OHLINS VS WILBERS

rafanik

Μέλος
Όνομα
Ραφαηλ
Μοτό
BMW R 1200RT
HONDA INTEGRA
ευχαριστώ όλους για τις γνώμες.
οι δυο εταιρίες έχουν τις ίδιες τιμές σχεδον (50 ευρώ διαφορά) με τις ίδιες σχεδόν προδιαγραφες.

Θα πηγενα χωριά κουβέντα στην ohlins αλλά έχω ακούσει οτι στο συγκεκριμένο μηχανάκι δουλεύει τέλεια η wilbers.
ενας λόγος ακόμη είναι οι η wilbers στη στέλνει σεταρισμενη συμπληρωνοντας ενα αναλυτικό ερωτηματολογιο,
με τις ohlins είχα παιδευτεί πολύ σε ενα FJR1300 και σε Κ1200RS που είχα.
 

rafanik

Μέλος
Όνομα
Ραφαηλ
Μοτό
BMW R 1200RT
HONDA INTEGRA

 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Νομίζω πως οι wilbers είναι ισάξιες ή ίσως και καλύτερες για την συγκεκριμένη μηχανή .
Σε βόλτα που έχω κάνει με μηχανές που είχαν η κάθε μία τα αντίστοιχα , δεν είδα διάφορες . Εκτός του ότι και οι δύο ήταν καλύτερες από την δική μου που έχει μαμά . Ίσως λίγο καλύτερα με τις Wilbers . Αυτό βέβαια ίσως έχει να κάνει με την ρύθμιση που είχε ο κάθε αναβάτης .

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γιατί καμία από τις δύο εταιρίες δεν δίνει ρύθμιση συμπίεσης δεν θα καταλάβω ποτέΣ.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Γιατί καμία από τις δύο εταιρίες δεν δίνει ρύθμιση συμπίεσης δεν θα καταλάβω ποτέΣ.
Δινουν αν πληρωσεις
Αυτό.
Υπάρχουν 3 σειρές.
Η ακριβή ,έχει τα πάντα όλα.
(εξωτερικό δοχείο αζώτου - συμπίεση αργή/γρήγορη - επαναφορά - υδρ/κή προφόρτιση)
 

apache

Μέλος
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Yamaha tracer 900 2018
Να πώ και εγώ my one cent, το RT καθαρά τουριστικό δεν είναι; Τα αμορτισέρ που αναφέρεις έχουν γραμμικά ελατήρια με συγκεκριμένο Rate που το βάζεις ανάλογα τα φορτία που κουβαλάς, μήπως θα έπρεπε να κοιτάξεις κανένα Hypepro με προοδευτικό ελατήριο, τα προοδευτικά ελατήρια έχουν διπλό rate πχ 95/115 Nm/mm² και πάλι ανάλογα τα φορτία που κουβαλάς, ετσι ώστε να έχεις μαλακωσά στο ταξίδι αλλά το αμορτισέρ να σκληραίνει όταν πιέζεται; Αυτό δεν είναι το ζητούμενο σε ένα τουριστικό μηχανάκι; Λέω εγώ τώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

rafanik

Μέλος
Όνομα
Ραφαηλ
Μοτό
BMW R 1200RT
HONDA INTEGRA
έχεις απόλυτο δίκιο.
απλά οδηγώ κυρίως μόνος και πάρα τα 50μου χρόνια το κυνηγάω λίγο.
θα μου πεις RT κυνηγάς?
λόγω ηλικίας έχουμε αποκτήσει βίτσια.
θα τα κοιτάξω και τα hyperpro.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Συνεχίζω να παρακολουθώ το θέμα.
Για τις hyperpro, η τιμή τους είναι πραγματικά συμφέρουσα, σκέφτηκα να πάρω το streetbox για το Tracer αλλά λίγο τα διφορούμενα σχόλια που διαβάζω περί προοδευτικών ελατηρίων, λίγοότι θα πρέπει να βάλω και τηλεπροφόρτιση (ανεβάζοντας αρκετά το κόστος) με έκανε να μην το προχωρήσω προς το παρόν.
 

apache

Μέλος
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Yamaha tracer 900 2018
Συνεχίζω να παρακολουθώ το θέμα.
Για τις hyperpro, η τιμή τους είναι πραγματικά συμφέρουσα, σκέφτηκα να πάρω το streetbox για το Tracer αλλά λίγο τα διφορούμενα σχόλια που διαβάζω περί προοδευτικών ελατηρίων, λίγοότι θα πρέπει να βάλω και τηλεπροφόρτιση (ανεβάζοντας αρκετά το κόστος) με έκανε να μην το προχωρήσω προς το παρόν.
Η τιμή για τα δικά μας, επειδή μίλησα απ' ευθείας με τους Ολλανδούς, οι οποίοι τελικά με παρέπεμψαν εδώ, φτάνει την τιμή του Ohlins, αλλά Taylor made ετσι; Με κιλά με φορτία με όλα, αλλά δεν το έβαλα γιατί μάλλον πάω για 1290...
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Έχω πάντως πήρα προσφορά από έναν στην Θεσσαλονίκη 480€ για το Streetbox, έχω Tracer όμως. Λογικό στα BMW που έχουν 2 αμορτισέρ (και κάποια ESA) να είναι πιο τσιμπημένα...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Το πλανταμι σου είναι 300 κιλά πάρε όλινς
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
άδικα τελικά σας προβλημάτισα. σορρυ
μου το ζήτησε φίλος, του το έδωσα και πάω για lc 2015.
Πες στον φίλο σου να συνεχίσει την κουβέντα εδώ κάνοντας εγγραφή στο φόρουμ. :D
Καλορίζικο το lc
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Υπάρχουν πολλές ενδιαφέρουσες εταιρείες που βγάζουν πολύ καλά αμορτισέρ, σχεδόν πάντα δε, είναι πολύ ανώτερα από τα περισσότερα ΟΕΜ. Το θέμα είναι ότι πλησιάζουν ή έχουν αντίστοιχες τιμές με αυτά των "γνωστών" μάρκων με ότι αυτό συνεπάγεται σε υποστήριξη και μεταπώληση.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ξεθαβω το θεμα γιατι ειμαι στο ιδιο διλλημα για το crf Ιδια χαρακτηριστικα (στα χαρτια) και για τις δυο εταιρειες wilbers και ohlins αλλα 70 ευρω φτηνοτερη η wilbers
Ohlins αγορα απο ελλαδα και wilbers απο ευρωπη
Ξερει κανεις αν τις wilbers τις αντιπροσωπευει καποιος στην ελλαδα;
 
Top Bottom