On-Off σχολείο Χούντρας

warez

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Yamaha TENERE 700
Λοιπον έκανα το πρώτο on-off μάθημα. Η εμπειρία που είχα πριν το μάθημα ήταν μικρή, είχα πάει καμια 10αρια χωμάτινες βόλτες, σε μέτριας δυσκολίας διαδρομές, χωρίς να έχω κάποια ιδιαίτερη τεχνική. Θα με χαρακτήριζα ένα κλικ καλύτερο από άσχετος.

Το μάθημα μου άρεσε, γιατί έβαλε σε μια τάξη τα πράγματα που είχα στο μυαλό μου. Κυρίως ασχοληθήκαμε με το πως στρίβει η μηχανή στο χώμα. Οι ασκήσεις στην (ασφάλτινη) πίστα μου φάνηκαν εύκολες. Στην χωμάτινη ωστόσο τα πράγματα ήταν αρκετά πιο δύσκολα. Αν και απέξω φαίνεται εύκολη, έχει μερικά σημεία που (φαίνονται) δύσκολα. Ο φόβος που υπάρχει σε εμποδίζει από το να κάνεις αυτά που έμαθες στην άσφαλτο. Σιγά-σιγα ξεπερνιέται. Η πίστα έχει πλάτος μονοπατιού και όχι χωματόδρομου, με μερικές στροφές που έχουν χαλίκι και άμμο. Ακόμα και σε αυτές με την σωστή τεχνική η μηχανή πηγαίνει εντυπωσιακά καλά.
Αν έπρεπε να βρω ένα μειονέκτημα θα έλεγα ότι θα ήθελα κάτι ανάμεσα στην ασφάλτινη και στην χωμάτινη πίστα. Ένας πχ χωματόδρομος πλατύς και εύκολος για να δοκιμάσω αυτά που κάναμε στην ασφάλτινη πριν παω στην χωμάτινη. Βέβαια από την άλλη, η χωμάτινη πίστα, αν την βγάλεις σωστά, πιστεύω σε πηγαίνει σε ένα καλό επίπεδο.

Γενικά πολύ ικανοποιούμενος, το συντείνω ανεπιφύλαχτα! Θα κάνω και άλλα!
Επίσης τα μαθήματα μιας ώρας μου φαίνονται πολύ πιο αποδοτικά, σε σχεση με το "τα μαθαινω ολα σε 1 μερα". Θα δουλέψω 3-4 φορες αυτα που έμαθα και πάω στο επόμενο.

ΥΓ: Γνώρισα και την Νατασσα που την είδα μετά το ατύχημα της να κάνει μάθημα χωμάτινο. Μπράβο για το κουράγιο!
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
ΥΓ: Γνώρισα και την Νατασσα που την είδα μετά το ατύχημα της να κάνει μάθημα χωμάτινο. Μπράβο για το κουράγιο!
Να’σαι καλά Ανδρέα! Κι εγώ χάρηκα πολύ!
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Ναι δεν κάνεις με τον Χούντρα, κάνεις με τον Σουλιώτη. Είχα κάνει μαζί του ένα ασφάλτινο. Πολύ καλώς σε αυτά που ήθελε να πει, βέβαια όταν συζητήσαμε για πράγματα άσχετα της ύλης τον είδα λίγο να ζορίζεται στο τι θα πει. (Π.χ. συζήτησαμε για το Rev Matching και οριακά φαινόταν να μην έχει ξανακούσει τον όρο).
Επρεπε να του το πεις στα Ελληνικα:p
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Ο σπανος ζητάει 290 ευρω για ιδιαίτερο μάθημα on off, allroadtraining λέγεται το site .σε λιγο θα ζητάει κ το νεφρό σου

290euros γραφει το website :) :-( :)

Sent from my iPhone using Tapatalk
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Λεβέντες και λεβέντισσες θα σκαρώσουμε κάνα σχολείο, να πάμε όλοι μαζί κομπανία?
Εγώ θέλω να κάνω και το level 1 το κανονικό!
 

Katsadonis

Κατσαπλιάς
Περιοχή
Ναύπλιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Pegaso Strada
Λεβέντες και λεβέντισσες θα σκαρώσουμε κάνα σχολείο, να πάμε όλοι μαζί κομπανία?
Εγώ θέλω να κάνω και το level 1 το κανονικό!
Αν εννοείς το ασφαλτινο, εγώ είμαι μέσα αν μου δώσουν αδεια-ρεπο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
H πλάκα είναι που ήταν στο μαγαζί ακόμα ένας γλόμπος μεσήλικας γείτονας καθισμένος πίσω μου, πάω τουαλέτα, γυρίζω, βλέπω την καράφλα και το μπουφανάκι με το λογότυπο της σχολής και πάω να ρωτήσω "καλά ρε φίλε, τι σχέση έχεις με τη σχολή και δεν το λες τόσα χρόνια" και ΕΥΤΥΧΩΣ που δεν το είπα γιατί ήταν ο λάθος καράφλας...
 
Top Bottom