Pirelli MT21 ...

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Το μόνο ελαστικό με το οποίο θα το άλλαζα -και μόνο για πίσω- είναι το D606 που δεν το βρίσκεις πουθενά. Ακόμη και κάποια site που δήθεν το έχουν διαθέσιμο όταν τους παίρνεις τηλέφωνο.... δεν!
Πήρα το τελευταίο πριν λίγο καιρό...όντως δεν υπάρχει το 606
Χαίρεστε παίδες!

Μπορεί κάποιος να μου πει εν συντομία τι παίζει με την έλλειψη ελαστικών (D606 & MT21 κα)? Γνωρίζετε αν θα ξαναβγάλουν παραγωγή ή πάπαλα?
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Χαίρεστε παίδες!

Μπορεί κάποιος να μου πει εν συντομία τι παίζει με την έλλειψη ελαστικών (D606 & MT21 κα)? Γνωρίζετε αν θα ξαναβγάλουν παραγωγή ή πάπαλα?
Σχετικά με το D606 κανείς δε ξέρει τίποτα. Να κόπηκε δεν πιστεύω αλλά η διαθεσιμότητα του είναι άγνωστη πανευρωπαϊκά.
Σε γενικές γραμμές αυτό που καταλαβαίνω είναι πως η έλλειψη πρώτων υλών και το υψηλό κόστος μεταφορικών που εκ των πραγμάτων έχει ως αποτέλεσμα τη μείωση του ρυθμού παραγωγής έχει οδηγήσει τις εταιρείες στη παρασκευή και διάθεση τύπων ελαστικών που είναι περισσότερο εμπορεύσιμα, οπότε ελαστικά που έχουν υβριδικό χαρακτήρα είναι γενικώς δυσεύρετα. Αντιθέτως κλασικά καθαρόαιμα ελαστικά ή στρητάδικα σε τυπικές διαστάσεις είναι περισσότερο εύκολο να τα βρεις σε αυξημένες μεν τιμές αλλά σε λογικά πλαίσια. Τα "περίεργα" αν τα βρεις έχουν εξωγήινες τιμές σε όλη την Ευρώπη.
Ευτυχώς το μικρό σε βάρος WR250R μπορεί να κινείται αξιοπρεπώς και στην άσφαλτο με τα D952 που δε δείχνουν ακόμη να έχουν σοβαρά προβλήματα διάθεσης. Θα ήθελα για πίσω το D606 αλλά θα ζήσω και χωρίς αυτό.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η παραγωγή ασχολείται με τα αυτοκινιταδικα ελαστικά και έχουν αφήσει πίσω τα δίτροχα
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Η παραγωγή ασχολείται με τα αυτοκινιταδικα ελαστικά και έχουν αφήσει πίσω τα δίτροχα
Ε ναι, σε γενικές γραμμές όπως έγραψα για τις μοτοσυκλέτες "ότι" βγαίνει (αυτό το λίγο) είναι το κινήσιμο στην αγορά.
D606 δε βρίσκω από πέρυσι τον Μάρτιο του 2021. Ξέρω πως αν πλήρωνα και επέμενα -τότε- κάτι θα έβρισκα αλλά το πρόβλημα υπάρχει καιρό τώρα.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Γενικά ζούμε μια περίεργη συγκυρία καθώς όχι μόνο έχουν ακριβύνει οι πρώτες ύλες, όχι μόνο οι πολυεθνικές κοιτάνε να βγάλουν τα σπασμένα απο τον Covid, έχουμε την εκτόξευση των εξόδων των κοντέινερ για μεταφορά με πλοίο και γενικότερα το κόστος μεταφοράς λόγω και των καυσίμων.

Σε αυτά προστίθεται ο πόλεμος Ρωσίας Ουκρανίας που δημιουργεί νέες ελλείψεις και αύξηση τιμών και ανασφάλεια.

γενικά πολύ κακή συγκυρία.
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Τελευταία επεξεργασία:
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αυτά άμα τα αγοράσω θα τα βάλλω στη θυρίδα όχι στη μηχανή.
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Αυτά άμα τα αγοράσω θα τα βάλλω στη θυρίδα όχι στη μηχανή.
Έχεις δίκιο ειναι ακριβά δεν εχω ψαχτει για mt 21 η dunlop 606, δεν γνωρίζω τιμες, τα dunlop d908 που ειχα επανω και εγω δεν τα έβρισκα πουθενά τα βρηκα μεσω φιλου απο εξω τον Ιανουάριο. Το pirelli scorpion rally str 90 /90-21 το βρηκα ιδια τιμη με Ελλάδα με free shipping στον pneus center, εδω δεν το έβρισκα πουθενά ή δεν ηξεραν πότε, για αυτο το έστειλα μην τυχον βρει καποιος κατι που ψάχνει...
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Έβαλα για πρώτη φορά ένα μεταχειρισμένο MT-21 πίσω για την βόλτα στο Πήλιο το οποίο αποδείχτηκε εξαιρετικό σε όλα τα τεραίν...
Εάν δεν είχε κι αυτό τον θόρυβο στην άσφαλτο...
 
Top Bottom