R1200 GS & R1200 GSA

tonyduke

Μέλος
Όνομα
Θέμης
Μοτό
R1200GSA
Εχεις μηπως φωτα ξενον? Τα μπαλαστ επηρεαζουν καμια φορα την τριχα καυσιμου (εγω το ειχα παθει). Επισης μερικες τριχες καυσιμου εχουν παρουσιασει καποια θεματακια.

Ναι φοράει ξένον φώτα. Υπάρχει λύση ή ακόμα και με αντικατάσταση της τρίχας θα παραμείνει το πρόβλημα; Ευχαριστώ :friendship:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να πω μια "βλαβη" που αργά ή γρήγορα θα έρθει σε ολους.

Στις 190000 μου παρουσίασε πρόβλημα η τρόμπα συμπλέκτη!
Ήμουν στο κέντρο της Αθήνας και "μαλακωσε" η μανέτα ξαφνικά, χωρίς να χάσω εντελως το αμπραγιαρισμα.
Τότε ήμουν κοντά στο συνεργείο και την αλλάξαμε με μια σχεδόν καινούργια που είχε ο φοίνικας
Το περασμένο Σάββατο πηγαίνοντας στην εθνική οδό αρκετά γρήγορα και φτάνοντας σε διόδια, έχασα εντελώς το αμπραγιαζ ....χωρις προειδοποίηση!
Έκανα δεξιά και μετά από 1 λεπτό η μανέτα είχε την φυσιολογική πιεση!
Ξεκινώντας λοιπόν πάλι.......μετα απο λίγο χάθηκε ξανά η πίεση από την μανετα και δεν είχα πάλι αμπραγιαζ.

Μπαίνοντας στην Αθήνα και κόβοντας ταχύτητα το αμπραγιαζ και η σωστή πίεση στη μανετα επανήλθε στα καλά της.

Συμπέρασμα.......η τρόμπα συμπλέκτη έχει ένα περίεργο ρουλεμάν μέσα της και όταν χαλάει ξεκινάει να χάνει πιεση όταν τρέχουμε και όχι όταν πάμε αργά!!
Αν σας συμβεί κάτι τέτοιο εκτός πόλης, μην φοβηθείτε να επιστρέψετε οδηγώντας αργά!

Κόστος αντικατάστασης 140 ευρώ!!
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Ναι φοράει ξένον φώτα. Υπάρχει λύση ή ακόμα και με αντικατάσταση της τρίχας θα παραμείνει το πρόβλημα; Ευχαριστώ :friendship:
Μιλα με τον συμφορουμιτη @KXF απ οτι ξερω πλεον τις επισκευαζει, αυτος μου ειχε δωσει τα φωτα του και ειδα οτι εφταιγε το ballast
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Συμπέρασμα.......η τρόμπα συμπλέκτη έχει ένα περίεργο ρουλεμάν μέσα της.....!
Ρουλεμαν εστω "περιεργο" δεν παιζει Κωστα!
Κατι αλλο θες να πεις. Για λεγε!!!

(Εμενα στα 165.000 το'χε παρουσιασει αυτο που λες, και το μονο που ηθελε ηταν αλλαγη υγρων συμπλεκτη. Οταν ζεσταινονταν, "εβραζαν" και δημιουργουνταν "φυσαλιδες" αερα, με αποτελεσμα να μην εχω πιεση στη μανετα. Οταν κρυωνε ο κινητηρας ολα καλα. Οταν ζεσταινοταν παλι ο κινητηρας, καποια στιγμη, ασχετα αν πηγαινα αργα ή γρηγορα, ξαναεχανε την πιεση) (Τα υγρα μεχρι τα 165.000 ηταν της "μαμας" και βγηκαν σαν "νερο" σαν "σπασμενα" που λεμε)
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Η βοηθητικη "αντλια" συμπλεκτη, η κατω δηλαδη, οταν δουλευει ο κινητηρας και ειναι ζεστος, δεν την ακουμπας με τιποτα. Ζεματαει ολοκληρη!!! Με "διαλυμενα" υγρα, απο εκει κατω ξεκινουσε ο "βρασμος"!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ρουλεμαν εστω "περιεργο" δεν παιζει Κωστα!
Κατι αλλο θες να πεις. Για λεγε!!!

