R1200 GS & R1200 GSA L/C _ 2013+

Takisg

Μέλος
Περιοχή
Κόρινθος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Husaberg fe 550 2006
Νταξ ένα μονοκυλινδρο έβαλαν για το γαμώτο. 'Άσε που γίνεται πολύ μικρή αναφορά σε αυτό, σαν να μην υπάρχει είναι.
Σύγκρινε πρώτα εσύ το 9χ0 με το 640 και μετά βλέπουμε για τους άλλους
 

Takisg

Μέλος
Περιοχή
Κόρινθος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Husaberg fe 550 2006
ΟΚ.. Με το 790 που ακριβώς μπορεί να συγκριθεί το 1250??
Παίζετε χρόνια αυτό το παιχνίδι καπτεν... Προσωπικά δεν πείθομαι.
Το 790 δεν έχει ρυθμίσεις στις αναρτήσεις ;;; δεν το πίστευα όταν το διαβαζα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το 790 δεν έχει ρυθμίσεις στις αναρτήσεις ;;; δεν το πίστευα όταν το διαβαζα
Ότι και να έχει ρε φίλε... Δεν έχει καμμια σχέση με το 1250
Το 790 είναι ένα ειδικό μηχανάκι για συγκεκριμένη χρήση
Το 1250 είναι απλά ότι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή την στιγμή.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
ΟΚ.. Με το 790 που ακριβώς μπορεί να συγκριθεί το 1250??
Παίζετε χρόνια αυτό το παιχνίδι καπτεν... Προσωπικά δεν πείθομαι.
Ναι ρε Κώστα καμία αντίρρηση αλλά παρουσιάζουν ένα τεστ στο οποιο ξεκινησαν απο Αθήνα, έναν πολλά χιλιόμετρα Εθνικης, επαρχιακούς, χώμα ευκολο και δυσκολο κτλ, δηλαδή ενα ταξιδι που ειχε απ'όλα.
Ένα ταξίδι που κάνεις και με 790 και με 1250 και με Tenere.
Γι αυτο τα εβαλαν στη συγκριση.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αν δεν ήταν η τιμή ΠΟΤΕ παράγοντας τότε ΟΛΑ θα έβγαιναν αλλιώς. Δεν νομίζω να έχει κάνει κανένα τάμα η zook στον θεό των V2 γενικότερα, το VFM της κοιτάζει τόσα χρόνια. Και με σταδιακή εξέλιξη το έφτασε εδώ που είναι, δηλαδή συνολικά να στέκεται επάξια απέναντι σε διπλής τιμής μηχανάκια. Το GS ένα τάλαρο κάτω έπρεπε να είναι και καινούριο και μεταχειρισμένο αλλά αν τολμήσεις να το πεις είσαι... πολλά διασκεδαστικά.

Δεν λέω ότι το GS έγινε πατσαβούρι σε μιά νύχτα λόγω ενός δημοσιεύματος. Πιο εντυπωσιακό είναι ότι "τόλμησαν" να το εκθρονίσουν παρά οτιδήποτε άλλο. Τα άλλα που λέει ο μάνιακ τα έχουμε χιλιομυριοδιαβάσει (και εκ των υστέρων μαθαίνοντας ιστορίες σε κάποιο βαθμό ισχύουν).


