R1150GS stage 9 John 1100

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Χωρις καταλυτη, δεν χανει χαμηλα?
Κανείς δε χάνει αφαιρώντας καταλύτη (εφόσον μάλιστα ρυθμίσει και σωστά με τα νέα δεδομένα).
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ο κνορ σενζορ στα 1200 εχει δυνατότητα να ρυθμίσει μόνος του αν βγάλει καποιος τον καταλύτη !!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ο κνορ σενζορ στα 1200 εχει δυνατότητα να ρυθμίσει μόνος του αν βγάλει καποιος τον καταλύτη !!
Αυτα τα κάνει ο λ φίλος ;)
και ναι, κάνει μια δουλειά μέχρι ενός σημείου. Για 100% αποτελέσματα αλλάζεις σε wide band λ

Ο knock sensor κάνει άλλα πράγματα ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτα τα κάνει ο λ φίλος ;)
και ναι, κάνει μια δουλειά μέχρι ενός σημείου. Για 100% αποτελέσματα αλλάζεις σε wide band λ

Ο knock sensor κάνει άλλα πράγματα ;)
Δεν λέει για τον knock....για τον Κνορ λέει....με γεύση κοτοπουλο:eek:
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Λοιπόν η δοκιμή έγινε με απλή βενζίνη, επίτηδες, και Ναι για πρώτη φορά δεν κτύπησαν πειρακια στα ανοίγματα με 5η 6η. Γενικά υπάρχει μια πολύ ομαλή προθυμία παντού, και ειδικά μετά τις 4000. Επειδή εμένα οι τελικές δεν με ενδιαφέρουν, αυτό μου αρκεί. Ανοίγεις με 6η ακόμα και από 70χλμ. Χωρίς σκορτσαρισματα..
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Λοιπόν η δοκιμή έγινε με απλή βενζίνη, επίτηδες, και Ναι για πρώτη φορά δεν κτύπησαν πειρακια στα ανοίγματα με 5η 6η. Γενικά υπάρχει μια πολύ ομαλή προθυμία παντού, και ειδικά μετά τις 4000. Επειδή εμένα οι τελικές δεν με ενδιαφέρουν, αυτό μου αρκεί. Ανοίγεις με 6η ακόμα και από 70χλμ. Χωρίς σκορτσαρισματα..
Τόσο χάλια είναι ρε φίλε από το εργοστάσιο?
Γιατί όμως?
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
@forester Μην κοιτας το δικο σου μονδελο που ειναι κατα την γνωμη μου το καλυτερο που εχει βγαλει.
Και στο δικο μου παει το πυρακι συννεφο και ειδικα το καλοκαιρι..Παντα για απλη μιλαω...
Δουλευουν πολυ φτωχα.
Και οχι τιποτα αλλο μου κοβει και ο knock sensor τα αλογα...:p:p:p:woot::woot:
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Τόσο χάλια είναι ρε φίλε από το εργοστάσιο?
Γιατί όμως?
@forester Μην κοιτας το δικο σου μονδελο που ειναι κατα την γνωμη μου το καλυτερο που εχει βγαλει.
Και στο δικο μου παει το πυρακι συννεφο και ειδικα το καλοκαιρι..Παντα για απλη μιλαω...
Δουλευουν πολυ φτωχα.
Και οχι τιποτα αλλο μου κοβει και ο knock sensor τα αλογα...:p:p:p:woot::woot:
Έτσι ακριβώς...Μόνο με 100άρα δεν είναι κουραστικό. Στα 1200 που είχα δεν θα ασχολουμουν ποτέ με κάτι τέτοιο, Σ αυτό από ότι φάνηκε το χρειαζόταν...
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Εν το μεταξύ από κατανάλωση είναι το ίδιο με πριν, που σημαίνει καύση χωρίς απώλειες απλά, τίποτα άλλο...
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Εγω παντως τον πρωτο καιρο,οντως μου εκανε εντυπωση η διαφορα.
Το συνηθισα το παραπανω γκαζι ομως.
Με βλεπω να το τουρμπιζω..
o_O
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@forester Μην κοιτας το δικο σου μονδελο που ειναι κατα την γνωμη μου το καλυτερο που εχει βγαλει.
Και στο δικο μου παει το πυρακι συννεφο και ειδικα το καλοκαιρι..Παντα για απλη μιλαω...
Δουλευουν πολυ φτωχα.
Και οχι τιποτα αλλο μου κοβει και ο knock sensor τα αλογα...:p:p:p:woot::woot:
Έτσι ακριβώς...Μόνο με 100άρα δεν είναι κουραστικό. Στα 1200 που είχα δεν θα ασχολουμουν ποτέ με κάτι τέτοιο, Σ αυτό από ότι φάνηκε το χρειαζόταν...
Φιλαράκια εμένα πειράκια δε χτυπάει, ότι και να του βάλω.
Βαζω όμως 98 ή 100, γιατί μ αυτές έχει το 100% της απόδοσης, κάτι που οφελει την κατανάλωση, όταν δε με κυνηγάνε οι δαίμονές μου, ή όταν δεν κυνηγάω τη σκιά μου :D (στο 95% των περιπτώσεων δηλαδή ;) ).
Με 95αρα βλέπω χειρότερη απόδοση γενικώς. Και ψηλά στην ευστροφία και χαμηλά στην απόκριση στο γκάζι. Με 100αρα το τράβηγμα είναι παντού πιο "γεμάτο" ;)
Και είναι λογικό σ ένα μοτέρ με συμπίεση 12:1 και εξελιγμένο σύστημα ψεκασμού, με λ, knock sensor κλπ. Τέτοια μοτέρ εκμεταλλέυονται το καλό καύσιμο σωστά και το αξίζουν ;)
 

1150 maniac

Μέλος
Όνομα
Παντελης
Μοτό
R1150g s.
Το τσιπ δεν είναι ακριβό, κάπου 75 Ε κάνει. Ομως για να δουλέψει σε μονόμπουζο πρώτης γενιάς 1150 gs θέλει την ecu από τα πιο νέα 1150. Εγώ βρήκα από ιδιώτη σε πολύ καλή τιμή. Tην εξάτμιση την είχα πάρει μεταχειρισμένη σε πολύ καλή κατάσταση και το φίλτρο το είχα.

Η κατανάλωση με τους δικούς μου ήρεμους ρυθμούς, δηλαδή όχι σπάσιμο 1η - 2α και γοργό δούλεμα ως τις 5000 στροφές το πολύ και σπάνια 5500 στην εθνική αν βαριέμαι, καίει κάπου 6-6,5 λίτρα /100 σε μικτές διαδρομές αλλά θέλω να το ξαναμετρήσω γιατί δεν εχω ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα.

(Στις 5000 εχει 160 κοντεράτα/150 πραγματικά)
ΚαλησπεραΕισαι σίγουρος πως θέλει την πιο καινούργια ανάφλεξη; μίλησα με γιαννη και μου ειπε οτι δεν χρειάζεται να αλαξω μονάδα.Του εστειλα τον αριθμο και θα μου στείλει το καταλληλο.Είσαι σίγουρος γι αυτο που λες; γιατι με εχει προβληματισει λίγο.Εμένα ειναι του 2000 .
 
Top Bottom