Offroad Training...

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Το θέμα είναι να βγαίνουμε στο βουνό και να περνάμε καλά. Δε θα κολλήσουμε τώρα στις λέξεις. Θα τα πούμε σε κάποια βόλτα κι από κοντά.

Καλές προπονήσεις λοιπόν.

Και συγνώμη που χάλασα το θέμα, δεν θα ξανασυμβεί. Θα παρακαλέσω ένα διαχειριστή να καθαρίσει το θέμα από τα σχόλιά μου περί προπόνησης.
Θα τα πούμε σίγουρα και από κοντά γιατί η διαπροσωπική συζήτηση είναι πιο εποικοδομητική το έχω ξαναπεί.

Όπως είπα οι συμβουλές που γράφτηκαν από εσένα αλλά και τα άλλα μέλη πρέπει να διαβάζονται από όλους όσους κάνουν τα πρώτα τους βήματα στο offroad. Κανείς δεν γεννήθηκε να τα ξέρει όλα.
Οπότε συμφωνώ με τον Κώστα να μην σβηστούν.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Προ-πόνηση ! Τι καλά !!!
Συμφωνώ με όλους....Δηλαδή είμαι τσάάάάάάκ στην μέση !
Κάνεις προπόνηση όπου μπορείς, στην αλάνα, στο βουνό, στην αυλή, όπου μπορείς και δεν γίνεσαι επικίνδυνος για εσένα και τους άλλους. Φυσικά σαν το βουνό δεν έχει, αλλά και η αλάνα με τους 4 κώνους θα σου μάθει πως να στρίβεις το μονοκόμματο κορμί πάνω στο μοτό και πως ''πατώντας'' το μασπιέ θα αλλάζεις πορεία. Πως θα φρενάρεις και πως θα επιταχύνεις....
Αρχικά, αυτά είναι απλά βήματα καλυτέρευσης.
Και προσωπικά αν μου επιτρέπετε, μία μόνο συμβουλή έχω.... Ποτέ μόνος στο βουνό!
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Απλά ως επίλογος ( λόγω ειδικότητας).
Προπονηση είναι η προσομοίωση και η προετοιμασία ανταγωνιστικής δραστηριότητας και "Ασκηση ή εξάσκηση"είναι ότι σε εξασκεί και σε ευχαριστεί γενικά χωρίς μεγιστοποίηση της αθλητικής απόδοσης
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Χάνετε το δάσος παίδες...
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Απλά ως επίλογος ( λόγω ειδικότητας).
Προπονηση είναι η προσομοίωση και η προετοιμασία ανταγωνιστικής δραστηριότητας και "Ασκηση ή εξάσκηση"είναι ότι σε εξασκεί και σε ευχαριστεί γενικά χωρίς μεγιστοποίηση της αθλητικής απόδοσης
Δηλαδή αν δεν κάνεις ανταγωνιστική δραστηριότητα δεν μπορείς να έχεις μεγιστοποίηση της αθλητικής απόδοσης σε αυτό που κάνεις;
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
ΔΕν θα τελειωσουμε ποτε.
Το ειπα εγω ,δεν το ειπα ???:muted:
Γιατί βιαζόμαστε; Εάν τελειώσουμε τι θα κάνουμε μετά; Άσε που έχει καταντήσει αηδία αυτό το φόρουμ. Όλοι με το σεις και με το σας. Ούτε μια διαφωνία της προκοπής.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Με τον τελευταίο τρόπο το έχω κάνει ως προπόνηση,ναι ,σηκώνεται ξεκούραστα.
Δεν το έχω κάνει σε πραγματικές συνθήκες.
Αντιθέτως από τα νευρα μου την έχω σήκωσει με τον 4ο τρόπο μια φορά μπροστά σε ένα καφέ (προ δεκαετίας).
Ένιωσα την ηττα ,ρεζίλι των σκυλιών ,με έφυγε από την άλλη προσπαθοντας να τη στήσω στο μόλις τοποθετημενο(extra) κεντρικό Σταν.
Θυμάμαι επίσης άλλη μια φορά που κόλλησα στην άμμο ,με έπεσε ,αλλά εκεί δέχθηκα να με βοηθήσουν :disgust:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Crash course κατηφορας λέγεται το γρήγορο μάθημα και...





Aka όταν ρωτάς για τις κατηφορες και σου λένε "έλα ρε απλό είναι, το αμολας"
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Crash course κατηφορας λέγεται το γρήγορο μάθημα και...





Aka όταν ρωτάς για τις κατηφορες και σου λένε "έλα ρε απλό είναι, το αμολας"
Ε ναι...
Είχε πολύ σφιχτά τα χέρια...:secret:
 

NikolasA

Μέλος
Όνομα
Nikolas
Μοτό
Ducati Desertx
Ktm 950 sm 2007
Ktm exc 450 six days 2013
Πολύ σφιχτά χέρια, καθιστός και μπροστά κιόλας, όλα λάθος, αν είναι να πέσεις, πέσε σωστά
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Crash course κατηφορας λέγεται το γρήγορο μάθημα και...





Aka όταν ρωτάς για τις κατηφορες και σου λένε "έλα ρε απλό είναι, το αμολας"
Ρε σεις εκεί η τεχνική είναι απλή, θέλει μόνο να μείνεις χαλαρός και να το αφήσεις να κατέβει μόνο του...





... μετά αφού σιγουρευτείς ότι έφτασε κάτω, το κόβεις και εσύ σιγά σιγά με τα πόδια :laugh::roflmao:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ρε σεις εκεί η τεχνική είναι απλή, θέλει μόνο να μείνεις χαλαρός και να το αφήσεις να κατέβει μόνο του...





... μετά αφού σιγουρευτείς ότι έφτασε κάτω, το κόβεις και εσύ σιγά σιγά με τα πόδια :laugh::roflmao:
Δεν πρόλαβε....μπλόκαρε το πίσω φρένο και έγινε πουλί.
Θα έχει βγάλει την φάρσα και αυτός
 
Top Bottom