OLYMPUS MADNESS RIDE 2019

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Λόγω δουλειάς θα ξέρω αν έρθω όταν πλησιάζουν οι μέρες γι αυτό και δεν έχω δηλώσει επίσημα . Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα έρθω με τρέιλερ με κτμ 300 :p
Χμ,να ερθω κ εγω με το 300? Ειναι ομως φλαταδουρες ετσι δεν ειναι?Και ποσα χλμ την ημερα ειναι?

ΔΕν βλεπω ινφο στο 1ο ποστ
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Χμ,να ερθω κ εγω με το 300? Ειναι ομως φλαταδουρες ετσι δεν ειναι?Και ποσα χλμ την ημερα ειναι?

ΔΕν βλεπω ινφο στο 1ο ποστ
Έλα έλα...
Και πάρε και σαμπρέλα... :p
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

Blue line

Μέλος
Όνομα
Sakis
Μοτό
GS 1200 ADV
KTM EXC300 TPI
Ανανέωση λίστας με προσθήκη του KORAX (ο ιπτάμενος) ;), ilai, thenos, manosxlv που θεωρώ ότι θα έρθετε σίγουρα.
Οι διαδρομές έχουν βγει και είναι 115km του Σαββάτου, & 185km της Κυριακής.
Θα τις ανεβάσω αύριο μαζί με υπόλοιπες πληροφορίες.
Όσοι το σκέφτονται να επισπεύσουν.
  1. Blue line, σπίτι
  2. #skliros_kariolis (geez996), σπίτι
  3. gsmaniac, σκηνή δίπλα στον nomad
  4. efthymis, σπίτι
  5. Vasilis GS, Hotel Μετόχι
  6. TOUFast_950, σπίτι
  7. #korfas_kariolis, σπίτι
  8. achalatsis, σπίτι
  9. ΛΕΩΝΙΔΑΣ, καταφύγιο με τρακτέρ
  10. spirosbob, καταφύγιο
  11. alfa7, Hotel Μετόχι
  12. Giorgopro, καταφύγιο
  13. blast, καταφύγιο
  14. Stratos, σπίτι
  15. blexo, Hotel Μετόχι
  16. Goulas, Hotel Μετόχι
  17. Nomad,σκηνή
  18. onroad, σπίτι
  19. christoslazy, σκηνή
  20. zilver, καταφύγιο
  21. jocker-t, καταφύγιο
  22. kranomitros, Hotel Μετόχι
  23. Gakis σκηνή ανάμεσα σε phoenix και nomad και maniac ( 212 χρονια συνολο)
  24. Chris Chris, Hotel Μετόχι
  25. Δημήτρης Π, Hotel Μετόχι
  26. nosPa21, καταφύγιο
  27. lep990, καταφύγιο
  28. Sevax, σκηνή
  29. Korax, καταφύγιο
  30. ilai, καταφύγιο
  31. thenos, καταφύγιο
  32. manosxlv, σπίτι
  33. caramello, καταφύγιο
  34. MotoADVTales, καταφύγιο
  35. tc-drift, καταφύγιο
  36. vaelsod καταφύγιο?
  37. S.P, καταφύγιο
  38. Rangos, καταφύγιο
  39. vagio, καταφύγιο
  40. konkost? καταφύγιο
  41. Todor, καταφύγιο?
  42. tonyduke, καταφύγιο
  43. phoenix σκηνή ανάμεσα σε nomad και maniac ( 156 χρόνια σύνολο)
 

Blue line

Μέλος
Όνομα
Sakis
Μοτό
GS 1200 ADV
KTM EXC300 TPI
Παραθέτω όλες τις λεπτομέρειες που έχουν διευθετηθεί μέχρι αυτήν την στιγμή.
Έχουμε και λέμε:

Παρασκευή 8/11
Συνάντηση στις 20:30 στην ταβέρνα το Μπουγάζι στο χωριό Σπηλιά Κισσάβου το οποίο απέχει ~380km από Αθήνα.
Όσοι έχουν την δυνατότητα να έρθουν νωρίτερα μπορούν να πάνε στο καταφύγιο Κισσάβου (απόσταση 13km από Σπηλιά) να τακτοποιηθούν και να επιστρέψουν στην ταβέρνα για ενημέρωση και φαγητό.
Στην ενημέρωση θα συζητηθούν οι διαδρομές τα 'περίεργα' σημεία και θα χωριστούμε σε ομάδες ανάλογα με τους τελικούς συμμετέχοντες και τον καιρό.
Η κάθε ομάδα θα πρέπει να είναι αυτόνομη δηλαδή να έχει πλοηγό (ους), σκούπα και ήτοι δυνατόν φωτογράφο εργαλεία κτλ.
Αν δεν μπορούμε να βρούμε τους αντίστοιχους εθελοντές απλά θα γίνουν πιο λίγες οι ομάδες ή και μια.
Ο λόγος που προτείνω να γίνουμε μικρές ομάδες είναι για να μπορέσουμε να κινηθούμε σβέλτα και να οδηγάμε νύχτα.
Προσοχή θα πρέπει να είσαστε γεμάτοι από βενζίνη. Το πλησιέστερο βενζινάδικο είναι στο Συκούριο 12km από Σπηλιά.
Η αυτονομία σας θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 200km.
Ο κάθε ένας θα πρέπει να έχει νερό και σνακ ώστε να μπορέσουμε να κρατηθούμε μέχρι το βράδυ.
Σε κάθε συμμετέχοντα θα δωθεί μπλουζάκι και αυτοκόλλητο συμμετοχής με το αντίστοιχο νούμερο που έχει η παραπάνω λίστα.

