R1200 GS & R1200 GSA L/C _ 2013+

FR_Aid

Μέλος
Όνομα
G.P.
Μοτό
R1200GS LC
Ναι, ναι. Αυτό με την παραγωγή και την 1η άδεια το ξέρω και εγώ.
Ευχαριστώ πολύ.
Γράψε κάτι από τα τρελά που λές για να μάθω και εγώ, μην την πατήσω.
 

chaosm

Μέλος
Αφού βλέπεις ό,τι έχουν θέματα τα μοντέλα τα οποία φτάνεις κ είναι κ εκτός εγγύησης. Γιατί σε "τρώει" να "μπλέξεις" κ να βάλεις άγχος στο κεφάλι σου;

Για ένα πράγμα σέβομαι τη BMW. Για το marketing της. Σε αυτά τα χρήματα έχεις ωραίες επιλογές να κοιτάξεις. Τώρα άμα θέλεις ντε κ καλά BMW... Τα συγκεκριμένα μοντέλα είχαν αρκετά θέματα. Και 2 στη παρέα με αρκετά θέματα. Μέχρι που το ένα κάρφωσε. Άλλο που δε τα λένε.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

arcolios

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χανιά
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Δώδεκαπενήντα adve
Ναι, ναι. Αυτό με την παραγωγή και την 1η άδεια το ξέρω και εγώ.
Ευχαριστώ πολύ.
Γράψε κάτι από τα τρελά που λές για να μάθω και εγώ, μην την πατήσω.
Για παράδειγμα, ζαχάρωνα ένα προσεγμένο 2007 μοντέλο σε ελκυστικότατη τιμή για την ηλικία και την εμφάνισή του.
Το βλέπω απο κοντά, ήθελε μαζεματάκια αλλα... γυάλιζε εξωτερικά. Εδώ να πώ οτι σε περίπτωση που πήγαινα σε παλαιότερο μοντέλο ήθελα να αποφύγω το sevro με οτι συνεπάγεται αυτό. 2007 λοιπόν πολύ πιθανό χωρις sevro, γιατι αυτή ειναι η χρονιά που σταμάτησε... και
Βάζει μπρος... δυστυχώς ο χαρακτηριστικός ήχος ακουμπώντας τη μανέτα ηχεί στ' αυτιά μου και... απογοητευση. Τέλοσπαντων χτυπάω στο realoem τον αριθμό πλαισίου για να δω παραγωγή, να δω ρε παιδί μου και να εχω γνώση, οκ 2007 αλλα πιο μήνα; και έχει ακομα sevroφρενα.

:wht: παραγωγή; 2004; ΜΟΥ ΠΕΣΑΝ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ.


το συγκεκριμένο παράδειγμα λίγο τραβηγμένο, αλλα συνέχεια συναντάς τέτοια... οποτε προσοχή, αρχές έτους ΣΧΕΔΟΝ ΣΙΓΟΥΡΟ παραγωγή προηγούμενης χρονιάς.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Στα όρια τους όλα τα εργαλεία έχουν θέματα ειδικά όταν και οι καιρικές συνθήκες είναι ιδιαίτερες
όσο αφορά τα αρχικά lc πράγματι παρουσίασαν κάποια θέματα σε ακραία τερέν με ακραίες ενέργειες βεβαίως ούτε αυτά πρέπει να υπάρχουν και για αυτό τον λόγο η εταιρεία έδωσε τις ανακλησεις
άρα ότι κυκλοφοραει σε παλιό εινσι από ανάκληση
Προσωπικά θα αγόραζα αν μου άρεσε το άπλο lc ότι πιο φθηνό υπάρχει και χωρίς ενδιαφέρον για τα χιλιόμετρα φθάνει να πήγαινε σε εξουσιοδοτημένο
τώρα πάλι αν θέλεις αντβε στην τιμή του απλου πρέπει να ψάχτεις πχ στην Αγγλία
με 12000 αντβε του 14 η 15 κομπλέ εκτελωνιζμενο
Πριν μερικές μέρες μου έδειχνε φίλος ένα σάιτ από Αγγλία
Έτσι κερδίζεις 3000 ευρα πχ
 

