Overpants για την πόλη

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Ψάχνοντας στο φόρουμ αλλά και σε αρκετά μαγαζιά, παρατηρώ ότι δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε overpants. Για όσους δεν γνωρίζουν τι είναι αυτό, ουσιαστικά πρόκειται για παντελόνι μηχανής το οποίο φοριέται πάνω από το απλό παντελόνι μας, προσφέροντας προστασία, θερμομόνωση και αδιαβροχοποίηση σε πολλές περιπτώσεις. Προσωπικά τα βρίσκω μια πολύ καλή λύση για μέσα στην Αθήνα για τις καθημερινές μετακινήσεις αφού μου επιτρέπει να φοράω το "καλό" παντελόνι γραφείου από μέσα και όταν φτάνω απλά αφαιρώ το overpant και δεν είμαι σαν τον Robocop στο γραφείο. Εδώ και αρκετά χρόνια χρησιμοποιούσα της Spidi H2O overpant, το οποίο σχετικά γρήγορα χάλασε η αδιάβροχη εσωτερική του επένδυση (μετά τον πρώτο χρόνο), αλλά είχε κάποια προστασία στα γόνατα και το χειμώνα με τα χοντρά κρύα δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Σε συνδυασμό δε με ένα καλό σετ μποτάκια πόλης, για εμένα είναι η καλύτερη δυνατή λύση για καθημερινές μετακινήσεις με την απαραίτητη προστασία τόσο από το δρόμο, όσο και από τα στοιχεία της φύσης. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι το συγκεκριμένο παντελόνι δεν φοριέται με τίποτα το καλοκαίρι, αφού δεν αερίζεται με αποτέλεσμα να γίνεται σάουνα. Χρησιμοποιεί κανένας άλλος τέτοια παντελόνια στις καθημερινές μετακινήσεις; Η αλήθεια είναι ότι τόσα χρόνια δεν έχω πετύχει ποτέ κανένα σε φανάρι να φοράει παρόμοιο. Έχετε να προτείνετε από την εμπειρία σας μαρκές ή/και μοντέλα που μπορεί να αγοράσει κανείς Ελλάδα; Ιδανικά θα ήθελα ένα overpant που να έχει αφαιρούμενη επένδυση, μήπως και γινόταν υποφερτό το καλοκαίρι, ώστε να έχω κάποια προστασία και τους θερινούς μήνες. Για ταξίδια έχω κανονικό παντελόνι cordura και τα τζιν παντελόνια μηχανής δεν με εξυπηρετούν, αφού δεν θέλω να φοράω πάντα τζιν.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Η revit έχω δει έχει ένα τέτοιο
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Η revit έχω δει έχει ένα τέτοιο
Ωραίο ναι μεν, αλλά δεν έχει μεγάλα φερμουάρ ώστε να μπορείς να το βάζεις και να το βγάζεις μαζί με τα παπούτσια. Αυτό που έχω τώρα έχει δυο μεγάλα φερμουάρ από τους αστραγάλους, έως τη μέση και το φοράς σαν "πάνα". Αν και είναι αστείο να το βλέπεις, ωστόσο είνια γρήγορο, εύκολο και δεν βγάζεις τίποτα από τα ρούχα σου.
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Καλησπέρα! Για τους ίδιους λόγους αγόρασα από outletmoto.com και εγώ overpants. Για ένα χρόνο το φορούσα καθημερινά σε αγγλικό χειμώνα και παρόλα αυτά οι φθορές του είναι μηδενικές. Πλέον και σε ταξίδια αυτό χρησιμοποιώ, σε πολύωρη βροχή περνάει υγρασία αλλά σε συνθήκες commute είναι αρκουντως αδιάβροχο. Μειονέκτημα η έλλειψη τσεπών. Πολύ vfm επιλογή, το συστήνω.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Καλησπέρα! Για τους ίδιους λόγους αγόρασα από outletmoto.com και εγώ overpants. Για ένα χρόνο το φορούσα καθημερινά σε αγγλικό χειμώνα και παρόλα αυτά οι φθορές του είναι μηδενικές. Πλέον και σε ταξίδια αυτό χρησιμοποιώ, σε πολύωρη βροχή περνάει υγρασία αλλά σε συνθήκες commute είναι αρκουντως αδιάβροχο. Μειονέκτημα η έλλειψη τσεπών. Πολύ vfm επιλογή, το συστήνω.
Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο. Το παντελόνι είναι αυτό;
Pantalon Out Jack

Οι τσέπες είναι αδιάφορες για χρήση πόλης. Βλέπω έχει και αφαιρούμενη επένδυση η αδιάβροχη μεμβράνη είναι αυτή; Ποια είναι η υψηλότερη θερμοκρασία που το έχεις φορέσει χωρίς να λιώνεις; Καλό δείχνει, ειδικά για την τιμή του.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Έχει αφαιρούμενη θερμική επένδυση εσωτερικά. Το φορουσα φέτος το καλοκαίρι σε 20ημερο ταξιδι και στην Σερβία πχ με 37αρια δεν ήταν άνετο μεν στα μποτιλιαρίσματα των συνόρων, αλλά ήταν ανεκτό.
Με συγχωρείς, στο πρώτο μου ποστ νόμιζα ότι είχα προσθέσει και το λινκ
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Σε τηλεφωνική επικοινωνία σήμερα με μεγάλο κατάστημα ειδών μοτοσυκλέτας, κάνοντας κουβέντα για αυτού του είδους παντελονια, με ενημέρωσαν ότι εκτός του ότι δεν φέρνουν, δεν υπάρχει και ιδιαίτερο ενδιαφέρον από τους πελάτες τους. Μονό εγώ είμαι που νιώθω "ξεβράκωτος" σε μία γλύστρα; Πως κυκλοφορείτε το χειμώνα;
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Με τζιν κεβλαρ με προστασιες σε γονατα και γοφους

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
Σίγουρα πολύ καλή λύση, αλλά σημαίνει ότι αν δεν μπορείς να φοράς τζιν στο γραφείο (αλλά παντελόνι) θα πρέπει να το αλλάζεις μολις φτάσεις... και μόνο που το γράφω βαρέθηκα ήδη.
:thinking:
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
πολύ απλα γιατι και εγω χρησιμοποιω την μηχανη χειμωνα καλοκαιρι,όμως λογω γαφειου πηρα ένα sh βαζεις την ποδια και εισαι σαν αυτοκινητο θερμενωμενο,ποαπουτσια μποτακια dainese, μια χαρα ,παρ πριζ που κοβει αρκετα τον αερα και κρυο ,και αναλογα το πολύ κρυο Difi αλλιως ελαφρυτερο μπουφαν ,αμα βρεχει με νιτσεραδα με 35 ευρω με επενδυση από μεσα ,και φερμουάρ να περνανε και τα μποτακια,
 

mike_4

Μέλος
Όνομα
Μιχαλης
Μοτό
Nc 750x 2014
Σε τηλεφωνική επικοινωνία σήμερα με μεγάλο κατάστημα ειδών μοτοσυκλέτας, κάνοντας κουβέντα για αυτού του είδους παντελονια, με ενημέρωσαν ότι εκτός του ότι δεν φέρνουν, δεν υπάρχει και ιδιαίτερο ενδιαφέρον από τους πελάτες τους. Μονό εγώ είμαι που νιώθω "ξεβράκωτος" σε μία γλύστρα; Πως κυκλοφορείτε το χειμώνα;
Το overpant το θεωρω και γω πολυ πρακτικη λυση για χειμωνα και καλοκαιρι, ομως δεν υπαρχει στην ελληνικη αγορα καποια λυση αυτη τη στιγμη που να καλυπτει και τα δυο. Για καλοκαιρινο προτεινω το overflux της dainese, το βρισκεις στο mega stock bazar πετρου ραλλη. Βγαινει σε εκδοση και με επενδυση d dry που ειναι αδιαβροχη και κραταει και ζεστη. Ομως οταν εχεις την επενδυση χανει την ιδιοτητα του "overpant" καθως η επενδυση ειναι ενιαια, δεν " χωριζεται" με το φερμουαρ, οποτε καθιστα το φορεμα και το βγαλσιμο πανω απο αλλο παντελονι δυσκολη υποθεση.
Για χειμωνα ειχα δοκιμασει το overpants eco της Nordcap και ηταν για τα σκουπιδια, καθε βδομαδα κατι χαλαγε πανω του, απο φερμουαρ μεχρι ο, τι μπορεις να φανταστεις.
Αυτη τη στιγμη εχω βολευτει με ενα παλιο revit hercules που εχω, το οποιο ναι μεν ειναι μετριο ως προς την αδιαβροχοποιηση, αλλα εχει αντεξει στο χρονο. Φετος λεω να ξανακανω μια ψαχτικη για να ανανεωσω το συγκεκριμενο κομματι του εξοπλισμου μου, οποτε αν εντοπισεις κατι ενδιαφερον γραψε:)
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Μιας και έχει περάσει λίγος καιρός από τότε που ήμουν σε αναζήτηση τέτοιου παντελονιού, είπα να γράψω κάποιες εντυπώσεις για όσους μπορεί να ενδιαφέρονται να αγοράσουν ένα τέτοιο παντελόνι. Να αναφέρω ότι τελικά αγόρασα το overpant Revit Varenne Αντιπρόσωπος - Εισαγωγέας REV'IT - Giassaris S.A το οποίο δείχνει αρκετά ποιοτικό με ενσωματομένες προστασίες στα γόνατα, θερμική αφαιρούμενη επένδυση, και δυο φερμουάρ που ξεκινούν από τους αστραγάλους και ανεβαίνουν έως την μέση, κάνοντας το βάλε βγάλε μιά υπόθεση 1-2 λεπτών. Στα θετικά να αναφέρω ότι κόβει πολύ κρύο και μπορείς να είσαι ντυμένος πολύ ελαφριά από μέσα, οι προστασίες στα γόνατα είνια Seesmart CE-level 1 και είναι αρκετά εύκαμπτές και σχεδόν δε τις καταλαβαίνεις και είναι (προς το παρόν 6 μήνες χρήσης) και αδιάβροχο. Στα αρνητικά θα αναφέρω ότι μόλις αρχίσουν να σφίγγουν οι ζέστες δεν μπορείς να το φορέσεις αφού δεν έχει πουθενά αεραγωγούς και σε συνδυασμό με την αδιάβροχη επένδυση που είναι ενσωματομένη στο εξωτερικό ύφασμα το κάνουν σάουνα. Από φθινόπορο μέχρι άνοιξη το πολύ. Επίσης έχει δύο σχεδιαστικά προβλήματα που μου κάνει εντύπωση που δεν τα έχει δει η εταιρία. Το πρώτο είναι ότι τα βέλκρο που έχει στη μέση για τη συγκράτηση είναι μικρά (μέγεθος σαν σπιρτόκουτο) και μερικές φορές αν σκύψεις ή κάνεις καμία απότομη κίνηση, ανοίγουν. Εάν ήταν πιο μεγάλα δεν θα γινόταν αυτό. Το δεύτερο είναι ότι το φλάπ που έχουν και τα δύο φερμουάρ στα πόδια δεν είναι αρκετά φαρδύ με αποτέλεσμα όταν ρίχνει καρέκλες, στο σημείο που το πόδι λυγίζει (στο γόνατο) κάνει τσάκιση και περνάει νερόι από το φερμουάρ μέσα στο πόδι. Και πάλι αν ήταν λίγο πιο φαρδύ δε θα γινόταν αυτό.

