R1200 GS & R1200 GSA L/C _ 2013+

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μεταφέρθηκαν τα παραπάνω στη σωστή ενότητα.
Πληροφοριακά, δεν υπάρχει πρόθεση να βγει τέτοιο μηχανάκι, αλλά μέρος της χρησιμοποιούμενης τεχνολογίας θα περάσει στα μοντέλα παραγωγής, για υποβοήθηση στην αποφυγή εξόδου από το δρόμο, άλλων οχημάτων κλπ. Τεχνολογία που υπάρχει ήδη στα αυτοκίνητα ;)
Εννοείται ότι το τριβάλιτσο δεν είναι διακοσμητικό στο μηχανάκι του βίντεο..... Είναι κάργα φορτωμένο με όλα τα καλούδια που κάνουν ότι βλέπουμε....! :)
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εννοείται ότι το τριβάλιτσο δεν είναι διακοσμητικό στο μηχανάκι του βίντεο..... Είναι κάργα φορτωμένο με όλα τα καλούδια που κάνουν ότι βλέπουμε....! :)
Όχι ρε γαμωτο!!!!
Και που θα βάζω τα ρούχα της δουλειάς;;;:happy:
Άντε πάλι για δουλειά αύριο......
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Από το facebookικό προφίλ του MGKtinos αλίευσα αυτό το οποίο πέρασε λίγο στα "ψιλά", αλλά έχει ενδιαφέρον. Διαβάζοντας και στο advrider κάποιους αναβάτες να γράφουν ότι "πνίγονται" από την ζέστη του GS-ADV το καλοκαίρι λόγω καταλύτη και μη επαρκούς κυκλοφορίας αέρα γύρω από τον αναβάτη, αποκαλύπτοντας την κακή πλευρά της ανεμοκάλυψης, είπα να το ρίξω εδώ για να πάρουμε γνώμες αφ' ενός (αν και η φωτογραφία έχει την ευνοϊκή πλευρά του GS, ο καταλύτης είναι πιο εκτεθειμένος από την άλλη αν θυμάμαι καλά) και για να συγκρίνουμε "γόνατα" από την άλλη. Οι γωνίες γοφών/γονάτων είναι αποκαλυπτικές και φανερώνουν γιατί το KTM-R μου φαίνεται το πιο άνετο μεγάλο. Δεν εξηγεί γιατί θεωρείται το πιο "ζεστό" μεγάλο από αρκετούς αναβάτες.

“Nessuno parla del calore della GS"
Η μετάφραση από το google φυσικά.

 

FR_Aid

Μέλος
Όνομα
G.P.
Μοτό
R1200GS LC
Καλησπέρα και από μένα.
1ο ποστ εδώ σήμερα, διαβάζοντας τις τελευταίες μέρες διάφορα θρεντς.
Έχοντας περάσει από τον κόσμο των Παράλληλων (λέγε με F700GS) το οποίο είχα για all arounder, πλέον θέλω να μεταβώ στο R1200GS LC. Χρήση αποκλειστικά βολτίσια/εκδρομές/ταξιδάκια. Όχι πολλά.
Αναζητώ λοιπόν LC μεταχειρισμένο. Βλέπω διάφορα στο Car και είδα και ένα σε έναν εξουσιοδοτημένο.
Θέλω τα φώτα των ειδικών αν δεν βαριέστε. Εκτός από τα τυπικά (βιβλία σέρβις, στούκες κτλ) τί άλλο κοιτάμε σε ένα LC του 2013-2015? Για νεότερο δε με βλέπω γιατί ανοίγει πολύ το budget. Ποιά είναι τα σημεία που πονάνε και πρέπει να δω αν έχουν τακτοποιηθεί;
Ευχαριστώ για το χρόνο ξανά και καλές βόλτες
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλώς ήρθες στο advride.

