#peloponesse1200kmtour

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
«Να αγαπάς αυτό που κάνεις. Να προσπαθείς με όλη σου την καρδιά να φτάσεις εκεί που λαχταράς.»

Όταν λοιπόν είσαι έτσι, δε θέλει και πολύ.
Μια σκέψη για μια βόλτα, έγινε σκέψη για πιο μακρινή βόλτα, που έγινε σκέψη γιατί δε διανυκτερεύω κιόλας, που έγινε σκέψη τριήμερο είναι, να μείνω κι άλλο.
Να οδηγήσω και άλλο.
Να δω και άλλο.
Να το ζήσω και άλλο.


Μέσα σε μερικές ώρες, την Πέμπτη, βγήκαν οι διαδρομές, κλείστηκαν τα ξενοδοχεία και ανέμενα πως και πως να περάσει η Παρασκευή, να ξημερώσει Σάββατο.

Ημέρα πρώτη, 9 Μαρτίου 2019

[IMG]


Φεύγω νύχτα και τρέχω να προλάβω να φτάσω στα διόδια της Κορίνθου την ώρα που ξημερώνει. Έχω βγάλει τη φωτογραφία νοητικά ήδη...

[IMG]


Αυτά τα 90 χλμ είναι και τα μόνα που με βρίσκουν σε εθνική τις επόμενες δυο ημέρες.

Βγαίνω στο Ναύπλιο και τους Μύλους μέσω Επιδαύρου. Όσο κρύο δεν έκανε 6 το πρωί στην εθνική, τόσο κάνει εκεί. Έχω παγώσει ...

[IMG]


[IMG]


Σκοπός μου είναι καφές Πλάκα, Λεωνίδιο που και χρόνια έχω να πάω, αλλά και τόσο διάσημο μοτοσικλετιστικα.

Άστρος...

[IMG]


[IMG]


[IMG]


Το λιμανάκι της Πλάκας έχει πλάκα να το βλέπεις έτσι όταν οι πιο πρόσφατες φωτό, που έχουν κατακλύσει τα μέσα, είναι τίγκα με καμιά 400αριά μοτο!

[IMG]


Φεύγω από το Λεωνίδιο έχοντας πάρει ένα μυστικό μαζί μου. Τον ολοκαίνουργιο δρόμο που ενώνει παραλιακά το Φωκιανό με το Κυπαρίσσι!!!

Πούλιθρα ψηλά....

[IMG]


[IMG]


Πηγάδι, Κυνουρίας - πριν αρχίσει η κατηφοριά προς Φωκιανό. Το λάτρεψα. Ανθισμένο. Γραφικό. Έρημο. Μια αίσθηση γαλήνης... και ίσως η πιο αγαπημένη μου μοτοφωτό του τριημέρου:

[IMG]


Φωκιανός από ψηλά, να βλέπεις τον καινούριο δρόμο, που το google δεν έχει, και να σου τρέχουν τα σάλια....

{αυτό το πραγμα να ουρλιάζω από ενθουσιασμό μέσα στο κράνος από αυτό που βλεπουν τα ματάκια μου, έγινε συνήθεια στο ταξίδι μου}

[IMG]


[IMG]


Κυπαρίσσι, Λακωνίας ....

[IMG]


[IMG]


Hint: ένα εκπληκτικό κομμάτι δρόμου ανηφορίζοντας από Κυπαρίσσι προς Χάρακα. Σφιχτό, στενό, με κρεμαστά βράχια, κάθετοι τοίχοι. Εντυπωσιακό. Φωτό γιόκ, γιατί που να σταματήσεις εκεί...

Είχα σκοπό να κατέβω και στο φιόρδ του Γέρακα. Όμως το έκαψα, γιατί η μέρα έφτανε στο τέλος της και ήθελα όπως και δήποτε να προλάβω καστροκατάνυξη πριν νυχτώσει ....

[IMG]


Και να’μαι! Δεν έχουν πολλοί τόποι μαγική ενέργεια για μένα....

Μονεμβασιάαααα!

[IMG]


[IMG]


[IMG]


[IMG]


[IMG]


[IMG]


[IMG]


[IMG]


Ημέρα δεύτερη, 10 Μαρτίου 2019

[IMG]


Στο επανιδείν, αγαπημένη!

