Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin

Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Παρουσιάστηκε το Michelin Pilot Road 4. Το νέο αυτό λάστιχο θα βγαίνει σε τρείς παραλλαγές.
  1. Pilot Road 4 για μεγάλες Sport - Touring (VFR 1200)
  2. Pilot Road 4 GT για μεγάλες Touring (R 1200 GT)
  3. Pilot Road 4 Trail (για χρήση δρόμου σε μεγάλα On-Off)
Σε σχέση με τον προκάτοχό του, το Pilot Road 3, υπόσχεται ακόμη καλύτερες επιδόσεις στο φρενάρισμα στον βρεγμένο (κατά 17% από τον κοντινότερο ανταγωνιστή και κατά 24% πάνω σε γραμμές ή διαβάσεις), +20% διάρκεια σε σχέση με το PR3 και ακόμη καλύτερο κράτημα σε κάθε είδους επιφάνεια, συμπεριλαμβανομένων και των διαγραμμίσεων των δρόμων. (Δείτε το συγκριτικό test της DEKRA με τα κορυφαία του ανταγωνισμού στο 2'58")





Στον σκελετό του Pilot Road 4 εφαρμόζεται η τεχνολογία 2ΑΤ (Διπλής γωνίας λινών θα το μετέφραζα) σε μια προσπάθεια συγκερασμού της μεγαλύτερης άνεσης και πρόσφυσης που δίνει ο ακτινικός σκελετός (radial), με την μεγαλύτερη ικανότητα φορτίου και αντοχής στις καταπονήσεις που δίνει ο συμβατικός. Για καλύτερη κατανόηση δείτε το βίντεο:


Ήδη έχει ομολογκαριστεί για να εφοδιάζει το 40% των παραγόμενων BMW R 1200 RT
 
Τελευταία επεξεργασία:
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Φορέθηκαν την περασμένη εβδομάδα. Βάθος πέλματος 4,5 mm το εμπρός, 6 mm το πίσω.





 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Το Σ/Κ που πέρασε πραγματοποιήθηκε μια μικρή βολτίστα, "για να πολυμεριστούν σωστά τα λάστιχα" που λέει και θείος Στέφανος................



Η "βολτίτσα" (800 χλμ πάνε - έλα Μετέωρα) περιλάμβανε και Εγνατία οδό, και επαρχιακούς, και μερικά πολύ όμορφα στριφτερά κομμάτια με καλή άσφαλτο. Α, ναι, και καμιά εκατοσταριά χιλιόμετρα με μπόλικη βροχή.

Το λάστιχο είναι ΠΑΝΤΟΥ πολύ καλύτερο των Pilot Road 3 που φορούσα πριν. Στην βροχή δεν το συζητάμε, έχεις την αίσθηση πως "στεγνώνει" την άσφαλτο. Ακόμα και σε πολύ νερό εμπνέουν σιγουριά ενώ όταν κάποια στιγμή άρχισε να στεγνώνει η άσφαλτος σε μερικά σημεία η μετάβαση από στεγνό σε βρεγμένο και μετά πάλι σε στεγνό κομμάτι γινόταν χωρίς δράματα και κουνήματα.

Στον στεγνό η συμπεριφορά του είναι πολύ καλή. Η γόμα μου φάνηκε πιο μαλακή και το φρένο ακόμα καλύτερο. Η κορώνα του είναι αισθητά πιο γρήγορη από την "τουριστική" των Pilot Road 3, δίνει πολύ καλή πληροφόρηση και υψηλότερα όρια πλαγιάσματος. Συγκεκριμένα, ενώ με τα PR 3 όταν έβρισκαν οι βαλίτσες το λάστιχο είχε "τελειώσει", με τα PR4 οι μεν βαλίτσες έβρισκαν, το δε λάστιχο είχε ακόμη σχεδόν μισό πόντο από την ακμή. Επιβάλλεται λοιπόν δοκιμή και σε πιο "πολεμική" βόλτα. Οψόμεθα.
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Καλοφόρετα Παναγιώτη !!!! Θα ήθελα τη γνώμη σου μετά από 10 ή 15000 χιλ.... Αναμένω !!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
UP!!!