Ανεξάρτητα από τα παραπάνω μειονεκτήματα, για τη χρήση που του κάνω καθημερινά θεωρώ ότι είναι μία καλά λύση για μέσα στην πόλη και αν δεν είχε αυτά τα προβληματάκια θα ήταν τέλειο.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Εχετε να προτείνετε και καποιο ακομα που εχτε δοκιμάσει ;

Ψαχνω κ θα ξεκινήσω επισκέψεις στα μαγαζια

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Δεν θα βρεις δυστυχώς πολλα, δεν είναι μεγάλη η ποικιλία στη χώρα μας. Από την άλλη και να αγοράσεις από έξω είναι δύσκολο γιατί δεν είναι όπως τα συνηθισμένα παντελόνια. Στο Spidi που είχα ήταν xk και της Revit είναι L.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

tasosdr

Μέλος
Περιοχή
νεα μακρη
Όνομα
tasos
Μοτό
Husqvarna te630
Honda forza 350
Honda vision 110
Για δες κι αυτό ,για πόλη είναι πολύ καλό ,προστασία από κρύο και βροχή,σαν τις προβιές που φόραγαν στα γουέστερν.
 

mike_4

Μέλος
Όνομα
Μιχαλης
Μοτό
Nc 750x 2014
Αγόρασα αυτό:


Στο Black Friday apo motocard σε εξαιρετική τιμή. Προστασία από κρύο φοβερή (κρύο ΑΘήνας έτσι), το φοράς πάνω από τζιν με 3-5 βαθμούς και δεν καταλαβαίνεις τπτ. Προστασία από νερό μέχρι στιγμής δοκιμασμένη μόνο σε ψιχάλα οπότε δν το μετράω. Προστασία από πτώση υποτυπώδης, δέχεται έξτρα προστατευτικά γονάτου της SPIDI τα οποία εφαρμόζουν με βελκρο (πρέπει να πάρεις τα συγκεκριμένα, αλλιώς θέλει πατέντα), προστασία γοφών δεν έχει, προστασία στο σύρσιμο διαισθητικά θα έλεγα μέτρια. Ποιότητα προϊόντος φαίνεται πολύ καλή.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Αγόρασα αυτό:


Στο Black Friday apo motocard σε εξαιρετική τιμή. Προστασία από κρύο φοβερή (κρύο ΑΘήνας έτσι), το φοράς πάνω από τζιν με 3-5 βαθμούς και δεν καταλαβαίνεις τπτ. Προστασία από νερό μέχρι στιγμής δοκιμασμένη μόνο σε ψιχάλα οπότε δν το μετράω. Προστασία από πτώση υποτυπώδης, δέχεται έξτρα προστατευτικά γονάτου της SPIDI τα οποία εφαρμόζουν με βελκρο (πρέπει να πάρεις τα συγκεκριμένα, αλλιώς θέλει πατέντα), προστασία γοφών δεν έχει, προστασία στο σύρσιμο διαισθητικά θα έλεγα μέτρια. Ποιότητα προϊόντος φαίνεται πολύ καλή.
Το φόραγα καθημερινά για 3-4 χρόνια εντός Αττικής. Χάλασε πολύ γρήγορα η αδιάβροχη μεμβράνη στον καβάλο με αποτέλεσμα να βάζει νερό. Όσο δούλευε ήταν τέλειο. Είχα και τις επιπλέον προστασίες στα γόνατα. Φερμουάρ δούλευαν τέλεια μέχρι τέλους, ενώ τα βελκρο χάλασαν και εραψα αλλά πιο ανθεκτικά. Ήταν πολύ καλή περίπτωση για καθημερινές μετακινήσεις.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Αυτό το παντελόνι Παντελόνι FURYGAN 6284 OVER PANT μήπως το έχει δοκιμάσει κάποιος;

Ψάχνω και εγώ για overpants παντελόνια. Ένα 100% καλοκαιρινό και ένα για άνοιξη-χειμώνα αδιάβροχο.
Οπωσδήποτε με προστατευτικά.
 
Top Bottom