Nexx X.WED 2 vs Arai

Jericho

Μέλος
Όνομα
Χάρης
Μοτό
Suzuki DR-Z 400 SM
Καλησπέρα AdvRide !

Τελευταία σκέφτομαι να αλλάξω κράνος και παράλληλα να αλλάξω και κατηγορία. Είμαι κάτοχος ενός Arai Quantum GT και σκεφτόμαι την αγορά ενός Nexx X.WED 2 - θεωρώ πως είναι αρκετά value for money για το υλικό κατασκεύης του και όσα προσφέρει.

Η απορία μου :

Πως είναι όσον αφορά τα νούμερα ; Το XL σε Arai, είναι XL και σε Nexx ; Όσον αφορά το σχήμα κεφαλιού / προσώπου ;

Δυστυχώς δεν έχω κανέναν γνωστό που να έχει Nexx για να μπορώ να το δοκιμάσω.

Κάθε ιδέα / πρόταση ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ !
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Το έχω ενάμησι χρόνο το wed2 και είμαι πολύ ευχαριστημένος, είναι λίγο πιο βαρύ από άλλα σε αυτή την κατηγορία τιμής αλλά πολύ πιο ποιοτικό.
Σε ελληνικό κατάστημα δεν έχουν μεγέθη για να το δοκιμάσεις;
Edit:
Αν είσαι Αθήνα στον Γιάσσαρη δίνει διαθέσιμο XL σε λευκό
 
Τελευταία επεξεργασία:

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Καλησπέρα AdvRide !

Τελευταία σκέφτομαι να αλλάξω κράνος και παράλληλα να αλλάξω και κατηγορία. Είμαι κάτοχος ενός Arai Quantum GT και σκεφτόμαι την αγορά ενός Nexx X.WED 2 - θεωρώ πως είναι αρκετά value for money για το υλικό κατασκεύης του και όσα προσφέρει.

Η απορία μου :

Πως είναι όσον αφορά τα νούμερα ; Το XL σε Arai, είναι XL και σε Nexx ; Όσον αφορά το σχήμα κεφαλιού / προσώπου ;

Δυστυχώς δεν έχω κανέναν γνωστό που να έχει Nexx για να μπορώ να το δοκιμάσω.

Κάθε ιδέα / πρόταση ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ !
... για το 2 δεν γνωρίζω,
εχόντας το 1, θεωρώ ότι έχουν "φαρδειά γραμμή"...
Δλδ το S μου ήταν/είναι, ολίγον μεγάλο.
Βεβαίως να σημειωθεί ότι η ΝΕΧΧ δίνει έξτρα μαξιλαράκια που βελτιώνουν την εφαρμογή,
παρόλα αυτά όμως εξακολουθώ να θεωρώ ότι σε σχέση με τα υπόλοιπα κράνη σε S που έχω χρησιμοποιήσει
(συμπεριλαμβάνεται Arai) ήταν πιο μεγάλο.
Συνεπώς η δοκιμή είναι απαραίτητη, όσο για το ίδιο το κράνος γενικά είναι ιδιαίτερα αξιόλογη επιλογή.
/// Β
 

Jericho

Μέλος
Όνομα
Χάρης
Μοτό
Suzuki DR-Z 400 SM
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αρχικά !

Δεν είμαι Αθήνα δυστυχώς, αλλιώς θα είχα δοκιμάσει.

Όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής, είστε ευχαριστημένοι ; Έχω διαβάσει λιγάκι θέματα με τη συναρμογή - κουμπώματα - ποιότητα πλαστικών.
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αρχικά !

Δεν είμαι Αθήνα δυστυχώς, αλλιώς θα είχα δοκιμάσει.

Όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής, είστε ευχαριστημένοι ; Έχω διαβάσει λιγάκι θέματα με τη συναρμογή - κουμπώματα - ποιότητα πλαστικών.
Σαφώς και δεν είναι ιαπωνικού επιπέδου,
πλην όμως δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο ζήτημα.
/// Β
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αρχικά !

Δεν είμαι Αθήνα δυστυχώς, αλλιώς θα είχα δοκιμάσει.

Όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής, είστε ευχαριστημένοι ; Έχω διαβάσει λιγάκι θέματα με τη συναρμογή - κουμπώματα - ποιότητα πλαστικών.
Η ποιότητα των πλαστικων και των μαξιλαριών είναι άψογη. Τα μόνα "ενοχλητικά"
1.τα πλαινά μαξιλαράκια αν βγάλω το κράνος βιαστηκά ξεκουμπώνει το πίσω μέρος του αριστερού.
2. για να καταλάβω πως κουμπώνει σωστά το υποσιαγώνιο με πήρε λίγο καιρό.
Η εφαρμογή του προσωπικά μου είναι άψογη.
Επίσης έχουν πολύ καλή μεταπωλητική εξυπηρέτηση μεγάλο συν για μένα. Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το airoh που το έχει φίλος και η ποιότητα τους απλά δεν συγκρίνεται μόνο πλυν του νεξ είναι το έξτρα βάρος.
Όταν έρθει η στιγμή της αντικατάστασης θα το ξαναπάρω και μάλλον αν έχω την οικονομική δυνατότητα θα πάω στο ανθρακονηματινο.
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Κατοχος 2 χρονια το x wed2. Σε ολα μου τα κρανη ( και αραι) ειμαι small, ,στο x wed 2 ειμαι medium. Το x wed 2 θεωρω οτι εχει πιο στενη γραμμη. Βαρυ κρανος ειναι , αλλα καλα ζυγισμενο, οποτε κ ολη μερα να το φορας δεν το καταλαβαινεις. Φασαριοζικο πολυ επισης. Σημειωση εχει πολυ καλο χωρο για ενδοεπικοινωνια.
 

Jericho

Μέλος
Όνομα
Χάρης
Μοτό
Suzuki DR-Z 400 SM
Κατοχος 2 χρονια το x wed2. Σε ολα μου τα κρανη ( και αραι) ειμαι small, ,στο x wed 2 ειμαι medium. Το x wed 2 θεωρω οτι εχει πιο στενη γραμμη. Βαρυ κρανος ειναι , αλλα καλα ζυγισμενο, οποτε κ ολη μερα να το φορας δεν το καταλαβαινεις. Φασαριοζικο πολυ επισης. Σημειωση εχει πολυ καλο χωρο για ενδοεπικοινωνια.
Έχω κ εγώ μια υπόνοια πως ίσως χρειάζεται να πάρω XXL σε σχέση με το XL που φοράω κανονικά. Δυστυχώς δεν είμαι Αθήνα, και δεν έχω βρει και κάποιον να φοράει XL σε Arai και να πήρε το Nexx.
 
Top Bottom