Πόσα χλμ έχουν τώρα?

Φωτο?

Εντυπωσεις....
 

THANOSEOD

Μέλος
Όνομα
ΘΑΝΟΣ
Μοτό
R 1200 GSA '10
Από πολύ έμπειρο αναβάτη και γρήγορο,με GS 1200 Lc έχω ακούσει τα καλύτερα!Βέβαια κοντά στις 5000 χλμ . . .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Από πολύ έμπειρο αναβάτη και γρήγορο,με GS 1200 Lc έχω ακούσει τα καλύτερα!Βέβαια κοντά στις 5000 χλμ . . .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Κι εγώ που τα έκανα βολτίτσα έχω άριστες εντυπώσεις. Τα λάστιχα όμως ήταν ολόφρεσκα με κανά 2 χιλιάδες χλμ., ίσως και πιο λίγα.
Όλα τα φρέσκα είναι καλά όμως!
Αυτά θα τα έλεγα και άριστα, δεν το κρύβω.
Το θέμα όμως είναι, τι κάνουν στις 7-8000 χλμ κι έπειτα.
Γι αυτό ρωτάω κάποιον που ίσως έφτασε σ' αυτά τα χλμ μαζί τους.

Εντιτ: επιπλέον, το LC φοράει άλλη διάσταση από εμάς και υπάρχουν ελάχιστες επιλογές -προς το παρόν- στη διάσταση του LC και του ΚΤΜ 1190.
Ενώ ο Παναγιώτης φοράει την κλασσική των mega on/off, όπως κι εμείς με τα 990 και τα 1200 προ 2013.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ειμαι και εγω κοντα στα 3000χλμ
ανεβαζουν θερμοκρασια ευκολα
πατανε καλα
προσωπικη μου γνωμη !!!!
καπου ελαφρια γλιστρανε αλλα οχι αποτομα προοδευτικα!!!κατι σαν ελαφριο νριφταριζμα
και μου ειναι κατι καινουργιο αυτο!!!στην οδηγικη μου εμπειρια!!!και δε ξερω αν φταιει το τερεν η εγω
 

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
Κι εγώ που τα έκανα βολτίτσα έχω άριστες εντυπώσεις. Τα λάστιχα όμως ήταν ολόφρεσκα με κανά 2 χιλιάδες χλμ., ίσως και πιο λίγα.
Όλα τα φρέσκα είναι καλά όμως!
Αυτά θα τα έλεγα και άριστα, δεν το κρύβω.
Το θέμα όμως είναι, τι κάνουν στις 7-8000 χλμ κι έπειτα.
Γι αυτό ρωτάω κάποιον που ίσως έφτασε σ' αυτά τα χλμ μαζί τους.

Εντιτ: επιπλέον, το LC φοράει άλλη διάσταση από εμάς και υπάρχουν ελάχιστες επιλογές -προς το παρόν- στη διάσταση του LC και του ΚΤΜ 1190.
Ενώ ο Παναγιώτης φοράει την κλασσική των mega on/off, όπως κι εμείς με τα 990 και τα 1200 προ 2013.


φορώ τα michelin pilot road 4 :yew:

πριν φόραγα τα michelin pilot road 3 :yew:

έχω 15.000 χιλ και δεν έχουν κάνει κιχ

στροφές ΄φρενάρισμα βροχή κανένα μα κανένα πρόβλημα ΠΟΤΕ !!! (ποτέ δεν έχει μπει το ABS ):ok:

αυτό που λένε ότι είναι για παραπάνω χιλ δεν το βλέπω

το πίσω έχει παραδώσει πνεύμα , το μπροστινό έχει ακόμα ψωμί

βέβαια θα πάνε και τα δύο πακέτο για αλλαγή

και μάλλον θα ξαναβάλω τα ίδια !!!
 
Top Bottom