Σάββατο 9/11
Εκκίνηση θα γίνει από την πλατεία της Σπηλιάς στις 09:30 για την 1η ομάδα και ανά δεκάλεπτο για τις επόμενες.
Θα γίνει ένα 'ζέσταμα' μέχρι αμπελάκια ~27km όπου και θα γίνει ανασύνταξη των ομάδων στην πλατεία στα Αμπελάκια.
Μετά θα κινηθούμε προς Πηνειό - διέλευση - είσοδο σιδηροδρομικής γραμμής (2η ανασύνταξη)
Όταν τελειώσουμε με την σιδηροδρομική γραμμή θα κατευθυνθούμε προς εκβολές Πηνειού στο Αιγαίο.
Μετά από μια αμμουδερή διαδρομή 6km θα φτάσουμε Στόμιο όπου θα έχουμε στάση για καφέ - ανεφοδιασμό.
Μέχρι εκείνο το σημείο θα έχουμε διανύσει 60km (χωμάτινων διαδρομών) και 100km μικτών από το βενζινάδικο στο Συκούριο.
Μετά τον καφέ θα κινηθούμε μέσα στον πυρήνα του Κισσάβου, από κύριες και δευτερεύοντες χωμάτινες διαδρομές.
Σε περίπτωση αργοπορίας - κωλυμάτων και λοιπόν καθυστερήσεων όπως έχουν σχεδιαστεί οι διαδρομές θα μπορούμε να ΄κόψουμε΄ τμήματα ώστε να μην μας βρει η νύχτα στο βουνό.
Το σύνολο των χωμάτινων χιλιομέτρων είναι 115km (~155km μικτά από βενζινάδικο) και ο χρόνος μετακίνησης θα είναι μεγαλύτερος από 5 ώρες.
Το βράδυ για φαγητό θα κατέβουμε σπηλιά στην ταβέρνα 'Μπουγάζι'. Την ώρα θα την αποφασίσουμε επιτόπου.
Για τους κατάκοπους το καταφύγιο προσφέρει φαγητό.
Για τους ξεκούραστους (λέμε τώρα) παίζει Λάρισα!

Ο χάρτης της 1ης μέρας


Κυριακή 10/11
Όσοι μείνουν καταφύγιο και δεν θέλουν να διανυκτερεύσουν και την Κυριακή στο καταφύγιο θα πρέπει να μαζέψουν τα πράγματα τους και να κατευθυνθούν προς το σημείο εκκίνησης που είναι η πίστα MX Γόννων (απόσταση ~ 40km από καταφύγιο).
Η ώρα που όλοι θα πρέπει να είμαστε στην πίστα θα είναι 10:00.
Όσοι θέλουν κάνουν μερικούς γύρους για ζέσταμα.
Όσοι θέλουν αφήνουν τα πράγματα τους (sleeping bag, σακίδια) στο σπίτι μου στους Γόννους όπου και θα τα πάρουν στην επιστροφή.
Γεμίζουμε βενζίνη και ξεκινάμε ανάβαση προς Ραψάνη, δάσος Ολύμπου, Καλλιπεύκη (~45km χωμάτινα).
Κάνουμε ανασύνταξη και καφέ στην πλατεία της Καλλιπεύκης.
Έπειτα θα κινηθούμε προς Καρυά - Μονή Σπαρμού όπου και θα ξεκινήσουμε την ανάβαση μας προς Βρυσοπούλες και καταφύγιο Χρηστάκη (~42 χωμάτινα).
Κάνουμε στάση για ξεκούραση και να απολαύσουμε το τοπίο του οροπεδίου και αρχίζουμε την κατάβαση και κάνουμε στάση στην Ολυμπιάδα για καφέ (~20 km).
Ξεκινάμε την επιστροφή για Γόννους από μικτές χωμάτινες και ασφάλτινες διαδρομές (~ 55km).
Επειδή το σύνολο των χιλιομέτρων είναι αρκετό θα ήθελα να τηρήσουμε στο λεπτό την ώρα εκκίνησης.

Ο χάρτης της 2ης ημέρας.


Οι χάρτες έχουν διαφορετικά χρώματα ανάλογα με την δυσκολία των διαδρομών.
Πράσινο = Εύκολη
Κίτρινο = Μέτρια Δυσκολία
Πορτοκαλί = Απαιτητική
Κόκκινη = Δύσκολη
Στον χάρτη της 1ης μέρας έχω μια διαδρομή κόκκινη που όμως δεν σημαίνει ότι είναι δύσκολή αλλά ότι δεν την έχω κάνει.
Όλες οι υπόλοιπες διαδρομές έχουν γίνει από εμένα πέρσι και φέτος.
Όσοι θέλουν τα .gpx αρχεία να μου στείλουν το email τους με pm.
Παρακαλώ τους admin να βάλουν το post στην 1η σελίδα για εύκολη ανάγνωση.
Άντε με το καλό να βρεθούμε ;)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Σάκη σε τι υψόμετρο ανεβαίνει;
Θα μπορέσει να την κάνει κάποιος το Φλεβάρη?
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πάνε και χτίζουν τα καταφύγια τόσο ψΖηλά..

Ντιπ μυαλό ρπμ..
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom