Pinlock και στεγανοποίηση

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
έχω εδώ και 4 χρόνια το S2 της Schuberth. Έχω το εξής πρόβλημα. Το pinlock δεν πατάει καλά πάνω στη ζελατίνα και μετά από λίγη ώρα αρχίζει και θολώνει μέσα από το Pinlock και με εμποδίζει. Προσωρινή λύση είναι να ανοίξω λίγο τη ζελατίνα, αλλά δεν μπορώ να την έχω μονίμως ανοιχτή. Έχω δοκιμάσει να το βάλω σε άλλες θέσεις (λίγο πάνω, λίγο κάτω), να τοποθετήσω αλλιώς τα pins που πιάνουν τον Pinlock, αλλά τίποτα!!!! Φαίνεται να έχει ξεραθεί η σιλικόνη του pinlock και να μην εφαρμόζει σωστά (το έχω πάνω χειμώνα καλοκαίρι)

Και φτάνουμε στο σημείο της πραγματικής λύσης...
1) το βγάζω εντελώς και περνάω εσωτερικά τη ζελατίνα με σπρέυ που δεν πιάνει υγρασία (ή τρίβω με πατάτα. και διάφορα άλλα μαγικά προιόντα....)
2) το βγάζω, του βάζω κάποια κόλλα και το ξαναβάζω (έχω και 2η ζελατίνα με pinlock, με το ίδιο πρόβλημα και μπορώ να το δοκιμάσω)
3) όπως είναι τοποθετημένο, του περνάω μια διαφανή σιλικόνη για να μη περνάει υγρασία
4) αλλάζω κράνος (που θα γίνει μέσα στο 2017 ελπίζω)

για πείτε...τι προτείνετε???
 

V-Chris

Μέλος
Περιοχή
Νεα Μουδανια
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-STROM 650
Τα βιδάκια που κρατάνε την εσωτερική ζελατίνα ειναι (πως να το πω;;) "παράκεντρα" οπότε γυρνώντας τα λιγο δεξιά αριστερά την πιέζουν πάνω στην εξωτερική. Έτσι είναι στο δικό μου shoey xr-1100.
Και το καλοκαίρι καλό είναι να βγάζεις την εσωτερική ζελατίνα, έτσι κι αλλιώς δεν χρειάζεται και προστατεύεις και την σιλικόνη από τις ανεβασμένες θερμοκρασίες και την ξηρή ατμόσφαιρα. Βγάλσιμο και πακετάρισμα μέχρι το φθινόπωρο.
:allk:
 

tripper.gr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ
Όνομα
Γούλας Θάνος
Μοτό
KTM 990R
Σχεδόν όλα τα pinlock μετά από κάποιο διάστημα το παθαίνουν αυτό, απλά παίρνεις καινούριο pinlock και είσαι οκ. Για το δικό σου και για τα περισσότερα έχει κόστος περίπου 28-30ε. Δεν είναι λόγος αυτός να αλλάξεις κράνος εκτός και αν το είχες σκοπό για άλλους λόγους!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αν το κράνος είναι καλό και δε θα το αλλάξεις άμεσα, άλλαξε μόνο την αντιθαμβωτική. Παίξε και με τις θέσεις των pinlock (περιστρέφονται και είναι οβαλ, γι αυτό το λόγο) μήπως εφαρμόσει πιο καλά. Αν βέβαια έχει χαλάσει η σιλικόνη, μόνο αλλαγή της αντιθαμβωτικής.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Βαλε διαφανη σιλικονη,αλλα με πολυ προσοχη.Αν πεσει σε σημειο που δεν πρεπει ειναι αρκετα δυσκολο να βγει,εως αδυνατο.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
@V-Chris & @forester Τα "βιδάκια" τα έχω δοκιμάσει σε όλους τους δυνατούς συνδυασμούς. Αυτό μου το έκανε το πρώτο pinlock και γι' αυτό πήρα το δεύτερο (και επειδή είχα χαράξει τη ζελατίνα, πήρα και 2η...).