Το μονοκύλινδρο είναι σε τιμή Άφρικα και Βεστρόμ, οπότε ορθώς το περιλαμβάνουν. Το έχουν ξανακάνει με το 690.
Ό,τι αντιπροσωπεύει το adventure sports στο χώμα, το ίδιο αντιπροσωπεύει το 701 στην άσφαλτο. Έχουν βάλει δυο σχεδόν αντιδιαμετρικά μηχανάκια στη σύγκριση.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ναι ρε Κώστα καμία αντίρρηση αλλά παρουσιάζουν ένα τεστ στο οποιο ξεκινησαν απο Αθήνα, έναν πολλά χιλιόμετρα Εθνικης, επαρχιακούς, χώμα ευκολο και δυσκολο κτλ, δηλαδή ενα ταξιδι που ειχε απ'όλα.
Ένα ταξίδι που κάνεις και με 790 και με 1250 και με Tenere.
Γι αυτο τα εβαλαν στη συγκριση.
Ναι... Αν ξεκινήσουν όλα μαζί, το 1250 θα κάνει 3 φορες τη γύρα και οι άλλοι θα ερχονται
Αφού βλέπεις το nickname.. Τι με προκαλείς??
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Σύγκρινε πρώτα εσύ το 9χ0 με το 640 και μετά βλέπουμε για τους άλλους
Τι να συγκρίνω ρε κουμπάρε, αφού είναι τα καλύτερα μηχανάκια στην κατηγορία τους.
Α! επίσης πουλάω...:roflmao::roflmao:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ναι... Αν ξεκινήσουν όλα μαζί, το 1250 θα κάνει 3 φορες τη γύρα και οι άλλοι θα ερχονται
Αφού βλέπεις το nickname.. Τι με προκαλείς??
Το ίδιο λέμε ρε μανιακέεεεεεεε
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το ίδιο λέμε ρε μανιακέεεεεεεε
ΟΧΙ ΤΟΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ και είναι και αντικειμενικός συνομιλητής ο άτιμος, νομίζει ότι το GS είναι γρήγορο στην ΕΟ
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αν δεν ήταν η τιμή ΠΟΤΕ παράγοντας τότε ΟΛΑ θα έβγαιναν αλλιώς.
Γιάννη έχεις δίκιο.
Όμως η τιμή είναι υποκειμενικό για τον καθένα, κοινώς άλλοι τα'χουν, άλλοι δεν τα'χουν.
Αντικειμενικά όταν συγκρίνεις μηχανήματα, πρέπει να τα συγκρίνεις βάσει ικανοτήτων και όχι βάση τιμής.
Να το θέσω αλλιώς.....άλλο η σύγκριση μοτοσυκλετών και άλλο τι μπορεί να αγοράσει ο καθένας.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ΟΧΙ ΤΟΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ και είναι και αντικειμενικός συνομιλητής ο άτιμος, νομίζει ότι το GS είναι γρήγορο στην ΕΟ
Το 1250...για να είμαστε οντοπικ είναι και στην εθνική σβελτο
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το 1250...για να είμαστε οντοπικ είναι και στην εθνική σβελτο
παντού ταχύτατο είναι. απλά εκεί που τελειώνει το GS, το XR (και το fazer μεταξύ μας παρά τα χρόνια του) έχει 50 ακόμα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δώστε μου τα 12 κιλά ροπής στις 3Κ και ελάτε να με πιάσετε στο κλειστό στροφιλίκι.
Τα υπόλοιπα είναι ένα απ'όλα χωρίς κρεμμύδι...
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
παντού ταχύτατο είναι. απλά εκεί που τελειώνει το GS, το XR (και το fazer μεταξύ μας παρά τα χρόνια του) έχει 50 ακόμα.
Ακόμα δε το πήρες ,κι άρχισες το μέτρημα ,"ποιός την έχει πιό Μεγάλη"...κι έτςςς:p
Κι έτσι να'ναι ,τι σε κόφτει εσένανε ,αφού είσαι με το CC καρφωμένο στα 130.:ltg:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δώστε μου τα 12 κιλά ροπής στις 3Κ και ελάτε να με πιάσετε στο κλειστό στροφιλίκι.
Τα υπόλοιπα είναι ένα απ'όλα χωρίς κρεμμύδι...
Στο κλειστό κομμάτι την διαφορά την κάνει η ανάρτηση. Απο πάντα έραβε κοστούμια το GS.

Γενικά το GS δεν παίζεται, ναι.
Είναι το τέλειο μηχανάκι; Αν βγάλεις τα λεφτά από την μέση, ναι.
Αν τα βάλεις κάτω, όχι. Όχι μόνο για την τιμή απόκτησης αλλά δεν έχει νόημα η συζήτηση τώρα, κυρίως γιατί δεν το "παντρεύονται" παρά ελάχιστοι ιδιοκτήτες.

Προσωπικά θα έπαιρνα τον νικητή; Όχι και ας είναι το κορυφαίο VFM της αγοράς. Είναι το καλύτερο μηχανάκι για γάμο πάντως, ειδικά αν κάποιος μετράει τα λεφτά του.

el-Gatto το ποιός ξεκίνησε το μέτρημα με βίδεο δοκουμέντο είναι καταγεγραμμένο... Εδώ και χρόνια δεν έχω να αποδείξω τίποτα κάπου, ξέρω ακριβώς πόσο μικρό ψαράκι είμαι γενικότερα. Το ότι το μηχανάκι ράβει είναι άλλο θέμα που δεν έχει να κάνει με τον αδύναμο κρίκο στην σέλα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στο κλειστό κομμάτι την διαφορά την κάνει η ανάρτηση. Απο πάντα έραβε κοστούμια το GS.

