R1200 GS & R1200 GSA L/C _ 2013+

FR_Aid

Μέλος
Όνομα
G.P.
Μοτό
R1200GS LC
Μετά από 5 μηχανάκια που είδα το τελευταίο δίμηνο, βρήκα στο Γέρακα ένα GS 9/2014 με 26 χιλ χλμ, που μόλις ήρθε από ανταλλαγή.
Άψογο, με πλήρες ιστορικό, ένας ιδιοκτήτης, όλα τα ετήσια σέρβις (τελευταίο σέρβις τον Απρίλιο του 2019 - ελάχιστα χλμ τα τελευταία δύο χρόνια) και πολύ προσεγμένο. Χωρίς ζημιές και άλλα θέματα. 6 μήνες εγγύηση. Με τα τρία πακέτα της BMW και τη βαλίτσα της.
Το μόνο που ίσως κάνω είναι να αλλάξω λάστιχα. Είναι παραγωγής του 2015 αλλά φαίνεται ότι δεν πρέπει να έχουν σοβαρά χιλιόμετρα, ούτε έχουν καεί. Πιο πολύ σκέφτομαι να τα αλλάξω μόλις το πάρω κυρίως λόγω ηλικίας και για να είμαι σίγουρος.
Το έκλεισα, πλήρωσα και Σάββατο το παίρνω.
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και για τις συζητήσεις!
Ανυπομονώ να καβαλήσω.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μετά από 5 μηχανάκια που είδα το τελευταίο δίμηνο, βρήκα στο Γέρακα ένα GS 9/2014 με 26 χιλ χλμ, που μόλις ήρθε από ανταλλαγή.
Άψογο, με πλήρες ιστορικό, ένας ιδιοκτήτης, όλα τα ετήσια σέρβις (τελευταίο σέρβις τον Απρίλιο του 2019 - ελάχιστα χλμ τα τελευταία δύο χρόνια) και πολύ προσεγμένο. Χωρίς ζημιές και άλλα θέματα. 6 μήνες εγγύηση. Με τα τρία πακέτα της BMW και τη βαλίτσα της.
Το μόνο που ίσως κάνω είναι να αλλάξω λάστιχα. Είναι παραγωγής του 2015 αλλά φαίνεται ότι δεν πρέπει να έχουν σοβαρά χιλιόμετρα, ούτε έχουν καεί. Πιο πολύ σκέφτομαι να τα αλλάξω μόλις το πάρω κυρίως λόγω ηλικίας και για να είμαι σίγουρος.
Το έκλεισα, πλήρωσα και Σάββατο το παίρνω.
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και για τις συζητήσεις!
Ανυπομονώ να καβαλήσω.
Χίλια μπράβο για την υπομονή και επιμονή σου αδερφέ μου.
Καλοτάξιδο να είναι και εύχομαι να το απολαύσεις όσο κανένα άλλο μηχανάκι που είχες πριν.

Να τολμήσω να πω καλολάσπωτο?
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Καλοτάξιδο και αγρατζουνιστος να τριγυρνάς !
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Καλοταξιδο....πολυ καλο για εσενα η περιπτωση !!!!
Μου κανει μεγαλη εντυπωση ομως το σκεπτικο καποιων οπως του προηγουμενου ιδιοκτητη !!!!!
Σε πεντε χρονια εκανε 25000χλμ. κ εκανε ανταλλαγη για το νεο μοντελο ;; τι χαρηκε προφτασε να βαρεθει ;; για να θελει να αλλαξει ;;......αβυσος η ψυχη του αγοραστη !!!!!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλοτάξιδοι να είστε...!!! :ok:
 

FR_Aid

Μέλος
Όνομα
G.P.
Μοτό
R1200GS LC
Καλοταξιδο....πολυ καλο για εσενα η περιπτωση !!!!
Μου κανει μεγαλη εντυπωση ομως το σκεπτικο καποιων οπως του προηγουμενου ιδιοκτητη !!!!!
Σε πεντε χρονια εκανε 25000χλμ. κ εκανε ανταλλαγη για το νεο μοντελο ;; τι χαρηκε προφτασε να βαρεθει ;; για να θελει να αλλαξει ;;......αβυσος η ψυχη του αγοραστη !!!!!
scooter πήρε!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλοτάξιδοι να είστε... Εύχομαι να το λιώσεις
 

FR_Aid

Μέλος
Όνομα
G.P.
Μοτό
R1200GS LC
Παρέλαβα το Σάββατο το πρωί.
Βενζινάδικο και καρφί για βόλτα.
Χαμόγελο μέχρι τα αυτιά. Ευχαριστημένος για την επιλογή μου τόσο για τον τύπο της μηχανής όσο και για το συγκεκριμένο GS.
Έφυγα βόλτα για καφέ στο Σούνιο. Έκανα σχεδόν 200χλμ. Τα περισσότερα σε ανοικτό δρόμο, λίγο επαρχιακό. Το βράδυ πήγα στον Πειραιά και έμπλεξα για λίγο στην κίνηση:

Στα θετικά:
Ευκολοοδήγητο. Μου φαίνεται πιο εύκολο και από το F700GS που είχα πριν. Παρότι έχω να καβαλήσω/οδηγήσω από το 2016, ανέβηκα πάνω, έβαλα μπροστά και έφυγα. Ακόμα και σε μανούβρες μέσα στην κίνηση με χαμηλές ταχύτητες, δεν προβληματίστηκα καθόλου. Μου έσβησε μια φορά - άλλαξα ρύθμιση στη μανέτα και έκτοτε, όλα καλά.