(Εμενα στα 165.000 το'χε παρουσιασει αυτο που λες, και το μονο που ηθελε ηταν αλλαγη υγρων συμπλεκτη. Οταν ζεσταινονταν, "εβραζαν" και δημιουργουνταν "φυσαλιδες" αερα, με αποτελεσμα να μην εχω πιεση στη μανετα. Οταν κρυωνε ο κινητηρας ολα καλα. Οταν ζεσταινοταν παλι ο κινητηρας, καποια στιγμη, ασχετα αν πηγαινα αργα ή γρηγορα, ξαναεχανε την πιεση) (Τα υγρα μεχρι τα 165.000 ηταν της "μαμας" και βγηκαν σαν "νερο" σαν "σπασμενα" που λεμε)
Θα σου βάλω φωτο από το ρουλεμάν της αντλίας την Δευτέρα...νικολα!
Τώρα προσπαθώ να χαλάσω την καινούργια στα Τζουμέρκα!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η βοηθητικη "αντλια" συμπλεκτη, η κατω δηλαδη, οταν δουλευει ο κινητηρας και ειναι ζεστος, δεν την ακουμπας με τιποτα. Ζεματαει ολοκληρη!!! Με "διαλυμενα" υγρα, απο εκει κατω ξεκινουσε ο "βρασμος"!
Αυτό θα μου το παρουσίαζε στην κινηση και όχι στην εθνική...
Μέσα στην κινηση δούλευε κανονικά, που σημαίνει ότι τα υγρά ήταν μια χαρά!!
Σημειωτέον ότι τα αλλάζω κάθε χρόνο!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αυτό θα μου το παρουσίαζε στην κινηση και όχι στην εθνική...
Μέσα στην κινηση δούλευε κανονικά, που σημαίνει ότι τα υγρά ήταν μια χαρά!!
Σημειωτέον ότι τα αλλάζω κάθε χρόνο!!
Μεσα στην κινηση εχεις το "πλεονεκτημα" οτι χρησιμοποιεις συνεχεια τον συμπλεκτη, και δεν προλαβαινει να μαζευτει "αερας" αρκετος στην αντλια.

Στα 200.000+ μου ξαναπαρουσιασε παρομοιο προβλημα, μονο που τοτε ηταν ενα τσιμουχακι της επανω αντλιας.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Λοιπόν...παμε μερικές φωτο, μετά από "ξεκοιλιασμα"....πραγματικο!

Εδώ είναι η τρόμπα
Βγάζουμε την ασφάλεια και παίρνουμε το έμβολο που κινείται μέσα στη τρόμπα


advphone
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εδώ βλέπουμε την πατουρα που δημιουργεί το χαλασμένο ρουλεμάν και καταστρέφει και τα υγρά...φυσικα!

Ιδού και το ρουλεμάν.......που μετά από πολύ ψάξιμο δεν υπάρχει
Όποιος το βρει κερδίζει μπύρες και γουρνοπουλα :p


advphone
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Σε αυτο το σημειο ακουμπα το αξονακι (press direct).
Δεν πηγε εκει το μυαλο μου οταν ελεγες για περιεργο ρουλεμαν!!!! Αφου καταφερες και "εφαγες" αυτο...... χαλαλι σου:D:D:D!!!
Ποσα χλμ εχεις τωρα;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σε αυτο το σημειο ακουμπα το αξονακι (press direct).
Δεν πηγε εκει το μυαλο μου οταν ελεγες για περιεργο ρουλεμαν!!!! Αφου καταφερες και "εφαγες" αυτο...... χαλαλι σου:D:D:D!!!
Ποσα χλμ εχεις τωρα;
247649......:D
Μάλλον τρώγονται όλα γύρω από τον δίσκο και όχι ο δίσκος...:eek:
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Σε αυτο το σημειο ακουμπα το αξονακι (press direct).
Δεν πηγε εκει το μυαλο μου οταν ελεγες για περιεργο ρουλεμαν!!!! Αφου καταφερες και "εφαγες" αυτο...... χαλαλι σου:D:D:D!!!
Ποσα χλμ εχεις τωρα;
Πες και τα δικά σου κλμ Νίκο.
 

1190Rleros

Μέλος
Περιοχή
ΛΕΡΟΣ
Όνομα
ANTΩΝΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 690 rally.
Καλησπερα καθοτι ολιγον ασχετος απο bmw μηπως ξερει να μου πει καποιος αν εχουν διαφορες το 1200 adventure του 14 με του 17.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Καλησπερα καθοτι ολιγον ασχετος απο bmw μηπως ξερει να μου πει καποιος αν εχουν διαφορες το 1200 adventure του 14 με του 17.
Μηχανικά καμια
 
Top Bottom