PRO-κόψαμε στα χώματα...

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years


Hταν 26 Νοέμβρη τού 2006 οταν καβάλησα το Capo μου και εκανα την αρχη για ενα μεγαλο ερωτα της ζωης μου...την εκπαιδευτικη εισαγωγη μου στα χωματα! Κρατουσε απο παλια η ενασχοληση μου με τον ενα ή τον αλλο τροπο στα χωματα αλλά θελοντας να συνδιασω τα μεγαλα OnOff με την σωστη τεχνικη στο χωμα πηρα την αποφαση...

Enduro Training Level I με τον Νικο Σπανό...




Η συνεχεια λιγο πολυ γνωστη και οσο παει και φουντωνει η αγαπη μου για το χωμα και τα OnOff...γνωστο τοις πασι ειδικα οσων ασχολουμαστε με τα χωματα οτι "μια φορα χωμα...για παντα χωμα" δινοντας το στιγμα για το τι σημαινει χωμα για οσους το αγαπαμε.

Χθες και μετα 8 χρονια σχεδον ακριβως,με εκλεκτη παρεα αυτη τη φορα,το PRO club συνεχιζει το ...σχολειο!Ναι Οσο Ζω Μαθαινω και σειρα ειχε το Enduro Training Level II...με τον ιδιο δασκαλο.

Να σταθω λιγο σ'αυτον τον ανθρωπο και γιατι προσωπικα επελεξα να μεινω πιστός μαθητης και φιλος μαζι του...ειναι ισως αυτο που λεμε "ενας απο εμας" και νομιζω δεν υπαρχει καλυτερη εκφραση απο το να δωσω το στιγμα ενας μεγαλου γνώστη και εκπαιδευτη στο χωρο,που παραμενει ενας...συνηθισμενος μοτοσυκλετιστης "σαν κι εμας"...Καμμια υπεροψια,κανενας δηθεν...ενας ανθρωπος που τον κοιτας στα ματια απ'οπου κι αν προερχεσαι,οποιος κι αν εισαι...ενας εκπαιδευτης που δεν αρκειται να ξερει καλα τη δουλεια του αλλά αρεσκεται και εχει την ικανοτητα να σου μεταφερει με χαλαρο τροπο τη γνωση του!!!Το μαθημα πιανει την ουσια αλλά νοιωθεις σαν να εχεις βγει μια γαμ@τη βολτα στο βουνο παρεα με φιλους...



Νικο σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και..ελπιζω να μπορεσω να τα ξαναπουμε και στο Level III...:)

Παμε λοιπον...

Το PRO club αποφασισε να PROκοψει στα χωματα...

και χθες πεταχτηκαμε μεχρι το Λουτρακι για να βρεθουμε στο Enduro Park για εκπαιδευση... Κωστας,Βασιλης,Λευτερης ή αλλιως μάθο...,black sheep,lef99 καβαλησαμε τις κουκλες μας και να'μαστε στο..θρανιο!


Τεχνικες Οδηγησης,σημασια στη λεπτομερεια,εκμαθηση οδηγησης...ή για να το πω στα δικα μου ματια πώς φανηκε...

Λουνα Παρκ για μεγαλα παιδια...


Μια χαμενοι στα χωματα και στις λακουβες...


μια παιχνιδιζοντας στα χωματινα τεραιν...


την αλλη παιζοντας κρυφτο αναμεσα στα δεντρα που γουσταρουμε...


αλλά και χορευοντας αγκαλια με τις κουκλες μας...


Μια γλυκια κουραση παιχνιδιζοντας με ισορροπιες και τεχνικες..μια γεματη μερα με γνωση και κεφι...και μετα την αναπαυλα για την ξεκουραση και ανασες,παμε μια βολτα στα Γεράνεια,στα πανεμορφα χωματινα παντα περασματα να συνδιασουμε οσα μαθαμε με τις ομορφιές της Φυσης...


Ναι!!Ανεβηκαμε ενα σκαλι ψηλοτερα χθες...και σιγουρα νοιωσαμε να βλεπουμε το χωμα με ενα πιο...ψηλο ποστο(δεν θυμαμαι βγαλανε και λόγο αυτοι απο κει πανω;...)