Τρομερή αίσθηση η ανάρτηση. Εκεί που άλλα κοπάναγαν ή τελοσπάντων σε έκαναν να νιώθεις το γκαπ και να σηκώνεσαι, το GS περνάει με ένα ανεπαίσθητο κούνημα. Τρομερή αίσθηση.
Και τα φρένα με εντυπωσίασαν. Εγώ συνήθως φρέναρα και με τα 2 (περίπου 80 εμπρός-20 πίσω), αυτό το ξεχνάς με το συνδυασμένο φρένο. Το μηχανάκι μπρομουτιάζει ελάχιστα. Αντίθετα κάθεται στα 2. Δυνατά φρένα. Σου δίνει αίσθηση ασφάλειας.

Μου αρέσει που ενώ έχει τρομερή ροπή, δεν σε γαργαλάει να πάς παράνομα γρήγορα. Τουλάχιστον όχι εμένα. Έκανα cruising με 100-130, για να τη μάθω κιόλας, και ένιωθα ότι πήγαινα με 60. Τρομερό. Όταν θέλησα λίγο γκάζι, μεταμορφώθηκε. Και αυτά στο Road, όχι στο dynamic.

Τα ελαστικά, παρότι όπως έγραψα αλλού είναι παλιάς παραγωγής (μέσα 2015) δεν έχουν χιλιόμετρα, δεν έχουν καεί (πάρκαρε σε γκαραζ). Τα πίεσα ελεγχόμενα να δω αν θα κλωτσήσουν, αλλά δεν έχουν θέμα. Ίσως τα κρατήσω και το καλοκαίρι και τα αλλάξω κατά τον Οκτώβρη - Νοέμβρη που θα έχω το πρώτο μεγάλο ταξίδι.


Στoν αντίποδα .
  • Ψάχνοντας, έχω να πω ότι μάλλον πρέπει να βάλω κάτι στην κορυφή της ζελατίνας. Είμαι 1.82 και έχω τη σέλα στη χαμηλή ρύθμιση.
  • Δε μου αρέσει καθόλου η βαλίτσα, αν και είναι εξαιρετικά βολική για να βάζεις κράνος, γάντια και λοιπά και να μην κουβαλάς. Σκέφτομαι μήπως πάρω ένα tank bag για να βάζω χαρτιά και λουκέτο.
  • Ενώ έχει τα τρία πακέτα, η μηχανή δεν είχε τη βάση του GPS. Το είδαμε και εγώ και ο πωλητής το Σάββατο - είπε ότι θα μου τη βρεί και θα μου τη φέρει. Έχω navi IV και το θέλω.
  • Ο προηγούμενος κάτοχος χρησιμοποίησε κάποιο δραστικό χημικό και το αλουμινένιο τιμόνι έχει πιτσιλιές σε όλο το μήκος του, ενώ φαίνεται ότι το χημικό έχει στάξει και στη βάση του τιμονιού. Σαν να έχει πέσει γάλα. Δεν κατάφερα να βρω αλλού κάτι. Τόσο τα πλαστικά όσο και τα μέταλλα (π.χ. μπουκάλες εμπρός ανάρτησης, ψαλίδι κτλ) δεν έχουν σημάδια και είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Είχα δει τα σημάδια, αλλά θεώρησα ότι είναι βρωμιά. Δεν έφυγε χτες που της έκανα detailing. Δεν είναι ενοχλητικό, αλλά πέφτει το δικό μου μάτι. Ίσως το αλλάξω κάποια στιγμή.
  • Με τα φώτα του δεν ξετρελάθηκα παρότι έχει το φανάρι με τα LED. Περίμενα να στέλνει πιο εστιασμένη και ζωντανή δέσμη. Βέβαια, μπορεί σε αυτό να φταίει ότι και τα 2 μου αυτοκίνητα έχουν εργοστασιακά ξένον. Πάντως σίγουρα είναι πολύ καλύτερα από τα φώτα αλογόνου που είχα στο 700.

Ευχαριστώ όλους για την συμβολή στην αγορά αυτού του τρομερού μηχανήματος.
Εύχομαι υγεία και πάντα όλοι όρθιοι.
 

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
Γείτονα Καλορίζικο το εργαλείο θα το ευχαριστηθείς να βρεθούμε να σου δώσω και μερικές συμβουλές!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κλασσικη άποψη για τα gs.
Καβαλας πρώτη φορά και νομίζεις ότι την έχεις χρόνια.
Καλοτάξιδοι να είστε για ακόμη μια φορά και εύχομαι να την λιώσεις στα χλμ.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καλοτάξιδο το εργαλείο αδερφέ μου, να το απολαύσεις τέρμα!

Αλλά............photos or never happened που λέει και ένας φίλος :)
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Καλοτάξιδο να το χαρείς!!!!
 
Top Bottom