Newfieφαδα vol.1 Ευβοία edition 7 Μαΐου

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Θελει 50/50 για να κυλησει ομαλα η βολτα. Χτες, με anakee adv, επειδη ειχε στεγνωσει το χωμα ( σε σχεση με 2 εβδομαδες πριν) γλιστραγε περισσοτερο. Ναι μεν μπορει να εχει κ πλακα αυτη η συμπεριφορα , αλλα μετα απο 5 ωρες οδηγησης μπορει να μην εισαι σε θεση να εισαι σε οση εγρηγορση χρειαζεται, λογω κοπωσης...
Με το pirelli scorpion str καλα θα είσαι...
Παιδιά από τον φούρνο στην κατάψυξη με έχετε... :wacky:
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Παιδιά από τον φούρνο στην κατάψυξη με έχετε... :wacky:
Scorpion str δεν έχεις στο t7? Το anakee adventure που λέει ο Τάσος είναι ασφαλτινο, με το pirelli scorpion str νομίζω θα εισαι οκ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μανιακέ σε ζητάνε :roflmao:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μανιακέ σε ζητάνε
Ναι ρε .. περνάει το καντήλι έτσι και βρέξει.
Δεν λασπωνει και με ασφάλτινα είναι παιχνιδάκι



advphone
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εντάξει τα παιδιά κάνανε την αναγνώριση οπότε μπορούν να εκφράσουν άποψη για το τεραίν / ελαστικα.
Πάντως τα ελαστικά 70/30 τύπου STR μια χαρά τα πάνε στο χώμα βέβαια στην παρατεταμένη λασπουριά θέλει προσοχή.

Ο Σταμάτης b2bstam μια χαρά έβγαλε τα λασπωμένα υψόμετρα του Χελμού, βέβαια είναι και καλό τιμόνι να τα λέμε και αυτά.
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Ναι ρε .. περνάει το καντήλι έτσι και βρέξει.
Δεν λασπωνει και με ασφάλτινα είναι παιχνιδάκι



advphone
Τις ειχα δει τις φωτο πριν πάμε οτι εχει τέτοια σημεία , η διαδρομή που έχει βγάλει ο Τάσος δεν είχε τέτοια σημεία-περάσματα, απο ότι κοίταξα μετά στον χάρτη δεν περνάει από Καντηλι, πολυ λίγο ίσως που δεν ηταν βουρκος δεν τα ξέρω τα μέρη κ καλα, εκτός αν έχει προσθεσει ο Τάσος 2wheeler τπτ τέτοια κομμάτια για έκπληξη, θα δούμε μολις ανεβασει την διαδρομή...
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τις ειχα δει τις φωτο πριν πάμε οτι εχει τέτοια σημεία , η διαδρομή που έχει βγάλει ο Τάσος δεν είχε τέτοια σημεία-περάσματα, απο ότι κοίταξα μετά στον χάρτη δεν περνάει από Καντηλι, πολυ λίγο ίσως που δεν ηταν βουρκος δεν τα ξέρω τα μέρη κ καλα, εκτός αν έχει προσθεσει ο Τάσος 2wheeler τπτ τέτοια κομμάτια για έκπληξη, θα δούμε μολις ανεβασει την διαδρομή...
Φυσικά δεν ισχύει τίποτα από όσα λέω εγώ και όποιος δεν έχει κάνει την διαδρομή.
Πλάκα κάνουμε και λέμε καμμία λαλακια για να κρατιέται ψηλά το θέμα..

Μια μόνο διαφωνία με τον καπτεν έχω.
Νομίζω ότι είναι 65-35 τα λαστιχα:dstpc:
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Φυσικά δεν ισχύει τίποτα από όσα λέω εγώ και όποιος δεν έχει κάνει την διαδρομή.
Πλάκα κάνουμε και λέμε καμμία λαλακια για να κρατιέται ψηλά το θέμα..