Τα πρώτα έχουν αρκετά δύστροπο σαζμαν... Έχουν ακουστεί πολλά παράπονα σε σχέση με του 16 και μετά, νομίζω αυτά με μαύρα μοτέρ έχουν και άλλες βελτιώσεις.
Θα μας πουν και οι περισσότερο ενήμεροι.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
το 2017 το ολοκλήρωσαν από ψιλο αλλαγές κάτι στο σαζμαν κάτι στις χαρτογραφήσεις κάτι στις αναρτήσεις κλπ αλλά το πιο σημαντικό δομικές αλλαγές στην εσωτερική μορφολογία των.μπλοκ για ηχομόνωση
αφτα ξέρω.....
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Καλώς όρισες
 

FR_Aid

Μέλος
Όνομα
G.P.
Μοτό
R1200GS LC
Ευχαριστώ πολύ και τους 2 σας και καλώς σας βρήκα.
Δυστυχώς δεν μπορώ να αγοράσω κάτι πιο φρέσκο από 2015 και μάλλον πιο ρεαλιστικά σε 2014 με βλεπω.
Ανησυχώ σε σχέση με το "δύστροπο σαζμάν"; τι άραγε σημαίνει αυτό;
Χρήση 100% ασφάλτινη
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ευχαριστώ πολύ και τους 2 σας και καλώς σας βρήκα.
Δυστυχώς δεν μπορώ να αγοράσω κάτι πιο φρέσκο από 2015 και μάλλον πιο ρεαλιστικά σε 2014 με βλεπω.
Ανησυχώ σε σχέση με το "δύστροπο σαζμάν"; τι άραγε σημαίνει αυτό;
Χρήση 100% ασφάλτινη
Πολύ σκληρό στις αλλαγές και κάποια παρουσίασαν πρόβλημα στο "κούμπωμα" της τρίτης σχέσης.
Επειδή όμως δεν έχουν όλα αυτό το θέμα, να κάνεις τεστ ραιντ.
Και φυσικά να τσεκάρεις καλά την υποψήφια.
 

FR_Aid

Μέλος
Όνομα
G.P.
Μοτό
R1200GS LC
Ευχαριστώ GSManiac. Αν δεν ψωνίσω από κάποιον επίσημο, εννοείται θα την πάω για έλεγχο.
 

arcolios

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χανιά
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Δώδεκαπενήντα adve
Επέλεξε παραγωγής μόνο απο καλοκαίρι του 2016 και μετά, για πάρα πολλούς λόγους... αν δε φτάνουν τα χρήματα ή δεν θέλεις να διαθέσεις τόσα, πήγαινε σε 2010-2012 μοντέλο! Είχα ακριβώς το ίδιο δίλημμα με σένα και αφού γύρισα πίσω ψάχνοντας κάτι ώριμο και φθηνό σε 1100 ή σε πάντζερ σίδερο 1150 :sneaky: πήγα στον κορυφαίο και τελευταίο αεροελαιόψυκτο κινήτηρα της εταιρείας. Οτι χρειαστείς στη διάθεσή σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

FR_Aid

Μέλος
Όνομα
G.P.
Μοτό
R1200GS LC
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Το budget μου επιτρέπει να παίξω βαριά ως τα 14 χιλ. ευρώ. Αρχικά βρίσκω ένα μεταχειρισμένο του 2016 με 15 χιλ χλμ (το οποίο είναι ύποπτα φθηνό σε σχέση με τα λοιπά του καρ), ένα του 2015 με 22 χιλ χλμ, ένα άλλο του 2015 με 20 χιλ χλμ (το οποίο θέλει παζάρι κανά 800άρι για να έρθει στο budget μου) και φυσικά κάμποσα 2013-2014 με λίγα ρέστα. Από αυτά είδα ένα στον Βαγιανέλη που είναι του 2014 και δείχνει σε καλή κατάσταση και το δίνει 13,9 χιλ ευρώ. Από εβδομάδα και ανάλογα με το φόρτο εργασίας θα ξεκινάω να μιλάω και με ιδιώτες με σκοπό να ξεχωρίσω 1-2 που θα πάνε για έλεγχο. Από όσο καταλαβαίνω (ευχαριστώ για τα φώτα σας) έχει μεγάλη σημασία να πάρω όσο πιο φρέσκο ηλικιακά γίνεται.
Καθώς λοιπόν υπάρχουν λύσεις, δεν κοιτάω το αεροελαιόψυκτο.

