Puig 2.0 Clip-on Spoiler aka σκουπίδι

greco

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
NC750X MY23
Puig 2.0 Clip-on Spoiler

Το αγόρασα από το Motoraid

Επικίνδυνο και ανάξιο να λέγεται Puig. Σε παλιότερη μηχανη(NC700Χ) είχα το Universal Spoiler ζελατινας Puig Clip on , μια χαρά ποιοτικό και με άριστη ορατότητα. Έτσι μόλις πηγα να παρω για την νεα μηχανη και βλέπονται ότι έχει βγει το 2.0 Puig Clip που ήταν και πιο ψηλό ( 130mm ) το παρηγγείλα. Το παρέλαβα στις στις 11.05.2023 και το Σάββατο 13.05.2023 το τοποθέτησα. Με το που βγήκα στον δρόμο αμέσως καταλαβα ότι δεν έβλεπα τίποτα. Όλη εικόνα που είχα μπροστα μου μέσα από το spoiler ήταν παραμορφωμένη σε σημειό που σου προκαλεί ζαλάδα. Κρίμα , αλλα μάλλον έπρεπε να το περιμένω με βαση την τιμή. Είναι φθηνότερο απο το προηγουμενο spoiler της Puig και υποτιθεται ειναι νεοτερο προιον και μεγαλυτερης διαστασης. Θα το πάω πίσω στο κατάστημα δυστυχώς.

Το χειρότερο είναι ότι το προηγούμενο ειναι discontinued από την Puig , οπότε όποιος προλάβει να πάρει ότι stock υπάρχει.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Puig 2.0 Clip-on Spoiler

Το αγόρασα από το Motoraid

Επικίνδυνο και ανάξιο να λέγεται Puig. Σε παλιότερη μηχανη(NC700Χ) είχα το Universal Spoiler ζελατινας Puig Clip on , μια χαρά ποιοτικό και με άριστη ορατότητα. Έτσι μόλις πηγα να παρω για την νεα μηχανη και βλέπονται ότι έχει βγει το 2.0 Puig Clip που ήταν και πιο ψηλό ( 130mm ) το παρηγγείλα. Το παρέλαβα στις στις 11.05.2023 και το Σάββατο 13.05.2023 το τοποθέτησα. Με το που βγήκα στον δρόμο αμέσως καταλαβα ότι δεν έβλεπα τίποτα. Όλη εικόνα που είχα μπροστα μου μέσα από το spoiler ήταν παραμορφωμένη σε σημειό που σου προκαλεί ζαλάδα. Κρίμα , αλλα μάλλον έπρεπε να το περιμένω με βαση την τιμή. Είναι φθηνότερο απο το προηγουμενο spoiler της Puig και υποτιθεται ειναι νεοτερο προιον και μεγαλυτερης διαστασης. Θα το πάω πίσω στο κατάστημα δυστυχώς.

Το χειρότερο είναι ότι το προηγούμενο ειναι discontinued από την Puig , οπότε όποιος προλάβει να πάρει ότι stock υπάρχει.
Με το ίδιο σκεπτικό το πήρα και εγώ το φθινόπωρο που μας πέρασε. Στην συναρμολόγηση άνοιξαν οι πλαστικές φωλιές που πιάνουν οι βίδες για τα μπράτσα και δεν έσφιγγαν. Ξεχαρβαλώθηκε από τα πρώτα 5 λεπτά. Το έφτιαξα με πατέντα (πιο χοντρή βίδα με ροδέλα). Πεταμένα λεφτά το συγκεκριμένο.
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Και εγώ αυτό έχω, σάπιο είναι κατασκευαστικά. Δεν θα το πρότεινα σε κάποιον, που δεν το έχει ήδη!
...Στην συναρμολόγηση άνοιξαν οι πλαστικές φωλιές που πιάνουν οι βίδες για τα μπράτσα και δεν έσφιγγαν. Ξεχαρβαλώθηκε από τα πρώτα 5 λεπτά. Το έφτιαξα με πατέντα (πιο χοντρή βίδα με ροδέλα). ...
Το αυτό ακριβώς!
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Είχα το παλιό σε φιμε στο tiger 800. Άψογο ποιοτικά, δε με ενόχλησε ποτέ, το ρύθμιζα και εν κινήσει και το ασφαλιζα με τα αυτάκια πάλι εν κινήσει.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Το έχω και εγώ ! Σαν ζελατίνα είναι καλή το πάχος κτλ και μου κάνει δουλειά απτον αέρα . Τώρα εγώ δεν φτάνω να βλέπω από μέσα , αλλά αυτός ο μηχανισμός ρε παιδιά ; Τι σκουπιδΑριο μηχανισμός για puig είναι αυτός ; Βάλτο 20€ παραπάνω και να δουλεύει σωστά ! Την δουλειά μας θελουμε να κάνουμε .

Έχουμε κάνει τις πατέντες για να το κρατήσω επάνω στην ζελατίνα , έχω ανοίξει καινούργιες τρύπες για βίδες , έχουμε βαλει παξιμάδια και στο σημείο που κρατάει στην ζελατίνα σαμπρέλα και αυτοκόλλητο διπλής όψεως για να μείνει επάνω , μου έφυγε στο δρόμο μια μέρα .
 

strofakias

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
Το καλυτερο
επειδη ειμαι σε αντιστοιχη αναζητηση αυτο το βρισκω 20 ευρω...αλλα υπαρχει και αυτο με καλυτερο δεσιμο και δοκιμασμενο
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχει κάποιος ένα περίσσευμα, η ίσως αν είναι διατεθειμένος να το αποχωριστεί για λίγο να κάνω μια βόλτα με σποιλερ στην ζελατίνα που φοράω να δω αν αλλάζει επαρκώς την ροή αέρα;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Έχει κάποιος ένα περίσσευμα, η ίσως αν είναι διατεθειμένος να το αποχωριστεί για λίγο να κάνω μια βόλτα με σποιλερ στην ζελατίνα που φοράω να δω αν αλλάζει επαρκώς την ροή αέρα;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Εάν μιλάς για το 950 έχω ένα διαθέσιμο.
Να στο στείλω ή θα το πάρουν τα παιδιά την Κυριακή?
Βέβαια μπορούμε να δώσουμε και ένα ραντεβού την Παρασκευή μεσημεροαπόγευμα...
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
My 5 cents

Εγώ πήρα μια αντίστοιχη κινεζιά. Κάνει δουλίτσα, ρυθμίζεις και άρα βρίσκεις πως το θες ΑΛΛΑ ο μηχανισμός είναι ευαίσθητος στις λακούβες (έσπασαν και σε μένα οι βασούλες και έβαλα βίδες με ροδέλες) και το βάρος του ψηλά στην ζελατίνα επιβαρύνει τον μηχανισμό ή την στήριξή της. Πολλοί κραδασμοί. Στο beverly που το έβαλα λάσκαραν οι βίδες της βάσης της ζελατίνας ενώ η ίδια η ζελατίνα σε κάθε λακούβα τρανταζόταν πολύ περισσότερο. Στο XR που είχα της Puig ζελατίνα με σπόιλερ, άρχισε να έχει λίγο περισσότερο τζογο ο μηχανισμος.

Θα προτιμούσα λοιπόν τα σποιλεράκια με το ένα κεντρικό πιάσιμο (όπως είχα βάλει στο 990 adv) , έχουν λιγότερο βάρος αν και χάνουν σε εύρος ρυθμίσεων.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Έχει κάποιος ένα περίσσευμα, η ίσως αν είναι διατεθειμένος να το αποχωριστεί για λίγο να κάνω μια βόλτα με σποιλερ στην ζελατίνα που φοράω να δω αν αλλάζει επαρκώς την ροή αέρα;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Όποτε είναι να περάσεις από Γέρακα πες μου. Έχω 3 διαφορετικά! :ha Τα παίρνεις και δοκιμάζεις και τα 3.

 
Top Bottom