@Pan(dvs) Θα δοκιμάσω να το κάνω στο 2ο "σετ" ζελατίνας/αντιθαμβωτικής και ότι είναι να γίνει, θα γίνει

αλλά έτσι όπως το βλέπω, μάλλον θα παραγγείλω καινούριο. Για το καλοκαίρι, το βγάζω από το κράνος και το ξαναβάζω στη συσκευασία του, έτσι απλά? (και σε σκιερό μέρος να υποθέσω)



ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :)
 

V-Chris

Μέλος
Περιοχή
Νεα Μουδανια
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-STROM 650
@V-Chris & @forester Τα "βιδάκια" τα έχω δοκιμάσει σε όλους τους δυνατούς συνδυασμούς. Αυτό μου το έκανε το πρώτο pinlock και γι' αυτό πήρα το δεύτερο (και επειδή είχα χαράξει τη ζελατίνα, πήρα και 2η...).

@Pan(dvs) Θα δοκιμάσω να το κάνω στο 2ο "σετ" ζελατίνας/αντιθαμβωτικής και ότι είναι να γίνει, θα γίνει

αλλά έτσι όπως το βλέπω, μάλλον θα παραγγείλω καινούριο. Για το καλοκαίρι, το βγάζω από το κράνος και το ξαναβάζω στη συσκευασία του, έτσι απλά? (και σε σκιερό μέρος να υποθέσω)



ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :)


ναι έτσι, εγώ το βάζω μέσα στην πάνινη κουκούλα του κράνους και αποθήκη.
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50


Το ίδιο θέμα είχα και γω... μάλιστα μια φορά το άλλαξα με καινούργιο αλλά την επόμενη χρονιά είχα το ίδιο θέμα.

Οπότε το σφράγισα και δεν έχει πλέον κανένα θέμα, ούτε μπάζει νερά, ούτε θολώνει το τζάμι, ούτε τίποτα... δοκιμασμένο σε πολύωρες βροχές και σε κρύα (Δολομίτες).

Πήρα aerostop (αυτό που είναι σαν λάστιχο) που βάζουμε στα παράθυρα, το έκοψα πολύ λεπτό και το έβαλα όπως βλέπεις στη φωτό....
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος


Το ίδιο θέμα είχα και γω... μάλιστα μια φορά το άλλαξα με καινούργιο αλλά την επόμενη χρονιά είχα το ίδιο θέμα.

Οπότε το σφράγισα και δεν έχει πλέον κανένα θέμα, ούτε μπάζει νερά, ούτε θολώνει το τζάμι, ούτε τίποτα... δοκιμασμένο σε πολύωρες βροχές και σε κρύα (Δολομίτες).

Πήρα aerostop (αυτό που είναι σαν λάστιχο) που βάζουμε στα παράθυρα, το έκοψα πολύ λεπτό και το έβαλα όπως βλέπεις στη φωτό....

το έχεις βάλει στη ζελατίνα?? εκεί που πατάει (θεωρητικά) το λάστιχο ? πρακτικά αφού σου έλυσε το πρόβλημα εντάξει, αλλά αισθητικά (έτσι όπως το βλέπω) κάπως με ενοχλεί, προσωπική άποψη πάντα
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@V-Chris & @forester Τα "βιδάκια" τα έχω δοκιμάσει σε όλους τους δυνατούς συνδυασμούς. Αυτό μου το έκανε το πρώτο pinlock και γι' αυτό πήρα το δεύτερο (και επειδή είχα χαράξει τη ζελατίνα, πήρα και 2η...).

@Pan(dvs) Θα δοκιμάσω να το κάνω στο 2ο "σετ" ζελατίνας/αντιθαμβωτικής και ότι είναι να γίνει, θα γίνει

αλλά έτσι όπως το βλέπω, μάλλον θα παραγγείλω καινούριο. Για το καλοκαίρι, το βγάζω από το κράνος και το ξαναβάζω στη συσκευασία του, έτσι απλά? (και σε σκιερό μέρος να υποθέσω)



ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :)
Ναι Θοδωρή. Το καλοκαίρι το βγάζω και το τυλίγω μ ένα νάϋλον και στο κουτάκι του.
Στα Shoei που έχω , δεν είχα τέτοιο θέμα ποτέ.
 