Υπάρχει ένα του 2013 με πολύ λίγα χλμ (κάποια κάτω από 2χιλ), το οποίο όμως μάλλον δεν έχει το Touring πακέτο. Και λέω μάλλον γιατί στις φωτό βλέπω το πλαστικό καπάκι της πίσω ανάρτησης που λέει ESA αλλά αυτό δεν αναφέρεται στην αγγελία. Τα κοιτάω αυτά ή είναι επίφοβα λόγω πολύ χαμηλών χιλιομέτρων; Γενικά νιώθω πιο ασφαλής στα 20-40 χιλ χλμ. Δουλεμένο μηχανάκι χωρίς να κάθεται, αλλά ούτε να έχει λιώσει. Και πιο ρεαλιστική εικόνα.

Τέλος, υπάρχουν και κάποια του 2014 με 60-70 χιλ χλμ αλλά με αρκετό εξοπλισμό (τριβάλιτσα, navi etc). Αυτά δεν ξέρω αν πρέπει να τα αποκλείσω ή όχι.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Eχει ενα στον γερακα με 100000χλμ (αντιπροσωπεια) 12000χλμ απλο του 13 αλλα αλαγμενα ολα!!! τα ευπαθη ........
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Αν μπορείς να κάνεις υπομονή να βρεις ένα καλό του 2016 είναι καλύτερο σε όλα τα σημεία που υστερούσαν οι προκάτοχοι του και αν μπορείς με κάποιο τρόπο να ανεβάσεις το μπατζετ σου.
Βέβαια ο καιρός δεν εξυπηρετεί φθηνές αγορες(αυτές γίνονται χειμώνα)αλλά βγαίνουν συνέχεια αγγελίες. Εύχομαι να βρεις ένα μηχανημα γιατί είναι από αυτά που όταν ανεβαίνεις για ταξίδι δεν θέλεις να κατέβεις.
 

vagio

Μέλος
Περιοχή
Καρδίτσα
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW R 1200 GSA 2014
KTM LC4 640 adv
BETE 200RR 2020
Μιας και τυγχάνει να έχω ένα χρονολογίας μάλιστα πρώτο εξάμηνο του 2014 δλδ από τα πρώτα!! Αν εξαιρέσω το πρόβλημα του σασμάν που όντως είναι λιγάκι δύστροπο αλλά χωρίς κάποιο σημαντικό πρόβλημα βέβαια συχνά πυκνά ψάχνω να βρω την νεκρά.. δεν έχω κάποιο άλλο παράπονο νωρίς ακόμα βέβαια 43000 και κάτι χιλιόμετρα!! ότι μηχανάκι και να θελήσεις να αγοράσεις πάντα θα ακούς να σου λένε μην πάρεις εκείνο πάρε το αμέσως πιο μετά όταν θα θες να πάρεις το πιο μετά μην το πάρεις γιατί τώρα βγήκε το νέο μονύελο με τα 50 κυβικά παραπάνω!! κατά την άποψη μου περισσότερα θα χάσεις απλά περιμένοντας, από το να έχεις αυτό που θες!! κ σήμερα εαν θα αγόραζα αν εξαιρέσουμε το 1250, αλλά ανάμεσα κ σε αυτό με την ταμπλέτα πάλι το δικό μου θα έπαιρνα!! Εννοείτε ότι αυτήν είναι η δίκη μου άποψη!! Απλα πρόσεξε να είναι προσεγμένο από σέρβις κτλπ κτλπ..

εγώ έχω το adventure..
 

