On-Off βόλτα στο βουνο των Κενταύρων με την σφραγίδα της ΜΟΤΟΛΕΒ

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Η πανελλήνια συνάντηση enduro θα γινόταν φέτος 25χλμ από το σπίτι μου. Με το που το έμαθα, ήξερα ότι δεν υπήρχε περίπτωση να μην κολλήσω κι εγώ σε κάποιο γκρουπάκι και να χάσω την βόλτα στα πιστάκια του Πηλίου!
Οι μέρες πέρασαν, το πρόγραμμα της διοργάνωσης με βόλεψε και το ραντεβού δόθηκε νωρίς το πρωί στο κάμπινγκ της διοργάνωσης.
Από τις 08:00 το πρωί, το ήσυχο Πήλιο άρχισε να βουίζει από κάθε λογής μοτοσυκλέτα, τα γέλια και οι φωναχτές συζητήσεις των συμμετέχοντων αναβατών αντηχούσαν σε όλες τις πλαγιές του βουνού και η μέρα προμηνυόταν απολαυστική!
Η ΜΟΤΟΛΕΒ που ήταν και η διοργανώτρια αρχή, έτοιμη από τα ξημερώματα και πανταχού παρόν ώστε το πρόγραμμα να βγει χωρίς προβλήματα και άπαντες να καταευχαριστηθούν, όπως κι έγινε, τις βόλτες που θα λάμβαναν μέρος.







Εμείς (το γκρουπ με τα on-off) μαζευτήκαμε μερικά μέτρα παρακάτω και δειλά δειλά αρχίσαμε να γνωριζόμαστε μεταξύ μας μιας και σχεδόν κανείς μας δεν ήξερε κανέναν! Δε το συναντάς εύκολα αυτό πια, αλλά αν σας τύχει, όπως εμένα, το συναίσθημα είναι πολύ ωραίο και αν δέσει και το γκρουπ, τότε είναι σίγουρο πως στο τέλος θα φύγεις έχοντας κάνει αρκετούς νέους φίλους!



Ο Δημητρης απο την Λάρισα, που μόλις 5 λεπτα πριν που τον ειχα γνωρίσει, μου δινει την πρώτη ποζα του και λεω απο μεσα μου "Αυτή ειναι διάθεση! θα περασουμε ΓΑΜΑΤΑ σήμερα!"



Βαλαμε, μπρος και φυγαμε μονομιας! Η μιση διαδρομη, ισως και παραπανω, αγνωστη σχεδον σε ολους μας συμπεριλαμβανομενου κι εμου.
Πρωτη σταση στο φραγμα Παναγιωτικο, και απο εκει μαχαιρι ανεβασμα εως το δελτα Νεοχωριου.















Απο την αρχη καταλαβαμε οτι κατι δεν παει καλα με αυτο το ζευγαρι με το MK3 τους...
Δεν γινεται να βγαινει πρωτο στα σημεια ανασυγκροτησης, περνώντας απο κομμάτια που ακομη και κανα δυο enduro ειχαν πτωσεις...
Στην ερωτηση μου "τι γινεται ρε παιδια και πατε ετσι με το vara?" ή ειστε θεομουρλοι ή ξερετε να κανετε enduro...
Η απαντηση ηρθε μονομιας και απ τους δυο ταυτοχρονα "κανουμε enduro!". Σας παρουσιαζω τον Γιαννη και την Ραφαελα! Απο Ξανθη και Καβαλα. Η δε Ραφαελα γρηγορα μας εξομολογηθηκε , πως το μικροβιο ειναι εκ γεννετης μιας και ολη η οικογενεια της ασχολειται επι σειρα δεκαετιων με τον μηχανοκινητο αθλητισμο.







Το atv ολα τα λεφτα, οπως και αναβατης του ο Βαγγέλης απο Πτολεμαΐδα! Όργωνε πραγματικά!



Ο Γιωργος, παλιος συμμαθητης που ειχα χρονια να τον δω, μελος της ΜΟΤΟΛΕΒ και σκουπα που δεν αφηνε πισω στο περασμα της!






Τραβηξαμε για Νεοχωρι και καπου μεσα στο χωριο, κανοντας ενα δυο ελιγμους στα στενα του χωριου, βγηκαμε σε ενα απιστευτο χωματοδρομο, απολαυση για τα on-off μας, που μετα απο περιπου 25-30χλμ μας οδηγησε στο εκκλησακι του Αγιου Δημητριου, που βρισκεται στην παραλια της Κλωσσου.
Απιστευτη παραλια, σε απιστευτο μερος και παντελως αγνωστη σε εμενα. Το δε εκκλησακι, που καποτε αποτελεσε και μοναστηρι, κοσμημα για την περιοχη!
























...
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Αφήσαμε την παραλία της Κλωσσού και μέσω ενός ακόμη πολύ ωραίου παράκτιου δασικού δρόμου φτάσαμε στο χωριό Συκή και από εκεί πέσαμε στην παραλία των Ποτιστικών για καφεδάκι, κουβεντούλα και ξεκούραση.