Γενικά το GS δεν παίζεται, ναι.
Είναι το τέλειο μηχανάκι; Αν βγάλεις τα λεφτά από την μέση, ναι.
Αν τα βάλεις κάτω, όχι. Όχι μόνο για την τιμή απόκτησης αλλά δεν έχει νόημα η συζήτηση τώρα, κυρίως γιατί δεν το "παντρεύονται" παρά ελάχιστοι ιδιοκτήτες.

Προσωπικά θα έπαιρνα τον νικητή; Όχι και ας είναι το κορυφαίο VFM της αγοράς. Είναι το καλύτερο μηχανάκι για γάμο πάντως, ειδικά αν κάποιος μετράει τα λεφτά του.

el-Gatto το ποιός ξεκίνησε το μέτρημα με βίδεο δοκουμέντο είναι καταγεγραμμένο... Εδώ και χρόνια δεν έχω να αποδείξω τίποτα κάπου, ξέρω ακριβώς πόσο μικρό ψαράκι είμαι γενικότερα. Το ότι το μηχανάκι ράβει είναι άλλο θέμα που δεν έχει να κάνει με τον αδύναμο κρίκο στην σέλα.
Εγώ σαν γηραιότερος... Σε συμβουλεύω να βάλεις το cc πιο ψηλά, γιατί αλλιώς θα σπάσει το xr και δεν θα φταίει η bmw.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
...

el-Gatto το ποιός ξεκίνησε το μέτρημα με βίδεο δοκουμέντο είναι καταγεγραμμένο... Εδώ και χρόνια δεν έχω να αποδείξω τίποτα κάπου, ξέρω ακριβώς πόσο μικρό ψαράκι είμαι γενικότερα. Το ότι το μηχανάκι ράβει είναι άλλο θέμα που δεν έχει να κάνει με τον αδύναμο κρίκο στην σέλα.
Κατ'αρχήν ,ελπίζω να μη τα πήρες ,γιατί πλακο-φατσούλες έβαλα ,οπότε σε "πειράζω".

Απ'την άλλη...
O Μανιακός δε νομίζω να μέτρησε τίποτις ,ούτε κόμπασε με την μεγαλύτερη τελική του GS έναντι άλλων μοτοσυκλετών.
Την ταχύτητα "ταξιδίου" του σε ΕΟ κατέγραψε.

Στα σοβαρά τώρα ,με ποίο σκεπτικό συγκρίνεις 4Κ μοτο SS με καρατιμόνα (XR) -vs- 2Κ αερόψυκτο OnOff (GS) ?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εγώ σαν γηραιότερος... Σε συμβουλεύω να βάλεις το cc πιο ψηλά, γιατί αλλιώς θα σπάσει το xr και δεν θα φταίει η bmw.
Φέυγουμε από το νήμα, λοιπόν στα 130 πραγματικά το μηχανάκι δουλεύει ωραία και δροσερά και μέρα με ζέστη και νύχτα με δροσιά το ίδιο. Αν ανέβεις πιο ψηλά δουλεύει εξίσου δροσερά. Αν θυμάμαι καλά το δροσερό του είναι στους 80 ή στους 90, κάτι τέτοιο τέλος πάντων ακέραιο διψήφιο.
Επαρχιακό αν δεν πηγαίνεις ζωηρά σε σημείο πέραν της άνεσης μιάς τυπικής βόλτας και έχοντας ρυθμό χρήζοντα μέγιστης προσοχής κει επαγρύπνησης, με κίνδυνο στο λάθος να μην μείνει παρά η ανάμνησή σου γιατί θα γίνεις ήχος και φως, βράζει όπως στην πόλη 100-110 βαθμοί. Δεν ενοχλεί τον αναβάτη, όμως είναι προφανές ότι δεν είναι το ιδανικό του, του αρέσει το κυνηγητό. Και τώρα που το λέω, πρέπει να αξιωθώ να τσεκάρω στάθμη υγρών ψυγείου, τα άλλα είναι ΟΚ.

ρε σεις, ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ. ΟΚ τα πήρα με τον μαλάκα που πήγε να με σκοτώσει δύο φορές σήμερα το μεσημέρι και βριστήκαμε, αλλά στο φόρουμ γιατί να τα πάρω; Στα σοβαρά ρώτα τον μάνιακ που το ξεκίνησε.
 
Top Bottom