Project Harley

obelix

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Kawasaki
Ο tattoopanther στις 24 Απριλίου ανέβασε ένα θέμα stories of bike. Δείτε το αξίζει τον κόπο. Θα σας δείξω σήμερα την δικιά μου κ@βλ@ όπως την είχα ονομάσει. Την αγόρασα πριν από πέντε περίπου χρόνια. Ήταν το όνειρο μου. Ήταν κάπως έτσι.


Φυσικά δε μου άρεσε ήθελα το δικό μου στύλ. Έτσι είναι οι Harley. Τις φτιάχνεις εσύ όπως θες. Προσκοπικό γούστο του κάθε ένα και φυσικά δε σημαίνει πως θα είναι αρεστό. Αλλά για τον κάτοχο μιας Harley δεν τον πολυενδιαφέρει η αρνητική κρητική. Και ξεκινάμε...
Ψάχνοντας να βρω το δικό μου στύλ.

Δύσκολο γιατί η Harley έχει πάρα πολλά αξεσουάρ. Στην Ελλάδα είναι πανάκριβα και δυσεύρετα.

Έτσι αρκέστηκα στο να την ξεγυμνώσω και να βάλω μονόσελο. Έτσι άρχισα σιγά σιγά να βρίσκω το δικό μου στύλ. Πιο λιτή.

Έκανα βέβαια και τις βλακείες μου. Ηχεία και αναπτήρα στη Harley μου; Δεν παει.
Είδα πολλά περιοδικά, εκπομπές στο youtube και κατέλειξα στο δικό μου στύλ.
Έτσι ξεκίνησα...

Ήθελα να βάλω τι δικό μου κοστούμι στη βάση η οποία είναι ο σκελετός και ο κινητήρας.
Να σας πω ότι ο κινητήρας δεν ανοίχτηκε. Ήταν φτιαγμένος όπως την αγόρασα από την Αμερική. Έχουν αλλαχτεί εκεντροφόροι screamin eagle, καρλμπυρατέρ screamin eagle, ηλεκτρονική screamin eagle και εξάτμιση screamin eagle. Είναι πραγματικά γρήγορη με μεγάλη ροπή.

Έχει δυνατό μπάσο ήχο χωρίς να σε ενοχλεί.
Άρχισα λοιπόν να μαζεύω πράγματα κυρίως από το ebay. Βρήκα πολύ καλές τιμές και εξυπηρέτηση. Το καλό με τις Harley είναι ότι μπορείς να φτιάξεις και δικά σου πράγματα για τη μηχανή. Η χαρά της δημιουργίας.

Το ντεπόζιτο είναι χειροποίητο. Σχέδιο δικό μου και εκτέλεση από ένα φίλο μάστορα με @@.
Ανοξείδωτο και η τάπα είναι όλα τα λεφτά.

Άρχισαν να κόβονται φτερά το κολοφάναρο καινούριο. Το YAMAHA XJR1200 απο πίσω το πούλησα δεν υπάρχει πλέον.

Στο τέλος έφτασα εδώ. Αυτός είμαι εγώ. Αυτό το στύλ μου πάει πιστεύω.
Το καινούριο είναι οι τιμονόπλακες που είναι ποιο ανοιχτές και με 3° μεγαλύτερη γωνία. Οι ζάντες κλειστές από fat boy με πατέντα το διπλό δισκόφρενο μπροστά. Βαμμένα όλα μαύρο ματ, φισούνες στις μπουκάλες, το φανάρι μπροστά είναι πανέμορφο old school και το τιμόνι το έφτιαξα εγώ όπως και το φτεράκι μπροστά.

Το όργανο είναι άλλη ιστορία. Είναι μικρό ηλεκτρονικό και έχει τα πάντα. Πολύ όμορφο.

Και μερικές ποιο καλλιτεχνικές...

