Nishua vs Klim

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Έφτασε η ώρα για Κρανάκι...
Είμαι κάτοχος ενός agv ax8 ds evo εδώ και 5 χρονάκια περίπου και σκέφτομαι για μια νέα επένδυση ...

Υπάρχει καποιος που έχει στην κατοχή του αυτό το Κρανος για να πει την άποψη του ;

https://m.louis.eu/artikel/nishua-enduro-carbon-enduro-helmet/215086?list=320493961

Μήπως γνωρίζετε σε τι διαφέρει από αυτό :

http://www.klim.com/Krios-Karbon-Adventure-Helmet-ECE-DOT-3510-000
 

STELTH

Μέλος
Περιοχή
ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Όνομα
ΣΤΕΛΙΟΣ
Μοτό
GS 1200 ADV DOHC
TRICITY 125 YAMAHA
Είναι το παλιό uvex carbon, δεν ξέρω αν του έχουν αλλαξει κάτι σε αυτήν την εκδοση, το ειχα πριν 4 χρονια κ διαπίστωσα ότι είναι παναλαφρο αλλά είχε θέματα με τα μαξιλαράκια μέσα ξεφτισαν γρήγορα ,αερισμός ανύπαρκτος με την πρώτη ζεστή μέρα έκανες σάουνα,η ζελατίνα μετά τα 80 Χιλ έπεφτε έκλεινε μόνη της, θορυβος τρίξιμο εκνευριστικος. Δεν ξέρω πως είναι το καινούριο, απλά γράφω τις εντυπώσεις μου για το παλιό προς αποφυγή παρεξηγησεων.
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Πέρασα και δοκίμασα το kriari .
Απ ότι έμαθα η klim αγόρασε το καλούπι από την uvex ...
Από κει και περα δεν ξέρω εάν το έχει βελτιώσει σε σημεία ....
Τα μαξιλάρια πάντως είχαν πολύ καλή αίσθηση .
Από αερισμό δεν ξέρω στην πράξη τι γίνεται ...
Ηταν πάντως πανάλαφρο και μου έκατσε πολύ καλά στην κεφάλα ...
Το ζήτημα τώρα είναι εάν το nishua είναι ίδιο ή υστερεί κάπου ....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Αν και είναι στα αγγλικά, διάβασε εδώ : http://advrider.com/index.php?threads/klim-krios-helmet.1165013/
έχει αρκετές πληροφορίες.
Στην αρχή ξεκίνησε ως νήμα για το Klim krios αλλά αναφέρουν και κάνουν σύγκριση με το nishua όλη την ώρα.

Εγώ προσωπικά θα πήγαινα για το Klim. Μου φαίνεται ότι είναι καλύτερων προδιαγραφών και πιο ποιοτικό.
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
@Srider ευχαριστώ για το λινκ... το έχω μελετήσει ... αλλά κανείς δεν έχει συγκρίνει ποιοτικά τα δυο κράνη , έχοντας τα και τα δυο μπροστά του ...
Το βασικό ερώτημα είναι εάν είναι όντος το ίδιο κράνος ...
Σίγουρα στο klim είναι λίγο πιο χοντρό το κέλυφος λόγο της προδιαγραφής DOT...
Τουλάχιστον έχει κάποιο κεφάλι δοκιμάσει , ή έχει στην κατοχή του το krios, για να πει εάν είναι οκ από "κλιματισμό";
Γενικά αξίζει ; τι λέτε ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
@Srider ευχαριστώ για το λινκ... το έχω μελετήσει ... αλλά κανείς δεν έχει συγκρίνει ποιοτικά τα δυο κράνη , έχοντας τα και τα δυο μπροστά του ...
Το βασικό ερώτημα είναι εάν είναι όντος το ίδιο κράνος ...
Σίγουρα στο klim είναι λίγο πιο χοντρό το κέλυφος λόγο της προδιαγραφής DOT...
Τουλάχιστον έχει κάποιο κεφάλι δοκιμάσει , ή έχει στην κατοχή του το krios, για να πει εάν είναι οκ από "κλιματισμό";
Γενικά αξίζει ; τι λέτε ;
απ΄όσο ξέρω το έχει πάρει (ή το είχε πάρει) ο @tsak8 .Θα έχει άποψη.
το nishua έχω ακούσει ότι έχει κάποια θεματάκια αλλά το βάρος του είναι το μεγάλο +.
Τώρα αν το βρεις στα 200 που κάνει κάτι προσφορές ο louis οκ, αλλά 300 δεν ξέρω. Πιστεύω έχει καλύτερα κράνη σε αυτά τα λεφτά εκτός αν σε απασχολεί αποκλειστικά το βάρος στο οποίο πλεονεκτεί.
Για το klim δεν έχω άποψη.
Το θες για βασικό κράνος ή για δεύτερο?
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Οντως εχω το Krios, αλλα δεν εχω αποψη για το nishua. Το klim ειναι πολυ ποιοτικό, ωραίο εσωτερικό και ανετο. Παναλαφρο, ακομα και απο το Shark Explorer που είχα.πολυ καλη αεροδυναμική, ανετα απο πλευρας ηχου και γεισου μεχρι τα 160-170 χλμ. Καλος αερισμός αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο. Πολη με θερμικρασιες ελληνικου καλοκαιριού δεν ξερω τι θα κανει, το φοραω παντως ανετα με μπαλακλαβα μεχρι τωρα.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
απ΄όσο ξέρω το έχει πάρει (ή το είχε πάρει) ο @tsak8 .Θα έχει άποψη.
Το θες για βασικό κράνος ή για δεύτερο?
Για βασικό κράνος το θέλω ...
Λογικά το AGV θα του βγάλω τη ζελατίνα, η οποία την έχει ακούσει γενικά :hungover:... και θα το έχω με μάσκα .
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Μακαρι να το εχουν βελτιωσει ,γιατι σαν uvex στα λεφτα του ηταν ηπερτιμημενο , θα σου προτεινα να πας προς SHOEI !!!
Θα περάσω καποια στιγμή να δοκιμάσω το Shoei για να δω πως μου κάθεται...
Το Arai πάντως που το δοκίμασα ,δεν ειναι για την μαϊμουδόφατσα μου...
Μου πεφτει στενό το καλούπι το Μ , και φαρδύ το L...
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Shoei monokouki!
Μόλις το διαλύσαμε , ξέρεις ...
Πήγα και το δοκίμασα ...
Το M ειναι το νούμερο μου ...
Μου ήταν αρκετά σφιχτό στο πάνω μέρος του κεφαλιού και με ενοχλούσε ...
Απ ότι μου είπε το παλικάρι εκεί , μπορεί να αλλαξει το εσωτερικό πάνω μαξιλάρι και να καστομαρηστει στην κεφάλα μου ...
Αλλά εάν δεν βάλω κάποιο κράνος και να νιώσω Σα να μην το φοράω δε βάζω το χέρι στην τσέπη ...
θα περιμένω να φέρει αν είναι το άλλο μαξιλάρι ... να το ξαναδοκιμασω , και βλέπουμε !
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Αν σε πιέζει στα μαγουλα παλεύεται! Μέτωπο ή πιεση στο πανω μέρος δεν αντέχεται και αν πεις οκ με μια δοκιμή 10-15 λεπτά, στο 2ωρο θα υποφέρεις.

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Αν σε πιέζει στα μαγουλα παλεύεται! Μέτωπο ή πιεση στο πανω μέρος δεν αντέχεται και αν πεις οκ με μια δοκιμή 10-15 λεπτά, στο 2ωρο θα υποφέρεις.

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ούτε κάν 10 λεπτό .,, με το που το έβαλα ένιωσα το ταβάνι ...
Ρε λες να μου τα φοράει η γυναίκα μου και γω αμέριμνος να ψάχνω για κράνος o_O:D
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Ούτε κάν 10 λεπτό .,, με το που το έβαλα ένιωσα το ταβάνι ...
Ρε λες να μου τα φοράει η γυναίκα μου και γω αμέριμνος να ψάχνω για κράνος o_O:D
Retimlkseisai:friend:
 
Top Bottom