Το ζευγάρι που "πετούσε" με το MK3 τους! Respect στα παιδιά απο τον όμορφο βορρά!







Ο Δημήτρης με το πανέμορφο Tenere του, ήρεμη δύναμη, βοηθούμε όπου χρειάστηκε.



Το ktm βρήκε την χαρά του!!!











Φρεσκοι πια από το δροσερό καφεδάκι και έχοντας ανταλλαξει ομορφες κουβεντες αναμεταξύ μας, καβαλησαμε και συνεχισαμε για παραλια Μελανη, με ενα περασμα απο Παλτση και καταληξαμε στο γραφικο λιμανακι της παραλιας του Μουρτιά για φωτογραφιες και απολαυση του τοπιου.

Ο Νικος με το Tenere του επικεφαλης του γκρουπ, αριστος γνωστης της περιοχης και παντα προσχαρος και χαμογελαστος βοηθησε σε οτιδηποτε χρειαστηκαμε και μας εδωσε πληροφοριες και λεπτομερειες για τους δρομους και την περιοχη που δυσκολα βρισκεις αλλου.















Καπου εδω και μετα απο 70 χλμ δασικων δρομων επρεπε να πιασουμε ασφαλτο για να μπορεσει να βγει σε σωστο χρονο η βολτα μας, μιας και το προγραμμα ηταν φορτωμενο μεχρι το βραδυ.





Σταση στο χωριο Προμμύρι για παγωμενη μπυριτσα και μεζεδες εξαίσιους απο το μοναδικο ταβερνακι του χωριου.











Η ωρα περασε νερακι και επρεπε να τραβηξουμε για πισω...
Η βολτα πανεμορφη, η ΜΟΤΟΛΕΒ αξιέπαινη και η παρεα αποδειχτηκε πανω απο αξιολογη.
Δωσαμε ραντεβου για του χρονου αλλα κατι μου λεει οτι γρηγορα θα ξανασμιξουμε, καπου, σε καποιο βουνο, οπου τα μοτερ θα δουλευουν ασταματητα και τα γελια θα αντηχουν και παλι στις πλαγιες!





:) ~ΤΕΛΟΣ~ :)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ρε συ Άλεξ, όλα καλά και πανέμορφα τοπία και καλό παρεάκι....., όλα σούπερ.
Αλλά ρε παιδάκι μου, τόσο καλό καιρό και τέτοιες παραλίες, και να μην έχετε ένα μαγιό για μια βουτίτσα?????
Αμαρτία.....

:pointu:
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Ρε συ Άλεξ, όλα καλά και πανέμορφα τοπία και καλό παρεάκι....., όλα σούπερ.
Αλλά ρε παιδάκι μου, τόσο καλό καιρό και τέτοιες παραλίες, και να μην έχετε ένα μαγιό για μια βουτίτσα?????
Αμαρτία.....

:pointu:
Υπηρξαν στιγμες που το μαγιο θα ηταν οτι πρεπει! δυστυχως δεν ειχαμε...
Η θαλασσα εδειχνε τελεια για μπανιο, αλλα και εμεις μειναμε να την κοιταμε μονο...
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ωραια πραγματα..
Εχω χρονια να ζησω την καλυτερη Πανελληνια που γινεται,την φθινοπωρινη Enduro της ΜΟΤΟΕ.
Οπως τα λες ετσι τα θυμαμαι Αλεξ και χαιρομαι.....γιορτη με ομοιοπαθεις!
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Αρνητικο σημειο μονο της βολτας αποτελεσε η ελλιπης ασφαλεια σε επιπεδο εξοπλισμου καποιων εκ των αναβατων.
Αλλα ειπαμε, ο καθενας κοστολογει τον εαυτο του οσο θελει...

Κατα τα αλλα ολα ηταν ωραια.
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Ωραία παρέα πάντως και βόλτα. Το θέμα εξοπλισμού όντως ήταν κάτι που σκέφτηκα και εγώ όπως σας είδα στις φώτος.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αρνητικο σημειο μονο της βολτας αποτελεσε η ελλιπης ασφαλεια σε επιπεδο εξοπλισμου καποιων εκ των αναβατων.
Αλλα ειπαμε, ο καθενας κοστολογει τον εαυτο του οσο θελει...

Κατα τα αλλα ολα ηταν ωραια.
Ειπα να γραψω κατι αλλά μην φανει ¨καπως"...μιας και το εθιξες(και μπραβο σου)καλο ειναι σε καθε βολτα με τον τροπο μας να δειχνουμε στον αλλο να φοραει κατι παραπανω για την ασφαλεια...:)Θελει τροπο και οσες φορες το δοκιμασα πιανει τοπο(αν ο αλλος εχει το μυαλο να το πιασει αλλιως...εξαφανιζεται απο την επομενη βολτα).
 
Top Bottom