[IMG]


Γύθειο

[IMG]


Ο σκοπός ήταν να περάσω από ψηλά τη Λακωνική Μάνη, μιας και τη γυρίσαμε τον Σεπτέμβρη.... αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ.

Γερολιμένας

[IMG]


Βάθεια ..... δεύτερος μαγικός, αγαπημένος τόπος.

[IMG]


[IMG]


Παίρνοντας το δρόμο προς Καλαμάτα, μια τρελα με πιάνει. Όλα καταπράσινα, ανθισμένα, πολύχρωμα, ζωγραφισμένα στο χέρι.

Λιμένι

[IMG]


Οίτυλο!!!

[IMG]


[IMG]


Καρδαμύλη

[IMG]


Κάμπος

[IMG]


Γέφυρα Κοσκαράκας, δήμος Αβίας

[IMG]


[IMG]


Πεταλίδι και hello summer in Greece!!!
Πατήσαμε τρίτο ποδι και λιγο η μέρα καλοκαίρι, λίγο η θάλασσα, ο καφές που ήθελα να πιω έγινε μπυριτσα. ΑΠΟΛΑΥΣΗ!

[IMG]


Και εδώ έρχεται το μόνο ολίγον απογοητευτικό κομμάτι της εκδρομής: Καρναβάλι. Ούτως ή άλλως, αντιπαθώ και ακόμα περισσότερο που μου έκαναν την Κορώνη απροσπέλαστη.

Μια φωτό μόνο από ψηλά, γιατί και που μπήκα επηξα στην κίνηση και τον χαρτοπόλεμο. Μεταβολή και δρόμο.

[IMG]


Κορωνέικη θέα από το cockpit μου:

{Τη χαρά της στιγμής δεν έχω λόγια να την περιγράψω...}

[IMG]


Η πόλη της Μεθώνης κάηκε δυστυχώς όπως και την προηγούμενη ο λιμήν του Ιέρακα για να προλάβω ηλιοβασίλεμα Πύλο.

Ιδού:

[IMG]


Bliss!
 
Last edited by a moderator:

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Ημέρα τρίτη, 11 Μαρτίου 2019

[IMG]


Αντίο, Πύλος!

[IMG]


Πάμε Αρχαία Ολυμπία!!!!

Αλλά πριν, μας περίμενε μια έκπληξη!

Το φράγμα του Αλφειού ανοιχτό!!! Εκπληκτικό!

[IMG]


[IMG]


Να είσαι 40 χρονών και να μην την έχεις επισκεφθεί ποτέ............ να την βλέπεις και να τρέμεις από δέος.....

[IMG]


[IMG]


[IMG]


[IMG]


[IMG]


[IMG]


[IMG]


[IMG]


[IMG]


[IMG]


[IMG]


[IMG]


[IMG]


[IMG]


[IMG]


[........συνεχίζεται]

[Ημέρα τρίτη και ΘΕΪΚΗΣ Αρχαιας Ολυμπίας συνέχεια.]

Αν άξιζε κάτι αυτή η εκδρομή, ήταν για όλο αυτό εδώ.....

[IMG]


[IMG]


[IMG]


[IMG]



Έμεινα, περιηγήθηκα, είδα, οσμίστηκα, άκουσα, ένιωσα για περίπου δυο ώρες.

Δυστυχώς, δεν είχα χρόνο για το μουσείο. Είχα χιλιόμετρα μπροστά μου πολλά, τόπους να δω και πράγματα να κάνω.

Και να πω και την αλήθεια μου, δεν έκανα κέφι να φύγω απο την όμορφη φύση, να κλειστώ στους τέσσερις τοίχους, ότι θησαυρούς και αν έκρυβαν.

Όχι, αυτή τη φορά.

Φεύγω λοιπόν από την Ολυμπία, ακολουθώντας της οδηγίες του google πάντα, για να βγω στο δρόμο προς Ορεινή Αρκαδία.

Αλλά, όοοοοχι φίλε μου. Μαγκιά είναι να χάνεσαι και με τζιπιές.

Χμμ...

