pirelli scorpion trail 2.

foogr01

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
F800GS
Έβαλα καινούριο μπροστινό τελικά μετά από επικοινωνία με την Pirelli. Μιλήσανε για ένα ποσοστό περί το 70%. Το ακριβές ποσοστό θα το ξέρω όταν θα έχω τα χαρτιά στα χέρια μου και τότε θα κάνουμε και το λογαριασμό με το λαστιχά μου :)
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Έβαλα καινούριο μπροστινό τελικά μετά από επικοινωνία με την Pirelli. Μιλήσανε για ένα ποσοστό περί το 70%. Το ακριβές ποσοστό θα το ξέρω όταν θα έχω τα χαρτιά στα χέρια μου και τότε θα κάνουμε και το λογαριασμό με το λαστιχά μου :)
Τελικά φίλε περνάς καί εσύ δύσκολα με τα λάστιχα :waiting:...!! Κατάλαβα ότι παλιό και καλό ...:ok:...ότι καινούριο φόλα..:UH:
 
Τελευταία επεξεργασία:

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Για μένα με varadero είναι από τα κορυφαία σε απόδοση, κράτημα-αντοχή (αναφέρομαι κυρίως σε ασφάλτινες διαδρομές)
 

Verbal Kint

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
XRV 750
Ειμαι αναμεσα στα Trailsmart (Tr91) και στα Scorpion Trail 2. (90/90/21-140/80/17)
Δεν εχω κανενα παραπονο απο τα TR91, απλως τα παλια Scorpion Trail (τα πρωτα) μου ειχαν αφησει μια πολυ θετικη εντυπωση στο στριψιμο και στις αλλαγες πορειας. Αρνητικο της υποθεσης οτι αλλαξα μπροστινο λογω εγκαρσιας κοπης που οφειλοταν σε κατασκευαστικο λαθος. Ακομα πιο αρνητικο ειναι οτι και το δευτερο λαστιχο που εβαλα απο αλλο προμηθευτη, παρουσιασε το ιδιο προβλημα. (Φωτο διαθεσιμη αν ζητηθει) Μετα αλλαχθηκαν με Metz...και δεν ξανασχοληθηκα μαζι τους.

Τα καινουρια Scorpion Trail II βγηκαν "καθαρα" ή εχουμε παλι τετοια κρουσματα? Αξιζουν στην τελικη τα 60-70€ παραπανω απο τα trailsmart ή να μην το τολμησω?
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
για τα νεα,δεν εχω ακουσει τπτ,οπως και λαστιχας φιλος δεν ειχε κρουσμα και εχει δωσει πολλα

και θεωρω οτι αυτο με τα σκισιματα του εμπρος ελαστικου πρεπει να χει διορθωθει εν τελει..

τωρα αν θες τη γνωμη μου εγω θα τα βαζα χωρις σκεψη
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Τα πρωτα pirelli scorpion trail ηταν φανταστικα απο γομα (ΚΤΜ 950).
Μια-δυο παρτιδες ηταν ελατωματικες οπως λες αλλα δεν μου ειχε τυχει (σε φιλο μια φορα και αντικατασταθηκε εγγυηση)

Τα pirelli scorpion trail 2 τα εχω δοκιμασει στο 1190 αλλα δεν μου αρεσαν. Προβλημα δεν εχω ακουσει. Ο @achalatsis εκανε πολλα παραπανω στριφτερα και ντριφτερα χιλιομετρα με το 1190 και τα ειδα μια χαρα.


Θα τα ξαναεβαζα ευχαριστως σε ταξιδι στο εξωτερικο...



Σε συγκριση με τα Dunlop δεν ξερω. Δεν εχω βαλει Dunlop.
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Από ότι βλέπω έχεις xrv 750 σωστά;;Θα σου πω την γνώμη μου για τα trailsmart,έχω κάνει λίγο παραπάνω από 2000χλμ με αυτά τα λάστιχα κυρίως σε επαρχιακούς στριφτερους έχουν πολλά περιθώρια πλαγιασματος σου δίνουν μία εμπιστοσύνη να τα πιέσεις πολύ εαν η άσφαλτος είναι μέτρια προς καλή είναι βεντούζα πραγματικη,σε βροχή δεν τα έχω πολύδοκιμασει,αν θες να κινηθείς σε άσφαλτο κυρίως για εμένα είναι από τα κορυφαία ασφαλτινα λάστιχα για on off σήμερα....Πριν φόραγα τα tourance που δεν μου εδωσαν αυτήν την εμπιστοσύνη..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εχω ξεχασει να αναφερω τα τελειωματα με το pirelli
Eκπληκτικο μεχρι τις 7000 χλμ......μετα απλα παρεδωσε πνευμα παντου!!
Απιστευτο τετραγωνισμα και χασιμο της ποιοτητας κυλησης, η οποια ειναι και το ατου του scorpio......οσο ειναι φρεσκο!!
Εγω δεν θα το εβαζα καλοκαιρι...:rolleyes:
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Καταπληκτικό ελαστικό για το varadero που τα φοράω !Ιδανικο σε όλες τις συνθήκες αλλά οδηγώ 90% ασφαλτο .ΑΞΙΖΕΙ
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Τελικα αυτα τα λαστιχα αξιζουν ή οχι;
Απο χλμ. αποδοση ποσο φτανουν;
Εθνικη αντεχουν με 150-160 σταθερα;
 