Ενα μεγαλο μπραβο τοσο στο Βασιλη που παιζει να εφτασε το Vstrom στο οριο του στα χωματινα τεραιν...ενα μεγαλο μπραβο και στον μικρο της παρεας αλλά μεγαλο σε ψυχη και θεληση ,Λευτερη...και τα'παμε...η παρεα μετραει...:)

Προσωπικα αυτο που μου μενει απο τη χθεσινη μερα ειναι οτι...αφου ανεβηκα αυτη την γ@μωανηφορα με τα λουκια που χαμογελουσαν και μου'κλειναν ματι, μεσ'την κουραση μου και σταθηκα ορθιος και εφτασα με την κουκλα μου πανω σε ενα κομματι,ενω μολις ειδα την πλαγιά νομιζα οτι μας κανει πλακα ο Νικος και ελεγα δεν μπορει ρε πστη μου θα μας πει ελα ρε μαγκες πλακα κανω παμε απο αλλο δρομο...τελος λεμε...καραγουσταρα.χαχαχαχαχαχα...μεταξυ σοβαρου κ αστειου,και η χθεσινη μερα ηταν για μενα ενα λιθαρακι ακομα στο δρομο της γνωσης...ηταν ακομη ενα σκαλοπατι και ελπιζω και ευχομαι να μου δωσει μια ακομα πιο ομορφη σχεση με την μοτοσυκλετα...

Ποια κουραση;...ειπαμε...ολα τα ξεχνας οταν περνάς ωραια!Κι εχθες ητανε πολυ ωραια!:)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μπράβο στην πατρινη ομάδα. ..
Μπράβο και στην δίψα για μάθηση. ..

Για το φιλαράκι μας τον Δαναο, δεν είπες τίποτα. .:rolleyes:
 

staga1200

Μέλος
Περιοχή
ΙΛΙΟΝ
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW 1200 GS
Ωραίος ο Κωστής με την παρέα του ...
Μπράβο φίλε και στο επόμενο
Τα βουνά είναι εκεί και μας περιμένουν !! :)
 

black sheep

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Vstrom 650 Xt
Μπράβο στην πατρινη ομάδα. ..
Μπράβο και στην δίψα για μάθηση. ..

Για το φιλαράκι μας τον Δαναο, δεν είπες τίποτα. .:rolleyes:
ωπ... ο Δαναός είναι κι εδώ;; μας εδωσε σημαντική βοήθεια, τον ευχαριστούμε! :friendship:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Για το φιλαράκι μας τον Δαναο, δεν είπες τίποτα. .:rolleyes:
Απο τις πιο ανετους που εχω δει,στην κινηση στο χωμα με τη "χοντρη του"...παντα μια ανασα κοντα μας και βοηθος και φυσικα ο φωτογραφος της παρεας...το ευχαριστω ειναι λιγο :)
(κανονισε καφε να τον βρεις...Γιορτες θα ειμαι επανω) :)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Απο τις πιο ανετους που εχω δει,στην κινηση στο χωμα με τη "χοντρη του"...παντα μια ανασα κοντα μας και βοηθος και φυσικα ο φωτογραφος της παρεας...το ευχαριστω ειναι λιγο :)
(κανονισε καφε να τον βρεις...Γιορτες θα ειμαι επανω) :)
Πέρα από τρομερός οδηγός, είναι καλός φίλος και από τα καλά παιδιά.
θα κανονίσουμε μάζωξη. ..;)

Σταλθηκε απο advφον!!!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Πέρα από τρομερός οδηγός, είναι καλός φίλος και από τα καλά παιδιά.
θα κανονίσουμε μάζωξη. ..;)

Σταλθηκε απο advφον!!!
Ολα τα καλα παιδια ,χωματινα...τελος...εννοειται θα κανονισεις να βρεθουμε πανω :friendship:
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Πολύ θα ήθελα να παρακολουθήσω ένα τέτοιο training κάποια στιγμή ,
και έχω ακούσει επίσης εξαιρετικά λόγια για τον Σπανό ,
από φίλο που έχει παρακολουθήσει στο παρελθόν . :)

Είμαι βέβαιος ότι περάσατε τέλεια , οπότε και εις άλλα με υγεία εύχομαι παίδες !! :D
 

lef99

Μέλος
Όνομα
Λευτερης
Μοτό
ΚΤΜ 640 adventure
Απο τις πιο ανετους που εχω δει,στην κινηση στο χωμα με τη "χοντρη του"...παντα μια ανασα κοντα μας και βοηθος και φυσικα ο φωτογραφος της παρεας...το ευχαριστω ειναι λιγο :)
(κανονισε καφε να τον βρεις...Γιορτες θα ειμαι επανω) :)
O Δαναος οντως ηταν εκει για οτι χρειαστηκε και για ακομα παραπανω !

μακαρι να τα ξαναπουμε και απο κοντα :)
 

GiorgosGS1200

Μέλος
Περιοχή
Πάφος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS, 2007
Σχεδιαζω να περασω απο λουτρακι τον σεπτεμβρη, καλως εχοντων των πραγματων. Αρχικα για all-road και στη συνεχεια για enduro. Ειναι κανεις που το σκεφτεται μηπως γινουμε παρεακι;
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
μπραβο σε ολα και σε ολους
 
Top Bottom