[IMG]


Ήταν άσφαλτος, έγινε τσιμεντένιος, τσιμέντο με πέτρες, ποταμοπέτρες, ποταμοπέτρες και μαλακό χώμα, λάσπη.

Τι δουλειά έχω εγώ εδώωωωω

Μάλιστα. Πριν προλάβω να καταλάβω πως ήρθε το τέλος μου, είχα φτάσει στο σημείο της φωτό.

Έπρεπε να γυρίσω τη μηχανή με τα χέρια.

Αμέεεε. Εδώ δεν μπορώ με μια μοίρα κλίση να έχει ο δρόμος, να την κάνω λιγο πίσω.

250 παλμοί η Νατάσσα.

Αλλά, ποτέ δεν ξέρεις ποσο δυνατός είσαι, μέχρι όταν το να είσαι δυνατός είναι η μόνη επιλογή που έχεις.

Φυσικά και τα κατάφερα. Πάντα τα καταφέρνω όταν θέλω και κυρίως όταν δεν υπάρχει άλλος άνθρωπος για να γκρινιαξω!!!! .... και δεν ήταν και τόσο δύσκολο τελικά!! Χαχα

[IMG]


[IMG]


Την κατηφοριά που ακολουθούσε με τις πέτρες την κατέβηκα με πίσω φρένο (!), πρόσφατο μάθημα! Και τα θηριάκια που ήταν ξάπλα και με κοίταζαν με μισό μάτι - μάλλον νυσταγμενο, τελικά! - ούτε καν μου γαύγισαν!

Όλα καλά.... άσφαλτος τώρα!

[IMG]


[IMG]


[IMG]


Τρελό στροφιλίκι και ένα φαράγγι απύθμενο στο δρόμο από Σταυροδρόμι προς Λευκοχώρι και Λαγκάδια (φωτό)!

[IMG]


Δημητσάνα!!!

[IMG]


Ελληνικό, Αρκαδίας.

Ταβέρνα Γεωργαντά (αγαπημένη) και μια τρελή, μόνη με δερμάτινα και χαμόγελα ως τα αυτιά, έφαγε κατσικάκι λαδορίγανη καθαροδευτεριάτικο! Υπέροχο!

[IMG]


[IMG]


Μαζί τα φάγαμε!

[IMG]


Αγγίξαμε Αιγαίο, χαϊδεψαμε Ιόνιο και αποχαιρετηθήκαμε στο ελατοδάσος του Χρυσοβιτσίου.

[IMG]


[IMG]


And just like that, έγινε ανάμνηση.

Να είσαι μόνη αλλά να μη νιώθεις μόνη.
Να νιώθεις πιο δυνατή, πιο γεμάτη και πιο ταπεινή από ποτέ.
Να είναι η επόμενη στιγμή καλύτερη από την τέλεια προηγούμενη.
Να θες να ξημερώσει, να καβαλήσεις το αλογάκι σου και να φφφφύγεις.
Να θες να σταματάς ανα πέντε λεπτά να από-θανατίζεις εικόνες.
Αλλά τελικά η καλύτερη αποθανάτωση γίνεται νοερά, όταν είσαι στα αλήθεια παρών στη στιγμή!

1174 μοναδικά χιλιόμετρα.

Το αλογάκι μου κι εγώ.
 
Last edited by a moderator:

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Μπράβο σου!
Είχα κάνει και εγώ ένα πιο 'light" οδοιπορικό που κατέγραψα

Την διαδρομή από Αρχαία Ολυμπία προς Βυτίνα την έχω απωθημένο μιας και την κάνω συχνά με αυτοκίνητο αλλά ποτέ με την μηχανή...
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Ωραίο οδοιπορικό!

Διάβαζα και μου έκανε εντύπωση πως στην Πελλοπόνησο τα πόδια τα μετράς από δεξιά προς τα αριστερά. Έτσι το κάνουν και οι ντόπιοι εκεί;

Πραγματικά μου έκανε εντύπωση όμως.

Καλά χλμ!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Σε χαίρομαι Νατάσα. Να έχεις παντα τέτοιες βόλτες και συναισθήματα.

Αν δεν κάτσει φωτογραφική εξόρμιση με σκηνή με φίλο, είναι αρκετά πιθανό εντός εβδομάδας να κάνω το τμήμα από Φωκιανό και κάτω.
Είναι ένα κομμάτι του πάζλ που μου λείπει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Ωραίο οδοιπορικό!

Διάβαζα και μου έκανε εντύπωση πως στην Πελλοπόνησο τα πόδια τα μετράς από δεξιά προς τα αριστερά. Έτσι το κάνουν και οι ντόπιοι εκεί;

Πραγματικά μου έκανε εντύπωση όμως.

Καλά χλμ!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Α, δεν ξέρω.... τα μετρούσα με σειρά προσέγγισης!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Με την σύμφωνη γνώμη της Natassa εικόνες και κείμενα μεταφερθήκανε και εδώ στο πρώτο και δεύτερο πόστ για να είναι ένα ολοκληρωμένο ταξιδιωτικό!:)
Όμορφα κείμενα και εικόνες της αγαπημένης Πελοπονήσσου!!!
Ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας!
Να'σαι καλά να γυρνάς!!!:ok:
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Με την σύμφωνη γνώμη της Natassa εικόνες και κείμενα μεταφερθήκανε και εδώ στο πρώτο και δεύτερο πόστ για να είναι ένα ολοκληρωμένο ταξιδιωτικό!:)
Όμορφα κείμενα και εικόνες της αγαπημένης Πελοπονήσσου!!!
Ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας!
Να'σαι καλά να γυρνάς!!!:ok:
Σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ που το έκανες κανονικό ποστ!
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Οι διαδρομές αγαπημένες
Ο τροπος γραφης σου ομορφος
Οι φωτογραφιες σου τρομερες

Να εχεις υγεια και να ταξιδευεις οσο μπορεις
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
καλως ηρθες νατασα
δεν σε πηρα χαμπαρι καθολου .......
ειμαι ο στεργιος η αλλιως το πουλι η αλλιως phoenix η αλλιως το πιστολι η αλλιως ο τιμωρος του μανιακ ο πιο γρηγορος και αδιευκρινιστος συναμα
πολυ ενδιαφερον και συναισθηματικη η αποτυπωση σου
ευχομαι να εισαι παντα ορθια και να ταξιδευεις
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Η πόλη της Μεθώνης κάηκε δυστυχώς όπως και την προηγούμενη ο λιμήν του Ιέρακα για να προλάβω ηλιοβασίλεμα Πύλο.
ακολουθουν φωτο ''παρηγοριας''....:p:laugh:
απο την βολτιτσα μας προς την Μονεμβασια πριν λιγο σχετικα καιρο με την Αλεξανδρα μου Alexandra :inlove::inlove::inlove:

λιμην ιερακα ...





 

Leftis

Μέλος
Όνομα
Lefteris
Μοτό
Suzuki V-Strom 650
Μπράβο Νατάσσα, ωραία περιγραφή και όμορφες φωτογραφίες.
Μας ταξίδεψες σε μέρη όμορφα και αγαπημένα.
Καλώς ήρθες και να είσαι καλά να ταξιδεύεις!
 

nikos_pc

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
TIGER 800 XC
Πολύ ωραία μέροι και πρέπει να ήταν μοναδική εκδρομή, μπράβο σου Νατάσσα πάντα τέτοια.
Το έχω στο πρόγραμμα να κατέβω να δω αυτά τα μέροι απο κοντά και με αυτό σου το θέμα με έκανες να το θέλω και να ανυπομονώ ακόμη περισσότερο.
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
ειμαι ο στεργιος η αλλιως το πουλι η αλλιως phoenix η αλλιως το πιστολι η αλλιως ο τιμωρος του μανιακ ο πιο γρηγορος και αδιευκρινιστος συναμα
:laugh::laugh::laugh:


:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Νατασσα δωσ' του να καταλαβει! Χιλιομετρα και ψυχαναλυση . Αγαπημενος Μωριας -το εχω ξαναπει απο τοτε που εφυγα απο Αθηνα εχω να κατεβω και μου λειπει- ειδικα ο Νοτος της.
Ωραιες φωτο!
 
Top Bottom