Nordcap Adventure στολή (μπουφάν 2XL+παντελόνι 4XL)

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Πωλείται η παρακάτω στολή που πήρα μεταχειρισμένη από μέλος εδώ πριν μερικές μέρες. Το ήξερα ότι ήμουν οριακά σε μέγεθος και είχα προγραμματίσει να την πάω για μεταποίηση (στον εξαιρετικό Riders art and craft) ώστε να την καστομάρω. Δυστυχώς, παρά τις μεταποιήσεις που έκανα, δεν μου "κάθεται" πολύ σωστά.

Αναλυτικά, πρόκειται για τα παρακάτω:
  • Μπουφάν Nordcap Adventure 2XL, στο οποίο πρόσθεσα ένα ελαστικό κομμάτι κάτω από τις μασχάλες. Μου είναι όμως ακόμα οριακά σφικτό στους ώμους ενώ τα μανίκια θα ήθελαν ένα κλικ ακόμα μήκος (όμως με ένα μακρύ γάντι με καλύπτει). 2 ξεχωριστές επενδύσεις εσωτερικά, πολλά ρυθμιστικά.
  • Παντελόνι Nordcap Adventure 4XL, το οποίο στένεψα στα πόδια, όχι όμως στη μέση μιας και έχει εκεί ρυθμίσεις. Συνεχίζει να είναι οριακά κοντό όταν κάθομαι στη μηχανή. Επίσης 2 εσωτερικές επενδύσεις.
Πρόκειται για 2 πολύ αξιόλογα κομμάτια, τα οποία έχουν ελάχιστες φθορές και που αμέσως μετά την μεταποίηση πήγαν σε καθαριστήριο.
Το μοντέλο που τα φοράει
:tez:
είναι 1,97μ και περίπου 108 κιλά. Υπολογίζω λοιπόν, σύμφωνα με τις παραπάνω περιγραφές που έκανα, ότι θα κάτσουν καλύτερα σε σωματότυπο 5-10εκ. κοντύτερο ανάλογα βέβαια και με τα κιλά.

Θα ήθελα να την δώσω πακέτο στα 180€ (όσο δηλαδή μου στοίχισε η αγορά και η μεταποίηση) και να μην την σπάσω. Προς το παρόν, δεν έχει φορεθεί και δεν προβλέπεται όσο διατηρείται η καραντίνα.

Μπορώ να στείλω επιπλέον φωτογραφίες από ότι λεπτομέρεια θέλετε για να δείτε την κατάσταση της.

Γιώργος
Αθήνα, Άγιος Δημήτριος



 

Potis

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Panos
Μοτό
Adventure 950
Σορυ που ρωτάω κάτι ασχετο αλλά με ενδιαφέρει να μεταποιήσω το μπουφάν μου στο σημείο της μασχάλης γιατί με στενεύει,η απορία μου είναι η εξής , αξίζει να μεταποιήσει κάποιος την κορντουρα η της καταστρέφει την μόνωση - αδιάβροχοποιηση;;
Διορθώνεται το πρόβλημα του στενού η τσάμπα θα το κάνω;
Ευχαριστώ και συγνώμη που σου χαλάω (λιγο) την αγγελία !
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Σορυ που ρωτάω κάτι ασχετο αλλά με ενδιαφέρει να μεταποιήσω το μπουφάν μου στο σημείο της μασχάλης γιατί με στενεύει,η απορία μου είναι η εξής , αξίζει να μεταποιήσει κάποιος την κορντουρα η της καταστρέφει την μόνωση - αδιάβροχοποιηση;;
Διορθώνεται το πρόβλημα του στενού η τσάμπα θα το κάνω;
Ευχαριστώ και συγνώμη που σου χαλάω (λιγο) την αγγελία !
Κανονικά θα χαλάσει η αδιαβροχοποίηση. Στο συγκεκριμένο όμως μπουφάν η αδιαβροχοποίηση είναι ξεχωριστή εσωτερικά επένδυση οπότε και δεν τίθεται τέτοιο θέμα (και σε άλλα αντίστοιχα μπουφάν φαντάζομαι) μιας και "πείραξα" μόνο το εξωτερικό μπουφάν.

Θα κάνω μεταποιήσεις και σε άλλα 2 μπουφάν μου όμως (χωρίς ξεχωριστή επένδυση αδιαβροχοποίησης) χωρίς να με απασχολεί η αδιαβροχοποίηση μιας και πλέον στις βροχές βάζω πάντα αδιάβροχο από πάνω (έχω καταλήξει ότι ότι -ενσωματωμένη- αδιαβροχοποίηση και να έχει ένα μπουφάν, μετά από κάποια ώρα βροχής θα μπάσει υγρασία, άσε που στο ένα ούτως ή άλλως η όποια αδιαβροχοποίηση είχε δεν λειτουργεί πια τσεκαρισμένα...).

Για το θέμα της στενότητας πάλι, είναι ανάλογα με το πόσο στενό σου είναι. Προσωπικά σε αυτό που έκανα δεν είδα διαφορά ή ήταν ελάχιστη όμως το μπουφάν έχει 2 εσωτερικές επενδύσεις που δεν πείραξα. Στο άλλο που θα πάω, θα το ανοίξω ΚΑΙ στην εσωτερική θερμική επένδυση όποτε λογικά θα μου είναι ΟΚ. Το 3ο θα το στενέψω λίγο.

Μιλάμε όμως για την διαφορά σε άνεση (στις μασχάλες) του να έχεις το μπουφάν με εσωτερική επένδυση ή όχι!
 
Τελευταία επεξεργασία:

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Να συμπληρώσω ότι θα συζητούσα κάποια ανταλλαγή με μεγαλύτερο νούμερο ή άλλο εξοπλισμό.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ένα up, μιας και έρχεται χειμώνας.
150 ευρώπουλα για όλο το πακέτο, ή 80 ευρώ για το μπουφάν και 70 ευρώ για το παντελόνι!
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Το παντελόνι πήγε για μεταποίηση ξανά οπότε προς πώληση μόνο το μπουφάν!
Υπολογίστε ότι το 2XL στο nordcap αντιστοιχεί περίπου σε XL (σκάρτο κιόλας) σε σύγκριση πχ με το Revit που έχω.

Ευχαριστώ!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Αν σου είναι εύκολο ,πάρτο μαζί σου ένα πρωινό (κομπλέ) ,κι φέρτο να το δοκιμάσω ,κι αν είναι ΟΚ πάνω μου ,το κρατάω.
Κερνάω και Γκαϊβέ ...
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Αν σου είναι εύκολο ,πάρτο μαζί σου ένα πρωινό (κομπλέ) ,κι φέρτο να το δοκιμάσω ,κι αν είναι ΟΚ πάνω μου ,το κρατάω.
Κερνάω και Γκαϊβέ ...
Βεβαίως Κώστα, θα σου ρίξω τηλ να συνεννοηθούμε!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Μερσύ Μποκού για το ντιλίβερυ ,Psi-le.
Σένιο το μπουφανάκι.
Χάρηκα που τα παμε κι από κοντά.
:friendship:
 
Top Bottom