FR_Aid

Μέλος
Όνομα
G.P.
Μοτό
R1200GS LC
Αφού βλέπεις ό,τι έχουν θέματα τα μοντέλα τα οποία φτάνεις κ είναι κ εκτός εγγύησης. Γιατί σε "τρώει" να "μπλέξεις" κ να βάλεις άγχος στο κεφάλι σου;

Για ένα πράγμα σέβομαι τη BMW. Για το marketing της. Σε αυτά τα χρήματα έχεις ωραίες επιλογές να κοιτάξεις. Τώρα άμα θέλεις ντε κ καλά BMW... Τα συγκεκριμένα μοντέλα είχαν αρκετά θέματα. Και 2 στη παρέα με αρκετά θέματα. Μέχρι που το ένα κάρφωσε. Άλλο που δε τα λένε.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πολλές φορές σε τέτοιες αγορές η λογική περισσεύει. Υπάρχουν επιλογές, συμφωνώ. Αλλά στα δικά μου μάτια, είναι πολύ διαφορετικές. Θα μπορούσα να πάρω καινούριο Multistrada 950 (οκ άλλη κατηγορία) ή ακόμα και Yamaha (λόγω σχέσης με την εισαγωγική). Αλλά μόνο που είδα τους διακόπτες του τιμονιού έμεινα πίσω. Δεν θέλω εργαλείο - θέλω κάτι που να με φτιάχνει. Και το BMW είναι το μόνο που το κάνει. Να πάω να μπλέξω με δεκαετίας μηχανάκια, δεν παίζει.

Τι προβλήματα είχαν αυτά της παρέας; και πώς λύθηκαν; Κάρφωσε τι εννοείς; Βαλβίδες;

Επίσης, στα όριά του δύσκολο να φέρω εγώ τέτοιο μηχάνημα. Εντουροβόλτα δεν θα κάνω με αυτό (έχω εργαλείο για αυτό) και τάπα γενικά δεν πάω με τα μηχανήματά μου. Adventure δεν χρειάζομαι.

Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω, και για αυτό και οι ερωτήσεις εδώ, αν τα 2013-2014 είναι κατεξοχήν προβληματικά άρα μένω μακρυά, ή αν πάρω ένα 2013 που έχει σέρβις σε εξουσιοδοτημένο με τις ανακλήσεις του θα είμαι ΟΚ για τη χρήση που το θέλω. Τέτοια (με σερβις και ανακλήσεις έχει το καρ, και μάλιστα έχει και ο Αντώνης ένα). Όλα αυτά θα μπουν την επόμενη εβδομάδα στον κουβά και θα αρχίσει το ανακάτεμα.
 

arcolios

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χανιά
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Δώδεκαπενήντα adve
κοίτα το 10ετίας μπλέξιμο ειναι σχετικό... τα πάντα είναι σχετικά... αλλα με '13 '14 LC οι πιθανότητες εμπλοκής ειναι μεγαλύτερες απο δεκαετίας αερόψυκτο GS... ξεκάθαρα. Υπάρχουν μέσα μηχανάκια απο το Σεπτέμβριο - Οκτώβριο 2018 που ξεκίνησα να ψάχνω σοβαρά και είναι ακόμα μέσα, και πιστεψέ με δεν ειναι για λόγους τιμής ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

FR_Aid

Μέλος
Όνομα
G.P.
Μοτό
R1200GS LC
Arcolios ισχύει δυστυχώς αυτό που λες.
Εσύ ψώνισες; Αν ναι, τί;
 

arcolios

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χανιά
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Δώδεκαπενήντα adve
Arcolios ισχύει δυστυχώς αυτό που λες.
Εσύ ψώνισες; Αν ναι, τί;
Ψώνισα, όπως είπα εχθές ενα πολύ προσεγμένο 2010.
Για 2 λόγους.
Ηταν το πρώτο μου gs και ήθελα να δω αν θα μου ταιριάξει το όχημα και η κατηγορία χωρίς να χρειαστεί να δώσω 16 χιλιάδες για αρχή.
Και ο δεύτερος ήταν η αξιοπιστία του κινητήρα και του μοντέλου κατ επεκταση.