twowheeler

Μέλος
Όνομα
Spyros
Μοτό
BMW R1150 GS Adventure
Χαιρετώ τους πάντες (και απο εδώ)!
Για όποιον ενδιαφέρεται, θα παραθέσω τη δική μου εμπειρία με τα pinlock, των οποίων είμαι λάτρης.
Και το δικό μου ύστερα απο μια τετραετία ξαφνικά θόλωσε. Το έλυσα, το έπλυνα με νερό και ελάχιστο σαπούνι κουζίνας, το ξανατοποθέτησα και ξαναθόλωσε. Απογοήτευση.
Όταν το ξαναέβγαλα παρατήρησα πως δεν επανερχόταν στην αρχική επίπεδη μορφή του αφενός και ότι είχε αποκτήσει μια κύρτωση ως προς τον κατακόρυφο άξονά του - αυτός ήταν και ο λόγος που δεν σφράγιζε πλέον με τη ζελατίνα.
Το ξαναέπλυνα και το στέγνωσα με χαρτί κουζίνας.
Εν συνεχεία - και ενώ αντενδείκνυται από τον κατασκευαστή - άρχισα να το ζεσταίνω ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ με το σεσουάρ, έως ότου άρχισε να μαλακώνει και να αρχίζει να γίνεται επίπεδο ξανά.
Το κάλυψα με χαρτί κουζίνας (σαν sandwitch..)και το τοποθέτησα ανάμεσα σε δύο βιβλία με σκληρό εξώφυλλο. Μετά απο 10 λεπτά το τοποθέτησα στη ζελατίνα και πλέον σφράγισε κανονικά.
Το πραγματικό τεστ έγινε χθες, οπού με τη βροχή το pinlock έκανε ξανά τη δουλειά του, ως όφειλε.
Ελπίζω να βοήθησα
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Χαιρετώ τους πάντες (και απο εδώ)!
Για όποιον ενδιαφέρεται, θα παραθέσω τη δική μου εμπειρία με τα pinlock, των οποίων είμαι λάτρης.
Και το δικό μου ύστερα απο μια τετραετία ξαφνικά θόλωσε. Το έλυσα, το έπλυνα με νερό και ελάχιστο σαπούνι κουζίνας, το ξανατοποθέτησα και ξαναθόλωσε. Απογοήτευση.
Όταν το ξαναέβγαλα παρατήρησα πως δεν επανερχόταν στην αρχική επίπεδη μορφή του αφενός και ότι είχε αποκτήσει μια κύρτωση ως προς τον κατακόρυφο άξονά του - αυτός ήταν και ο λόγος που δεν σφράγιζε πλέον με τη ζελατίνα.
Το ξαναέπλυνα και το στέγνωσα με χαρτί κουζίνας.
Εν συνεχεία - και ενώ αντενδείκνυται από τον κατασκευαστή - άρχισα να το ζεσταίνω ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ με το σεσουάρ, έως ότου άρχισε να μαλακώνει και να αρχίζει να γίνεται επίπεδο ξανά.
Το κάλυψα με χαρτί κουζίνας (σαν sandwitch..)και το τοποθέτησα ανάμεσα σε δύο βιβλία με σκληρό εξώφυλλο. Μετά απο 10 λεπτά το τοποθέτησα στη ζελατίνα και πλέον σφράγισε κανονικά.
Το πραγματικό τεστ έγινε χθες, οπού με τη βροχή το pinlock έκανε ξανά τη δουλειά του, ως όφειλε.
Ελπίζω να βοήθησα

θα το δοκιμάσω στο 2ο pinlock που έχω, αν και για αυτό ξέρω πως έχει "λιώσει" η σιλικόνη που έχει... δε χάνω όμως να το δοκιμάσω!!!!

παιδικό σαμπουάν κάνει?????
 

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
θα το δοκιμάσω στο 2ο pinlock που έχω, αν και για αυτό ξέρω πως έχει "λιώσει" η σιλικόνη που έχει... δε χάνω όμως να το δοκιμάσω!!!!

παιδικό σαμπουάν κάνει?????
 

twowheeler

Μέλος
Όνομα
Spyros
Μοτό
BMW R1150 GS Adventure
Παιδικό σαπούνι: δεν υπάρχει πρόβλημα, είναι ηπιότερης σύστασης απο το σαπούνι πιάτων.
Αν περάσει κανείς λίγο σαπούνι με το δάκτυλο επάνω στη σιλικόνη με απαλές κινήσεις, θα επανέλθει σε πολύ καλή κατάσταση - απομακρύνονται οι βρόμες που δεν της επιτρέπουν να "κολλήσει" στη ζελατίνα.
Καλό είναι να μην χρησιμοποιηθεί πανί ή σφουγγάρι για το καθάρισμα, παρα μόνο το χέρι.
 
Top Bottom