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
Τα λάστιχα τα φοράω και είναι πραγματικά άπαιχτά
Βροχή δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα δεν έχει τύχει
Τώρα όσον αφορά για την εθνική κανένα δίγομο δεν αντέχει σε αυτά τα χιλιόμετρα ώστε να μην τετραγωνίσει


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Scorpion Trail 2 περίπου 20000 και πάω για αλλαγή. Εντυπωσιακά στην αρχή αλλά έχασαν τις ιδιότητες τους σχετικά γρήγορα δηλ. πριν τις 10000 (τα συγκρίνω με τα δύο ζευγάρια Pilot III που ειχα πριν), όπως λέει και ο GSManiac. Θα τα έβαζα πάλι πριν φυγω για ταξίδι σε στριφτερά μέρη όπου θα τα απολάμβανα όσο θα ήταν φρέσκα.

Edit: Παρατήρησα κάποια σκισιματάκια στο μπροστινο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
2η φορα λεει κορυφαια...τελικα ειναι οντως τοσο καλα?:thinking:...για εδω στο χωριο μας?:rolleyes:
1) Pirelli SCORPION™ Trail II 458/500 points
2) Metzeler TOURANCE Next 446/500 points
3) Bridgestone Battlax Adventure A 40 429/500 points
4) Continental Trail Attack 2 425/500 points
5) Dunlop Trailsmart 414/500 points
5) Michelin Anakee III 414/500 points
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δεν ξέρω τις συνθήκες δοκιμών, ούτε και το είδος της ασφάλτου όπου έγιναν μετρήσεις.
Γενικώς όλα αυτά καμιά σχέση, ή πολύ μικρή σχέση έχουν με την καθημερινή οδήγηση και ειδικά στο Ελλάντα.... ;)
Όταν όμως βλέπω τα Μπρίτζε Α40 πάνω απο το κα-τε-με Θεϊκό Ντάνλοπ τρειλσμαρτ..., ΟΚ μια χαρά το γράφω στα υποδήματά μου, τα παλαιότερα μάλιστα, το εν λόγω τεστ :)
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Άνθρωπος που βάζει τα next... Στην εξίσωση, είναι αξιόπιστος όσο η τρόμπα συμπλεκτη ενός 990:cool:
Γενικά έχω ακούσει καλά λόγια σε στρωμ για τα νεξτ.
Εγώ στην επόμενη αλλαγή με βλεπω πάλι για τα νέα dunlop.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Γενικά έχω ακούσει καλά λόγια σε στρωμ για τα νεξτ.
Εγώ στην επόμενη αλλαγή με βλεπω πάλι για τα νέα dunlop.
εγώ, παρά τα όσα αρνητικά λέει ο μάνιακ, τα ΝΕΧΤ τα εκτιμώ ιδιαίτερα.
Μετά τα Dunlop τα έχω σαν επιλογή. Λιγότερο καλά σε επιδόσεις (φρενάρισμα, σπινάρισμα, κλίσεις κλπ) αλλά και περισσότερα χλμ ζωής. Τίμιο λάστιχο όμως, που προειδοποιεί και δε θα σε απλώσει σαν τραχανά στην άσφαλτο!
Σαφώς καλύτερο από Α40 και φυσικά με λιγότερη ζωή σε χλμ απόδοση.

Για τα νέα Dunlop Trailsmart MAX, άκουσα τα καλύτερα από φίλο που τα έχει ήδη! Κι είχε πριν τα Dunlop Trailsmart οπότε η άποψή του είναι βαρύνουσας σημασίας ;)
Κι η δική μου επιλογή σε λίγο καιρό, αυτή θα είναι!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εκει που ελεγα να δοκιμασω τα Σκορπιον...μου το μαμησατε το ονειρο...παλι με Ντανλοπια με βλεπω να στριβειν...:rolleyes:
 

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
Βάλε τους σκορπιούς θα με θυμηθείς !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom