο σε ολους και εδειξε δρομο τοσο σε κυβισμο οσο και εμφανιση-σιλουετα.Σημερα το 850 κλαϊν...δεν εχει να δωσει κατι αλλο σε σχεση με Africa ή Triumph ή ΚΤΜ(ακομα και Ducati)...ολα μαζι στο ιδιο καζανι βραζουν απο θεμα εμφανισης πρωτοτυπιας και μαλιστα θα πηγαινα καρφι σε ΚΤΜ...για λογους ισχυος και...καγκουροδιάθεσης οταν τα οδηγεις...:stm:...και παλι...ειπαμε δυσκολα σημερα που "λεφτα υπαρχουν" μονο σε βιντεο και ομιλιες του γνωστου ποδηλατη :p
Αυτο ακριβως!! Γι αυτο και δεν μου αρεσε, σιγουρα ειναι πιο καλο απ το 800 που εκλεισε 10ετια αλλα πλεον ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος!
 

VKon

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F 800 GS
Η ουσία είναι ότι πάλι πρωτοπορεί στην κατηγορία φέρνοντας ABS Pro (cornering) & Quick Shifter.
Για το χρώμα με τις χρυσές ζάντες είναι λίγο αποκρουστική για την αισθητική μου.(μην πω τίποτα χειρότερο)
Τώρα βλέποντας τα πακέτα εξοπλισμού θέλω να τονίσω ότι η μαμά Γερμανίας έχει το πακέτο φωτισμού στα 500€ (Led φανάρι, Led φλας, Led προβολάκια) και η εδώ εισαγωγική σφυράει αδιάφορα χρεώνοντας μόνο το φανάρι στα 550€.
Εξάλλου λ7 υπάρχουν στην Ελλάδα 12400€ αρχική, 11700€ στην Γερμανία.
Ξέρω θα μου πείτε στη Γερμανία το ΦΠΑ είναι στο 19% και δεν υπάρχει το Ε. Τ. Τ.
Τώρα αν θέλω να αλλάξω το δικό μου με το νέο λίγο χλωμό το βλέπω.
Θα προτιμούσα ένα 1090 adv.


GS is a great way to spend a lot of time on the road ⛽
 
Top Bottom