Όταν μαθω να καβαλαω καλα :p θα το δώσω και θα πάω σε κάτι πιο σύγχρονο.

Οποτε πηγα στην πιο safe ‘οικονομική’ επιλογή που κρατάει και την αξία της. Δεν ειναι τυχαιο οτι ενα ‘12 gs κρατάει ακομα τίμη εναντι ενος ‘13 lc ;)
 

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
Καλοτάξιδο !!!


Sent from my iPad using Tapatalk
 

arcolios

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χανιά
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Δώδεκαπενήντα adve
Καλοτάξιδο !!!


Sent from my iPad using Tapatalk
Ευχαριστώ και πάντα όρθιοι.

Να βοηθησουμε τον σύντροχο FR_Aid να κάνει την καλύτερη δυνατή επιλογή.
 

FR_Aid

Μέλος
Όνομα
G.P.
Μοτό
R1200GS LC
Μπράβο arcolios.
Και για την αγορά και για την ενημέρωση.
Και ευχαριστώ :)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλοτάξιδο να είναι και περιμένουμε εντυπώσεις.
 

FR_Aid

Μέλος
Όνομα
G.P.
Μοτό
R1200GS LC
Και ενώ είμαστε σε κανονικό προεκλογικό πυρετό, εγώ είμαι ακόμα σε αναζήτηση.
Απέκλεισα τα μοντέλα 2013 (ειδικά τα του πρώτου εξαμήνου χωρίς σταμπιλιζατερ).
Μίλησα με 5-6 περιπτώσεις. Είδα 2 του 2014.
- Ο κόσμος δεν ξέρει να πουλάει. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αγγελία καταστήματος μοτοσυκλετών (όχι BMW) στη Θεσσαλονίκη όπου όταν τον ρώτησα ποιού μήνα παραγωγή είναι το μηχανάκι του (άλλο είναι 4/2013 άλλο το 8/2013) μου απάντησε με ειρωνεία "Σιγά ρε φίλε μην ξέρω και τί ώρα βγήκε από τη γραμμή παραγωγής").
-Πολλά εισαγωγής. Και πως να μην είναι άραγε όταν μπορείς να αγοράσεις με 30% κάτω από έξω και να το φέρεις Ελλάδα. Περιπτώσεις εισαγωγής με 20-30 χιλ χλμ πάνε άκλαφτες.
- Δεν πέφτουν οι τιμές. Είδα ένα 2014, του οποίου ξέρω το ιστορικό και είναι καλό. Αλλά καθώς ο οδηγός είναι τσαπατσούλης, το παράταγε στον ήλιο, η μοτοσυκλέτα έχει φθορές (ζελατίνα κιτρινισμένη, χούφτες ξεφλουδισμένες, σέλα ταλαιπωρημένη). Του λέω βγάζεις χίλια ευρώ (για να αλλάξω ότι πρέπει ώστε να φαίνεται σωστό) και πάμε τώρα για τα διαδικαστικά. Ανένδοτος. 6 μήνες το έχει αγγελία.