Αυτή λοιπόν είναι η Κ@ΒΛ@ μου όπως τη λέω. Δε στρίβει εύκολα, δεν είναι άνετη, κάνει πολύ θόρυβο, δεν έχει τις επιδόσεις που έχει μια άλλη, αλλά όταν την καβαλάς είναι απερίγραπτη. Καταλαβαίνεις ότι καβαλάς αληθινή μηχανή, ότι έχεις κάτι μεγάλο ανάμεσα από τα πόδια σου, νιώθεις ελεύθερος, ότι μπορείς να γυρίσεις όλο τον κόσμο. Πρέπει να την καβαλίσεις για να νιώσεις αυτό το συνέσθημα.

ΥΓ: Είναι μια μηχανή που μπορείς να βάζεις να βγάζεις και να την κάνεις όπως θέλεις.
Τώρα πάλι κάτι καινούριο φτιάχνω. Μόλις το τελειώσω θα το δείτε. Συνεχίζεται......
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ρε Βαγγελη..θα μας τρελανεις βραδυατικα???:eek::eek::eek::eek:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Όπως το'πες... Κ@ΒΛ@!!!!
Πολύ μεράκι και πολύ καλή δουλειά!

Το μοναδικό Harley που έχω οδηγήσει ήταν ένα Sportster 1000 Shovelhead χωρίς silent block και πραγματικά νόμιζα πως είχα κάτι ζωντανό ανάμεσα στα πόδια μου! Ανεπανάληπτη εμπειρία..
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
και μόνο να κάτσεις πάνω της...ακόμα και με σβηστή μηχανή, νιώθεις ένα δέος...νιώθεις κάτι να σαλεύει μέσα/κάτω σου...και ΝΑΙ, είναι επειδή χάρηκες που την είδες ;)
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
....Πρέπει να την καβαλίσεις για να νιώσεις αυτό το συναίσθημα......

Ειχα την τιμη να την παρω μια συντομη βολτα.
Πραγματικά, η καβαλα της δεν περιγραφεται.
Το συναισθημα απεριγραπτα γ@μ@το!!!!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
αν είχες και μούσι θα ήσουν σαν παπάς!!!να σε φέρω και το δικό μου να το ευλογήσεις δέσποτα??
 

obelix

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Kawasaki
αν είχες και μούσι θα ήσουν σαν παπάς!!!να σε φέρω και το δικό μου να το ευλογήσεις δέσποτα??
Το έχω κάνει είδη. Του έχω βάλει και χέρι. :p
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
κρύβε λόγια κρύβε λόγια...και έχεις ένα ωραίο χέρι, ατιμούτσικο....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μπράβο που έχεις δυο μηχανάκια που , στην ουσία, τα έφτιαξες μόνος σου!!!!!
Αξία? ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ!!!!!


Σε επίπεδο "κριτικής", μου αρέσει το Harley χωρίς φυσούνες στα καλάμια! Καλά έκανες και τις έβγαλες;)
Το ντεπόζιτο, πέραν της χαράς της δημιουργίας, το βλέπω σαν "οπτική παραφωνία". Ένα σε σχήμα σταγόνας, θα ταίριαζε καλύτερα. Αυτό βέβαια είναι προσωπικό και δεν έχει καμιά αξία...
Εκείνο που είναι έξω από τη φιλοσοφία της μηχανής (και εμφανισιακά, αλλά λίγη σημασία έχει) είναι το πολυόργανο! Too much hi tech....
Κάτι σε κλασσικό αναλογικό, θα ταίριαζε γάντι.
Πάντα καλοπροαίρετη η γνώμη μου και ο θαυμασμός για τη δημιουργία, παραμένει!!!!:):):)
 

obelix

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Kawasaki
Μπράβο που έχεις δυο μηχανάκια που , στην ουσία, τα έφτιαξες μόνος σου!!!!!
Αξία? ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ!!!!!