Μια μόνο διαφωνία με τον καπτεν έχω.
Νομίζω ότι είναι 65-35 τα λαστιχα:dstpc:
Εγω τα είχα για 60-40 :rolleyes: :roflmao:αν και δεν είμαι ειδικός ,χωμα στεγνό με έχουν πάει μια χαρά σε μεγάλη χωματινη Αγραφα και σε ψιλολασπη οκ, αν και είναι κ θέμα οδηγού, οπως ειπε και ο Aldebaran , ας πει και ο 2wheeler μην λεω μ@λακιες στον DomieMic65 ,:secret:εγω θα έρθω με τα dunlop d908rr καλου κακού...
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Τις ειχα δει τις φωτο πριν πάμε οτι εχει τέτοια σημεία , η διαδρομή που έχει βγάλει ο Τάσος δεν είχε τέτοια σημεία-περάσματα, απο ότι κοίταξα μετά στον χάρτη δεν περνάει από Καντηλι, πολυ λίγο ίσως που δεν ηταν βουρκος δεν τα ξέρω τα μέρη κ καλα, εκτός αν έχει προσθεσει ο Τάσος 2wheeler τπτ τέτοια κομμάτια για έκπληξη, θα δούμε μολις ανεβασει την διαδρομή...
Περναμε οριακα το Καντηλι, οτι ειχαμε κανει μαζι ειναι (με μια μικρη αλλαγη). Οι βουρκοι είναι στα εγκατα του Κανδηλιου, απο εκεί που περναμε δεν πιανει βουρκους.

DomieMic65 μια χαρα θα εισαι.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Εντάξει τα παιδιά κάνανε την αναγνώριση οπότε μπορούν να εκφράσουν άποψη για το τεραίν / ελαστικα.
Πάντως τα ελαστικά 70/30 τύπου STR μια χαρά τα πάνε στο χώμα βέβαια στην παρατεταμένη λασπουριά θέλει προσοχή.

Ο Σταμάτης b2bstam μια χαρά έβγαλε τα λασπωμένα υψόμετρα του Χελμού, βέβαια είναι και καλό τιμόνι να τα λέμε και αυτά.
Γιατί εγώ τί είμαι... μια χαρά πέφτω... βουτάω...κτλ...
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Update!!!

Αναχώρηση αυστηρα 9:00 με γεμάτα ντεπόζιτα απο


217χλμ από Χαλκίδα σε Χαλκίδα με 70 άσφαλτο τα υπόλοιπα χώμα.

Λίγα λόγια για την διαδρομή.

Εκκίνηση από Νεροτριβιά και τερματισμός Χαλκίδα. Δεξιόστροφα δλδ.

Η διαδρομή χωρίζεται σε 2 κομμάτια.

Το 1ο (από Νεροτριβιά έως Πήλι) είναι πιο πολύ οδηγικό. Έχει πολύ ωραίο τερέν, χωματάκι χωρίς ιδιαίτερες πέτρες.

Το 2ο (από το Πήλι έως Χαλκίδα) είναι πιο πολύ τουριστικό, μιας και θα έχουμε στο μεγαλύτερο κομμάτι θάλασσα αριστερά μας, με πολύ ωραία τοπία και θα δούμε μερικές από της πιο όμορφες παραλίες της Ευβοίας.

Γενικά δεν έχει δύσκολα περάσματα εκτος απο 2 κομμάτια (ενα ποτάμι και μια αντιπυρική), που θα τα χαρακτήριζα μέτριας δυσκολίας. Όπως και να έχει, έχουν παρακάμψεις εναλλακτικές.

Άλλο ένα κομμάτι που χρήζει προσοχής είναι από Γλυφάδα πρός καταφύγιο Δίρφης το οποίο δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, απλά είναι λίγο σαθρό στην αρχη του, αλλα η κύρια δυσκολία του είναι ότι είναι κουραστικό πολύ και δεδομένου ότι θα έχει συσσωρευτεί η κούραση αν δεν νιώθει κάποιος άνετα καλύτερα να το παρακάμψει από την άσφαλτο μέσω Στροπόνων (θα δοθεί διαδρομή).

Επίσης άν κάποιος πιστεύει ότι τα χωμάτινα χιλιόμετρα είναι πολλά, μπορεί να παρακάμψει το χωμάτινο κομμάτι από Προκόπι έως Πήλι και να το κάνει ασφάλτινο.

Οπότε η διαδρομή κρίνεται κατάλληλη για αρχαρίους και μη, απλά να έχουν κατα νου ότι είναι γυρω στις 6 ώρες οδήγηση (χωρίς τα πηγαινέλα της Χαλκίδας) με σβέλτο ρυθμό.

Παρόλα αυτά αν κάποιος κουραστεί και δεν θέλει να συνεχίσει χώμα, είμαστε πάντα κοντά σε άσφαλτο.

Λάστιχα τουλάχιστον 60/40.

Στα της βενζίνης τώρα:

Η αυτονομία που χρειαζόμαστε είναι 100χλμ και 150χλμ

1. Θα γεμίσουμε Αρτάκη στο σημείο συνάντησης (εταιρικό τσεκαρισμένο):


είναι λίγο μετά το σημείο συνάντησης οπότε η ξεκινάτε 10 λεπτά νωρίτερα από τον σταθμό η φροντίζετε να εχετε πάει πριν. Η βάζετε πριν βενζίνη όπου νομίζετε Χαλκίδα.

2. Στο Προκόπι στο 80χλμ περιπου:

ΠΡΑΤΗΡΙΟ ΕΚΟ · Ε.Ο, ΕΟ Χαλκίδας Αιδηψού, Προκόπι 340 04, Ελλάδα


3. Στο Πήλι περίπου στο 100χλμ:



4. Χαλκίδα τερματισμός σε περίπου 130χλμ


Στάσεις καφέ φαγητού:

Στάση ενδιάμεση για καφέ η πολύ γρήγορο φαγητό στην Βλαχιά:

Το Μπαλκόνι του Αιγαίου · Unnamed Road, Μαντούδι Λίμνη Αγιά Αννα 340 04, Ελλάδα
η στο καφέ που έχει δίπλα.


Τελική στάση Χαλκίδα στην περαντζάδα για σουβλάκι:



Εννοείται ότι θα κάνουμε και άλλες πολλές στάσεις (σε παραλιάρες λίμνες και βουνά) απλά εκεί δεν θα έχει τιποτα οπότε καλό είναι να εφοδιαστούμε με τσιτσιμπλίκια για τον δρόμο.

Κάτι ακόμα. ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ προσοχή στό κομμάτι από Βλαχιά μέχρι Λιμνιώνα. Ο δρόμος είναι στενος με ζώα, τσοπάνηδες και αγροτικά. Αν γίνει βλακεία πας γκρεμο!!


Στα Νεροτρίβια έχει έργα στην γέφυρα οπότε ακολουθείτε ταμπέλες παράκαμψης.


 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Όσον αφορά στον εξοπλισμό αναβάτη θα είμαι καλυμμένος με adv μπουφάν με προστασία Α σε πλάτη και θώρακα και με μπότες ασφάλτου; Ή θα πρέπει να ψάξω για off road εξοπλισμό;
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Όσον αφορά στον εξοπλισμό αναβάτη θα είμαι καλυμμένος με adv μπουφάν με προστασία Α σε πλάτη και θώρακα και με μπότες ασφάλτου; Ή θα πρέπει να ψάξω για off road εξοπλισμό;
Μια χαρα θα εισαι. Δεν παμε για καγκουριες!!
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Όσον αφορά στον εξοπλισμό αναβάτη θα είμαι καλυμμένος με adv μπουφάν με προστασία Α σε πλάτη και θώρακα και με μπότες ασφάλτου; Ή θα πρέπει να ψάξω για off road εξοπλισμό;
Τουλάχιστον βάλε επιγονατίδες αν και κατα την γνώμη μου χρειάζεσαι κ μπότες είτε adventure ειτε enduro ...και κάποια στιγμή να παρεις εξοπλισμό που να τον έχεις για off road, βρισκεις και σε ελαφρως μεταχειρισμενα τα πάντα.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Τουλάχιστον βάλε επιγονατίδες αν και κατα την γνώμη μου χρειάζεσαι κ μπότες είτε adventure ειτε enduro ...και κάποια στιγμή να παρεις εξοπλισμό που να τον έχεις για off road, βρισκεις και σε ελαφρως μεταχειρισμενα τα πάντα.
Ναι αυτό θα γίνει αλλά θέλει/ω κάποιο χρόνο..
Θα δω να βρω τπτ δανεικά!
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Ναι αυτό θα γίνει αλλά θέλει/ω κάποιο χρόνο..
Θα δω με βρω τπτ δανεικά!
Επιγονατίδες μπορείς να πάρεις με 70-80€ για αρχή δεν είναι κάποιο τρελό κόστος και αργότερα βλέπεις αν θες κατι πιο ακριβό, έστω να έχεις μια προστασία...
 
Top Bottom