Αύριο θα δώ ενα του 2015 για το οποίο έχω καλή πληροφόρηση. Άντε να δούμε.
Προς το παρόν παρήγγειλα ένα λουκέτο της Abus γιατί το δικό μου το χάρισα όταν (νόμιζα) ότι δεν θα ξαναέπαιρνα μοτοσυκλέτα.
Αν ακούσετε κάποια καλή περίπτωση 2015-2016 με λογικά χιλιόμετρα και χρήση πείτε και τιμή στα 14, πείτε.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και ενώ είμαστε σε κανονικό προεκλογικό πυρετό, εγώ είμαι ακόμα σε αναζήτηση.
Απέκλεισα τα μοντέλα 2013 (ειδικά τα του πρώτου εξαμήνου χωρίς σταμπιλιζατερ).
Μίλησα με 5-6 περιπτώσεις. Είδα 2 του 2014.
- Ο κόσμος δεν ξέρει να πουλάει. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αγγελία καταστήματος μοτοσυκλετών (όχι BMW) στη Θεσσαλονίκη όπου όταν τον ρώτησα ποιού μήνα παραγωγή είναι το μηχανάκι του (άλλο είναι 4/2013 άλλο το 8/2013) μου απάντησε με ειρωνεία "Σιγά ρε φίλε μην ξέρω και τί ώρα βγήκε από τη γραμμή παραγωγής").
-Πολλά εισαγωγής. Και πως να μην είναι άραγε όταν μπορείς να αγοράσεις με 30% κάτω από έξω και να το φέρεις Ελλάδα. Περιπτώσεις εισαγωγής με 20-30 χιλ χλμ πάνε άκλαφτες.
- Δεν πέφτουν οι τιμές. Είδα ένα 2014, του οποίου ξέρω το ιστορικό και είναι καλό. Αλλά καθώς ο οδηγός είναι τσαπατσούλης, το παράταγε στον ήλιο, η μοτοσυκλέτα έχει φθορές (ζελατίνα κιτρινισμένη, χούφτες ξεφλουδισμένες, σέλα ταλαιπωρημένη). Του λέω βγάζεις χίλια ευρώ (για να αλλάξω ότι πρέπει ώστε να φαίνεται σωστό) και πάμε τώρα για τα διαδικαστικά. Ανένδοτος. 6 μήνες το έχει αγγελία.

Αύριο θα δώ ενα του 2015 για το οποίο έχω καλή πληροφόρηση. Άντε να δούμε.
Προς το παρόν παρήγγειλα ένα λουκέτο της Abus γιατί το δικό μου το χάρισα όταν (νόμιζα) ότι δεν θα ξαναέπαιρνα μοτοσυκλέτα.
Αν ακούσετε κάποια καλή περίπτωση 2015-2016 με λογικά χιλιόμετρα και χρήση πείτε και τιμή στα 14, πείτε.
Αυτο που έχει ο Ντολας στην Ξάνθη δεν είναι καλό?
 

FR_Aid

Μέλος
Όνομα
G.P.
Μοτό
R1200GS LC
Ευχαριστώ για την πρόταση.
Αυτό λες;
Bmw R 1200 GS LC '13 - € 14.490 - Car.gr
Είναι 5/2013, άρα χωρίς το σταμπιλιζατέρ και εκτός προτίμησης. Επίσης μάλλον έχει τα 2 από τα 3 πακέτα της BMW. Με λιγότερα χρήματα (13,8-14,0 χιλ) βρίσκω μοτοσυκλέτα του 2015, με τα μισά χιλιόμετρα από ιδιώτη, πρώτο χέρι. Δεν έχει βέβαια τριβάλιτσο ή κάγκελα, αλλά στην προκειμένη φάση προτιμώ να πάρω κάτι όσο πιο φρέσκο γίνεται με τα λεφτά μου.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εσύ είσαι αυτός που γνωρίζει την χρήση που θα κάνεις, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι θα χρειαστείς τουλάχιστον τις πλαϊνές βαλιτσες.
Θα περάσω από τον γέρακα να ρωτήσω, γιατί είδα αρκετά lc προς πώληση.
 

FR_Aid

Μέλος
Όνομα
G.P.
Μοτό
R1200GS LC
Ευχαριστώ gsmaniac.
Τα ταξίδια που θέλω να κάνω είναι ολιγοήμερα. Αυτά που θα κάνω για επαγγελματικούς λόγους εντός Ελλάδας θα είναι 2 ημερών το πολύ (δλδ πχ πήγαινε έλα Θεσσαλονίκη 30 ώρες).
Για τα ταξίδια στο εξωτερικό (3 την επόμενη διετία με μοτό) με ένα μεγάλο σάκο στην πίσω σέλα είμαι ΟΚ. Δεν τις πολυθέλω τις βαλίτσες, άσε που γεμίζει και το γκαραζ πράγματα.
Προτιμώ όσο το δυνατόν πιο φρέσκο/καλό μηχανάκι.
 

FR_Aid

Μέλος
Όνομα
G.P.
Μοτό
R1200GS LC
εγώ είμαι στο δίμηνο ακόμα. Αλλά νομίζω πως έχω βάλει τα σωστά κεφάλια να ψάχνουν.
 
Top Bottom