Σε επίπεδο "κριτικής", μου αρέσει το Harley χωρίς φυσούνες στα καλάμια! Καλά έκανες και τις έβγαλες;)
Το ντεπόζιτο, πέραν της χαράς της δημιουργίας, το βλέπω σαν "οπτική παραφωνία". Ένα σε σχήμα σταγόνας, θα ταίριαζε καλύτερα. Αυτό βέβαια είναι προσωπικό και δεν έχει καμιά αξία...
Εκείνο που είναι έξω από τη φιλοσοφία της μηχανής (και εμφανισιακά, αλλά λίγη σημασία έχει) είναι το πολυόργανο! Too much hi tech....
Κάτι σε κλασσικό αναλογικό, θα ταίριαζε γάντι.
Πάντα καλοπροαίρετη η γνώμη μου και ο θαυμασμός για τη δημιουργία, παραμένει!!!!:):):)
Θοδωρή κάθε γνώμη καλοδεχούμενη. Μπορεί να υπάρχει κάποια ιδέα που να μην είχα σκεφτεί. Το ντεπόζιτο αν το δεις απ´ τα πλάγια σε σχήμα σταγόνας είναι πιο τετραγωνισμένο. Τις φισούνες έχει δίκιο, είναι ποιο ωραία χωρίς. Όσο για το όργανο δε βρήκα άλλο μικρό πιο clasic που να τα έχει όλα και μετά απο πολύ ψάξιμο κατέληξα σε αυτό.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Εμένα το όργανο μΕ αρέσει.

σεντ φρομ κουζουλοφόν
 

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Εμενα οι Χαρλευ δε μ`αρεσουν ομως μπραβο σου για τον κοπο και τον χρονο που ξοδεψες να δωσεις το δικο σου "αγγιγμα" σε αυτο το μηχανακι.
Να σαι καλα φιλε μου να το χαιρεσαι το νεο αποκτημα σου!!!!
Καλες Βολτες!!!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Και συμπληρώνω: Like στο μονόσελο, Like στο φανάρι, Like στις ζάντες, Like στις φυσούνες (old school), Like στα φτερά, Like στο τιμόνι, Like στα μαύρα αμορτισέρ.
Το ντεπόζιτο είναι έργο τέχνης αλλά με ξενίζει το ότι δεν είναι μαύρο ματ με ένα απλό λογότυπο πάνω.
Αυτό που θα έβαζα (έφτιαχνα στην περίπτωσή σου ;) ) θα ήταν ποδοστήρια μπροστά.
Και πάλι Respect! :)
 

obelix

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Kawasaki
Και συμπληρώνω: Like στο μονόσελο, Like στο φανάρι, Like στις ζάντες, Like στις φυσούνες (old school), Like στα φτερά, Like στο τιμόνι, Like στα μαύρα αμορτισέρ.
Το ντεπόζιτο είναι έργο τέχνης αλλά με ξενίζει το ότι δεν είναι μαύρο ματ με ένα απλό λογότυπο πάνω.
Αυτό που θα έβαζα (έφτιαχνα στην περίπτωσή σου ;) ) θα ήταν ποδοστήρια μπροστά.
Και πάλι Respect! :)
Το ντεπόζιτο θα ντυθεί με μαύρο ή καφέ δε ξέρω ακόμα σκληρό δέρμα με σκαλισμένο το λογότυπο της Harley. Τα ποδοστήρια δε βολεύουν μπροστά. Έχω για το ταξίδι
 

vtheo

Μέλος
Περιοχή
Π.Φάληρο
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200 GS Adv 08
Είσαι μερακλής φίλε ,κάθε δουλειά σου το αποδεικνύει με το παραπάνω!Ευχαριστούμε που μοιράζεσαι μαζί μας τέτοια θέματα.Να σαι καλά και να χαίρεσαι τις μηχανές σου!
 

obelix

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Kawasaki
Σας ευχαριστώ όλους που είδατε την παρουσίαση και για τα καλά σας λόγια
 
Top Bottom