Γιαννης20v

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW R1200GS LC
Δε θα σου πω «παρε αυτο η μη παρεις το αλλο» αλλα θα σου πω οτι χαζευω στο καρ εδω κ μηνες πριν παρω το δικο μου ως τωρα κ επειδη κ γω αρχικα ειχα περιπου το ιδιο budget με σενα σχεδον ολα αυτα τα μηχανακια που λες ειναι αγγελια εδω κ κανα 6μηνο οποτε κατι «βρομαει».δε ταχω δει ουτε τσεκαρει απο κοντα κ δε θελω να σε παρω στο λαιμο μου αλλα οσοι ψαχνοντε για αγορα κ ρωτουν γνωστους κ συμφορουμιτες αποφευγουν τα μοντελα εως 2016 για τους λογους που ανεφεραν κ οι υπολοιποι.θα σου προτινα φιλικα να κανει λιγη υπομονη εαν ειναι εφικτο κ να πας σε νεοτερο μοντελο.
 

FR_Aid

Μέλος
Όνομα
G.P.
Μοτό
R1200GS LC
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! Πολύ επικοδομητική κουβέντα.
Η αλήθεια είναι ότι συμφωνώ με τον Γιάννη που λέει ότι είναι πολύ καιρό στις αγγελίες τα περισσότερα μηχανάκια. Εγώ τα παρακολουθώ εδώ και 3 μήνες και βλέπω ότι μπήκαν και βγήκαν ελάχιστα μηχανάκια, τα περισσότερα από ιδιώτες. Η εμπειρία με την αγορά του μεταχειρισμένου λέει ότι δεν βρωμάνε όλα. Κάπου υπάρχει το καλό, απλά και αυτό μπορεί να μένει απούλητο για πολύ καιρό για άλλους λόγους. Επιπλέον, να δίνει κανείς 14-15-16 χιλιάρικα σήμερα για μοτοσυκλέτα δεν είναι και το πιο συνηθισμένο.
Σε κάθε περίπτωση, εγώ ξεχωρίζω αυτό που προτείνεται, δλδ σε καμία περίπτωση μηχανάκι του 2013 γιατί θα έχει πολλά ρίσκα. Καλύτερα του 2016, αλλά εδώ έχουμε περιορισμούς στο budget. Θα στείλω 2 για έλεχγο στο Γέρακα που εμπιστεύομαι την άποψή τους και βλέπουμε.
Προς τον φίλο που πρότεινε το μηχανάκι του Γέρακα με τα 102,000χλμ έχω να πω πως μπορεί και να το σκεφτόμουν αν η τιμή ήταν αντίστοιχη και αρκετά κάτω από τη σημερινή.
 

FR_Aid

Μέλος
Όνομα
G.P.
Μοτό
R1200GS LC
2013 μοντέλα είχαν ανάκληση μέχρι και για τη ζελατίνα. Τα πρώτα είχαν και προβλήματα ευστάθειας. Οπωσδήποτε τσεκάρισμα ανακλήσεις.
Αυτό είναι σημαντικό και με ενδιαφέρει. Τι εννοείς πρόβλημα ευστάθειας; Ποιά είναι τα πρώτα (για να τα αποφύγω);
 

arcolios

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χανιά
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Δώδεκαπενήντα adve
Αυτό είναι σημαντικό και με ενδιαφέρει. Τι εννοείς πρόβλημα ευστάθειας; Ποιά είναι τα πρώτα (για να τα αποφύγω);
παρουσιάστηκε ενα θέμα ευστάθειας στο τιμόνι, δεν ξέρω αν αυτό σχετίζονταν με το γνωστό πρόβλημα με τα καλάμια μπροστά.
Οσα έγραψαν τα παιδιά παραπάνω είναι ΣΩΣΤΑ!
Τα πρώτα εννοω πρώτη φουρνιά του 2013, μου διαφεύγει τωρα το πότε ξεκίνησε η παραγωγή.

Εννοείται βέβαια οτι οταν κάποιος λέει μοντέλο 2016 μπορεί η παραγωγή του να ειναι Οκτώβριο του 2015, ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΤΡΕΛΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ. Οπότε σχετικά με την χρονιά παραγωγής ακους τι σου λένε και μετά ψάχνεις τον αριθμό πλαισίου στο realoem.
 
Top Bottom