Porto Germeno - Κυριακή 13/5/18

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Tην εποχή του Βυζαντίου, στην περιοχή των Αιγοσθενών, τα ασκηταριά και τα μοναστήρια αφθονούσαν. Όταν οι Φράγκοι κατέκτησαν την Κωνσταντινούπολη και κατόπιν ίδρυσαν το Δουκάτο των Αθηνών, ο ηγούμενος του τοπικού μοναστηριού λεγόνταν Γερμανός και καθώς ήταν μορφωμένος και μιλούσε Λατινικά, είχε άμεσες επαφές με τους Φράγκους πρίγκηπες.
Έτσι πήρε και την ονομασία του το εκεί λιμάνι (και κάτ' επέκταση το χωριό) και εμφανιζόταν στους χάρτες της εποχής ώς Porto Germeno.

Λίγοι φίλοι από εδώ μέσα λοιπόν , είπαμε να συναντηθούμε την Κυριακή το πρωί και να πιούμε ένα κοντινό καφεδάκι, χωρίς να χρειαστεί να ξοδέψουμε χρόνο και χρήμα. Άν υπάρχει διάθεση, ίσως ανέβουμε στην κορυφή του Κιθαιρώνα και μετά τον καφέ, ίσως μπούμε για λίγο στο αρχαίο κάστρο των Αιγοσθενών, μιάς που περνάμε πάντα από δίπλα και ποτέ δεν έχουμε πάει.

Συνάντηση στο Περίπτερο την Κυριακή το πρωί κατά τις 0930+ και αναχώρηση με πολύ χαλαρούς ρυθμούς για Κιθαιρώνα στις 1000. Ευπρόσδεκτοι άπαντες.

https://www.google.gr/maps/dir/Σταθμός 14, Λεωφόρος Αθηνών, Χαϊδάρι/38.1202084,23.4166572/Αγ. Γεώργιος/Πόρτο Γερμενό/@38.0859059,23.2730457,11z/data=!3m1!4b1!4m21!4m20!1m5!1m1!1s0x14a1bace51f56dc3:0x5dfa109806e7068!2m2!1d23.6013783!2d38.0137237!1m0!1m5!1m1!1s0x14a053a7e050c1a3:0x8af26bc3cd781bad!2m2!1d23.3313446!2d38.1277696!1m5!1m1!1s0x14a050fa9102bdd3:0x8f27fdfa7d0e230c!2m2!1d23.2248848!2d38.1550638!3e0

Σε περίπτωση που οι προγνώσεις αλλάξουν δραματικά και δείξουν βροχή για την Κυριακή, το ακυρώνουμε, καθώς δεν έχουμε να αποδείξουμε τίποτα σε κανένα και οι Κυριακές για να βολτάρουμε στο μέλλον παρέα, είναι άφθονες.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Με κάθε βόλτα σου,μαθαίνουμε και την ιστορία του κάθε τόπου!
Respect Πάνο...!!!:brv:
 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Με κάθε βόλτα σου,μαθαίνουμε και την ιστορία του κάθε τόπου!
Respect Πάνο...!!!:brv:
Δεν τα ξερω ολα Θενο, απλα όσα γνωριζω, μου αρέσει να τα μοιράζομαι, γιατί θελω να πιστεύω οτι ειμαστε πολλοι αυτοί που ψαχνομαστε και έχουμε αποριες και περιέργεια για όσα είναι γύρω μας :)
Χαιρετισμούς και καλό ΣΚ φιλε:friendship:
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ωραιο καφεδακι αυτο,διπλα μας.
ναι, να πατε κ πανω στον Κιθαιρωνα,ειναι υπεροχα τετοια εποχη κ η θεα εντυπωσιακη!
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Να περάσετε όμορφα !!!
Να δούμε πότε θα τα πούμε ...
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Αμαν ρε Πανο μας "γειωσες"......τοσα χρονια ελεγα παω για μπανακι στο "ταπεινο" Πορτο Γερμενο......που να'ξερα την ιστορια του !!!!!!
Εχεις ενα μοναδικο τροπο να αναδεικνυεις τα μερη !!!!!!
Εννοειται μεσα για να δουμε την αλλη πλευρα του Porto Germeno !!!!!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Γιατί το λες αυτό κυριος? Θα πατήσουμε και χώμα ..... με τα ποδια!! Αμ πως!!!:laugh:
επειδη εχω ''ακρες'' και πολλες γνωριμιες , μαθαινω τα παντα...
θα ρωτησω την Κα-Νανα για τα παπουτσια του κουλουρτζη σε τι κατασταση ηταν...
:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
επειδη εχω ''ακρες'' και πολλες γνωριμιες , μαθαινω τα παντα...
θα ρωτησω την Κα-Νανα για τα παπουτσια του κουλουρτζη σε τι κατασταση ηταν...
:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Ρεεεε συ......κρυμενος πισω απ'τη κολωνα ησουν !!!!!!!
Το απογευμα ψωνισα καινουργια παπουτσακια !!!!!!!!
Σιγα μην τα βαλω στις λασπες.......τι "skliroi pantoflakides" ....θα ειμαστε...χαχαχα !!!!!!
 

stamulee

Μέλος
Όνομα
ΧΡΗΣΤΟΣ
Μοτό
KTM 950 Adventure
Επειδή το αρχικό ποστ δε μου το εμφανίζει. Τι ώρα γράφει στο Περιπτερο?
 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
επειδη εχω ''ακρες'' και πολλες γνωριμιες , μαθαινω τα παντα...
θα ρωτησω την Κα-Νανα για τα παπουτσια του κουλουρτζη σε τι κατασταση ηταν...
:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Ρεεεε συ......κρυμενος πισω απ'τη κολωνα ησουν !!!!!!!
Το απογευμα ψωνισα καινουργια παπουτσακια !!!!!!!!
Σιγα μην τα βαλω στις λασπες.......τι "skliroi pantoflakides" ....θα ειμαστε...χαχαχα !!!!!!
Μόλις το θυμηθηκα ότι και δικα μου παπούτσια είναι "ειδικά" για άσφαλτο! Αν πατησω χώμα, θα αυτοκαταστραφουν :laugh:

Επειδή το αρχικό ποστ δε μου το εμφανίζει. Τι ώρα γράφει στο Περιπτερο?
0930+ η συναντηση και 1000 αναχωρηση Χρήστο.
 

stamulee

Μέλος
Όνομα
ΧΡΗΣΤΟΣ
Μοτό
KTM 950 Adventure
Δεν ξέρω το θέμα το βλέπω μόνο αν το κάνω search και δε μπορώ να δω το ποστ του Eversman
 
Top Bottom