Online ασφάλεια

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Καλημέρα και καλό μήνα.

Πρέπει να ανανεώσω άμεσα το ένα του στόλου και συζητήθηκε προχτές το θέμα με συμφορουμίτη, οπότε είπα να ρωτήσω γνώμες.

Η Hellas Direct έχει για τις ίδιες καλύψεις 145 ευρώ ετήσιο αντί 202 ευρώ της τρέχουσας.

Προφανές ότι την ασφάλεια την θέλεις για την "κακή στιγμή", όπου ο λάθος συνεργάτης μπορεί να στην κάνει χειρότερη και τότε το 50ρικο μπορεί να είναι σταγόνα στον ωκεανό. Πχ από την τρέχουσα ασφάλιση είχα κακή αντιμετώπιση στο θέμα του ατυχήματος λόγω κακοτεχνίας όπου πρακτικά με έγραψαν στα παλιά τους υποδήματα λίγο πριν πάνε στα σκουπίδια, οπότε σε αυτή την περίπτωση ξέρω ότι το 50ρικο παραπάνω δεν έχει πρακτικό πλεονέκτημα, παρεμφερώς κακή αντιμετώπιση σε ψευδή δήλωση εναντίον μου από άγνωστο "ε, όταν πάει στο δικαστήριο θα πείτε ότι δεν φταίτε".

Είπα να ρωτήσω αν κάποιος έχει αρνητική εμπειρία, ξέρω ότι το θέμα είναι ευαίσθητο, δεκτές απαντήσεις με ΠΜ.

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγώ τις χρησιμοποιώ κατα κόρον. Δεν μου εξασφαλίζει κανείς πώς σε περίπτωση στραβής η οποιαδήποτε ΄΄ακριβή΄΄ ασφάλεια θα έρθει με κοφίνια λεφτά και ωραίο χαμόγελο να με τακτοποιήσει (πρώτον). Δεύτερον η ασφάλεια σου αποζημιώνει αυτόν που τράκαρες. Αν κάποιος σε τρακάρει ουσιαστικά αυτού η ασφάλεια σε αποζημιώνει. Οκ υπάρχει ο φιλικός διακανονισμός αλλά εν τέλει αυτός με τον οποίο έχεις να κάνεις σε τελική ανάλυση είναι η ασφάλεια του άλλου (δεύτερον). Τρίτον δεν σημαίνει πως μια ασφάλεια που αγοράζεις πιο φτηνά online είναι κακή επειδή είναι λίγο φτηνότερη. Ουσιαστικά δεν πληρώνεις το Comission του ασφαλιστή και μειώνεται το ποσό. Τέταρτον τα κάνεις όλα απο το κινητό σου ή τον υπολογιστή όποτε θες ότι ώρα θες ούτε τηλέφωνα ούτε τίποτα.

Αυτά είναι η άποψη μου. Δεν προτείνω τίποτα σε κανένα.
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Εγω χρησιμοποιώ κυριως online..εχω εμπλακεί κάμποσες φορες σε μικροατυχήματα με αυτοκίνητο.στα οποια βέβαια μονο σε ενα ευθυνομουν.δεν ειχα ποτέ θεμα βρηκα άμεσα ακρη με ολες.στη μια κιολας δεν ίσχυε ο φιλικός διακανονισμός οπότε απευθύνθηκα κατευθείαν στην άλλη εταιρεία.αρχισα να κανω on-line οταν την πρώτη φορά χρειάστηκα τον ασφαλιστή μου και αυτος με άφησε στο διαβάστηκε.κινησα ολη τη διαδικασία μονος μου που δεν ειναι κατι τραγικό.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pektis

Μέλος
Όνομα
Janis
Μοτό
Vfr vtec rc 46
Καλημέρα και καλό μήνα.

Πρέπει να ανανεώσω άμεσα το ένα του στόλου και συζητήθηκε προχτές το θέμα με συμφορουμίτη, οπότε είπα να ρωτήσω γνώμες.

Η Hellas Direct έχει για τις ίδιες καλύψεις 145 ευρώ ετήσιο αντί 202 ευρώ της τρέχουσας.

Προφανές ότι την ασφάλεια την θέλεις για την "κακή στιγμή", όπου ο λάθος συνεργάτης μπορεί να στην κάνει χειρότερη και τότε το 50ρικο μπορεί να είναι σταγόνα στον ωκεανό. Πχ από την τρέχουσα ασφάλιση είχα κακή αντιμετώπιση στο θέμα του ατυχήματος λόγω κακοτεχνίας όπου πρακτικά με έγραψαν στα παλιά τους υποδήματα λίγο πριν πάνε στα σκουπίδια, οπότε σε αυτή την περίπτωση ξέρω ότι το 50ρικο παραπάνω δεν έχει πρακτικό πλεονέκτημα, παρεμφερώς κακή αντιμετώπιση σε ψευδή δήλωση εναντίον μου από άγνωστο "ε, όταν πάει στο δικαστήριο θα πείτε ότι δεν φταίτε".

Είπα να ρωτήσω αν κάποιος έχει αρνητική εμπειρία, ξέρω ότι το θέμα είναι ευαίσθητο, δεκτές απαντήσεις με ΠΜ.

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων.
Εχω την hellas direct στην μηχανη και στο αμαξι του πατέρα μου...
Μια φορά που χρειάστηκε να μεταφερθει το αυτοκίνητο λόγω του ότι είχε λάστιχο, είχε άμεση ανταπόκριση...
Γενικά δεν νομίζω ότι θα έχεις κάποιο θέμα...
Επειδή έχεις bmw βάλε οπωσδήποτε όμως την παροχή οδικής βοήθειας!:friend:
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Χρησιμοποιώ την hellas direct αρκετά χρόνια. 2 φορές που χρειάστηκα την ασφαλιστική (όχι την οδική βοήθεια) ήταν τυπικότατοι.
Η μία ήταν αποζημίωση μετά από τρακάρισμα με το αυτοκίνητο (βγήκε μία ομορφιά από το στοπ που ποτέ δεν είδε) και η άλλη
μια αντικατάσταση κρυστάλλου μπαρμπρίζ με συνοπτικές διαδικασίες...

Αυτές είναι οι εμπειρίες μου. Δεν προτείνω τίποτα σε κανένα όπως λέει και ο tc-drift .
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Έχω στο αμάξι.την χρειάστηκα προ μηνών την hellas direct,και ο φαναρτζης που το πήγα μου είπε ότι είναι από τις καλές που πληρώνουν αμέσως και καλύπτουν ότι χρειάζεται χωρίς να προσπαθούν πολύ να αποφεύγουν ότι μπορούν
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Εδώ και πολλά χρόνια χρησιμοποιώ τnν Insurance Market και Hellas Direct. 1 φορά έπεσε στον προφυλακτήρα μου πίσω ένας παπους ο οποίος σηκώθηκε και έφυγε...!! Έκανα καταγγελία όπως προβλέπεται ενημέρωσα την ασφάλεια HD.... και ο τύπος βρέθηκε με την ασφάλεια του να τον κυνηγά για δήλωση, o οποίος είπε ότι δεν κατάλαβε τίποτα.....!! εγώ πήγα το αυτοκίνητο σε ένα απο τα συνεργεία της ασφαλιστικής με όχημα αντικατάστασης και χωρίς να βάλω το χέρι στην τσέπη και τέλος καλό όλα καλά. Όλα τα έτρεξε η ασφάλεια και εγώ έστειλα μόνο μερικές φωτο.
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Η Hellas Direct είναι πολύ αξιόπιστη. Ας κάνεις ιντερνετικά, συμβόλαιο.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Την HD μου την πρότεινε και μάστορας που πάω χρόνια. Μου είπε πως είναι η μόνη με την οποία συνεργάζεται και που δέχεται να του γίνει εξουσιοδότηση από τον πελάτη για να γίνουν οι πληρωμές κατευθείαν από την ασφαλιστική σε εκείνον. Δεν ξέρω πως λέγεται αυτό με ασφαλιστικούς όρους, πάντως μου είπε πως δεν το κάνει με καμία άλλη!
Η Ατλαντική Ένωση που ήμουν πριν στο ατύχημα που είχα ήταν σαν να μην υπήρχε. Η δε αντιπροσωπία της μοτοσικλέτας δεν δέχτηκε τον τρόπο που περιέγραψα πιο πάνω από την ΑΕ. Δεν ξέρω αν θα δεχόντουσαν από άλλη εταιρεία ... υποτίθεται δεν το κάνουν με καμία πλέον!
Πλέον είμαι σε ΗD
 
Top Bottom