Packrafts ή αλλιώς, αξιόμαχα σκάφη τσέπης

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Εδώ και λίγο καιρό έχω ανακαλύψει τα Packrafts και ομολογώ ότι έχω ενθουσιαστεί με την όλη ιδέα.
Πρόκειται για αξιόμαχα σκάφη τσέπης. Απευθύνονται κυρίως σε κόσμο που κάνει διασχίσεις trekking ή Bikepacking αλλά φαντασία να υπάρχει και η χρήση δεν σταματά εκεί.
Το κόνσεπτ είναι ότι έχεις μαζί σου ένα σκάφος που το βάρος και ο όγκος του είναι τέτοια που μπορείς να το έχεις μαζί σου στο σακίδιο ή φορτωμένο στο ποδήλατο σου. Καθώς στην διαδρομή συναντάς ένα ποτάμι ή λίμνη, φουσκώνεις το σκάφος, φορτώνεις τον εξοπλισμό σου επάνω και συνεχίζεις την διαδρομή μέχρι την επόμενη όχθη ή κάμποσα χιλιόμετρα παρακάτω στο ποτάμι.

Σίγουρα υπάρχουν χώρες με πιο κατάλληλο τερέν για κάτι τέτοιο, (μεγάλα ποτάμια, φιόρδ κλπ) αλλά είπαμε, φαντασία να υπάρχει...
Με ένα πρώτο ψάξιμο ανακαλύπτεις ότι οι δεν είναι και φτηνά, αλλά κάποια από αυτά τα πράγματα μπορούν να κατέβουν rapids κλάσης III και IV :eek::wacky:o_O .


Επίσης υπάρχουν και DIY επιλογές, αν και διαβάζω ότι οι θερμοκολλήσεις TPU δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα. Προσωπικά δεν θα το δοκίμαζα.

Είπα να το μοιραστώ εδώ μιας και βλέπω ότι υπάρχει πνεύμα περιπέτειας στο φόρουμ, και από την άλλη που ξέρεις, ίσως στο επόμενο προτζεκτάκι να το κάνω με παρέα :);)



 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Δεν είχα ιδέα!!!
Έχω ασχοληθεί μόνο με φουσκωτό κανό και sup που το κουβαλάω μαζί στο αυτοκίνητο.
Και όπου πέφτουμε για οικογενειακές περιπέτειες το χρησιμοποιώ.
Μιλαμε όμως για αγορά 250 έως 400€.
Το κόστος όμως των Packrafts είναι πολύ μεγάλο :(
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν είχα ιδέα!!!
Έχω ασχοληθεί μόνο με φουσκωτό κανό και sup που το κουβαλάω μαζί στο αυτοκίνητο.
Και όπου πέφτουμε για οικογενειακές περιπέτειες το χρησιμοποιώ.
Μιλαμε όμως για αγορά 250 έως 400€.
Το κόστος όμως των Packrafts είναι πολύ μεγάλο :(
Όλα τα ελαφριά και "τεχνικά" πράγματα είναι ακριβά.
 
Top Bottom